Ślub to bardzo wyjątkowe wydarzenie w życiu pary młodej. To czas scalenia w jedność i przyrzeczenia bycia ze sobą na dobre i na złe. To niezwykłe podsumowanie związku i relacji, jaką zbudowaliśmy. To oficjalne wyznanie sobie miłości, wierności i wzajemnego zrozumienia. Coraz częściej spotykamy się z ceremonią, podczas której tylko jedno z młodych publicznie wyznaje swoją wiarę. Wówczas mówimy o ślubie jednostronnym. Dziś wyjaśnimy, co to jest ślub jednostronny, a także jak wygląda ślub jednostronny w kościele.
Co to jest ślub jednostronny?
Ślub jednostronny to nic innego, jak małżeństwo mieszane, bo tak przyjęło się je nazywać. Jest to związek dwóch osób, spośród których tylko jedna osoba jest wierząca. Do ślubu jednostronnego może przystąpić zarówno osoba niewierząca, jak i osoba wyznająca inne wyznanie. Co ciekawe, bardzo często zdarza się, że goście biorący udział w ceremonii nie zdają sobie sprawy, że jest to ślub jednostronny. Ślub kościelny jednostronny może odbyć się bez Mszy Świętej, jednakże najczęściej władze kościelne pozwalają na udzielenie ślubu jednostronnego w trakcie trwania ceremonii.
Ślub kościelny jednostronny
Czas zastanowić się, kto reguluje taką formę małżeństwa i jak wygląda kwestia “ślub jednostronny prawo kanoniczne”. Za określeniem zasad jednostronnego ślubu stoi Instrukcja Episkopatu Polski, która wymienia wszelkie konieczne działania, aby zawrzeć związek małżeński w kościele katolickim. Według wspomnianej instrukcji ślub jednostronny to nic innego, jak zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy katolikiem, a osobą niekatolicką. Kim, według Instrukcji Episkopatu Polski jest osoba niekatolicka?
Przede wszystkim są to osoby, które nigdy nie zostały ochrzczone lub zostały ochrzczone, ale od najmłodszych lat wychowywane były w tak zwanej niekatolickiej wspólnocie. Kolejno będą to wszystkie te osoby, które zanim były tego świadome zostały ochrzczone, ale od początku swojego życia wychowywały się w środowisku ateistycznym. Następnie to wszystkie te osoby, które po prostu twierdzą, że są ateistami lub osobami niewierzącymi. Ślub jednostronny jest stworzony także dla tych osób, które nieformalnie, ale jednak oficjalnie, publicznie i praktycznie odstąpiły od Kościoła. Ostatnią grupą są osoby, które na stałe trwają w tak zwanych cenzurach kościelnych.
W drugiej części Instrukcji Episkopatu Polski zawiera się kolejna część zasad, zgodnie z którymi osobami niewierząca powinna zostać uprzednio dokładnie poinformowana o wszelkich zobowiązaniach ze strony katolickiej oraz oczywiście przyjąć je do świadomości. Mówi się, że to przyjęcie określonych przekonań ma zagwarantować gotowość osoby niewierzącej do tolerancyjnego współżycia małżeńskiego. Co więcej, w niektórych przypadkach, osoba przystępująca do ślubu jednostronnego musi pisemnie oświadczyć, że nie będzie utrudniać swojej drugiej połówce aktywnego życia religijnego.
Skoro już wiemy, co to jest ślub jednostronny i jak wygląda ślub jednostronny w kościele, przejdziemy teraz przez konkretne przypadki, jak ślub z ateistą czy grekokatolikiem.
Ślub jednostronny z ateistą
Prawo Kościoła Katolickiego zezwala na zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy osobą wierzącą, a ateistą. I mimo, że dla wielu osób – zwłaszcza starego pokolenia, wydaje się to być wręcz bulwersujące, to pamiętajmy, że świat się zmienia, a związki stają się wielokulturowe. To wszystko wpływa na mnogość małżeństw mieszanych, zarówno pod kątem wiary, jak i narodowości. Dzięki możliwości zawarcia związku małżeńskiego z ateistą – ślub jednostronny w kościele staje się coraz bardziej popularny. Co najważniejsze, umożliwia on osobie wierzącej oficjalne wyznanie wiary i przystąpienie do sakramentu małżeńskiego w zgodzie z własną wiarą. Dzięki temu nikt nie musi rezygnować z własnych przekonań i wartości, a przecież o to w tym chodzi.
Ślub jednostronny z osobą wyznania prawosławnego
Ślub z osobą prawosławną jak najbardziej jest możliwy w Kościele Katolickim. Pamiętajmy, że prawosławni są chrześcijanami i od katolików różnią się przede wszystkim obrządkiem, a nie prawdami wiary. Warunki zawarcia związku małżeńskiego z osobą wyznania prawosławnego określa prawo kanoniczne. Po podjęciu decyzji o chęci zawarcia ślubu jednostronnego należy udać się do proboszcza parafii, który musi wystąpić z pisemną prośbą o wyrażenie zgody przez biskupa diecezjalnego. W sytuacji uzyskania pozytywnej dyspensy – katolik może zawrzeć związek małżeński z osobą wyznania prawosławnego.
