Ślub humanistyczny: czym jest, na czym polega i jak wygląda ceremonia humanistyczna w Polsce? Sprawdź!

Ślub bez księdza i Urzędnika Stanu Cywilnego? Możliwe? Oczywiście, że tak. A to w przypadku, jeśli Para Młoda decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, w trakcie tzw. „ślubu humanistycznego”. Śluby humanistyczne należą do najdynamiczniej rozwijającego się w świecie rodzaju ślubów. Są one organizowane przez stowarzyszenia humanistyczne. Główny nacisk w ich przypadku, jak sama nazwa wskazuje, kładziony jest na wartości humanistyczne, takie jak: rozum, przyjaźń, wolność jednostki, zaufanie do ludzi, afirmacja tolerancji i różnorodności, równość kobiety i mężczyzny, empatia. W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się w Warszawie, w grudniu 2007 roku.

Autorstwa Shunevych Serhii
Autorstwa Shunevych Serhii

Młodej Parze ślubu udzielili celebranci ze stowarzyszeń humanistycznych: Jane Bechtel ze Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego oraz Krzysztof Tanewski, reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Od tego czasu powoli, aczkolwiek sukcesywnie, rośnie popularność ślubów humanistycznych w Polsce. 

Autorstwa Shipilov77777
Autorstwa Shipilov77777

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest alternatywą dla ślubu cywilnego i kościelnego. Często osobom niewierzącym lub niepraktykującym brakuje duchowego wymiaru uroczystości, tego próżno jest szukać w uroczystości cywilnej. Wtedy Pary często decydują się na ślub humanistyczny, który jest wyrazem upodobań Pary, opowieścią o ich miłości i historią o tym jak się poznali. Ceremonia może zawierać cytaty literackie, ale przede wszystkim zawiera tradycyjne elementy: przysięgi, wymiana obrączek, czy nawet podpis pamiątkowego aktu Ślub humanistyczny jest obecnie jedną z czterech możliwych form.

Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk /fot. Malachite Meadow
Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk /fot. Malachite Meadow

To dobra alternatywa dla osób, które nie utożsamiają się z żadną wiarą ani wyznaniem, nie odpowiada im też formalna postać ślubu cywilnego, a mimo wszystko chcą złożyć sobie przysięgi małżeńskie w sposób wyjątkowy. Opisanie w szczegółach tego,na czym konkretnie polega ślub humanistyczny, jest trudnym zadaniem. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż każda ceremonia ślubu humanistycznego jest zupełnie inna, ma inny wymiar i charakter.

Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk /fot. Malachite Meadow
Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk /fot. Malachite Meadow

Tym, co jest ważne w przypadku ślubu humanistycznego to element kreatywności oraz chęć ogłoszenia przez Młodych Zakochanych, że się kochają i chcą założyć rodzinę. Tym, co jest stałe w przypadku wszystkich ślubów humanistycznych to obecność „celebransa”, czyli osoby, która odpowiada za koordynację i przeprowadzenie ceremonii zaślubin, jest też ona osobą, która służy radą Parze Młodej i nie tylko udziela jej ślubu, ale również pomaga w swobodnym kreowaniu tego wyjątkowego dla nich wydarzenia.

Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk/ fot. Marek Podolczyński - Historie Ślubne
Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk / fot. Marek Podolczyński – Historie Ślubne

Większość Par decyduje się dodatkowo na ślub cywilny (tylko w obecności świadków), ponieważ ślub humanistyczny nie ma jeszcze w Polsce mocy prawnej. Ślub humanistyczny to szansa na przeżycie wyjątkowej i spersonalizowanej uroczystości w dowolnym miejscu. My dzisiaj chcemy przedstawić Wam relację fotograficzną z takich właśnie ślubów w Polsce.

Autorstwa Shunevych Serhii
Autorstwa Shunevych Serhii

Ta energia, to coś, co nie sposób jest opisać. Te Panny Młode mają w sobie to coś. Każda Panna Młoda ma w sobie to coś, co nie sposób jest opisać słowami. Mają w sobie piękno, subtelność i niezwykły blask. To coś, czego nie sposób jest się nauczyć. To się ma, lub tego się nie ma. I kiedy patrzymy na zdjęcia z tej jakże duchowej ceremonii, to widzimy właśnie taki blask- przepełniony subtelnością i delikatnością.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Życzenia ślubne - dobre rady Zankyou, które powinnaś znać!
Życzenia ślubne - dobre rady Zankyou, które powinnaś znać!
Niezależnie od tego, czy jesteśmy gośćmi weselnymi, czy tylko dowiadujemy się o ślubie kogoś znajomego lub członka rodziny, odczuwamy potrzebę złożenia życzeń ślubnych. Jak składać życzenia ślubne i jakie najlepiej pasują do danej okoliczności? Przykładowe życzenia ślubne.
Sukienki na studniówkę i wesele 2016: 8 trendów!
Sukienki na studniówkę i wesele 2016: 8 trendów!
Będziesz gościem w przyszłym roku na weselu? Sprawdź najnowsze trendy!
Przemówienia ślubne – poradnik! Niezwykle cenne rady!
Przemówienia ślubne – poradnik! Niezwykle cenne rady!
Jak wygłosić dobrą mowę na weselu, która wszystkim się spodoba? Ten artykuł podpowie Ci, jakich błędów nie popełniać, podczas

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji