Ślub mieszany jako rozwiązanie dla wielu par

Ślub w kościele to urok i magia. Wydaje Ci się, że w Twoim przypadku jest on niemożliwy? A znane Ci jest pojęcie ślubu mieszanego? Razem z Zankyou dowiedz się czym on jest!

Ślub mieszany jako rozwiązanie dla wielu par
  • Ślub kościelny
  • Rada
  • Miedzykulturowy

W społeczeństwie globalnym znika wiele ograniczeń. Łatwo nawiązać kontakty z ludźmi z różnych krajów i kręgów kulturowych. Coraz więcej par, w obliczu perspektywy ślubu, staje przed dylematem dotyczącym ślubowania sobie wierności i miłości w kościele. A dylematy te mają różne źródła. Ich przyczyną może być m.in. ateizm jednego z partnerów lub wyznawanie przez każdego z nich innej wiary. I tu dla nich dobra wiadomość! Wiele kościołów wychodzi takim parom naprzeciw i dopuszcza zawarcie ślubów mieszanych.

zapiszŁukasz Sienkiewicz Fotografia
Łukasz Sienkiewicz Fotografia
Publikacja

Jak łatwo zauważyć ślub mieszany, to ślub 2 osób o różnej wierze lub osoby wierzącej z osobą niewierzącą. 

Oczywiście, żeby mogło dojść do takiego ślubu, muszą zostać spełnione pewne warunki. Gdy jedna osoba jest katolikiem i ślub ma być zawarty w Kościele Rzymskokatolickim, wówczas należy zadbać o:

zapiszTime Of Joy Photography
Time Of Joy Photography

1. Pozwolenie biskupa (tzw. dyspensa). Ważne jest, żeby udać się z prośbą o taką zgodę do parafii, w której przyszła Młoda Para ma zamiar zawrzeć małżeństwo. Prosić o takie pozwolenie należy bowiem za pośrednictwem określonej parafii. Oczywiście konieczne jest także zebranie wszystkich dokumentów jakie są konieczne do zawarcia ślubu konkordatowego lub samego ślubu kościelnego. To w tym przypadku nie ulega zmianom!

2. Oświadczenia. Pierwsze z nich składane jest przez stronę, która nie wyznaje religii katolickiej. Jego treść związana jest z nieutrudnianiem stronie wierzącej wychowywania dzieci w tej wierze. Jednocześnie osoba wierząca składa oświadczenie o wychowywaniu swoich dzieci w wierze katolickiej. Musi ona również zdeklarować się, że odsunie od siebie wszelkie zagrożenia („niebezpieczeństwo”), które mogą spowodować utratę wiary.

zapiszSUBTELOVE
SUBTELOVE

3. Akt małżeństwa. Ślub mieszany funkcjonuje na tych samych zasadach co ślub konkordatowy. Także dokumenty poświadczające zawarcie małżeństwa przez Młodą Parę wysyłane są z danej parafii do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie do odbioru są gotowe najczęściej w ciągu 2 tygodni.

W Kościele Rzymskokatolickim osoba o innym wyznaniu lub osoba niewierząca muszą wziąć udział w naukach przedmałżeńskich. Są jednak, z powodów oczywistych, zwolnienie z obowiązku spowiedzi.

Sama ceremonia ślubu przyjmuje skróconą formę, ponieważ zostaje pominięta msza święta. Nieco inaczej, niż w przypadku zwykłego ślubu kościelnego wygląda również składanie przysięgi małżeńskiej.  Treść przysięgi wypowiadanej przez stronę niewierzącą zostaje pozbawiona tych fragmentów, w których na świadka wzywany jest Bóg i inne postacie związane ze światem duchowym religii rzymskokatolickiej. Gdy natomiast ślub jest brany przez osoby różnych wyznań, to wówczas cała ceremonia może zostać poprowadzona przez, np. księdza i pastora. Mogą oni wspólnie wygłosić kazanie oraz odmawiać modlitwy. Jednocześnie Pan Młody i Panna Młoda składają przysięgę odpowiednio przed księdzem i przed pastorem.

zapiszSEBASTIANS PHOTOGRAPHY
SEBASTIANS PHOTOGRAPHY

Jednak wśród wszystkich wyznań nie ma reguły co do udzielania ślubów mieszanych. Jedną z religii, która nie uznaje tego typu rozwiązań jest m.in. Judaizm. Wyjątek stanowi tutaj jego odłam, jakim jest amerykańska synagoga reformowana – tam takie śluby są możliwe.

Inaczej niż w przypadku Kościoła Rzymskokatolickiego wygląda sprawa zawarcia ślubu mieszanego w Kościele Prawosławnym. Ślub taki jest tam możliwy, jednak tylko w tym przypadku, że osoba innego wyznania chrześcijańskiego, dostarczy pisemna zgodę swojego biskupa na zawarcie takiego małżeństwa na terenie Cerkwi. Największa swoboda przy zawieraniu ślubu mieszanego ma miejsce w Kościele Ewangelicko – Augsburskim. Z racji tego, że ślub nie należy tam do sakramentów, aby go zawrzeć (również w „formie mieszanej”) wystarczy zgoda pastora.

zapiszbmkesek.com - Fotografia Ślubna
bmkesek.com – Fotografia Ślubna

W przypadku, gdy jeden z partnerów marzy o ślubie kościelnym, w obrządku danej religii lecz z różnych powodów druga storna nie może zawrzeć takiego małżeństwa, może watro zastanowić się nad rozwiązaniem jaki jest ślub mieszany! Zanim jednak zaczniecie go planować, Zankyou dobrze Wam radzi: zasięgnijcie wszelkich możliwych informacji na temat tego, czy taki rodzaj ślubu jest możliwy w Waszym kościele i jakie warunki musicie spełni, aby do niego doszło.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Time Of Joy Photography Fotograf ślubny
Natalens-Studio Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (2)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!