• Magazyn
  • Jak spersonalizować ślub cywilny? 7 wskazówek, których nie możesz przegapić!

Jak spersonalizować ślub cywilny? 7 wskazówek, których nie możesz przegapić!

Rozważając kwestie organizacyjne zawarcia związku małżeńskiego, przede wszystkim należy podjąć decyzję, jaki rodzaj ceremonii wybieracie. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem ślubu cywilnego w asyście urzędnika państwowego, koniecznie poznajcie nasze wskazówki, jak uświetnić tę krótką, choć piękną ceremonię.

  • Organizacja
  • Ceremonia
  • Oryginalny
Publikacja

Rozważając kwestie organizacyjne zawarcia związku małżeńskiego, przede wszystkim należy podjąć decyzję, jaki rodzaj ceremonii wybieracie. I choć wydawać by się mogło, że wybór jest banalnie prosty, jest wiele aspektów, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przede wszystkim w ostatnich latach widoczny jest trend odchodzenia od ślubów kościelnych na rzecz ceremonii cywilnych i humanistycznych. Jeśli wy również zastanawiacie się nad wyborem ślubu cywilnego w asyście urzędnika państwowego, koniecznie poznajcie nasze wskazówki, jak uświetnić tę krótką, choć piękną ceremonię.

zapiszEwa Lena Brzozowska Photography
Ewa Lena Brzozowska Photography

1. Kompozycje kwiatowe

Ślub cywilny nie wymaga wiele dekoracji, zwłaszcza jeśli na składanie przysięgi wybieracie malownicze miejsce. Przede wszystkim coraz więcej Par Młodych decyduje się na śluby plenerowe, a z założenia przestrzenie te są malowniczo usytuowane. Warto zadbać o tło, bukiet na stole z dokumentami oraz o dekor na krzesłach Młodej Pary. Możecie też zapoznać się z innymi naszymi wskazówkami dotyczącymi dekoracji miejsca ceremonii.

zapiszJstudio Jakub Gąsiorowski
Jstudio Jakub Gąsiorowski

2. Oprawa muzyczna

Choć ceremonia ślubu trwa około 20 minut, nie oznacza to, że musicie rezygnować z muzyki. Wręcz przeciwnie! To doskonałe uświetnienie tej wyjątkowej chwili. Dodatkowo możecie liczyć, że odpowiednio dobrana muzyka, może odzwierciedlać Was jako parę! W przeciwieństwie do ślubu kościelnego, na ślubie cywilnym nie ma żadnych ograniczeń co do repertuaru i dopasowania go do Waszej ceremonii.

zapiszKore Paweł Barański
Kore Paweł Barański

3. Suknia ślubna

Jeszcze do niedawna śluby cywilne narzucały Pannie Młodej zdecydowanie mniej oficjalny wygląd w dniu ślubu. Dziś przy zmieniających się trendach i podejściu do ślubu cywilnego, nie ma żadnych przeciwwskazań, by na taką ceremonię założyć wyśnioną suknię o kroju księżniczki, syrenki lub w linii A. Co ciekawe, śluby plenerowe cywilne są właśnie tym miejscem, gdzie można też zaszaleć z niekonwencjonalną suknią boho z frędzlami, niebanalnym kombinezonem ślubnym lub krótką sukienką w stylu vintage. Jeśli zastanawiacie się, jak wybrać suknię ślubną na ceremonię cywilną, poznajcie nasze 5 porad.

zapiszARÓŻE Film i Fotografia
ARÓŻE Film i Fotografia

4. Personalizacja ceremonii

Ok. Ten podpunkt wcale nie jest taki oczywisty, jakby się mogło wydawać! Przede wszystkim nie wszędzie w Polsce urzędnicy godzą się na to, by w formułę ślubu cywilnego wprowadzać inne wątki. Ale nie jest to niemożliwe. Szymon Wieczorek z firmy Śluby Humanistyczne, a jednocześnie Mistrz Ceremonii takowych ślubów wie doskonale, że połączenie ślubów cywilnych z wątkiem personalnego ślubu humanistycznego jest możliwy.- Istnieje możliwość połączenia ślubu humanistycznego z cywilnym, wszystko zależy jednak od woli USC w danym mieście. Najlepiej wcześniej spotkać się z urzędnikiem i wyczuć jego nastawienie wobec pomysłu ślubu humanistycznego. Warto wyjaśnić, że nie jest to spektakl czy “teatrzyk”, jak myślą niektórzy – to po prostu osobista ceremonia o was i dla was, która pozwoli wam wyrazić siebie, swoje charaktery i zainteresowania, i traktujecie ją w pełni poważnie – mówi Szymon Wieczorek.

