Ślub plenerowy – jak go zorganizować?

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu każdej Pary Młodej. Nic dziwnego, że wszyscy przyszli małżonkowie pragną, by ich dzień był piękny, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. W dzisiejszym tekście dowiecie się, jak zorganizować ślub w plenerze. Zaczynamy!

Ślub plenerowy – jak go zorganizować?
Atelier Kryjak
  • Planowanie ślubu
  • Rada
  • Polska

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu każdej Pary Młodej. Nic dziwnego, że wszyscy przyszli małżonkowie pragną, by ich dzień był piękny, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Mnogość możliwości, opcji dekoracji, przebiegu ceremonii i charakteru przyjęcia sprawia, że każda Para Młoda ma szansę stworzyć ślub na miarę swoich marzeń. Jeszcze kilka lat temu ślub oznaczał ceremonię odbywającą się albo w kościele, albo w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kilka lat temu pojawiła się trzecia możliwość, a mianowicie zawarcie związku małżeńskiego w plenerze. I choć w dalszym ciągu nie jest to najbardziej popularny rodzaj ceremonii, to już zdążył zyskać wielu zwolenników. Nic dziwnego, bowiem ślub w plenerze jest czymś niezwykle magicznym i bardzo zjawiskowym. W dzisiejszym tekście dowiecie się, jak zorganizować ślub w plenerze. Zaczynamy!

 

 

Od czego rozpocząć przygotowania do ślubu w plenerze?

Publikacja

Przygotowania do ślubu w plenerze należy rozpocząć od wyboru formy zawarcia związku małżeńskiego. Mamy do wyboru dwa rodzaje ślubu – ślub cywilny oraz ślub kościelny. Wybór formy zawarcia związku małżeńskiego ma ogromny wpływ na dalsze przygotowania do tego wspaniałego dnia. Przede wszystkim należy pamiętać, że ślub cywilny w plenerze jest zdecydowanie łatwiejszy do zorganizowania, aniżeli ślub kościelny w plenerze. Organizacja ślubu kościelnego w plenerze wymaga uzyskania pewnych pozwoleń. 

 

 

Ślub cywilny w plenerze

W 2015 roku, wraz z nowelizacją ustawy o aktach stanu cywilnego zawarcie związku małżeńskiego w plenerze stało się proste i ogólnodostępne. Jak to działa? Wystarczy, że podczas wizyty ustalającej datę ceremonii, złożycie wniosek o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego w plenerze. 

Ważnym jest, by wybrane przez Was miejsce było stosowne do sytuacji, bezpieczne dla innych uczestników wydarzenia, a także by w widocznym miejscu widniało godło Polski. Nic trudnego, prawda?

Co więcej, wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, wiele sal weselnych posiadających ogródki oferuje możliwość zorganizowania zaślubin w plenerze na terenie obiektu. Dzięki temu zarówno ślub, jak i wesele odbywają się w jednym, wspólnym miejscu. Jest to duże ułatwienie zarówno dla Was, jak i dla Waszych gości. Co więcej, od razu po zawarciu związku małżeńskiego zaczynacie świętowanie. 


Ślub kościelny w plenerze

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, zorganizowanie ślubu kościelnego w plenerze nie jest już tak prostą kwestią. Identycznie jak w przypadku Urzędu Stanu Cywilnego – konieczne jest uzyskanie zgody na zawarcie związku małżeńskiego w plenerze, tym razem jednak od władz kościelnych. Aby uzyskać taką zgodę musicie przedłożyć bardzo konkretne argumenty mówiące o tym, dlaczego pragniecie zdecydować się na ten właśnie rodzaj ceremonii. Nie istnieją niestety żadne z góry określone reguły, jakimi trzeba się kierować, by powyższą zgodę uzyskać. Niestety wnioski z reguły są odrzucane. Istnieje możliwość zwrócenia się bezpośrednio do biskupa, jednakże wiążę się to z dostatecznie wczesnym wyprzedzeniem. 

Ale, głowa do góry! Mamy dla Was idealne rozwiązanie tej sytuacji. Pragnąc zawrzeć kościelny związek małżeński w urokliwym i malowniczym miejscu możecie znaleźć kaplicę, która spełnia Wasze oczekiwania. W Polsce znajdziemy również wiele kościołów na przykład wbudowanych w skały, gdzie zarówno Para Młoda, jak i goście znajdują się pod gołym niebem, a jedynie ołtarz ulokowany jest w budynku kościoła. Jeśli tylko marzycie o ślubie kościelnym w przepięknym miejscu, to przy odrobinie elastyczności – jest to jak najbardziej możliwe!

 

 

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Zarówno ślub cywilny w plenerze, jak i ślub kościelny w plenerze wiążą się z opłatami. W przypadku ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego w dniu ustalania daty i składnia prośby o zawarcie związku małżeńskiego w plenerze – należy uiścić opłatę w kwocie 84 zł. Po otrzymaniu zgody należy opłacić kolejną kwotę wysokości 1000 zł. W przypadku ślubu kościelnego w plenerze jest to opłata indywidualna, zależna od parafii. 

 

Gdzie urządzić ślub w plenerze?

Podczas przygotowań do tego wyjątkowego dnia prócz ustalania daty i formy sakramentu musimy również ustalić miejsce ceremonii. Najpopularniejszymi miejscami na ceremonię są wszelkie ogrody, łąki i parki. Popularne miejsca to jezioro oraz plaża nad morzem. Jeśli wybierzecie miejsce, w którym sama już okolica zachwyca swoim pięknej, to tak naprawdę nie potrzeba już dodatkowych dekoracji. Wiele sal weselnych oferuje możliwość zorganizowania ślubu plenerowego na terenie ich ogrodu, parku, czy tarasu. To jednocześnie duże ułatwienie, ale i gotowe, przygotowane i po prostu piękne miejsce. 

 

 

Jeśli marzycie o oryginalnym, niestandardowym i przepięknym ślubie w plenerze – idźcie w to! To Wasze marzenia, a jednocześnie świetna okazja do stworzenia czegoś wartego zapamiętania na zawsze. Życzymy Wam wszystkiego, co najpiękniejsze!

 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Hotel & Resort Bajka Sale weselne
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!