Ślub konkordatowy - to musisz wiedzieć. Lista formalności!

Ślub konkordatowy: jakie są opłaty, jakie dokumenty są wymagane i gdzie można zawrzeć ślub konkordatowy. Informacje na temat ślubu konkordatowego w Polsce.

  • Ślub kościelny
  • Rada

Czym właściwie jest ślub konkordatowy?

Publikacja

Ślub konkordatowy Jest to możliwość zawarcia związku małżeńskiego prawomocnego zarówno w Kościele, jak i Urzędzie, istniejąca w Polsce od 1998 roku, kiedy to została podpisana ustawa pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską. Trzy miesiące przed datą ślubu, przyszli małżonkowie są zobowiązani wobec kancelarii parafialnej, aby dostarczyć:

  1.  Świadectwo chrztu
  2. Dokument potwierdzający niezamężność obu stron
  3. Świadectwo przyjęcia sakramentu bierzmowania
  4. Metryki chrztu, który musi zostać przyjęty przynajmniej 3 miesiące przed zawarciem ślubu
  5. Poświadczenie odbycia kursu przedmałżeńskiego, nauk, czy też spotkań w poradni rodzinnej
  6. Potwierdzenie braku okoliczności wykluczających możliwość zawarcia małżeństwa (wydane dokumenty są ważne są 6 miesięcy)
  7. Wasze dowody osobiste
  8. Zaświadczenie o odbytej spowiedzi, jeśli miała ona miejsce w innej parafii, niż ta której podlegacie

3 miesiące przed terminem zawarcia przysięgi małżeńskiej, spisywany zostaje protokół przedślubny (kanoniczne badanie narzeczonych). Jest to rozmowa przedprowadzona między Wami a księdzem, w której odpowiecie na pytania dotyczące m.in. możliwości pokrewieństwa między sobą, Waszej wiary, planowania wychowania dzieci zgodnie z normami przyjętymi przez Kościół. Pamiętajcie, aby przynieść ze sobą dowody osobiste, zaświadczenia o sakramentach bierzmowania i chrztu, zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego oraz o powierdzeniach nauk przedmałżeńskich. Po spisaniu protokołu przedślubnego, wygłoszone zostaną zapowiedzi w Waszych parafiach.

zapiszMakula PhotographyDowiedz się więcej “Makula Photography”
Makula Photography

Opinią Wesele z Fantazją“Termin w kościele należy zarezerwować jak najwcześniej będzie to możliwe. Ok. 3 miesiące przed ustaloną datą ślubu w kancelarii parafialnej spisujecie protokół przedślubny. Jest to tzw. kanoniczne badanie narzeczonych. Podczas tego badania odpowiadacie na pytania m.in. o pokrewieństwo i powinowactwo między sobą, ewentualny przymus przystąpienia do sakramentu małżeństwa. Na pytania odpowiadacie osobno. Padną także pytania o wiarę, o zamiar wychowania dzieci zgodnie z zasadami przyjętymi przez Kościół.”

zapiszBiałe kadryDowiedz się więcej “Białe kadry”
Białe kadry

Tydzień przed zawarciem związku małżeńskiego, powinien zostać spisany akt ślubu. Czynność ta odbywa się w kancelarii parafialnej wraz ze świadkami, którzy powinni przynieść ze sobą swoje dowody osobiste. Co więcej, dzień przed ślubem należy po raz drugi przystąpić do sakramentu spowiedzi świętej.

zapiszFleeting Moments - Fotografia ŚlubnaDowiedz się więcej “Fleeting Moments - Fotografia Ślubna”
Fleeting Moments – Fotografia Ślubna

Ślub konkordatowy daje możliwość zawarcia małżeństwa pomiędzy wyznawcami różnych religii, które również uznają ustawę konkordatową. Ponadto, zainteresowni mogą również zawrzeć przysięgę małżeńską zarówno w parafii Panny Młodej, Pana Młodego lub w kompletnie innym miejscu (także zagranicą). Przynależność do danej parafii zależy od czasu, w którym mieszkacie w konkretnej miejscowości (co najmniej 3 miesiące), w związku z czym, teraźniejsze zameldowanie nie ma tutaj większego wpływu.

zapiszbmkesek.com - Fotografia ŚlubnaDowiedz się więcej “bmkesek.com - Fotografia Ślubna”
bmkesek.com – Fotografia Ślubna

W przypadku ślubów odbywających się poza granicami Polski, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego, powinno zostać przesłane do placówki Ambasady RP w państwie, w którym dana para planuje zorganizować swój ślub. Niestety, czas oczekiwania na otrzymanie prawomocnego aktu małżeństwa wydłuża się aż do 3 miesięcy od daty ślubu. Po samej uroczystości, Para Młoda jest zobowiązana do przesłania przetłumaczonej treści aktu ślubu do Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce, aby móc w późniejszym czasie aplikować o zmiany w paszporcie, dowodzie osobistym, prawie jazdy, itd. Zobacz jak pięknie wyszły zdjęcia w kieleckiej Katedrze autorstwa Tomasz Suszczyński Soft Light:

zapiszTomasz Suszczyński Soft Light
Tomasz Suszczyński Soft Light

Przebieg ceremonii przypomina ślub kościelny; ma on miejsce w czasie Mszy św, jednakże Państwo Młodzi wraz ze świadkami podpisują dokument cywilno-prawny tuż przed rozpoczęciem uroczystości, co zdecydowanie oszczędza im czasu spędzonego na sprawy biurokracyjne. Następnie, obowiązkiem proboszcza jest dalsze przesłanie dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego, od którego możliwe jest odebranie prawomocnego aktu małżeństwa już po 2 tygodniach.

zapiszAnia Dymek PhotographyDowiedz się więcej “Ania Dymek Photography”
Ania Dymek Photography

Ślub konkordatowy łączy w sobie elementy ślubu cywilnego oraz kościelnego, co zdecydowanie ułatwia proces Parze Młodej, dlatego wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Koszt ceremonii jest również przystępny i zamyka się w kwocie 84 zł, jeśli chodzi o stronę cywilną; Kościół natomiast, pobiera płatność na zasadzie „co łaska”.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Białe Kadry Fotograf ślubny
Wesele z Fantazją Konsultanci ślubni
Makula Photography Fotograf ślubny
Ania Dymek Photography Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (1)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!