Ile kosztuje ślub cywilny?

Ślub to bardzo ważny i niezapomniany czas, do którego Państwo Młodzi pragną się jak najlepiej przygotować. W dzisiejszym tekście dowiecie się, ile kosztuje ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale nie tylko!

Ile kosztuje ślub cywilny?
  • Ceremonia
  • Rada
  • Polska

Ślub to bardzo ważny i wyjątkowy dzień w życiu każdej Pary Młodej. To właśnie wtedy ślubujemy sobie miłość, wierność, wzajemny szacunek i bycie ze sobą na dobre i na złe. To niezapomniany czas, do którego Państwo Młodzi pragną się zawsze jak najlepiej przygotować. Ślub cywilny to bardzo popularna forma ceremonii, którą wybiera wielu narzeczonych. Jak każde tego typu wydarzenie wiążę się on z różnymi kosztami. Kluczem do bezstresowych i spokojnych przygotowań jest dostatecznie wczesne ich rozpoczęcie. Pozwoli Wam to na zaoszczędzenie dodatkowych stresów związanych z dynamiczną organizacją tego najważniejszego dnia. Co więcej, rozpoczynając przygotowania do ślubu cywilnego z wyprzedzeniem, macie większą możliwość na dokładne zaplanowanie finansów. Rodzaj ceremonii, miejsce gdzie odbędzie się wesela, czy liczba gości – to wszystko wpływa na finalną kwotę ślubu i wesela. W dzisiejszym tekście dowiecie się, ile kosztuje ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale nie tylko!

 

zapisz
KH Straube


Ślub cywilny – koszt ceremonii

Publikacja

Opłata za ślub cywilny to bardzo ważne informacje dla każdej Pary Młodej. Planowanie budżetu ślubnego warto rozpocząć z wyprzedzeniem, by mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Koszt ceremonii ślubu cywilnego zależny jest od wielu czynników i indywidualnych pomysłów Pary Młodej. Ceremonia zaślubin może odbyć się tradycyjnie w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale może przebiegać również w plenerze. Para Młoda ma możliwość zdecydować się na klasyczne przyozdobienie sali urzędowej lub odwrotnie, może postawić na nietuzinkowe i klimatyczne dekoracje. Oprawa florystyczna, oprawa muzyczna, biały dywan, dekoracje, świece, czy tło za Parą Młodą – te wszystkie elementy podnoszą finalną kwotę ceremonii. I tutaj pojawia się już pierwsza wskazówka – przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpocznijcie od zaplanowania, czego w tym dniu oczekujecie, czego pragniecie i o czym marzycie. Konkretna wizja ceremonii zaślub pomoże Wam na dalszym etapie przygotowań. 

 

Ile kosztuje ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego?

W pierwszym fragmencie artykułu dowiedzieliście się, że stworzenie konkretnej wizji zaślubin to podstawa i początek przygotowań. Jeśli podjęliście decyzję, że pragniecie zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego czas przejść do kluczowej kwestii – ile kosztuje ślub cywilny w urzędzie? Cena ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego to 84 zł. Jest to kwota stała, obowiązująca na terenie całej Polski. Niezależnie zatem, w jakim polskim mieście się pobierzecie, wszędzie zapłacicie dokładnie tyle samo. Kwota ta obejmuje przeprowadzenie uroczystości oraz dopełnienie wszystkich formalności. 

Procedura przygotowań do zawarcia związku małżeńskiego wymaga także sporządzenia zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa. Opłata ta dotyczy obywateli innych krajów. Za dokumenty zapłacimy w tym przypadku 38 zł.  Z wyższymi kosztami muszą liczyć się przyszłe Pary Młode, w których przynajmniej jedna z osób jest po rozwodzie lub jest wdowcem. Wówczas Urząd Stanu Cywilnego nalicza dodatkową opłatę w kwocie 22 zł od osoby. 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość opłaty jest czas. Jeśli Para Młoda pragnie zawrzeć związek małżeński jak najszybciej, wówczas musi uiścić dodatkową opłatę w wysokości 39 zł. 

 

 

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Śluby cywilne realizowane w plenerze cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bowiem to właśnie podczas tego rodzaju ceremonii możemy stworzyć nasz wymarzony i jedyny w swoim rodzaju klimat i charakter uroczystości. Romantyczna aleja w parku, plaża o zachodzie słońca, pomost na jeziorze, czy szczyt z widokiem na góry? Tak, do stworzenia magicznego ślubu w plenerze potrzebujecie jedynie wyobraźni!

Zarówno ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego, jak i ślub cywilny w plenerze wiążą się z pewnymi kosztami. Z poprzedniej części artykułu wiemy, ile kosztuje ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jak to wygląda w przypadku plenerowej ceremonii? Ślub cywilny w plenerze to koszt wysokości 1000 zł. Jest to kwota administracyjna, niezależna od miasta, czy regionu w Polsce. Kwota ta obejmuje koszty związane z realizacją ceremonii, dojazdem pracownika Urzędu Stanu Cywilnego na miejsce ceremonii, a także z wszelkimi innymi formalnościami, również tymi po ślubie. Coraz częściej koszty związane z organizacją ślubu cywilnego w plenerze przyrównuje się do kosztów, jakie trzeba opłacić w przypadku ślubu kościelnego. 

Ślub cywilny w plenerze wiążę się z licznymi ograniczeniami i zasadami, jakich musimy przestrzegać, by móc pobrać się poza Urzędem Stanu Cywilnego. Miejsce, w którym ma odbyć się ceremonia musi być przede wszystkim bezpieczne – zarówno dla Pary Młodej i urzędnika, jak i dla wszystkich zgromadzonych gości. Ponadto musi być to miejsce, w którym panujące warunki pozwalają na zachowanie powagi sytuacji. Ślub cywilny w plenerze musi zatem zostać poprzedzony złożeniem odpowiedniego wniosku do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. We wniosku mamy za zadanie dokładnie opisać miejsce ceremonii, a kierownik podejmuje decyzję i wyraża zgodę, bądź nie wyraża zgody. 

Istnieje pewien wyjątek, kiedy Para Młoda zostaje zwolniona z obowiązku uiszczania opłaty za ślub cywilny w plenerze. Taki wyjątek stanowi sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia, bądź fakt przebywania przyszłego współmałżonka w zakładzie karnym. Wówczas procedura ślubu cywilnego w plenerze (szpital, więzienie) odbywa się bez wpłaty wyżej wymienionej opłaty. 

 

 

Koszty ślubu cywilnego za granicą

Śluby za granicą cieszą się w ostatnich latach coraz większa popularnością. Pary Młode decydują się na ślub bez rodziny i gości, ciesząc się tym czasem tylko we dwoje lub wręcz odwrotnie – organizują wielkie, logistyczne przedsięwzięcie, zapraszając do wspólnego świętowania swoich bliskich. Coraz częściej Pary Młode decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w przepięknych, egzotycznych zakątkach świata. Najpopularniejsze kierunki na zorganizowanie ślubu za granicą to bez wątpienia Grecja, Chorwacja, Wyspy Kanaryjskie, Włochy, czy Cypr. Wiele Par Młodych zastanawia się, ile kosztuje ślub za granicą. Najczęściej pojawią się opinie, że jest to forma zaślubin zarezerwowania tylko dla najbogatszych. Ale czy na pewno? Ile naprawdę kosztuje ślub za granicą?

Oczywiście, ślub za granicą nie należy do najtańszych opcji. Przede wszystkich ze względu na fakt, że do kosztów musimy doliczyć przelot samolotem oraz zakwaterowanie. Co więcej, ceny ślubów za granicą są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od państwa, na które się zdecydujemy. Dziś weźmiemy pod uwagę jeden z najczęściej wybieranych kierunków, a mianowicie greckie wyspy. 

Zacznijmy od tego, że w wielu miejscach za granicą naliczana jest opłata za wynajem miejsca na czas ceremonii. Do najtańszych możliwości należy ślub na plaży publicznej. Dla przykładu ślub na plaży hotelowej lub prywatnej to koszt rzędu 300-2000 euro. Alternatywą jest ślub w kapliczce bądź w ogrodzie. Ślub cywilny za granicą wiążę się również z innymi opłatami. Opłaty administracyjne obejmują podatek VAT, usługi urzędnika za udzielenie ślubu w plenerze, a także wydanie Aktu Małżeństwa. Ponadto musimy zapłacić za tłumaczenia prawne, rezerwację daty i miejsca ceremonii, a także za sprawdzenie dokumentów z władzami danego państwa. Cena wyżej wymienionych rzeczy to kwota około 700-900 euro. Oczywiście kwota ta nie zawiera usług innych podwykonawców, jak kamerzysta, czy fotograf. 

 

 

Podsumowując, ślub cywilny wiążę się z kosztami, które musimy wziąć pod uwagę podczas przedślubnych przygotowań. Najtańszą i jednocześnie najbardziej tradycyjną formą jest ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego, kolejno ślub cywilny w plenerze, a z największymi kosztami musimy się liczyć w przypadku ślubu cywilnego za granicą. Rozważcie wszystkie “za i przeciw” i wybierzcie formę ceremonii, która to przede wszystkim Wam odpowiada najbardziej. Życzymy Wam wszystkiego, co najpiękniejsze!

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!