• Magazyn
  • Zmiana nazwiska po ślubie - krok po kroku

Zmiana nazwiska po ślubie - krok po kroku

Wejście w związek małżeński, ceremonia zaślubin oraz huczne wesele to magiczne życiowe momenty, które ciężko opisać słowami. Te istotne wydarzenia tworzą niezapomniane wspomnienia, które zostaną z Tobą na długie lata. Jednak kiedy opadną już pierwsze emocje i powoli wracasz do rzeczywistości pełniąc rolę świeżo upieczonej Żony - musisz pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności, które niesie ze sobą zmiana nazwiska po ślubie.

Zmiana nazwiska po ślubie - krok po kroku
  • Po ślubie
  • Rada
  • Polska

W tym artykule odpowiemy na parę nurtujących pytań dotyczących tego istotnego tematu. Przeprowadzimy Cię przez niego krok po kroku, abyś bez zbędnych wątpliwości i problemów mogła cieszyć się z rozpoczęcia nowej życiowej drogi już pod innym nazwiskiem.

Zmiana nazwiska po ślubie – jakie są możliwości?

Publikacja

Wypowiedzenie sakramentalnego “Tak” daje nam trzy możliwości w kwestii nazwiska noszonego po ślubie:

  • przejęcie nazwiska jednego z Małżonków – Panny Młode podążające za ślubną tradycją z pewnością nie wyobrażają sobie innej opcji. Przejęcie nazwiska po mężu to wręcz ich obowiązek! Chociaż zdarzają się również przypadki, kiedy to mężczyzna decyduje się na posiadanie w swoim dowodzie nazwiska Małżonki – są to sytuacje niezwykle rzadkie, jednak spotykane.
  • połączenie dwóch nazwisk przez co, po ślubie nosicie nazwisko dwuczłonowe – to zabieg coraz częściej spotykany u Par, dla których ślubna etykieta nie odgrywa znaczącej roli. Pamiętajcie, że nowopowstałe nazwisko może się składać tylko z dwóch jego członów. Możecie jednak zmieniać ich kolejność wedle własnych upodobań. Często na tego rodzaju połączenie decydują się osoby dla których własne nazwisko jest swego rodzaju marką i są one identyfikowane przez jego pryzmat jak np. osoby rozpoznawalne publicznie.
  • każde z Małżonków pozostaje przy swoim nazwisku – zdarza się, że Nowożeńcy zostają przy swoim dotychczasowym nazwisku z wielu różnych przyczyn, co nie ma jednak żadnego wpływu na jego funkcjonowanie w świetle prawa. Nawet w obecnych czasach, pozostanie przy nazwisku rodowym jest niezwykle rzadkie i jest powszechnie odbierane jako symbol zachowania odrębności względem Męża oraz kobiecej suwerenności w związku małżeńskim.

O kwestii zmiany nazwiska decyduję oświadczenie składane przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. To na tyle ważna kwestia, że powinniśmy przedyskutować ją z naszym przyszłym Małżonkiem zanim staniemy na ślubnym kobiercu. W końcu – dla niektórych mężczyzn ceniących sobie tradycyjny patriarchat – przejęcie nazwiska po mężu może być czymś niezwykle istotnym, a dla nas niekoniecznie. Warto poprzez rozmowę dojść do konsensusu. 

zapiszCałująca się Para Młoda
Całująca się Para Młoda

Zmiana nazwiska po ślubie a nazwiska dzieci 

Podczas deklaracji dotyczącej wyboru naszego nazwiska, którym będziemy posługiwać się po ślubie – musimy podjąć decyzję również o tym jakie nazwisko będą posiadały nasze przyszłe pociechy. Jeżeli zdecydowałaś się przyjąć nazwisko po Współmałżonku – dzieci również będą je nosiły. Z kolei, podejmując decyzję o pozostaniu przy swoim nazwisku bądź ich złączeniu – musicie złożyć dodatkowe oświadczenie, w którym zdecydujecie czy dzieci będą nosić nazwisko jednego z Małżonków czy będą posługiwać się tym dwuczłonowym – powstałym z połączenia nazwisk matki i ojca dzieci.

Pamiętaj, że Twoja decyzja o wyborze nazwiska nie musi być tożsama z tym, jakim będą się posługiwać dzieci powstałe z Waszego małżeństwa czyli: jeśli zdecydujesz się na nazwisko dwuczłonowe, to dzieci mogą posługiwać się tylko tym po ojcu. Wszystko zależne jest od Waszych własnych preferencji, jednak oczywiście jest to również temat, który – jeśli planujecie potomstwo – powinien stanowić dla Was priorytet. 

zapiszZłote obrączki
Złote obrączki

Gdzie trzeba zgłosić zmianę nazwiska po ślubie?

To pytanie, które nurtuje wiele świeżo upieczonych Małżonek. W końcu – to najczęściej kobiety decydują się na zmianę nazwiska i to one, muszą dopełnić wszelkich formalności po ślubie, aby bez przeszkód cieszyć się z zmianą stanu cywilnego. Pierwszym z nich, jest oczywiście posiadanie w rękach dokumentu, bez którego nie dokonamy wszystkich niezbędnych zmian, a jest nim odpis skrócony aktu małżeństwa. Czas oczekiwania na jego wydanie jest uzależniony głównie od rodzaju ślubu, który przyjęliśmy. Jeśli był to ślub cywilny – odpis aktu małżeństwa powinien być w naszym posiadaniu od razu po ceremonii. Z kolei, wybierając popularny ślub konkordatowy – okres oczekiwania może się nieco wydłużyć. 

Zastanówmy się w jakich instytucjach bądź urzędach są przetwarzane nasze dane osobowe i gdzie powinniśmy dokonać korekty nazwiska. Jednym z nich jest z pewnością nasze miejsce pracy. Pracodawca odnotowuje ową zmianę w naszej dokumentacji jak również ma obowiązek poinformować o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Skarbowy. Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą – w tym wypadku ten obowiązek spoczywa na Tobie. Działaj szybko, ponieważ masz tylko 7 dni na powiadomienie ich o tym fakcie!

zapiszMłoda Para wymienia się obrączkami
Młoda Para wymienia się obrączkami

Gdzie jeszcze trzeba zgłosić zmianę nazwiska po ślubie?

Powiadomienie ZUS-u i Urzędu Skarbowego to nie wszystko! Pomyśl, gdzie jeszcze możesz widnieć w bazie pod panieńskim nazwiskiem? Taką instytucją może być Bank, w którym prowadzimy rachunek bądź mamy finansowe zobowiązania jak np. kredyty. Kolejnym punktem na naszej organizacyjnej mapie może być Uczelnia, jeśli nadal studiujesz oraz Centrum ubezpieczeń – w przypadku, kiedy mamy wykupioną prywatną polisę. Możliwe, iż nasze nieaktualne już nazwisko panieńskie widnieje na umowach subskrypcji, u Operatora sieci komórkowej lub Dostawcy mediów – niezwłocznie wykonaj aktualizację swoich danych osobowych, tam gdzie jest to konieczne.

zapiszObrączka Panny Młodej
Obrączka Panny Młodej

Wymiana dokumentów po ślubie – o czym warto pamiętać?

Oprócz konieczności powiadomienia o zmianie nazwiska konkretnych Urzędów i Instytucji nie możemy zapomnieć o konieczności wymiany dokumentów. Pamiętaj, aby zrobić to niezwłocznie po otrzymaniu odpisu aktu małżeństwa. 

Wymiana dowodu osobistego po ślubie

Zmiana dowodu po ślubie powinna królować na liście Twoich obowiązków! W końcu, to niezwykle ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość, którego używamy na co dzień. Zalecamy, aby po otrzymaniu odpisu aktu małżeństwa, natychmiast wypełnić wniosek o jego wymianę oraz udać się do dowolnego Urzędu miasta lub gminy. Nie zapomnij zabrać ze sobą zdjęcia o określonych wymogach oraz dotychczasowego dowodu tożsamości. Urząd ma 30 dni na wydanie nam nowego, aktualnego dokumentu, którego wyrobienie jest bezpłatne. Warto wspomnieć, że obecny dokument ze starym nazwiskiem jest ważny jeszcze przez 120 dni od dnia ślubu, ale lepiej nie czekać ze składaniem wniosku na ostatnią chwilę. 

Ile czasu na zmianę dowodu po ślubie?

Unieważnienie dotychczasowego dokumentu nastąpi po upływie 4 miesięcy od dnia Twojego ślubu. Ubieganie się o nowy dowód osobisty po zmianie nazwiska jest naszym prawnym obowiązkiem i powinniśmy wystąpić o jego wymianę w terminie 14 dni od zaistnienia zmian w danych osobowych.

Wymiana prawo jazdy po ślubie

Na wymianę prawa jazdy masz 30 dni od dnia wydania nowego dowodu osobistego. Aby uzyskać zaktualizowany dokument musimy złożyć wypełniony wniosek, zdjęcie, kopie aktualnego dowodu tożsamości, dotychczasowe prawo jazdy, dowód uiszczenia wpłaty (w wysokości 100 zł 50 gr) oraz – o ile to konieczne – orzeczenie lekarskie. Wszystkie wyżej wymienione dokumenty należy złożyć osobiście w Urzędzie miasta bądź wysłać je pocztą. Na otrzymanie nowego prawa jazdy możemy liczyć już po 9 dniach roboczych jednak w wyjątkowych sytuacjach okres ten może się wydłużyć. 

Za niedopilnowanie kwestii wymiany prawa jazdy po ślubie może spotkać Cię kara w postaci mandatu w wysokości 50 zł. 

Wymiana dowodu rejestracyjnego po ślubie

Oprócz prawa jazdy musimy także pamiętać o nowym dowodzie rejestracyjnym. Koszt jego wyrobienia to 54 zł 50 gr – dowód uiszczenia tej opłaty będzie jednym z niezbędnych dokumentów potrzebnych do zaktualizowania dowodu. Zabierz również ze sobą wypełniony wniosek o wydanie nowego dowodu, kopię dotychczasowego dowodu rejestracyjnego, kartę pojazdu oraz dowód osobisty z aktualnymi danymi. Na wydanie nowego dowodu będziesz musiała poczekać nawet do 30 dni. 

Wymiana paszportu po ślubie

To kolejny dokument, który powinniśmy wymienić niezwłocznie po otrzymaniu aktu małżeństwa – nawet mając świadomość tego, że nas dotychczasowy paszport z nazwiskiem panieńskim jest ważny jeszcze przez 60 dni od daty ślubu. To szczególnie ważne, jeśli w najbliższym czasie planujemy daleką egzotyczną podróż, gdzie ów dokument będzie niezbędny do przekroczenia granicy. Pamiętaj, że w ciągu 30 dni od zmiany nazwiska powinnaś złożyć wniosek o wydanie nowego, aktualnego dokumentu. Aby go złożyć, należy udać się osobiście do dowolnego Punktu paszportowego oraz uiścić stosowną opłatę – jej pełna kwota to 140 zł – jednak zorientuj się czy nie przysługuje Ci pewien rodzaj ulgi. Oprócz wypełnionego wniosku będzie potrzebowała również zdjęcia, dowodu uiszczenia opłaty oraz dokumentu potwierdzającego prawo do ewentualnej zniżki. Nie zapomnij także o dotychczasowym paszporcie lub dowodzie osobistym, aby potwierdzić swoją tożsamość. Czas oczekiwania na wydanie nowego paszportu to 30 dni, ale może się okazać, że wymiana paszportu po zmianie nazwiska będzie trwała o wiele krócej i już po dwóch tygodniach od złożenia wniosku, nasz nowy dokument będzie gotowy do odbioru. 

zapiszPara Młoda trzymająca się za ręce
Para Młoda trzymająca się za ręce

Jak mówią: “Dobra organizacja to klucz do sukcesu.” Z pewnością, ta teza sprawdzi się również w kwestii zrealizowania wszystkich poślubnych formalności związanych ze zmianą nazwiska po ślubie. Natłok zadań, nadmiar obowiązków i papierkowych problemów może przyprawiać o prawdziwy zawrót głowy. Jednak znamy pewien niezawodny sposób na opanowanie niepotrzebnego chaosu – działaj według wyznaczonego planu! Plan działania pomoże Ci krok po kroku zrealizować wyznaczone sobie cele – czyli w tym wypadku – odwiedzenie najważniejszych Urzędów oraz Instytucji, jak również aktualizację niezbędnych dokumentów. Zaopatrz się w kawałek papieru, długopis i…pozytywne nastawienie! 

Powodzenia! 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!