• Magazyn
  • Ślub i wesele zimą - plusy i minusy

Ślub i wesele zimą - plusy i minusy

Zamknij oczy. Wyobraź sobie płatki śniegu powoli spadające z nieba tworzące grubą pierzynę z białego puchu. Błękit nieba wydaje się być jeszcze bardziej intensywny poprzez kontrast, który tworzy z pięknem naturalnej śnieżnej scenerii, a promienie mocnego słońca subtelnie podkreślają baśniowy klimat tego zachwycającego zimowego krajobrazu. Teraz - otwórz oczy i pomyśl, że jeśli tylko się odważysz - ten niepowtarzalny cud natury może stanowić niesamowite tło podczas Twojej ceremonii ślubnej!

Ślub i wesele zimą - plusy i minusy
  • Ceremonia
  • Rada
  • Polska

Ślub zimą nadal stanowi swego rodzaju odstępstwo od reguły, a Pary Młode nadal stronią od wesel w mroźnej aurze. W końcu, to wiosna i lato są porami roku, w których najczęściej możemy spodziewać się otrzymania zaproszenia na tę podniosłą uroczystość. Zupełnie niesłusznie wesele zimą budzi tak powszechną niechęć! Spróbujemy odczarować ten krzywdzący mit i udowodnimy, że ślub w grudniu ma nie tylko wady, ale i sporo znaczących zalet o których często zapominamy, kiedy stajemy przed decyzją o wyborze daty naszego ślubu i wesela.

Plusy ślubu zimą

Publikacja

Tak jak w przypadku ceremonii zaślubin organizowanej w miesiącach letnich – ślub i wesele zimą ma swoje plusy jak i minusy. Jednak to najczęściej na tych drugich skoncentrowana jest cała uwaga przyszłych Małżonków. Pokażemy Wam, że ślub zimą może być równie magicznym przeżyciem, co ten organizowany w czerwcu czy sierpniu. Poznaj jego zalety!

Łatwość rezerwacji

Macie na oku wymarzoną salę weselną jednak w sezonie ślubnym wszystkie terminy są już zarezerwowane na następny rok lub dwa lata? Jeśli zdecydujecie się na ślub w pięknej, zimowej aurze z pewnością czas oczekiwania stanie się o wiele krótszy, a przy odrobinie szczęścia może się okazać, że dogodna dla Was data będzie dostępna od ręki! Dużo wolnych terminów w okresie zimowym wiąże się nie tylko z większą dostępnością do lokali weselnych, ale także kościołów oraz Urzędów Stanu Cywilnego. Jedynym odstępstwem od reguły jest ślub w Boże Narodzenie i Sylwestra – te terminy nadal cieszą się sporym zainteresowaniem wśród przyszłych Nowożeńców. Wesele w grudniu to idealne rozwiązanie szczególnie dla tych Par, które nie chcą długo czekać na scementowanie łączącego ich uczucia silnym węzłem małżeńskim. 

zapiszPara Młoda w czarno-białym wydaniu
Para Młoda w czarno-białym wydaniu

Zimą jest taniej!

Ten fakt nie powinien nikogo zadziwiać. W końcu, to w okresie wiosenno-letnim, Pary Młode walczą o każdy wolny termin u Usługodawców niezbędnych do zorganizowania niezapomnianego ślubu i wesela. Poza sezonem ich sytuacja diametralnie się zmienia, ponieważ borykają się oni z mniejszą ilością zleceń. To właśnie z tego powodu możemy liczyć na atrakcyjny rabat, który może stać się jednym z aspektów przemawiających za wyborem zimowej scenerii ślubnej. Makijażyści, fryzjerzy, fotografowie oraz zespoły muzyczne obniżają ceny swoich usług nawet o 25 %! Również ceny wynajmu sali bankietowej, obsługa uroczystości oraz przygotowanie weselnego menu będzie o wiele tańsze. To nie lada gratka –  szczególnie dla tych, którzy nie dysponują pokaźnym budżetem ślubnym. Pomyślcie, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możecie przeznaczyć na organizację, np. egzotycznej podróży poślubnej, która do teraz była dla Was nieosiągalna ze względów finansowych. Teraz Wasze marzenia mogą się ziścić!

zapiszZimowy bukiet ślubny
Zimowy bukiet ślubny

Większa frekwencja weselnych gości

Pewnie sami, kiedyś staliście przed niełatwym wyborem,, kiedy dwa wesela odbywały się dokładnie w tym samym czasie – na której z tych uroczystości powinniśmy uczestniczyć? Ten dylemat najczęściej pojawia się w gorącym sezonie ślubnym, kiedy to terminy różnych weselnych przyjęć mogą się na siebie nakładać.  Ciepłe, letnie dni zachęcają również do odkrywania rozmaitych zakątków świata w czasie weekendowej bądź urlopowej przerwy. Zima jest tym okresem w roku, w którym większość z nas spędza czas w domowym zaciszu, a dalekie podróże mamy już za sobą. Dlatego też organizując ślub w zimie możemy liczyć się z o wiele większą frekwencją zaproszonych gości, a deklarowane odmowy powinny być sporadyczne. 

zapiszPara Młoda zmierzająca na ślub w zimie
Para Młoda zmierzająca na ślub w zimie

Moc zimowych atrakcji

Okres zimowy daje nam pełen wachlarz atrakcji z których możemy skorzystać podczas organizacji tego wyjątkowego dnia. Jeśli nasze wesele odbywać się będzie w otoczeniu piękna natury – pomyślmy nad zorganizowaniem klimatycznego kuligu. Zimowe krajobrazy i leżący na ziemi biały puch będą idealną scenerią dla tego rodzaju wydarzenia. Aby wprowadzić niepowtarzalny, bajkowy klimat – rozpalcie ognisko w plenerze – ogrzewając się przy jego płomieniach będziecie mieli okazję do przejmujących rozmów z uczestnikami wesela. Przepiękną pamiątką weselnej uroczystości może być także wieczorny pokaz fajerwerków lub rozpalenie zimnych ogni przez wszystkich gości – efekt skrzących się świateł pod osłoną nocy będzie stanowić zapierającą dech w piersiach scenografię dla fotografa ślubnego.

zapiszPara Młoda w otoczeniu zimnych ogni
Para Młoda w otoczeniu zimnych ogni

Dekoracyjne szaleństwo

Pora zimowa pozwala nam na dozę szaleństwa, na którą nie moglibyśmy sobie pozwolić w pozostałej części roku. Pamiętajcie, że wymyślając wystrój panujący na sali bankietowej ogranicza Was tylko wyobraźnia! Możecie przeobrazić ją w piękną, zimową krainę lub ozdobić ją w stylu nawiązującym do szalonej, karnawałowej zabawy. Aby wprowadzić arktyczną aurę w weselnej przestrzeni – wykorzystajcie srebrne, błyszczące dodatki, brokat i kryształowe dekoracje. Czas zimowy to również niepowtarzalna okazja, aby budować nastrojową atmosferę za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Świetlne girlandy, zapalone świece oraz dekoracje w postaci lampionów przy wejściu do restauracji czy kościoła nigdy nie będą wyglądać tak pięknie i tworzyć tak romantycznej atmosfery, jak właśnie zimą. 

zapiszDekoracje świąteczne
Dekoracje świąteczne

Minusy ślubu zimą

Rzecz jasna, mimo wielu pozytywnych aspektów dotyczących ślubu zimą, musimy wspomnieć również o jego wadach. Oto te najważniejsze, które mogą z sukcesem pokrzyżować nasze weselne plany.

Niepewna pogoda

Załamanie pogody stanowi jeden z problemów nie tylko podczas letnich wesel. W okresie zimowym Pary Młode obawiają się, że ich marzenia o ślubie w otoczeniu białego puchu mogą się nie ziścić w przypadku wystąpienia odwilży, a co za tym idzie – wszechobecnego błota. Kapryśna pogoda uniemożliwi nam również zorganizowanie kuligu lub innych atrakcji plenerowych. Jeśli planowaliśmy wspaniałą sesję ślubną w otoczeniu majestatycznych gór, ośnieżonego lasu czy zamarzniętego jeziora – niestety – nawet najpiękniejsze krajobrazy może oszpecić nieprzewidywalna zmiana klimatu.  

zapiszKobieta kryjąca się pod parasolem
Kobieta kryjąca się pod parasolem

Zakup ciepłego okrycia

Oprócz zakupu sukni ślubnej i garnituru – do naszego ślubnego budżetu musimy dodać także okrycia wierzchnie, które w tym dniu są wręcz niezbędne. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na zakup ciepłego futrzanego bolerka czy eleganckiego, białego płaszcza – musimy się liczyć z tym, że niestety może być to zakup jednorazowy, ponieważ zakupione ubrania nie będą pasowały do żadnego z elementów naszej garderoby. Zdarza się, że kupno ciepłych ubrań to nie koniec naszych wydatków. Z racji tego, że pogoda potrafi w tym czasie porządnie zaskoczyć, niektóre Panny Młode decydują się wykorzystanie obuwia zamiennego, np. cieplejszych kozaków czy botek, które będą nosić zanim pojawią się na sali weselnej. Je również musimy uwzględnić podczas liczenia weselnych kosztów. 

zapiszPara Młoda w otoczeniu śniegu
Para Młoda w otoczeniu śniegu

Dostosowanie ceremonii do pory roku

Decydując się na organizację ślubu poza sezonem, musimy poniekąd dostosować niektóre kwestie organizacyjne do ogólnie panującej zimowej aury. Zważywszy na fakt, iż w okresie zimowym o godzinie 16 jest już ciemno – ślub musi się odbyć dużo wcześniej, aby Para Młoda wychodząc z kościoła nie witała gości w półmroku. Bardzo często także składanie życzeń oraz grupowe zdjęcia odbywają się już na sali weselnej – w końcu, świeżo upieczeni Małżonkowie nie chcą, aby ich krewni i przyjaciele byli narażeni na dłuższe przebywanie na siarczystym mrozie. 

zapiszZimowa sceneria
Zimowa sceneria

A może ślub w Święta Bożego Narodzenia?

