Związek na odległość z partnerem z innego kraju to nie lada wyzwanie. Różnice kulturowe, język, ogromny dystans, jaki dzieli partnerów, wymaga wielu poświęceń. Międzynarodowe związki to cierpliwość i wytrwałość, a przede wszystkim ogromna miłość i zrozumienie. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, z jakimi trudnościami muszą zmagać się partnerzy, będący w związku na odległość?
Czas
Uważam, że czas to największa przeszkoda, z jaką borykają się międzynarodowe pary. Partnerzy zawaleni masą obowiązków, żyją swoim własnym życiem: spotkania z rodziną, znajomymi, praca. Znalezienie czasu na rozmowę na Skype’ie lub wysłanie wiadomości na Whatup’ie bywa niezwykłym wyzwaniem, szczególnie po kilku miesiącach rozłąki. Jeżeli nie widujecie się często, relacje z Waszego dnia lub tygodnia stają się powoli pustą opowiastką. Dużo czasu spędzacie również na podróże. Przygotowania do wyjazdu, droga na lotnisko, przelot… pochłaniają masę czasu.
‘W ten weekend nie mogę, muszę skończyć projekt. W następny z kolei powinnam pojawić się na urodzinach babci”. Wybór priorytetów jest niezwykle ważny. Nie da się bowiem pogodzić wszystkiego. Czas odgrywa również ważną rolę, jeśli mówimy o częstotliwości z jaką widujemy partnera. Prawdopodobniej związek, w którym para widuje się przynajmniej raz na tydzień będzie silniejszy od tego, w którym partnerzy widzą się raz na miesiąc. Zbyt duża ilość czasu pomiędzy spotkaniami, może was od siebie oddalić.
Pieniądze
Sytuacja majątkowa to jeden z decydujących elementów pozwalających na przetrwanie w międzynarodowym związku. Bez wątpienia wydajesz fortunę na przeloty i spędzanie wolnego czasu w obcym kraju. Pieniądze również wpływają na częstotliwość spotkań. Niektórzy nie mogą pozwolić sobie na przeloty Warszawa-Wiedeń raz na tydzień.
Brak dotyku
Jeśli miałaś zły dzień i marzysz o mocnym uścisku ukochanego – który poprawi Twój humor – możesz o nim zapomnieć! Brak bliskości między zakochanymi to ogromy problem. Każdy z nas potrzebuje bliskości drugiej osoby. Czasami, będąc w międzynarodowym związku, możesz czuć się bardzo samotna. Oprócz tego, życie seksualne również staje się coraz rzadsze.
Język
Początkowo braki językowe są niezauważalne. Problem pojawia się wówczas, kiedy chcecie poznać Waszych rodziców! Wyobraźcie sobie sytuację: podczas rodzinnej kolacji mama jednej ze stron stara się w jakikolwiek sposób skomunikować z ojcem drugiej ze stron – słowa najpierw muszą być przetłumaczone przez jednego z partnerów. Jeżeli poważnie myślicie o swoim związku, bez wątpienia przebiegło Wam przez myśl pytanie: czy będę musiała się przeprowadzić? Jeżeli tak, musisz zmierzyć się z problemem językowym i przyswoić nowy język, aby przystosować się do życia w nowym kraju. Język to również ogromny problem w późniejszym stadium – kiedy pojawią się dzieci. W jakim języku powinni rozmawiać z nimi rodzice?
Różnice kulturowe
Mimo tego, że różnice kulturowe początkowo sprawiają ogromną frajdę, po dłuższym czasie stają się uciążliwe. Hiszpańska kolacja trwająca pięć godzin czy ciągłe spóźnianie się na umówione spotkanie mogą doprowadzać do szału. Różnice kulturowe to nie tylko przyzwyczajenia czy kuchnia, ale również relacje z rodziną i podejście do znajomych, a także pogląd na rzeczy codzienne.
Przystosowywanie się do partnera
Ostatnim problemem, z którym borykają się partnerzy w międzynarodowych związkach to decyzje dotyczące przyszłości. Zazwyczaj trudność ta pojawia się w związkach z dłuższym stażem. Jeden z partnerów gotowy jest do większej ilości poświęceń niż drugi: rezygnuje ze studiów czy pracy i przeprowadza się do innego kraju, uczy się nowego języka i szuka pracy w nowym środowisku.
Po jakimś czasie uświadamia sobie jednak, że druga strona nie jest skłonna do poświęceń. Zazwyczaj na tym etapie pojawiają się dylematy takie jak: w jakim kraju zamieszkamy, w jakiej kulturze wychowamy dzieci, jak często dziadkowie będą mogli widywać swoje wnuki?
Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?
Zapisz się do naszego newslettera
Komentarze (3)
Skomentuj artykuł