To z pewnością zaowocuje tym, że przy pełnej mocy prawnej, będziecie mieć także zapewnioną wspaniałą oprawę w słowo skierowane do was jako Młodej Pary i o was do waszych gości.

zapiszWójtowicz Foto | Ślub Humanistyczny
Wójtowicz Foto | Ślub Humanistyczny

5. Wybierz druhny

I znów wracają co przeszłości można przywoływać obrazy, gdzie na ślubach cywilnych pojawiała się najbliższa rodzina. Zapraszanie znajomych było przyjęte tylko wtedy, gdy Ci byli jednymi ze świadków. Ale czasy się zmieniły, a wraz z nimi podejście do orszaku ślubnego i gości zebranych na przyjęciu weselnym. Jeśli jesteście zdecydowani tylko na ślub cywilny i zależy wam na jego pięknej oprawie, zawsze możecie postawić na duży orszak ślubny. Kilka druhen i małych druhenek z pewnością zwiększy rangę wejścia Panny Młodej i stanie się wręcz wydarzeniem artystycznym.

zapiszŁukasz Leon Łukawski
Łukasz Leon Łukawski

6. Napisz swoją przysięgę

Tu znów wracamy do wątku połączenia śluby cywilnego ze ślubem humanistycznym. Wiele osób ślub cywilny w plenerze kojarzy ze wzruszającymi przysięgami rodem z amerykańskim wyciskaczy łez. Właściwie słusznie, ale znowu w Polsce nie jest to powszechny zabieg, ponieważ przysięga małżeńska jest odgórnie ustalona. Tu znów przychodzi nam z pomocą ekspert ze Ślubu Humanistycznego.- Ślub humanistyczny połączony z cywilnym zazwyczaj wygląda tak, że to Mistrzowie Ceremonii stanowią całą “oprawę” uroczystości: witamy gości i Młodą Parę, opowiadamy o historii poznania się Pary, odczytujemy fragmenty literackie o miłości i małżeństwie, mogą pojawić się przemowy gości. Potem, kiedy zbliżamy się już do momentu przysiąg, zapowiadamy urzędnika USC, przed którym Młoda Para składa oświadczenia i podpisuje akt ślubu. Następnie znowu przejmujemy głos i wtedy mogą nastąpić drugie, bardziej osobiste przysięgi, napisane przez Parę lub z naszą pomocą – opowiada Szymon Wieczorek.

zapiszDream Eye Studio | Ślub Humanistyczny
Dream Eye Studio | Ślub Humanistyczny

7. Konfetti lub bańki mydlane

Nie od dziś wiadomo, że Nowożeńcom warto wróżyć na szczęście. W ślubnej tradycji idealnym do tego jest ryż, pieniądze lub cukierki (ała!). Nie oznacza to jednak, że i dla tego elementu ślubnego nie można znaleźć nieco bardziej przyjemnej alternatywy. My proponujemy confetti lub bańki mydlane. I jedna i druga propozycja, może nie ma ukrytej mocy magicznej, ale potrafi oczarować fotografa w kreowaniu niezapomnianych kadrów z dnia waszego ślubu. 
zapiszLuke Sezeck
Luke Sezeck

I choć ceremonia cywilna uznawana jest w Polsce za najprostszą w wyrazie i formie ceremonię ślubną, nie oznacza to jednak, że powinna zostać pozbawiona z kreatywności i stylu. Te proste pomysły z pewnością pozwolą wam spojrzeć przychylnym wzrokiem na ceremonię cywilną, która może stać się ślubem jak z bajki. Nie warto rezygnować z personalizacji, zwłaszcza, gdy na waszej drodze stanie przychylny urzędnik stanu cywilnego. Koniecznie zadbajcie tez o piękną dekorację miejsca ślubu tak, by z tego wyjątkowego momentu w waszym życiu udało się stworzyć niesamowitą pamiątkę w postaci klimatycznego filmu ślubnego i reportażu fotograficznego.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Luke Sezeck Photographer Fotograf ślubny
Kore Paweł Barański Kamerzysta na wesele
Łukasz Leon Łukawski Fotograf ślubny
DreamEye Studio Fotograf ślubny
Wójtowicz Foto Fotograf ślubny
Jstudio Jakub Gąsiorowski Fotograf ślubny
Bfoto.pl Film i Fotografia Kamerzysta na wesele
ARÓŻE Film and Photography Kamerzysta na wesele
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!