Ślub w Święta może być naprawdę pięknym przeżyciem. Ta data jest w głównym kręgu zainteresowań tych Par, którym zależy na nastrojowej ceremonii w mistycznym klimacie. Oczywiście, ślub w Boże Narodzenie ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest bez wątpienia niepowtarzalna atmosfera, którą ciężko uzyskać wybierając inny termin w ciągu roku. Można także wspomnieć o oszczędnościach związanych z dekoracjami – w końcu oświetlone choinki, błyszczące bombki czy stojące na parapetach gwiazdy betlejemskie to ozdoby, które na co dzień możemy znaleźć w kościołach czy restauracjach w okresie świątecznym. Pamiętajmy jednak, że Święta to czasami jedyny czas w roku, który możemy spędzić go z rodziną i bliskimi. Z tym faktem, wiąże się większość problemów, które możemy spotkać na naszej drodze urządzając wesele w Boże Narodzenie. Pierwszym z nich będzie niższa frekwencja Gości, którzy wybiorą jednak celebrowanie Świąt w kameralnym gronie. W tym szczególnym okresie, również Usługodawcy niechętnie przyjmują zlecenia. Jeżeli już znajdziemy tego, który podejmie się wyzwania to z pewnością, zażąda od nas o wiele większej stawki za jego wykonanie.  Podobnie będzie w przypadku wynajmu sali weselnej oraz jej obsługi – ceny bez wątpienia poszybują w górę. 

zapiszChoinka bożonarodzeniowa
Choinka bożonarodzeniowa

Ślub cywilny zimą

Organizując ślub cywilny zimą z pewnością zaoszczędzimy sporo nerwów dotyczących ustalenia daty uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego – czas oczekiwania na ten wyjątkowy dzień nie będzie zbyt długi. Z reguły, w okresie zimowym USC dysponuje wachlarzem wolnych terminów, a to my wybieramy ten, który jest dla nas najlepszy. Tak jak w przypadku ślubu zawieranego przed ołtarzem – warto, aby ceremonia odbyła się we wczesnych godzinach popołudniowych zanim nastanie półmrok. 

Ślub cywilny bywa także mniej formalny i uroczysty niż ten w zawierany w otoczeniu kościelnych murów. Dlatego też w tym dniu Panna Młoda może zdecydować się na włożenie gustownego białego garnituru. Ta rzadko spotykana weselna stylizacja wzbudzi zachwyt gości jak również zapewni przyszłej żonie komfort cieplny podczas trwania całej imprezy.

zapiszDekoracje ślubne Panny Młodej
Dekoracje ślubne Panny Młodej

Co założyć na ślub zimą?

Niezależnie od pory roku w której odbywa się ceremonia zaślubin – Panna Młoda chce oczarować swoim blaskiem wszystkich uczestników wesela. Zważywszy na mroźną, zimową aurę postawmy na sukienkę z długim rękawem wykończonym delikatną koronką. Możemy również pokusić się o wybór – idealnie pasujących do grudniowej aury – błyszczących modeli na cienkich ramiączkach, jednak w tym wypadku, pamiętajmy o ciepłym okryciu wierzchnim! Idealnie na tę okazję sprawdzi się elegancki płaszcz lub kożuszek. Nasz weselny look mogą uzupełnić takie dodatki jak mufka wykonana ze sztucznego futerka lub satynowe rękawiczki. Warto pomyśleć również o jeszcze jednej kwestii organizując ślub zimą – jakie buty będą odpowiednie na tę podniosłą uroczystość? Doradzamy zakup stylowych kozaków na obcasie, które Panna Młoda będzie mogła założyć podczas ceremonii w kościele czy USC, a także świecących szpilek – najrozsądniej jednak, aby Panna Młoda założyła je dopiero po wejściu na salę weselną. 

zapiszPanna Młoda wyglądająca przez okno
Panna Młoda wyglądająca przez okno

Zima uwielbia wszystko to, co się mieni i błyszczy jak biały puch pod wpływem słonecznych promieni. Podążaj tym tropem – stwórz makijaż w chłodnych odcieniach jednak nie zapomnij podkreślić go gdzieniegdzie świetlistym brokatem. Wykorzystajmy również to skojarzenie w czasie doboru biżuteryjnych – idealnie sprawdzi się połyskująca we włosach bogato zdobiona opaska czy duże kolczyki wykończone skrzącymi się kryształkami.

Mamy nadzieję, że choć w pewnym stopniu przekonaliśmy Was, że zimowe śluby mogą być równie wspaniałe i magiczne jak te organizowane latem. Warto zaznaczyć, iż ślub w okresie letnim również wiążę się z szeregiem problemów jednak są one rzadziej artykułowane niż te spotykane w okresie zimowym. Może więc wyjście poza wąskie ramy ślubnej tradycji i Wasza decyzja o ślubie w zimie okaże się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę? Jeśli marzycie, aby ten dzień spędzić w otoczeniu białego puchu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby Wasze wyjątkowe marzenie mogło się ziścić!

Powodzenia! 

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!