Ślub humanistyczny: czym jest, na czym polega i jak wygląda ceremonia humanistyczna w Polsce? Sprawdź!

Ślub bez księdza i Urzędnika Stanu Cywilnego? Możliwe? Oczywiście, że tak. A to w przypadku, jeśli Para Młoda decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, w trakcie tzw. „ślubu humanistycznego”. Śluby humanistyczne należą do najdynamiczniej rozwijającego się w świecie rodzaju ślubów. Są one organizowane przez stowarzyszenia humanistyczne. Główny nacisk w ich przypadku, jak sama nazwa wskazuje, kładziony jest na wartości humanistyczne, takie jak: rozum, przyjaźń, wolność jednostki, zaufanie do ludzi, afirmacja tolerancji i różnorodności, równość kobiety i mężczyzny, empatia. W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się w Warszawie, w grudniu 2007 roku.

Autorstwa Shunevych Serhii
Autorstwa Shunevych Serhii

Młodej Parze ślubu udzielili celebranci ze stowarzyszeń humanistycznych: Jane Bechtel ze Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego oraz Krzysztof Tanewski, reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Od tego czasu powoli, aczkolwiek sukcesywnie, rośnie popularność ślubów humanistycznych w Polsce. 

Autorstwa Shipilov77777
Autorstwa Shipilov77777

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest alternatywą dla ślubu cywilnego i kościelnego. Często osobom niewierzącym lub niepraktykującym brakuje duchowego wymiaru uroczystości, tego próżno jest szukać w uroczystości cywilnej. Wtedy Pary często decydują się na ślub humanistyczny, który jest wyrazem upodobań Pary, opowieścią o ich miłości i historią o tym jak się poznali. Ceremonia może zawierać cytaty literackie, ale przede wszystkim zawiera tradycyjne elementy: przysięgi, wymiana obrączek, czy nawet podpis pamiątkowego aktu Ślub humanistyczny jest obecnie jedną z czterech możliwych form.

Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk /fot. Malachite Meadow
Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk /fot. Malachite Meadow

To dobra alternatywa dla osób, które nie utożsamiają się z żadną wiarą ani wyznaniem, nie odpowiada im też formalna postać ślubu cywilnego, a mimo wszystko chcą złożyć sobie przysięgi małżeńskie w sposób wyjątkowy. Opisanie w szczegółach tego,na czym konkretnie polega ślub humanistyczny, jest trudnym zadaniem. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż każda ceremonia ślubu humanistycznego jest zupełnie inna, ma inny wymiar i charakter.

Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk /fot. Malachite Meadow
Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk /fot. Malachite Meadow

Tym, co jest ważne w przypadku ślubu humanistycznego to element kreatywności oraz chęć ogłoszenia przez Młodych Zakochanych, że się kochają i chcą założyć rodzinę. Tym, co jest stałe w przypadku wszystkich ślubów humanistycznych to obecność „celebransa”, czyli osoby, która odpowiada za koordynację i przeprowadzenie ceremonii zaślubin, jest też ona osobą, która służy radą Parze Młodej i nie tylko udziela jej ślubu, ale również pomaga w swobodnym kreowaniu tego wyjątkowego dla nich wydarzenia.

Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk/ fot. Marek Podolczyński - Historie Ślubne
Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk / fot. Marek Podolczyński – Historie Ślubne

Większość Par decyduje się dodatkowo na ślub cywilny (tylko w obecności świadków), ponieważ ślub humanistyczny nie ma jeszcze w Polsce mocy prawnej. Ślub humanistyczny to szansa na przeżycie wyjątkowej i spersonalizowanej uroczystości w dowolnym miejscu. My dzisiaj chcemy przedstawić Wam relację fotograficzną z takich właśnie ślubów w Polsce.

Autorstwa Shunevych Serhii
Autorstwa Shunevych Serhii

Ta energia, to coś, co nie sposób jest opisać. Te Panny Młode mają w sobie to coś. Każda Panna Młoda ma w sobie to coś, co nie sposób jest opisać słowami. Mają w sobie piękno, subtelność i niezwykły blask. To coś, czego nie sposób jest się nauczyć. To się ma, lub tego się nie ma. I kiedy patrzymy na zdjęcia z tej jakże duchowej ceremonii, to widzimy właśnie taki blask- przepełniony subtelnością i delikatnością.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

8 powodów, aby wziąć ślub w zimię!
8 powodów, aby wziąć ślub w zimię!
Wybierając zimę, jako czas kiedy będziesz świętować najważniejszy dzień w Twoim życiu podejmujesz najlepszą decyzję z możliwych!
Przemówienia ślubne – poradnik! Niezwykle cenne rady!
Przemówienia ślubne – poradnik! Niezwykle cenne rady!
Jak wygłosić dobrą mowę na weselu, która wszystkim się spodoba? Ten artykuł podpowie Ci, jakich błędów nie popełniać, podczas
Bon ton, czyli wszystko o etykiecie ślubnej, część 1
Bon ton, czyli wszystko o etykiecie ślubnej, część 1
Hasło „weselny savoir-vivre” sprawia, że wszyscy na gwałt próbują sobie przypomnieć, co dokładnie robili na ostatnim przyjęciu, gdy szaleli całą noc.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji