Piękne cytaty o małżeństwie – zbiór sentencji

Zebrane przez nas cytaty o małżeństwie czasem mogą dodać otuchy, a czasem rozśmieszyć. Niektórzy w pięknych cytatach o małżeństwie będą szukali pocieszenia w czasie kryzysu lub tęsknoty za drugą osobą. Mogą być też jednak lirycznym dodatkiem do prezentu na rocznicę ślubu lub wstępem do pięknego wiersza o miłości.

Piękne cytaty o małżeństwie – zbiór sentencji
Debby Hudson
  • Porady małżeńskie
  • Editor-choice
  • Polska

Małżeństwo. Cytaty na rocznicę ślubu. Doceniajmy ważne dni
Publikacja

Cytaty na rocznicę ślubu to piękne sentencje małżeńskie, dzięki którym sprawimy że ten dzień będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. Można je wykorzystać jako inspirację lub jako początek miłosnego listu dla naszej drugiej połowy. Pięknie i trafnie miłość zdiagnozował znany pisarz Éric-Emmanuel Schmitt. „Nigdy nie kocha się za bardzo” napisał. Elżbieta Grabosz powiedziała zaś kiedyś, że „Każda kobieta jest aniołem stróżem swojego męża”. Z kolei czeski prozaik Jaroslav Durych porównał małżeństwo do filiżanki herbaty: ”Szczęśliwe małżeństwo to mieszanka herbaty, składająca się z miłości, przyjaźni, namiętności i szacunku”. I to jest bezbłędna diagnoza oraz wspaniały cytat na rocznicę ślubu.

zapiszLaura Chouette
Laura Chouette

Śmieszne cytaty o małżeństwie. Podejdźmy do tego z dystansem

Sentencje poświęcone małżeństwu nie muszą być jednak wyłącznie poważne i patetyczne. Mogą przecież też bawić. To ważne, aby w związku – obojętnie z jak długim stażem – było sporo poczucia humoru.  Maria Czubaszek  żartowała, że „prawdziwej miłości nie zaszkodzi nawet małżeństwo”. Napoleon Bonaparte twierdził zaś, że „miłość to głupo­ta robiona we dwoje”. A co powiesz na „dwa słowa, które uratują każdy związek to  – umyję naczynia” (tu autor nieznany)? Znany cytat o małżeństwie Alberta Einsteina brzmi zaś: „Kobiety wychodzą za mężczyzn w nadziei, że się zmienią. Mężczyźni żenią się z kobietami, mając nadzieję, że tego nie zrobią”. Terry Pratchett kiedyś natomiast napisał z przekąsem, że „małżeństwo zawsze jest związkiem dwojga ludzi gotowych przysiąc, że tylko to drugie chrapie”. J. I. Sztaudynger twierdzi, że  “Ten pan i ta pani są na siebie skazani”.  A polskie przysłowie, że „małżeństwo to loteria na całe życie”

Szczęśliwe małżeństwo cytaty

Jaki jest jednak klucz do miłości? Co czyni związek szczęśliwym? Cytat o szczęśliwym małżeństwie odnajdujemy w słowach autora „Małego Księcia”, czyli Antoine de Saint-Exupéry. Napisał on: „miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”. O tym, aby się nie kłócić mówi Mark Twain: „Nie ma czasu – tak krótkie jest życie – na sprzeczki, przeprosiny, zawiść, wyjaśnienia. Jest tylko czas na kochanie, i to w tej chwili, że się tak wyrażę”. 

zapiszwiersze
wiersze

Miłosne cytaty dla młodych małżeństw

„Kłóćcie się, ile chcecie, niech latają talerze, ale nigdy nie kończcie dnia bez zgody” – to jedne z najbardziej znanych i trafnych małżeńskich sentencji napisanych przez Oscara Wilde’a.  Polska piosenkarka o wielkim poczuciu dystansu do rzeczywistości napisała kiedyś, że “Początek miłości to czas uda­wania, że wszys­tko, co ludzkie, jest nam obce”.  Magdalena Samozwaniec, polska satyryczka, dla młodych małżeństw ma cenną radę w formie małżeńskiego cytatu: „W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką”.

zapiszDebby Hudson
Debby Hudson

 

Cytaty o małżeństwie na co dzień. Kochajmy się nie tylko od święta

Polska pisarka, Katarzyna Grochola, ze znanym sobie dowcipem stwierdziła, że „Przynajmniej raz w życiu kobiecie należy się szczęśliwe małżeństwo”. Przepis na udany związek zawarty jest jednak w polskim przysłowiu a zarazem cytacie o małżeństwie: „chłop robotny, żona pyskata – zdobędą razem pół świata”. Theodor Fontane napisał, że „Powietrze, światło, odpoczynek uzdrawiają, lecz największe ukojenie płynie z kochającego serca”. Angielski powieściopisarz i dramaturg William Somerset Maugham na pocieszenie wszystkim parom ma te oto słowa: „Małżeństwo i wino mają jedną wspólną cechę: nabierają wartości dopiero po latach”. Piękne cytaty o małżeństwie warto powtarzać sobie każdego dnia. Tak jak słowa amerykańskiej poetki Ericy Jong: „Czasami warto znosić wszystkie wady małżeństwa, aby mieć jednego przyjaciela w świecie skażonym obojętnością”. 

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!