• Magazyn
  • Ceremonia
  • Ślub cywilny – koszty, formalności, jak wygląda i o czym pamiętać!

Ślub cywilny – koszty, formalności, jak wygląda i o czym pamiętać!

Ślub to niezwykłe wydarzenie w życiu każdej Pary Młodej. To wyjątkowy moment podczas którego postanawiamy, że będziemy odtąd tworzyć rodzinę.

Ślub cywilny – koszty, formalności, jak wygląda i o czym pamiętać!
fot. Atelier Kryjak
  • Ślub cywilny
  • Rada
  • Polska

Ślub to niezwykłe wydarzenie w życiu każdej Pary Młodej. To wyjątkowy moment podczas którego postanawiamy, że będziemy odtąd tworzyć rodzinę. To również moment, podczas którego przysięgamy sobie wzajemnie dozgonną miłość, wierność i szacunek. 

Publikacja

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj uroczystości się zdecydowaliście, każda ceremonia wymaga dopięcia kilku spraw organizacyjnych. Dziś przybliżymy Wam temat ślubu cywilnego. Tego, ile kosztuje, jakie są formalności, jak wygląda jego przebieg i o czym trzeba pamiętać!

 

Charakterystyka i zalety ślubu cywilnego

Cywilne małżeństwo to małżeństwo zawarte, zarejestrowane i uznane przez urzędnika państwowego. Takie małżeństwo może zostać zawarte przez ciało religijne i uznane przez państwo lub może być całkowicie świeckie. W świetle polskiego prawa tylko małżeństwo zawarte w urzędzie stanu cywilnego jest uznawane za ważne. Oznacza to, że każda inna forma ślubu (nawet kościelna) musi zostać uprzednio zarejestrowana w urzędzie stanu cywilnego. Statystyki głoszą, że co trzeci ślub w Polsce to ślub cywilny.

Ślub cywilny to idealne rozwiązanie dla Par Młodych mniej religijnych, czy niewierzących. Ponadto związane z nim formalności są zdecydowanie krótsze i mniej obszerne, niż w przypadku ślubu kościelnego. Jeśli Parom Młodym zależy na czasie – najczęściej decydują się na ślub cywilny. W przypadku ślubu kościelnego narzeczeni muszą zgłosić się do parafii stałego lub tymczasowego zamieszkania jednego z nich na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Jeśli natomiast mowa o ślubie cywilnym – wystarczy nam jedynie 31 dni. 

Co więcej, ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego jest znacząco krótsza i trwa pomiędzy 15, a 30 minut. Od 2015 roku zmieniło się przepisy regulujące zawieranie związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego, w plenerze. Od tego czasu jest to znacznie prostsze, ogólnodostępne i często wybierane. Wiele Par Młodych decyduje się na ślub cywilny ze względu na pragnienie odbycia ślubu w plenerze. W przypadku kościelnych sakramentów małżeństwa jest to bardzo ciężkie, a często wręcz niemożliwe, z uwagi na Kodeks prawa kanonicznego. 

Jak się ubrać na ślub cywilny?

Jak sprawić by ślub cywilny był niezapomniany?

Jak spersonalizować ślub cywilny?

Ile kosztuje ślub cywilny?

Jak wybrać suknię ślubną do ślubu cywilnego?

Zmiana nazwiska po ślubie

 

 

Ślub cywilny – formalności

Rozpoczęcie przygotowań do ślubu cywilnego należy rozpocząć od wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego celem ustalenia daty ceremonii. Powinniśmy to zrobić co najmniej 31 dni przed planowaną datą ślubu. Podczas wizyty podpisujemy oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, uiszczamy opłatę oraz decydujemy, jakie nazwisko będziemy nosić po ślubie. Kolejny raz stawiamy się w Urzędzie Stanu Cywilnego dopiero w dniu ślubu. Powinniśmy pojawić się minimum 30 minut wcześniej. Sama ceremonia jest dużo krótsza i trwa zwykle między 15, a 30 minut. 

 

Dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego:

  • panna i kawaler: dowód osobisty
  • skrócone akty urodzenia
  • rozwodnicy: dowód osobisty, skrócony odpis aktu małżeństwa, odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód
  • wdowcy: dowód osobisty, skrócone akty urodzenia, odpis aktu zgonu małżonka
  • cudzoziemcy: paszport, akt urodzenia z tłumaczeniem na język polski, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydane przez właściwy organ (odpowiednik naszego USC w kraju cudzoziemca lub ambasada).

 

Przebieg ślubu cywilnego

Gdy wszyscy goście zgromadzą się już w Urzędzie Stanu Cywilnego, wówczas urzędnik przeprowadzający ceremonię zaprasza wszystkich na salę. Po zajęciu miejsc rozpoczyna się ceremonia zawarcia związku małżeńskiego. Podczas ślubu cywilnego można zdecydować się na trzy wersje wejścia Pary Młodej. Pierwsza to oczekiwanie na urzędnika w miejscu ceremonii, druga to wejście wraz z urzędnikiem, a trzecia to wprowadzenie Panny Młodej przez jej ojca. Sposób wejścia należy ustalić z urzędnikiem przed ceremonią. 

Zanim dojdzie do tego najważniejszego momentu – wypowiedzenia uroczystego „tak” – urzędnik wygłasza przemowę. Wspomina o tym, czym jest małżeństwo i jakie obowiązki nakłada na rodzinę. W zależności od urzędnika często pozwala on sobie na zadanie luźnych i przyjemnych pytań Parze Młodej np. jak się poznali. Dzięki temu ta część może ograniczać się jedynie do krótkiej i formalnej regułki, bądź stanowić istotny, godny zapamiętania element ceremonii.

 

 

Przebieg ślubu cywilnego – tekst przysięgi małżeńskiej

Po krótszym lub dłuższym wstępie przychodzi moment na najważniejszy element ceremonii – złożenie przysięgi małżeńskiej. Przyszli małżonkowie oraz goście wstają. Urzędnik pyta, czy para chce wstąpić w związek małżeński. Po odpowiedzi twierdzącej padają słowa przysięgi. Najpierw wypowiada je Pan Młody:

„Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Następnie te same słowa wypowiada Panna Młoda:

„Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Po wypowiedzianych słowach przysięgi następuje moment oklasków i pocałunku świeżo upieczonej Pary Młodej. Następnie urzędnik stwierdza fakt zawarcia małżeństwa, a później prosi, by małżonkowie nałożyli sobie nawzajem obrączki. Ostatnią formalnością jest podpisanie aktu zawarcia związku małżeńskiego. Ceremonia dobiega końca w momencie złożenia podpisów przez Parę Młodą i świadków.  Najczęściej po zakończonej ceremonii – podobnie jak w przypadku ślubu kościelnego – Para Młoda przechodzi wzdłuż klaszczących gości, czemu towarzyszy ekscytacja i radość. 

W przypadku ślubu cywilnego w plenerze cały przebieg ceremonii jest dokładnie taki sam.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

CEGLARNiA Sale weselne
Weranda Home Sale weselne
Hotel & Resort Bajka Sale weselne
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!