Ślub jednostronny z grekokatolikiem
Wiele osób zastanawia się, czy ślub katolika rzymskiego jest możliwy z grekokatolikiem. Okazuje się, że jak najbardziej jest możliwe, a co więcej ślub odbywa się w formie tradycyjnej. Wszystko dzięki temu, że zarówno jedna osoba w parze młodej, jak i druga należą do tak zwanego papieskiego kościoła Katolickiego. Dzięki temu ceremonia ślubu w żaden sposób nie różni się od tradycyjnego ślubu. Oczywiście sytuacja wyglądałaby inaczej w przypadku ślubu grekokatolika i osoby wyznania prawosławnego, ale w tym artykule skupiamy się na wyznaniu rzymskokatolickim.
Ślub jednostronny z apostatą
Apostazja to wszystkie osoby, które oficjalnie odstąpiły od Kościoła. Zarówno i w tym przypadku zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy katolikiem rzymskim, a apostatą jest możliwe. Warunkiem jednak jest zobowiązuje osoby niewierzącej do nieprzeszkadzania i nieutrudniania swojej drugiej połowie praktykowania wiary. Ponadto apostata musi zobowiązać się, że nie będzie miał nic przeciwko, aby przyszłe potomstwo zostało ochrzczone, a także aby w przyszłości było wychowywane w wierze katolickiej. W przypadku braku zgody apostaty do podpisania powyższego oświadczenia nie będzie możliwości na zawarcie związku małżeńskiego w Kościele Katolickim.
Ślub jednostronny z rozwodnikiem
Ostatni przypadek, na którym skupimy swoją uwagę, będzie ślub jednostronny z rozwodnikiem. Wiele osób uważa, że kiedy mamy do czynienia z osobami wierzącymi, które w przeszłości i aktualnie praktykowały swoją wiarę, ale jedna z nich ma za sobą nieudane małżeństwo i rozwód, to nie będzie problemu z zawarciem związku małżeńskiego w kościele. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda, bowiem w obowiązującym prawie kościelnym nie ma takiego słowa, jak „rozwód”. Rozwód odnosi się jedynie do prawa cywilnego. Wszystko to sprawia, że nie ma możliwości przystąpienia do ślubu jednostronnego z rozwodnikiem. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba rozwiedziona posiada oficjalne unieważnienie małżeństwa we wspólnocie kościoła. W przeciwnym wypadku małżeństwo nie zostało oficjalnie rozwiązane, więc istnieje przeszkoda do zawarcia nowego związku małżeńskiego.
Formalności przed ślubem jednostronnym
Powyżej opisaliśmy najczęstsze przypadki ślubu jednostronnego. Czas przejść do kwestii samych formalności. Co ciekawe, formalności w przypadku ślubu jednostronnego nie różnią się zbytnio od tych, które musimy wykonać przed ślubem tradycyjnym. Różnicą jest obowiązkowa i obligatoryjna zgoda oraz dyspensa od biskupa na zawarcie ślubu jednostronnego. Ponadto osoba niewierząca ma w obowiązku podpisać oświadczenie, w którym zapewnia, że nie będzie utrudniała swojej drugiej połówce praktykowania wiary, a także umożliwi wychowanie potomstwa w wierze katolickiej i przystąpienie dzieci do Chrztu Świętego. Po podpisaniu wszystkich niezbędnych oświadczeń dokumenty należy przekazać proboszczowi, który następnie przekaże je do biskupa. Biskup udziela zgody na zawarcie związku małżeńskiego. Pamiętajmy, że może on również nie wyrazić zgody na przystąpienie do ślubu jednostronnego.
Jeśli mowa już o samych przygotowaniach do ceremonii, to osoba niewierząca jest zwolniona z obowiązku uczęszczania na nauki przedmałżeńskie. Zwolnienie to nie dotyczy oczywiście osoby wierzącej, która ma obowiązek odbyć nauki przedmałżeńskie i dostarczyć świadectwo ukończenia katechezy.
Podsumowując, ślub kościelny to dla wielu osób bardzo ważne i głębokie przeżycie duchowe. I mimo że związaliśmy się z osobą innego wyznania lub osobą niewierzącą – i tak mamy możliwość zawrzeć związek małżeński w Kościele Katolickim. Władze Kościoła wychodzą naprzeciw zakochanym i wyrażają zgodę, o ile spełnione zostają konkretne warunki i formalności. Ustalcie, jak ma wyglądać ceremonia i wspólnie przygotujcie się do tego wyjątkowego dnia, jakim jest ślub i wesele. Życzymy Wam, byście szli tą nową drogą w zgodzie i przy wzajemnym wsparciu. Bądźcie dla siebie oparciem i dobrym słowem, szanujcie się i doceniajcie wzajemnie. Finalnie to Wasza miłość ma największe znaczenie!
Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.
Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?
Zapisz się do naszego newslettera
Skomentuj artykuł