• Magazyn
  • Ślub na plaży - wszystko o organizacji ślubu nad morzem

Ślub na plaży - wszystko o organizacji ślubu nad morzem

Wyobraź sobie - relaksujący szum fal, biały piasek okalający Twoje stopy, uczucie rześkiej morskiej bryzy na twarzy podczas gorącego wieczoru, a przed oczami - zapierający dech w piersiach zachód słońca. Sceneria jak z bajki! Dlaczego więc nie wykorzystać tej pięknej baśniowej aranżacji do stworzenia idealnego miejsca ceremonii zaślubin? Od 1 marca 2015 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy, na mocy której, sakrament małżeństwa może zostać zawarty poza murami budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej Par Młodych korzysta z możliwości przeżycia tego niepowtarzalnego dnia w otoczeniu piękna natury. Oczywiście, musimy się liczyć z tym, że jego organizacja nie będzie należała do najłatwiejszych zadań, a przeznaczony na ślub budżet może zostać mocno nadszarpnięty. Jednak obiecujemy - to poświęcenie jest tego warte!

Ślub na plaży - wszystko o organizacji ślubu nad morzem
Ślub na plaży
  • Organizacja
  • Rada
  • Polska

Jeśli lubisz niecodzienne, zaskakujące rozwiązania i chcesz zorganizować niezapomniany ślub na plaży – ten artykuł jest napisany z myślą o Tobie! Dzięki nam dowiesz się jak zorganizować wspaniały ślub nad morzem oraz jakie kroki musisz podjąć, aby Twoje marzenie mogło się ziścić?

Organizacja ślubu na plaży – od czego zacząć?

Publikacja

Niezależnie od tego czy organizujemy ślub pozostając wierni jego tradycyjnej formie czy porzucamy ślubną etykietę na rzecz innych niecodziennych rozwiązań –  warto pamiętać o  dwóch podstawowych aspektach, które musimy ustalić już na początku naszej drogi do zrealizowania wymarzonej ślubnej ceremonii.

Data ślubu

Jaki dzień byłby najlepszy? Musimy brać pod uwagę wiele różnych czynników. Z pewnością, data ślubu zależy szczególnie od wolnego terminu, którym dysponuje pracownik Urzędu, ale także od takich wypadkowych jak nasz osobisty kalendarz oraz możliwość wzięcia dłuższego urlopu w pracy. 

Wyznaczając konkretną datę, ważne jest również miejsce celebracji łączących nas uczuć. Jeśli postawimy na ślub nad Bałtykiem, pamiętajmy, że pogoda nad polskim morzem lubi bywać nieprzewidywalna. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie ceremonii zaślubin w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień). Choć będzie to niewątpliwie bezpieczniejsza opcja, to i tak nie zagwarantuje nam bezchmurnego nieba i słonecznej aury. Porywisty wiatr czy ulewne deszcze – warto przygotować się na każdą ewentualność, aby zapewnić naszym gościom należyte bezpieczeństwo. 

zapiszPan Młody niesie na rękach Pannę Młodą
Pan Młody niesie na rękach Pannę Młodą

Z kolei, jeśli nasze ślubne marzenia wybiegają poza granicę Polski – data ta jest zależna od konkretnej destynacji, którą wybierzemy. Jeżeli nasz wybór padnie na kraje śródziemnomorskie jak Grecja, Cypr czy Włochy – lepiej pozostać przy porze letniej. Jeżeli jednak koszty nie grają dla nas roli i marzy się nam egzotyczny ślub w otoczeniu bujnej tropikalnej roślinności – wybierzmy takie miejsca jak Zanzibar, Dominikana czy Bali. Nasz rajski ślub może się tam odbyć poza sezonem, kiedy ceny z pewnością będą bardziej atrakcyjne, a piękna słoneczna pogoda stanowi wręcz pewnik.

Miejsce ślubu

Zróbcie wspólną burzę mózgów i zastanówcie się czy Wasz ślubny budżet jest w stanie sfinansować drzemiące w Waszych głowach marzenia o ślubie w nadmorskiej scenerii. W końcu – wiążę się to z dodatkowymi kosztami, które trzeba uiścić w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jednak to nie wszystko – musicie doliczyć również koszty związane z dekoracjami ślubnymi takimi jak oprawa muzyczna, florystyczna oraz wypożyczenie w postaci niezbędnych mebli. 

Jeszcze większe koszty wygeneruje ślub za granicą – chociaż jeżeli jest to Wasze prawdziwe marzenie – warto go zrealizować! Do opłat urzędowych dodajcie również te związane z transportem, wyżywieniem i zakwaterowaniem dla Was oraz potencjalnych gości. Z pewnością, nie są to małe kwoty jednak wspomnienia ślubu nad morzem zostaną z Wami na długie lata.

zapiszŚlub na plaży
Ślub na plaży

Ślub na plaży w Polsce – formalności

Nie bez powodu, formalności, które trzeba spełnić organizując ślub na plaży w Polsce mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy! Po złożeniu wszystkich potrzebnych dokumentów, które standardowo składa się w Urzędzie w przypadku decyzji o  ślubie cywilnym – następnym krokiem jest uiszczenie opłaty urzędowej w wysokości 1000 zł z tytułu organizacji ślubu w plenerze. Kwota ta zawiera koszt dojazdu Urzędnika na miejsce ceremonii, wynagrodzenie dla ewentualnego zastępcy kierownika jak również pieniądze wydane na niezbędny urzędniczy ekwipunek. Od razu po zrealizowaniu tej wpłaty, możemy przejść do kolejnego etapu organizacji ślubu czyli znalezienia plaży, na której chcielibyśmy wypowiedzieć sobie sakramentalne “Tak”. Ten kawałek piaszczystego gruntu, może mieć różną formę własności: właścicielem może być nadmorskie miasto lub osoba prywatna. W pierwszym przypadku, musi sporządzić pismo do Urzędu Morskiego z prośbą o udostępnienie wybranej części plaży, a w drugim – spisać umowę dzierżawy. W obydwóch przypadkach musimy się liczyć z dodatkową opłatą za tę przyjemność. Jeśli rozważamy ślub na plaży możemy również wybrać hotel, który specjalizuje się w tego rodzaju przedsięwzięciach. W tym wypadku, nie będziemy musieli się martwić kwestią dzierżawy, a także, w przypadku złej pogody – zostanie zapewniona nam należyta opieka oraz możliwość przeniesienia imprezy do wnętrza hotelu. 

zapiszPara Młoda na plaży
Para Młoda na plaży

Ślub na plaży za granicą – formalności

Pierwszym krokiem, aby zorganizować ślub na plaży za granicą jest wizyta w USC, skąd odbierzemy akt urodzenia oraz zaświadczenie potwierdzające brak przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami kraju. Pamiętajmy również, że dokumenty te powinny być przetłumaczone na język angielski bądź język ojczysty, który obowiązuje w kraju, w którym mamy zamiar wziąć ślub. Kiedy będziecie już na miejscu – zgłoście się do Konsulatu w którym przedłożycie wszystkie dokumenty. Koszty zawarcia związku poza teren Polski nie są małe. Musicie ponieść obowiązkową opłatę konsularną (ok.500 €), a także liczyć się z dodatkowym budżetem, który będzie musieli przeznaczyć na wynajem plaży publicznej lub prywatnej. Ślub udzieli Wam Konsul bądź lokalny Urzędnik Stanu Cywilnego. Nie zapomnijcie o bardzo ważnym szczególe – po powrocie do Polski musicie dostarczyć akt potwierdzający zawarcie związku małżeńskiego – jego oryginał oraz przetłumaczony odpis. 

Jak mówią – co kraj to obyczaj. Podobnie jest także w przypadku organizacji ślubu na plaży w różnych zakątkach świata. Kwestia indywidualnych opłat urzędowych, ceny wynajmu, dekoracji oraz innych ważnych spraw – może przytłoczyć przyszłą Młodą Parę – szczególnie jeśli nie ma potrzebnych kompetencji oraz wiedzy w tym zakresie. Dlatego też doradzamy zdać się na pomoc profesjonalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w organizacji tego typu ślubów. Z pewnością posłużą oni fachową radą, załatwią wszystkie niezbędne formalności, a Wam pozwoli to przeżyć ten dzień najpiękniej jak możecie bez zbędnych zmartwień i problemów.

zapiszPara Młoda biegnąca po plaży
Para Młoda biegnąca po plaży

Suknia ślubna na plażę – postaw na naturalny look

Twój marzenie o ślubie na plaży już niedługo stanie się rzeczywistością? Wspaniale! Teraz możesz ze spokojem podjąć decyzję o wyborze sukni ślubnej, która będzie idealnym dopełnieniem ceremonii w bajkowym, nadmorskim klimacie. Aby Twoja weselna stylizacja współgrała z cudami stworzonymi przez Matkę Naturę – postaw na minimalizm i prostotę. Zrezygnuj z mocnego makijażu, sukienek o kroju księżniczki czy zbędnych dodatków na rzecz stylizacji w stylu boho wykończonej lekką koronką. Zrób delikatny makijaż w stylu no “make up”. Włosy pozostaw rozpuszczone z wplecionymi gdzieniegdzie kwiatami lub załóż na głowę bujny kwiecisty wianek. Dla podkreślenia tej skromnej, dziewczęcej stylizacji zastosuj naturalną morską biżuterię – bransoletkę z muszelek lub naszyjnik wykonany z bursztynów. 

zapiszPanna Młoda na plaży
Panna Młoda na plaży

Niezależnie od tego, czy Wasz wybór padnie na szerokie plaże Bałtyku czy na dalekie egzotyczne destynacje – w tym dniu najważniejsze jest łączące Was uczucie i prawdziwa celebracja miłości! Jeśli pragniecie zorganizować ślub na plaży o zachodzie słońca – zrealizujcie swoje marzenie! Mimo tylu papierkowych formalności i niezbędnych opłat – gwarantujemy, że te niesamowite przeżycia i wspólne chwile w nadmorskiej scenerii są tego warte!

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!