Bon ton, czyli wszystko o etykiecie ślubnej – część 2

Po wprowadzeniu w świat weselnej etykiety przyszedł czas na kontynuację tematu - tym razem skupimy się na szczegółach. Jak właściwie wprowadzić gości w klimat przyjęcia? I jak stać się idealnym weselnikiem w oczach Pary Młodej?

  • Zwyczaje
  • Polecane

Po wprowadzeniu w świat weselnej etykiety przyszedł czas na kontynuację tematu – tym razem skupimy się na szczegółach. Jak właściwie wprowadzić gości w klimat przyjęcia? I jak stać się idealnym weselnikiem w oczach Pary Młodej?

Zadbaj o swoich gości

Publikacja

Trzymanie się za wszelką cenę zasad savoir-vivre’u łatwo może zapędzić cię w kozi róg. Te wszystkie wskazówki dotyczące przygotowania nakryć, doboru kieliszków do rodzaju alkoholu, tempa spożywania i podawania posiłków… Zastanów się, czy naprawdę chcesz wymagać od gości tak sztywnego zachowania? Czy celem wesela ma być zjedzenie posiłków w ciszy nieprzerywanej nawet rozmową i rozejście się do domów? Dużo lepiej się stanie, jeśli stworzycie atmosferę, w której wszyscy rozluźnią się na tyle, że zaczną się po prostu dobrze bawić!

Znałam pary, które chciały, aby ich wesela dorównywały tym organizowanym przez krewnych królowej brytyjskiej. Niestety, zamiast efektu pasującego do pałacowej etykiety otrzymali oschłą imprezę, na której goście czuli się na każdym kroku oceniani i wstydzili się w jakikolwiek sposób zwrócić na siebie uwagę toastami lub żartami, że o tańcach nie wspomnę. Możliwe oczywiście, że planujesz przyjęcie koktajlowe, na którym zbierze się śmietanka towarzyska z całej Europy – w takiej sytuacji łap za podręcznik o zachowaniu przy stole, bo lista tych zasad jest dłuższa niż przedślubna checklista niejednej Panny Młodej.

Na pewno w zadbadniu o swoich gości pomogą Was wedding plenerki. Jak piszą ekspertki z Agencja Christiani Wedding & Event Planner“Kompleksowa realizacja oznacza sumę setek detali, które trzeba zorganizować na ślubie, weselu czy uroczystości rodzinnej. Odpowiednio zaaranżowanych, zestawionych. Tylko jak je wybrać? Z jednej strony to najbardziej czasochłonne, więc nie obciążam tym Was. Z drugiej strony – potrzebujemy wniknąć w Wasze pragnienia, marzenia, poznać pomysły. Niczym psychoanalityk – w czasie rozmowy zapuszczamy wędkę po Wasze marzenia i łowimy z nich wszystko to, co Was szczególnie ucieszy. Następnie diagnozujemy Wasze potrzeby. Mamy na to sposób – know-how naszej firmy – sekretny planner do diagnozy. Gdy zostaje przez Was potwierdzona, ubieramy ją w konkrety – każdy szczegół jest spójny. Tak, by w całości czuć było synergię!”

zapiszWhiteBunny.pl
WhiteBunny.pl

Większe jest jednak prawdopodobieństwo, że na twoje wesele przyjadą znajomi z pracy i ze szkoły oraz rodzina z różnych części Polski. Ustawienie kieliszków i ułożenie talerzy zostaw menedżerowi sali weselnej. Ty zadbaj o to, aby wszyscy mieli dobre nastroje i wspominali ten wieczór jako świetną zabawę, a nie drogę przez mękę.

Jak to osiągnąć? Dając dobry przykład! Ustawienie stołów, dekoracje sali weselnej i grana muzyka od razu podpowiedzą gościom, jaki jest stopień formalności twojej imprezy, jednak
to samopoczucie Pary Młodej, zachęcanie (ale nie zmuszanie!) do zabawy, rozmowy z gośćmi i wznoszenie toastów pomogą biesiadnikom wyczuć styl, w jakim chcecie utrzymać przyjęcie. Polskie wesela z reguły przebiegają w swojskiej atmosferze, dzięki której po zjedzeniu posiłku i kilku toastach każdy chętnie wyjdzie na parkiet lub weźmie udział w
zabawie oczepinowej. Zanim to jednak nastąpi, warunki zabawy dyktuje Para Młoda (wspomagana przez przygotowanego do tego wodzireja).

Zachowanie gości

Czy sami weselnicy mają wobec tego jakieś obowiązki? Zastanów się chwilę, co czyni z danej osoby idealnego gościa weselnego. Swobodne zachowanie? Kontakt z innymi? Uśmiech na twarzy i zachwyt każdym z elementów przyjęcia? Każdy z zaproszonych powinien dążyć do tego właśnie ideału. Pomyśl o tym, gdy następnym razem otrzymasz zaproszenie na wesele i nie dopuść, abyś przypadkiem odegrała inną rolę – weselnika- malkontenta. Nieodłączną zmorą wszystkich Panien Młodych są wiecznie niezadowolone ciocie, które opanowały trudną sztukę znalezienia wad każdego rozwiązania, głośno dzielą się swoimi negatywnymi uwagami z otoczeniem i odciągają Parę Młodą na bok, aby niezbyt dyskretnie zwrócić jej uwagę na błędy i niedociągnięcia (zwłaszcza te wyimaginowane).

zapiszNOWAKOWSCY fotografia
NOWAKOWSCY fotografia

Takie zachowanie sprawia przykrość nowożeńcom, którzy włożyli w organizację wesela mnóstwo pracy, psuje też humor gościom skazanym przez cały wieczór na słuchanie narzekań. Jeśli nie lubisz wznosić toastów, wcale nie musisz tego robić. