• Magazyn
  • Przysięga małżeńska - tekst przysięgi cywilnej i kościelnej

Przysięga małżeńska - tekst przysięgi cywilnej i kościelnej

W czasie przedślubnych przygotowań pragniemy pamiętać o wszystkim i jak najlepiej przygotować się do tego dnia. Jedną z kluczowych kwestii podczas ślubu jest przysięga małżeńska.

Przysięga małżeńska - tekst przysięgi cywilnej i kościelnej
Dream Big Studio
  • Ceremonia
  • Rada
  • Polska

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu każdej Pary Młodej. To czas podekscytowania i oczekiwania na ten jeden najpiękniejszy dzień w życiu. W czasie przedślubnych przygotowań pragniemy pamiętać o wszystkim i jak najlepiej przygotować się do tego dnia. Jedną z kluczowych kwestii podczas ślubu jest przysięga małżeńska. Słowa przysięgi małżeńskiej niejednokrotnie powodują dodatkowy stres, bowiem obawiamy się pomyłki czy przejęzyczenia. Okazuje się jednak, że ksiądz bądź Urzędnik Stanu Cywilnego na pewno z chęcią odpowiednio nas pokieruje, by tekst przysięgi małżeńskiej wybrzmiał dokładnie, składnie i prawidłowo. Jeśli zatem poszukujecie informacji na temat: “przysięga małżeńska tekst” to ten artykuł jest dla Was!

zapisz
Dream Big Studio

Słowa przysięgi małżeńskiej w kościele

Publikacja

Zacznijmy od bardzo ważnej kwestii, a mianowicie od faktu, że przysięga małżeńska cywilna i przysięga małżeńska kościelna znacząco różnią się od siebie. Podczas tych dwóch ceremonii wypowiadamy inne słowa, a w przypadku ślubu kościelnego przysięga małżeńska w kościele jest dłuższa. Poniżej prezentujemy słowa przysięgi małżeńskiej, które wypowiecie w kościele podczas ślubu.

 

Na początek pytania, które zadaje ksiądz przed przysięgą małżeńską:

  • „Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?”
  • “Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?”
  • “Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?”

Po Waszych odpowiedziach na powyższe pytania odmawiana jest modlitwa do Ducha Świętego. Tuż po niej kapłan rozpoczyna ceremonię przysięgi małżeńskiej mówiąc:

„Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej”.

W tym momencie para młoda podaje sobie prawe dłonie, które ksiądz okrywa stułą. Słowa przysięgi małżeńskiej powtarzane są za księdzem, rozpoczyna pan młody:

zapisz
Dream Big Studio


„Ja (imię) biorę Ciebie (imię) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Następnie słowa przysięgi małżeńskiej powtarza panna młoda:

Ja, (imię), biorę Ciebie (imię) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i0 uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Ksiądz potwierdza złożenie przysięgi małżeńskiej słowami:

 „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”

Kolejno ksiądz przystępuje do ceremonii wymiany przez Was obrączek – symbolu Waszej miłości i przypieczętowania złożonej przysięgi. Zazwyczaj podaje je świadek lub są one już przygotowane na odpowiedniej tacy. W tym momencie ksiądz mówi:

 „Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności” W dalszej części kapłan święci obrączki i wypowiada tekst: „Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki”.

W tym momencie poślubieni zakładają sobie nawzajem obrączki na palce serdeczne, powtarzając za księdzem:

Pan młody: „(Imię Panny Młodej), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Panna młoda: „(Imię Pana Młodego), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Wypowiedziane słowa przysięgi małżeńskiej kończą się najczęściej symbolicznym pocałunkiem.

 

zapisz
Dream Big Studio

Cywilna przysięga małżeńska

Młodzi, którzy decydują się na ślub kościelny w większości przypadków podchodzą do ślubu konkordatowego. Jest to bowiem ślub kościelny z uwzględnieniem wszystkich formalności. Wszystko to sprawia, że nowożeńcy nie muszą zgłaszać się już do Urzędu Stanu Cywilnego w celu dopięcia formalności. W trakcie Mszy Świętej lub zaraz po jej zakończeniu para młoda podpisuje dokumenty, które parafia w ciągu pięciu dni od dnia zawarcia małżeństwa przesyła do Urzędu Stanu Cywilnego. Urząd Stanu Cywilnego sporządza następnie akt małżeństwa, który jest potwierdzeniem dla nowożeńców. Jeśli jednak zdecydowaliście się na ślub wyznaniowy w Urzędzie Stanu Cywilnego to na wstępie powinniście wiedzieć, że przysięga na ślubie cywilnym brzmi całkiem inaczej, niż podczas ceremonii w kościele. Wiemy już, jak brzmi i wygląda przysięga małżeńska w kościele, czas na ślub cywilny, czyli cywilna przysięga małżeńska. Pamiętajcie jednak, że nie musicie się jej uczyć na pamięć. Wystarczy, że będziecie powtarzać słowa po Urzędniku Stanu Cywilnego. 

Przysięga małżeńska w Urzędzie Stanu Cywilnego brzmi następująco:

Zaczyna Pan Młody:

“Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Po Panu Młodym te same słowa powtarza Panna Młoda:

“Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”


Słowa przysięgi małżeńskiej – ślub jednostronny

Ślub jednostronny, inaczej nazywany małżeństwem mieszanym, to ślub kobiety i mężczyzny spośród których jedno wyznaje inną wiarę lub jest całkowicie niewierzące. Prawnie zagadnienia związane ze ślubem jednostronnym reguluje “Instrukcja Episkopatu Polski” i niejednokrotnie goście weselni nie są świadomi, że uczestniczą w ceremonii ślubu jednostronnego. Jak zatem wygląda przysięga małżeńska w przypadku ślubu jednostronnego?

W przypadku osoby wierzącej brzmi ona tak samo, jak w przypadku tradycyjnego ślubu kościelnego lub konkordatowego. 

Jeśli w parze wierząca jest kobieta, wówczas przysięga brzmi następująco: 

Ja, (imię), biorę Ciebie (imię) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i0 uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Następnie po wypowiedzianych przez księdza słowach następuje moment założenia obrączek, podczas którego Panna Młoda wypowiada słowa:

Panna młoda: „(Imię Pana Młodego), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Jeśli natomiast wierzący jest mężczyzna, wówczas przysięga brzmi:

„Ja (imię) biorę Ciebie (imię) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Po wypowiedzianych przez księdza słowach następuje moment założenia obrączek, podczas którego Pan Młody wypowiada poniższe słowa:

Pan młody: „(Imię Panny Młodej), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

 

Przysięga strony niewierzącej zbliżona jest do przysięgi, którą wygłasza się w Urzędzie Stanu Cywilnego podczas ślubu cywilnego i nie zawiera ona żadnych odniesień do wiary i Boga. 

zapisz
Dream Big Studio

Przysięga małżeńska to kulminacyjny i szczególny moment podczas ceremonii zaślubin. Nie bez powodu jest to jeden z najbardziej stresujących momentów dla pary młodej podczas ślubu. Dlatego, choć nie musicie uczyć się przysięgi na pamięć, to warto znać jej słowa i przećwiczyć te kwestię kilka razy. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnego stresu i po prostu będziecie się cieszyć tym wyjątkowym i absolutnie niezwykłym momentem. Życzymy Wam wszystkiego, co najpiękniejsze na tej nowej, wspólnej drodze. Bądźcie szczęśliwi, po prostu!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Dream Big Studio Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!