Ślub konkordatowy - to musisz wiedzieć

Od lipca 1998 roku możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego w kościele i dopełnieni tylko kilku formalności, by był on uznany również w świetle prawa. Taki ślub nazywamy konkordatowym.

Ślub konkordatowy można zawrzeć zarówno w parafii Młodej, Młodego, jak też w zupełnie innym kościele (wtedy jednak wymagana jest tzw. licencja, czyli zgoda własnej parafii).

Ważne – własna parafia to ta, na której terenie zamieszkuje się dłużej niż 3 miesiące. Nie ma tu żadnego znaczenia miejsce zameldowania – a to jest częsty błąd.

By zawrzeć ślub konkordatowy potrzebujecie dokumentów, takich jak:

1. dowody osobiste
2. zaświadczenia o bierzmowaniu (jeżeli nie zaznaczono tego na świadectwie chrztu)
3. metryki chrztu (nie starsze niż 3-miesięczne – dokładnie, co do dnia ślubu)
4. zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie 5. związku małżeńskiego – 3 egzemplarze, również ważne tylko 3 miesiące
6. potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej
7. zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii
8. zaświadczenia o spowiedzi

Termin w kościele należy zarezerwować jak najwcześniej będzie to możliwe.

Ok. 3 miesiące przed ustaloną datą ślubu w kancelarii parafialnej spisujecie protokół przedślubny. Jest to tzw. kanoniczne badanie narzeczonych. Podczas tego badania odpowiadacie na pytania m.in. o pokrewieństwo i powinowactwo między sobą, ewentualny przymus przystąpienia do sakramentu małżeństwa. Na pytania odpowiadacie osobno. Padną także pytania o wiarę, o zamiar wychowania dzieci zgodnie z zasadami przyjętymi przez Kościół.

Fot. Przemek Białek

Do spisania protokołu potrzebne są  cztery pierwsze pozycje (patrz wyżej – wymagane dokumenty). Po spisaniu protokołu przez 2 tygodnie w Waszych parafiach będą  głoszone zapowiedzi. Podanie o zapowiedzi składacie tylko w parafii tego z Was, którego parafia załatwiania formalności to nie jest. Chyba że sakrament małżeństwa będzie zawierany w innym kościele – wówczas zapowiedzi muszą być wygłoszone w obu parafiach. Po dwóch niedzielach  odbieracie zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi.

Nie wcześniej niż trzy miesiące przed uroczystością musicie  udać się do  Urzędu Stanu Cywilnego po zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.

Tydzień przed należy spisać akt ślubu. W tym celu powinniście stawić  się z kompletem dokumentów  w kancelarii parafialnej. Do spisania aktu ślubu zgłaszają się również dwaj świadkowie z dowodami osobistymi. Dzień przed ślubem po raz drugi przystępujecie do Sakramentu Spowiedzi. Zaświadczenie o  odbytych spowiedziach dajcie w kościele w dniu ślubu.

Przed samą ceremonią lub czasem podczas Mszy składacie podpisy pod dokumentami. To samo czynią Wasi świadkowie.

Ksiądz zobowiązany jest powiadomić o fakcie zawarcia związku małżeńskiego  Urząd Stanu Cywilnego – w ciągu 5 dni Zaś po około 2 tygodniach w USC gotowe są do odebrania skrócone odpisy aktu ślubu. Po odpisy ten może zgłosić się tylko jeden ze współmałżonków, ale z obydwoma dowodami osobistymi

Opłaty: w Urzędzie Stanu Cywilnego opłata skarbowa – 84  zł, w kościele – “co łaska”

Zawsze warto dowiedzieć się o zasady obowiązujące w kościele, w którym chcecie powiedzieć „tak”, bowiem opisana powyżej procedura może różnić się nieco w zależności od parafii, w której zawierany jest ślub.


blog slubny Zankyou

 

Magdalena Sotomska, doradca ślubny z agencji Wesele z Fantazją.

 

Ty także chcesz zostać ekspertem Zankyou? Napisz do nas!

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Ślub w stylu Modern Glam - musisz przeczytać ten artykuł!
Ślub w stylu Modern Glam - musisz przeczytać ten artykuł!
Ślub w stylu Modern Glam
Być jak James Bond, czyli wszystko, co musicie wiedzieć o smokingu do ślubu
Być jak James Bond, czyli wszystko, co musicie wiedzieć o smokingu do ślubu
O tym musicie pamiętać decydując się na smoking do ślubu. Podpowiadamy, jak w tym dniu wyglądać tak samo zabójczo jak agent 007.
Kotyliony i przypinki ślubne – wszystko, co powinniście o nich wiedzieć
Kotyliony i przypinki ślubne – wszystko, co powinniście o nich wiedzieć
Kotyliony i przypinki ślubne od lat towarzyszą gościom najważniejszych przyjęć i balów na świecie. Dlaczego więc maiłoby ich zabraknąć na najważniejszym przyjęciu Waszego życia - na Waszym weselu? Już dzisiaj dowiedzcie się jakie są ich funkcje, komu wręczyć jaki kotylion i kiedy to uczynić!

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji