Ślub kościelny - ile kosztuje? Cennik ślubny, który powinnaś znać!

Dla zdecydowanej większości, ślub Kościelny to przede wszystkim sakrament i ślubowanie przed Bogiem miłości i wierności aż do śmierci. Już od młodych lat dziewczynki marzą, aby wypowiedzieć tę magiczną formułę przed obliczem Boga. Z przygotowaniami do ślubu kościelnego wiąże się kilka formalności. Poniżej podpowiadamy od czego zacząć.

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć, jest odbycie nauk przedmałżeńskich popartych stosownym zaświadczeniem. Istnieją 3 formy kursu przedmałżeńskiego:

 kurs przedmałżeński w parafii, składający się z dziesięciu ok. godzinnych
spotkań, raz w tygodniu, zazwyczaj bezpłatny;

 weekendowy kurs przedmałżeński, najbardziej popularny, dlatego też
wymaga wcześniejszych zapisów, czas trwania to ok. 20 h, koszt nawet
250 zł za parę;

 wyjazdowy kurs przedmałżeński, podobna intensywność do kursu
weekendowego, koszt ok. 250 zł za parę + koszt noclegów.

Oprócz odbytego kursu należy zgłosić się trzykrotnie do poradni życia rodzinnego, jest to nieodłączny element całego kursu. Cała procedura w Kościele zostaje uruchomiona w momencie zgłoszenia się narzeczonych do kancelarii parafialnej. Młodzi z ustaloną datą ślubu zostają wpisani do księgi parafialnej, na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem
zgłaszają się z kompletem dokumentów. Jakie dokumenty należy zabrać?

1. Dowód osobisty
2. Świadectwo chrztu
3. Świadectwo bierzmowania
4. Dane świadków
5. Zaświadczenie o ukończeniu

W oparciu o powyższe dokumenty zostaje spisany protokół przedślubny. W parafii wygłaszane są trzykrotnie zapowiedzi, zarówno w parafii Panny Młodej jak i Pana Młodego, na podstawie zaświadczeń o wygłoszonych zapowiedziach spisuje się akt ślubu (tydzień przed ślubem). W okresie od spisania protokołu do dnia ślubu młodzi muszą dwukrotnie przystąpić do spowiedzi przedślubnej.

Natomiast tydzień po ślubie małżonkowie są zobowiązani zgłosić się do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego po odpis aktu małżeństwa, na którego podstawie będą mogli otrzymać nowe dowody osobiste. Jaki jest koszt ślubu kościelnego?

Opłata za zamówienie mszy św. to średnio 500 zł, chociaż kwoty oscylują w granicach 200 – 1500 zł. Zdarza się, że w parafii nie ma konkretnego cennika, a ksiądz przyjmuje opłatę „co łaska”. Należy pamiętać, że koszt ślubu kościelnego nie ogranicza się jedynie do kosztu mszy św. to także koszt dekoracji, obrączek, bukietu i oczywiście sukni ślubnej i garnituru.

Wiosna to idealny moment na zakup sukni ślubnej, ze względu na to, że w salonach sukien ślubnych odbywają się sezonowe wyprzedaże. Dobrze jest zdecydować się na zakup sukni nawet z rocznym wyprzedzeniem, ponieważ rabaty sięgają nawet 60 %. W sieci salonów ślubnych Lisa Ferrera wiosenne wyprzedaże trwają od 7 marca.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Jak wybrać wedding plennera? 5 cennych rad!
Jak wybrać wedding plennera? 5 cennych rad!
Wedding Planner jest niezwykle pomocnym specjalistą, który może pomóc Wam w stworzeniu wymarzonej ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego, dlatego warto jest przemyśleć kwestię jego zatrudnienia.
8 powodów, aby wziąć ślub w zimię!
8 powodów, aby wziąć ślub w zimię!
Wybierając zimę, jako czas kiedy będziesz świętować najważniejszy dzień w Twoim życiu podejmujesz najlepszą decyzję z możliwych!
Przemówienia ślubne – poradnik! Niezwykle cenne rady!
Przemówienia ślubne – poradnik! Niezwykle cenne rady!
Jak wygłosić dobrą mowę na weselu, która wszystkim się spodoba? Ten artykuł podpowie Ci, jakich błędów nie popełniać, podczas

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji