Ślub mieszany jako rozwiązanie dla wielu par

W społeczeństwie globalnym znika wiele ograniczeń. Łatwo nawiązać kontakty z ludźmi z różnych krajów i kręgów kulturowych. Coraz więcej par, w obliczu perspektywy ślubu, staje przed dylematem dotyczącym ślubowania sobie wierności i miłości w kościele. A dylematy te mają różne źródła. Ich przyczyną może być m.in. ateizm jednego z partnerów lub wyznawanie przez każdego z nich innej wiary. I tu dla nich dobra wiadomość! Wiele kościołów wychodzi takim parom naprzeciw i dopuszcza zawarcie ślubów mieszanych.

Fot. Margo Tlałka

Jak łatwo zauważyć ślub mieszany, to ślub 2 osób o różnej wierze lub osoby wierzącej z osobą niewierzącą. 

Oczywiście, żeby mogło dojść do takiego ślubu, muszą zostać spełnione pewne warunki. Gdy jedna osoba jest katolikiem i ślub ma być zawarty w Kościele Rzymskokatolickim, wówczas należy zadbać o:

1. Pozwolenie biskupa (tzw. dyspensa). Ważne jest, żeby udać się z prośbą o taką zgodę do parafii, w której przyszła Młoda Para ma zamiar zawrzeć małżeństwo. Prosić o takie pozwolenie należy bowiem za pośrednictwem określonej parafii. Oczywiście konieczne jest także zebranie wszystkich dokumentów jakie są konieczne do zawarcia ślubu konkordatowego lub samego ślubu kościelnego. To w tym przypadku nie ulega zmianom!

2. Oświadczenia. Pierwsze z nich składane jest przez stronę, która nie wyznaje religii katolickiej. Jego treść związana jest z nieutrudnianiem stronie wierzącej wychowywania dzieci w tej wierze. Jednocześnie osoba wierząca składa oświadczenie o wychowywaniu swoich dzieci w wierze katolickiej. Musi ona również zdeklarować się, że odsunie od siebie wszelkie zagrożenia („niebezpieczeństwo”), które mogą spowodować utratę wiary.

3. Akt małżeństwa. Ślub mieszany funkcjonuje na tych samych zasadach co ślub konkordatowy. Także dokumenty poświadczające zawarcie małżeństwa przez Młodą Parę wysyłane są z danej parafii do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie do odbioru są gotowe najczęściej w ciągu 2 tygodni.

Źródło: fotonata.com

W Kościele Rzymskokatolickim osoba o innym wyznaniu lub osoba niewierząca muszą wziąć udział w naukach przedmałżeńskich. Są jednak, z powodów oczywistych, zwolnienie z obowiązku spowiedzi.

Sama ceremonia ślubu przyjmuje skróconą formę, ponieważ zostaje pominięta msza święta. Nieco inaczej, niż w przypadku zwykłego ślubu kościelnego wygląda również składanie przysięgi małżeńskiej.  Treść przysięgi wypowiadanej przez stronę niewierzącą zostaje pozbawiona tych fragmentów, w których na świadka wzywany jest Bóg i inne postacie związane ze światem duchowym religii rzymskokatolickiej. Gdy natomiast ślub jest brany przez osoby różnych wyznań, to wówczas cała ceremonia może zostać poprowadzona przez, np. księdza i pastora. Mogą oni wspólnie wygłosić kazanie oraz odmawiać modlitwy. Jednocześnie Pan Młody i Panna Młoda składają przysięgę odpowiednio przed księdzem i przed pastorem.

Źródło: fotonata.com

Jednak wśród wszystkich wyznań nie ma reguły co do udzielania ślubów mieszanych. Jedną z religii, która nie uznaje tego typu rozwiązań jest m.in. Judaizm. Wyjątek stanowi tutaj jego odłam, jakim jest amerykańska synagoga reformowana – tam takie śluby są możliwe.

Fot. Bartłomiej Zackiewicz

Inaczej niż w przypadku Kościoła Rzymskokatolickiego wygląda sprawa zawarcia ślubu mieszanego w Kościele Prawosławnym. Ślub taki jest tam możliwy, jednak tylko w tym przypadku, że osoba innego wyznania chrześcijańskiego, dostarczy pisemna zgodę swojego biskupa na zawarcie takiego małżeństwa na terenie Cerkwi. Największa swoboda przy zawieraniu ślubu mieszanego ma miejsce w Kościele Ewangelicko – Augsburskim. Z racji tego, że ślub nie należy tam do sakramentów, aby go zawrzeć (również w „formie mieszanej”) wystarczy zgoda pastora.

W przypadku, gdy jeden z partnerów marzy o ślubie kościelnym, w obrządku danej religii lecz z różnych powodów druga storna nie może zawrzeć takiego małżeństwa, może watro zastanowić się nad rozwiązaniem jaki jest ślub mieszany! Zanim jednak zaczniecie go planować, Zankyou dobrze Wam radzi: zasięgnijcie wszelkich możliwych informacji na temat tego, czy taki rodzaj ślubu jest możliwy w Waszym kościele i jakie warunki musicie spełni, aby do niego doszło.

Zobaczcie także, jak wygląda ceremonia zaślubin w rożnych religiach.

Komentarze (2)

Skomentuj artykuł

Świadkowie na ślubie – zaszczyty i obowiązki, czyli o czym należy pamiętać!
Świadkowie na ślubie – zaszczyty i obowiązki, czyli o czym należy pamiętać!
Masz zostać świadkiem, świadkową, druhną lub drużbą? Stres odłóż na bok. Już teraz Zankyou podpowie Ci w czym możesz przysłużyć się przyszłej Młodej Parze!
Jak wziąć ślub i nie zwariować? 5 kroków bezstresowych przygotowań ślubnych!
Jak wziąć ślub i nie zwariować? 5 kroków bezstresowych przygotowań ślubnych!
Jeden z najromantyczniejszych dni w życiu nie powinien jednak kojarzyć się z wielomiesięcznymi i stresującymi przygotowaniami. Jaki jest sekret wesela, które na zawsze pozostanie w pamięci i będzie budzić jedynie miłe wspomnienia?
Jak wybrać kierunek podróży poślubnej? 5 podstawowych zasad dla wyjeżdżających!
Jak wybrać kierunek podróży poślubnej? 5 podstawowych zasad dla wyjeżdżających!
Podróż poślubna to bez wątpienia jedno z najważniejszych doświadczeń w życiu. Zaraz po ślubie, para wybiera się w podróż oficjalnie jako mąż i żona. Jest to idealna okazja do odpoczynku po czasochłonnych i męczących przygotowaniach do ceremonii ślubnej oraz do celebrowania nowego etapu Waszego związku.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji