Ślub kościelny - ile kosztuje? Cennik ślubny, który powinnaś znać!

Dla zdecydowanej większości, ślub Kościelny to przede wszystkim sakrament i ślubowanie przed Bogiem miłości i wierności aż do śmierci. Już od młodych lat dziewczynki marzą, aby wypowiedzieć tę magiczną formułę przed obliczem Boga. Z przygotowaniami do ślubu kościelnego wiąże się kilka formalności. Poniżej podpowiadamy od czego zacząć.

5czwartychDowiedz się więcej “5czwartych”
5czwartych

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć, jest odbycie nauk przedmałżeńskich popartych stosownym zaświadczeniem. Istnieją 3 formy kursu przedmałżeńskiego:

 kurs przedmałżeński w parafii, składający się z dziesięciu ok. godzinnych
spotkań, raz w tygodniu, zazwyczaj bezpłatny;

 weekendowy kurs przedmałżeński, najbardziej popularny, dlatego też
wymaga wcześniejszych zapisów, czas trwania to ok. 20 h, koszt nawet
250 zł za parę;

 wyjazdowy kurs przedmałżeński, podobna intensywność do kursu
weekendowego, koszt ok. 250 zł za parę + koszt noclegów.

Piotr DudaDowiedz się więcej “Piotr Duda”
Piotr Duda

Oprócz odbytego kursu należy zgłosić się trzykrotnie do poradni życia rodzinnego, jest to nieodłączny element całego kursu. Cała procedura w Kościele zostaje uruchomiona w momencie zgłoszenia się narzeczonych do kancelarii parafialnej. Młodzi z ustaloną datą ślubu zostają wpisani do księgi parafialnej, na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem
zgłaszają się z kompletem dokumentów. Jakie dokumenty należy zabrać?

1. Dowód osobisty
2. Świadectwo chrztu
3. Świadectwo bierzmowania
4. Dane świadków
5. Zaświadczenie o ukończeniu

W oparciu o powyższe dokumenty zostaje spisany protokół przedślubny. W parafii wygłaszane są trzykrotnie zapowiedzi, zarówno w parafii Panny Młodej jak i Pana Młodego, na podstawie zaświadczeń o wygłoszonych zapowiedziach spisuje się akt ślubu (tydzień przed ślubem). W okresie od spisania protokołu do dnia ślubu młodzi muszą dwukrotnie przystąpić do spowiedzi przedślubnej.

Natomiast tydzień po ślubie małżonkowie są zobowiązani zgłosić się do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego po odpis aktu małżeństwa, na którego podstawie będą mogli otrzymać nowe dowody osobiste. Jaki jest koszt ślubu kościelnego?

Opłata za zamówienie mszy św. to średnio 500 zł, chociaż kwoty oscylują w granicach 200 – 1500 zł. Zdarza się, że w parafii nie ma konkretnego cennika, a ksiądz przyjmuje opłatę „co łaska”. Należy pamiętać, że koszt ślubu kościelnego nie ogranicza się jedynie do kosztu mszy św. to także koszt dekoracji, obrączek, bukietu i oczywiście sukni ślubnej i garnituru.

Wiosna to idealny moment na zakup sukni ślubnej, ze względu na to, że w salonach sukien ślubnych odbywają się sezonowe wyprzedaże. Dobrze jest zdecydować się na zakup sukni nawet z rocznym wyprzedzeniem, ponieważ rabaty sięgają nawet 60 %. W sieci salonów ślubnych Lisa Ferrera wiosenne wyprzedaże trwają od 7 marca.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Ślub humanistyczny: czym jest, na czym polega i jak wygląda ceremonia humanistyczna w Polsce? Sprawdź!
Ślub humanistyczny: czym jest, na czym polega i jak wygląda ceremonia humanistyczna w Polsce? Sprawdź!
Ta energia, to coś, co nie sposób jest opisać. Te Panny Młode mają w sobie to coś. Każda Panna Młoda ma w sobie to coś, co nie sposób jest opisać słowami. Mają w sobie piękno, subtelność i niezwykły blask. To coś, czego nie sposób jest się nauczyć. To się ma, lub tego się nie ma. I kiedy patrzymy na zdjęcia z tej jakże duchowej ceremonii, to widzimy właśnie taki blask- przepełniony subtelnością i delikatnością.
Ślub konkordatowy - to musisz wiedzieć. Lista formalności!
Ślub konkordatowy - to musisz wiedzieć. Lista formalności!
Ślub konkordatowy: jakie są opłaty, jakie dokumenty są wymagane i gdzie można zawrzeć ślub konkordatowy. Informacje na temat ślubu konkordatowego w Polsce.
Jak wziąć ślub i nie zwariować? 5 kroków bezstresowych przygotowań ślubnych!
Jak wziąć ślub i nie zwariować? 5 kroków bezstresowych przygotowań ślubnych!
Jeden z najromantyczniejszych dni w życiu nie powinien jednak kojarzyć się z wielomiesięcznymi i stresującymi przygotowaniami. Jaki jest sekret wesela, które na zawsze pozostanie w pamięci i będzie budzić jedynie miłe wspomnienia?

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji