Nauki przedmałżeńskie tradycyjne, online a może weekendowe?

Nauki przedślubne to temat, o którym od lat krążą liczne legendy i opowieści. Nie wszystkie z nich bywają pozytywne, ale czy faktycznie tak jest? Czy na dźwięk słów “katecheza przedmałżeńska”, “nauki przedmałżeńskie online”, czy “kurs przedmałżeński” rzeczywiście powinniśmy reagować nerwowo, z dozą niepewności? Przekonajmy się!

Nauki przedmałżeńskie tradycyjne, online a może weekendowe?
Biała Wstążka
  • Ślub kościelny
  • Rada
  • Polska

Ślub i wesele to wyjątkowy dzień w życiu każdej Pary Młodej. Wymaga on jednak od nas odpowiedniego przygotowania i dostatecznie wczesnego zaplanowania wszystkich przedślubnych obowiązków. Lista spraw z rzeczami do załatwienia potrafi być naprawdę długa, dlatego odpowiednie i spokojne podejście pozwoli nam pamiętać o wszystkim. Przygotowując się do ślubu kościelnego lub konkordatowego musimy dopiąć wszystkie formalności. Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskim jest jedną z obowiązkowych rzeczy. Nauki przedślubne to temat, o którym od lat krążą liczne legendy i opowieści. Nie wszystkie z nich bywają pozytywne, ale czy faktycznie tak jest? Czy na dźwięk słów “katecheza przedmałżeńska”, “nauki przedmałżeńskie online”, czy “kurs przedmałżeński” rzeczywiście powinniśmy reagować nerwowo, z dozą niepewności? Przekonajmy się!

 

zapisz
Siedlisko Jabłonna


Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?

Publikacja

Nauki przedmałżeńskie to zestaw przedślubnych lekcji, w których udział biorą przyszli małżonkowie. Celem nauk przedmałżeńskich jest jak najlepsze przygotowanie Państwa Młodych do zawarcia związku małżeńskiego podczas ślubu kościelnego lub konkordatowego. Planując ślub musimy z wyprzedzeniem zapisać się na kurs przedmałżeński, którego terminy rozpoczęcia są z góry ustalone. Co więcej, nie wszystkie parafie organizują nauki przedmałżeńskie, a na wolne miejsce trzeba niejednokrotnie poczekać nawet kilka miesięcy. Warto zatem zainteresować się tym tematem z dostatecznym wyprzedzeniem, by mieć pewność, że zdążymy przed datą planowanego ślubu. Nauki przedślubne dają nam możliwość na bliższe poznanie partnera. Co więcej należy pamiętać, że nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe i nie można z nich zrezygnować.

Kurs przedmałżeński online

Aktualna sytuacja związana z pandemią sprawia, że parafie wychodzą naprzeciw Parom Młodym i udostępniają możliwość odbycia nauk przedmałżeńskich online. Jak wygląda taki kurs? Nauki przedmałżeńskie składają się z 13 katechez, podczas których omawiane są tematy wstąpienia w związek małżeński. Na koniec każdej lekcji pojawia się zestaw pytań, na które trzeba odpowiedzieć. Poprawne odpowiedzi są istotne, gdyż to one stanowią podstawę do uzyskania zaświadczenia o ukończeniu kursu. Treści, które będziecie studiować zostały stworzone przez księży, doradców życia rodzinnego oraz instruktorów Naturalnego Planowania Rodziny z Archidiecezji Krakowskiej. Pamiętajcie, że każdy z nowożeńców musi zrealizować kurs osobno, a zaświadczenie jest wystawiane dla każdego kursanta oddzielnie. 

Nauki przedmałżeńskie od ręki

Zrealizowane nauk przedmałżeńskich od ręki jest praktycznie niemożliwe. Przede wszystkim ze względu na ilość materiału i godzin na to poświęconych, które trzeba przerobić. Istnieją jednak skrócone wersje nauk przedmałżeńskich, które realizowane są w weekend lub w 4 dni. Istnieje jednak możliwość zwolnienia Pary Młodej z obowiązku uczestniczenia w kursie przedmałżeńskim. Warunkiem jest przedstawienie zaświadczenia, że w ostatniej klasie szkoły średniej uczestniczyliście w kursie przedmałżeńskim prowadzonym podczas lekcji religii. Zanim jednak optymistycznie weźmiecie pod uwagę wspomnianą możliwość – upewnijcie się w swojej parafii, czy wspominane zaświadczenie zwalnia Was zarówno z udziału w katechezie, jak i w spotkaniach w poradni życia rodzinnego. Często zdarza się, że proboszcz godzi się na nieuczestniczenie w katechezie, ale mimo wszystko wymaga uczestniczenia w spotkaniach w poradni życia rodzinnego. 

Nauki przedmałżeńskie weekendowe

Każda para, która pragnie zawrzeć związek małżeński musi ukończyć kurs przedmałżeński. Tradycyjna forma spotkań stacjonarnych to dziesięć cotygodniowych katechez. Z poprzedniej części tekstu wiemy już jednak, że istnieją przyspieszone kursy nauk przedmałżeńskich. Coraz bardziej popularna staje się szybsza i krótsza forma katechez, podczas której pełny program dziesięciu katechez odbywa się w trakcie jednego weekendu. Forma ta jest dedykowana przede wszystkim parom, które ze względu na swoje inne zobowiązania, pracę czy studia nie mogą uczestniczyć w spotkaniach stacjonarnych. Ponadto kurs przedmałżeński weekendowy umożliwia nam realizację programu poradni życia rodzinnego, a co za tym idzie na zakończenie trwania kursu otrzymujemy wszystkie niezbędne zaświadczenia. 

 

zapisz
Lipowe Siedlisko

Nauki przedmałżeńskie zaświadczenie

Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich stanowi swego rodzaju przepustkę do zawarcia związku małżeńskiego. Aby mogło to nastąpić należy posiadać dwa różne zaświadczenia – pierwsze o odbyciu nauk przedmałżeńskich z realizacją katechez przedślubnych, drugie wystawione przez poradnię życia rodzinnego mówiące o braku przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Brak zaświadczeń skutkuje niemożliwością zawarcia związku małżeńskiego. 

Katecheza przedmałżeńska

Często wśród informacji o naukach przedmałżeńskich możemy natrafić na stwierdzenie “katecheza przedmałżeńska”. Co to tak naprawdę jest?

Katecheza przedmałżeńska to nic innego jak lekcja, w której udział biorą przyszli małżonkowie. Standardowy tryb stacjonarnych nauk przedmałżeńskich obejmuje dziesięć katechez. Każda z nich dotyczy innego tematu, jednakże wszystkim przyświeca wspólny cel – nauczyć przyszłych małżonków życia w rodzinie i w małżeństwie. Jakich tematów możemy się na wspomnianych katechezach spodziewać? Przede wszystkim związanych z rozwiązywaniem konfliktów w małżeństwie, a także wyjaśniających wszystkie prawa i obowiązki jakie panują w rodzinie i w małżeństwie. Katechezy przedmałżeńskie to również tematy związane z planowaniem rodziny i tworzeniem planów na wspólną przyszłość. Całość podsumowują najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństw i wskazówki, jak tego uniknąć. 

Nauki przedmałżeńskie ważność

Często wśród Par Młodych pojawia się pytanie: “ile są ważne nauki przedmałżeńskie?” dlatego spieszymy do Was z odpowiedzią, że nauki przedmałżeńskie są ważne bezterminowo. Po zakończeniu nauk przedmałżeńskich narzeczeni otrzymują dwa zaświadczenia – jedno od prowadzącego nauki księdza, a drugie od poradni życia rodzinnego. Pamiętajcie, że jeśli zajdzie potrzeba pozostawienia dokumentów w innej parafii, oryginały zachowajcie dla siebie.

Nauki przedmałżeńskie – o co pytają?

Wiemy, że nauki przedmałżeńskie wywołują niemały stres wśród przyszłych Par Młodych, które obawiają się przebiegu spotkań. Gwarantujemy, że zupełnie niepotrzebnie! Podczas spotkania mogą Wam zostać zadane pytania o to, czy mieszkacie razem, czy wzajemnie się wspieracie, czy możecie na siebie liczyć, co w sobie wzajemnie lubicie. Spotkanie w poradni życia rodzinnego to swego rodzaju wyznanie uczuć, które może być naprawdę miłym doświadczeniem. 

 

zapisz
Lipowe Siedlisko

 

Podsumowując, nauki przedmałżeńskie to bardzo istotny element na liście przedślubnych przygotowań. Uczestniczenie w nich jest obowiązkowe, a zaświadczenia stanowią przepustkę do zawarcia związku małżeńskiego. Zainteresujcie się tym tematem z wyprzedzeniem i podejdźcie do sprawy na spokojnie. Bądźcie szczęśliwi na tej nowej, niezwykłej drodze!

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!