Ile kosztuje Ślub Kościelny? Cennik ślubny, który powinnaś znać!

Z przygotowaniami do ślubu kościelnego wiąże się kilka formalności. Przeczytaj jakie!

  • Ślub kościelny
  • Rada
  • Polska

Dla zdecydowanej większości, ślub Kościelny to przede wszystkim sakrament i ślubowanie przed Bogiem miłości i wierności aż do śmierci. Już od młodych lat dziewczynki marzą, aby wypowiedzieć tę magiczną formułę przed obliczem Boga. Z przygotowaniami do ślubu kościelnego wiąże się kilka formalności. Poniżej podpowiadamy od czego zacząć.

zapisz5czwartychDowiedz się więcej “5czwartych”
5czwartych

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć, jest odbycie nauk przedmałżeńskich popartych stosownym zaświadczeniem. Istnieją 3 formy kursu przedmałżeńskiego:

  • kurs przedmałżeński w parafii, składający się z dziesięciu ok. godzinnych spotkań, raz w tygodniu, zazwyczaj bezpłatny;
  • weekendowy kurs przedmałżeński, najbardziej popularny, dlatego też wymaga wcześniejszych zapisów, czas trwania to ok. 20 h, koszt nawet 250 zł za parę;
  • wyjazdowy kurs przedmałżeński, podobna intensywność do kursu weekendowego, koszt ok. 250 zł za parę + koszt noclegów.
zapiszPiotr DudaDowiedz się więcej “Piotr Duda”
Piotr Duda

Oprócz odbytego kursu należy zgłosić się trzykrotnie do poradni życia rodzinnego, jest to nieodłączny element całego kursu. Cała procedura w Kościele zostaje uruchomiona w momencie zgłoszenia się narzeczonych do kancelarii parafialnej. Młodzi z ustaloną datą ślubu zostają wpisani do księgi parafialnej, na 3 miesiące przed wyznaczonym terminem
zgłaszają się z kompletem dokumentów. Jakie dokumenty należy zabrać?

1. Dowód osobisty
2. Świadectwo chrztu
3. Świadectwo bierzmowania
4. Dane świadków
5. Zaświadczenie o ukończeniu

W oparciu o powyższe dokumenty zostaje spisany protokół przedślubny. W parafii wygłaszane są trzykrotnie zapowiedzi, zarówno w parafii Panny Młodej jak i Pana Młodego, na podstawie zaświadczeń o wygłoszonych zapowiedziach spisuje się akt ślubu (tydzień przed ślubem). W okresie od spisania protokołu do dnia ślubu młodzi muszą dwukrotnie przystąpić do spowiedzi przedślubnej.

Natomiast tydzień po ślubie małżonkowie są zobowiązani zgłosić się do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego po odpis aktu małżeństwa, na którego podstawie będą mogli otrzymać nowe dowody osobiste. Jaki jest koszt ślubu kościelnego?

Opłata za zamówienie mszy św. to średnio 500 zł, chociaż kwoty oscylują w granicach 200 – 1500 zł. Zdarza się, że w parafii nie ma konkretnego cennika, a ksiądz przyjmuje opłatę „co łaska”. Należy pamiętać, że koszt ślubu kościelnego nie ogranicza się jedynie do kosztu mszy św. to także koszt dekoracji, obrączek, bukietu i oczywiście sukni ślubnej i garnituru.

Wiosna to idealny moment na zakup sukni ślubnej, ze względu na to, że w salonach sukien ślubnych odbywają się sezonowe wyprzedaże. Dobrze jest zdecydować się na zakup sukni nawet z rocznym wyprzedzeniem, ponieważ rabaty potrafią sięgnąć 60 %.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

5czwartych Fotograf ślubny
Piotr Duda Fotograf ślubny

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!