Ślub i wesele w inny dzień tygodnia niż sobota

Ślub i wesele w inny dzień tygodnia niż sobota

Mniejszy koszt, wysokie rabaty od usługodawców, dodatkowe wolne dni. Sprawdź więcej zalet!

  • Planowanie ślubu
  • Rada
  • 2016

Tydzień ma 7 dni. Ale tyko jeden z nich- sobota, tradycyjnie kojarzy się z dniem zawierania małżeństw. W soboty letnich dni z „r” (czerwiec, sierpień, wrzesień) w godzinach popołudniowych co chwilę słyszymy klaksony samochodów prowadzących orszak weselny. To taki standard. A jakie następstwa ma ślub w inny dzień niż sobota?

zapiszAMMC StudioDowiedz się więcej “AMMC Studio”
AMMC Studio

Ze względów organizacyjnych, coraz częściej spotkać się można z weselami w piątek. Przeważnie są to wesela bez poprawin. Dzieje się tak, gdy młodzi upatrzą sobie datę, salę, ale okazuje się, że sobotnie terminy porezerwowane są na 2 lata do przodu. Wówczas organizatorzy proponują wesele dzień wcześniej. Profitem za rezygnację z soboty są zazwyczaj niższe koszta, zarówno przy samej organizacji wesela, jak i za usługi ślubne, takie jak kamerzysta, fotograf, oprawa muzyczna. I wiele par z tego korzysta. Nie ma też większego problemu z załatwieniem formalności w USC czy Kościele. Księża błogosławiący nowożeńców udzielają dyspensy od pokarmów mięsnych wszystkim uczestnikom wesela.

Wybrać oczywiście można każdy inny dzień tygodnia. Wszystko zależy od indywidualnych planów. Naturalnie najłatwiej taki ślub zorganizować, gdy planujemy jedynie skromną małą uroczystość. Wówczas nie ma problemu organizacyjnego dla przybyłych gości. Jeżeli na naszym ślubie jesteśmy tylko my, świadkowie i rodzice, a do tego wszyscy mieszkamy w jednej miejscowości, to problem rozwiązuje się sam. Ale ślub w inne dni tygodnia niż sobota (i piątek) może wynikać z rozkładu kalendarza w danym roku. Np. popularnym dniem na zaślubiny jest niedziela- Wielkanocna. To doskonała okazja do spędzenia podwójnie rodzinnego Święta. (czytaj także o zaletach ślubu na Wielkanoc)

zapiszŁukasz Popielarz FotografiaDowiedz się więcej “Łukasz Popielarz Fotografia”
Łukasz Popielarz Fotografia

Popularne inne dni wypadają.,. w długie weekendy. Np. czwartkowe śluby na Boże Ciało mogą wydłużyć wesele aż do niedzieli. To dość popularne rozwiązanie. Goście zazwyczaj są nastawieni na długi weekend, stąd możliwość zorganizowania nawet poprawin w piątek, nawet jeśli na sobotę inna para zarezerwowała lokal. Podobnie dni świąteczne, Święta Bożego Narodzenia to okres zawierania małżeństw w bardzo różne dni tygodnia.

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Jeszcze innym rozwiązaniem jest wczesnoniedzielny ślub. Wówczas miłość, wierność i uczciwość małżeńską małżonkowie mogą sobie ślubować np. w południe a potem do wieczora może odbywać się wesele. Dla osób nieprzyjezdnych nie będzie wówczas problemu nawet z pójściem do pracy następnego dnia.

Popularne na małych, raczej cywilnych ślubów są Walentynki. To także dzień, który w każdym roku może wypaść inaczej. Są jednak narzeczeni, którzy marzą o powiedzeniu sobie „tak” właśnie 14 lutego, niezależnie czy będzie to środa, czy sobota.

zapiszSebastian MałachowskiDowiedz się więcej “Sebastian Małachowski”
Sebastian Małachowski

Podsumowując najważniejsze zalety nie sobotniego ślubu to dopasowanie do innych dni (np. święta, długie weekendy), m.in. na powroty gości przyjezdnych, łatwiejsza organizacja atrakcji weselnych. Za wady uznać można przede wszystkim niestandardowość, a zatem mimo coraz większej popularności ciągłe zdziwienie i często niezadowolenie zapraszanych osób (trzeba dojechać, wziąć urlop albo biec na ślub po pracy), co z kolei wiąże się często z późną godziną uroczystości, a tym samym krótszym weselem, późniejszym obiadem.

Decydując się na konkretną datę ślubu trzeba te wszystkie kwestie mieć na uwadze.  Nie chodzi przecież o kierowanie się określonym schematem, tylko Waszą własną koncepcją na najpiękniejszy dzień w Waszym życiu! Zobacz także: Formalności związane ze zmianą nazwiska po ślubie.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Sebastian Małachowski Fotograf i kamerzysta
Łukasz Popielarz Fotografia Fotograf i kamerzysta
AMMC Studio Fotograf i kamerzysta

Komentarze (2)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!