Ślub konkordatowy – to musisz wiedzieć

Od lipca 1998 roku możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego w kościele i dopełnieni tylko kilku formalności, by był on uznany również w świetle prawa. Taki ślub nazywamy konkordatowym.

Ślub konkordatowy można zawrzeć zarówno w parafii Młodej, Młodego, jak też w zupełnie innym kościele (wtedy jednak wymagana jest tzw. licencja, czyli zgoda własnej parafii).

Ważne – własna parafia to ta, na której terenie zamieszkuje się dłużej niż 3 miesiące. Nie ma tu żadnego znaczenia miejsce zameldowania – a to jest częsty błąd.

By zawrzeć ślub konkordatowy potrzebujecie dokumentów, takich jak:

1. dowody osobiste
2. zaświadczenia o bierzmowaniu (jeżeli nie zaznaczono tego na świadectwie chrztu)
3. metryki chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne – dokładnie, co do dnia ślubu)
4. zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie 5. związku małżeńskiego – 3 egzemplarze, również ważne tylko 3 miesiące
6. potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej
7. zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii
8. zaświadczenia o spowiedzi

Termin w kościele należy zarezerwować jak najwcześniej będzie to możliwe.

Ok. 3 miesiące przed ustaloną datą ślubu w kancelarii parafialnej spisujecie protokół przedślubny. Jest to tzw. kanoniczne badanie narzeczonych. Podczas tego badania odpowiadacie na pytania m.in. o pokrewieństwo i powinowactwo między sobą, ewentualny przymus przystąpienia do sakramentu małżeństwa. Na pytania odpowiadacie osobno. Padną także pytania o wiarę, o zamiar wychowania dzieci zgodnie z zasadami przyjętymi przez Kościół.

Fot. Przemek Białek

Do spisania protokołu potrzebne są  cztery pierwsze pozycje (patrz wyżej – wymagane dokumenty). Po spisaniu protokołu przez 2 tygodnie w Waszych parafiach będą  głoszone zapowiedzi. Podanie o zapowiedzi składacie tylko w parafii tego z Was, którego parafia załatwiania formalności to nie jest. Chyba że sakrament małżeństwa będzie zawierany w innym kościele – wówczas zapowiedzi muszą być wygłoszone w obu parafiach. Po dwóch niedzielach  odbieracie zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi.

Nie wcześniej niż trzy miesiące przed uroczystością musicie  udać się do  Urzędu Stanu Cywilnego po zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.

Tydzień przed należy spisać akt ślubu. W tym celu powinniście stawić  się z kompletem dokumentów  w kancelarii parafialnej. Do spisania aktu ślubu zgłaszają się również dwaj świadkowie z dowodami osobistymi. Dzień przed ślubem po raz drugi przystępujecie do Sakramentu Spowiedzi. Zaświadczenie o  odbytych spowiedziach dajcie w kościele w dniu ślubu.

Przed samą ceremonią lub czasem podczas Mszy składacie podpisy pod dokumentami. To samo czynią Wasi świadkowie.

Ksiądz zobowiązany jest powiadomić o fakcie zawarcia związku małżeńskiego  Urząd Stanu Cywilnego – w ciągu 5 dni Zaś po około 2 tygodniach w USC gotowe są do odebrania skrócone odpisy aktu ślubu. Po odpisy ten może zgłosić się tylko jeden ze współmałżonków, ale z obydwoma dowodami osobistymi

Opłaty: w Urzędzie Stanu Cywilnego opłata skarbowa – 84  zł, w kościele – “co łaska”

Zawsze warto dowiedzieć się o zasady obowiązujące w kościele, w którym chcecie powiedzieć „tak”, bowiem opisana powyżej procedura może różnić się nieco w zależności od parafii, w której zawierany jest ślub.


blog slubny Zankyou

 

Magdalena Sotomska, doradca ślubny z agencji Wesele z Fantazją.

 

Ty także chcesz zostać ekspertem Zankyou? Napisz do nas!

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji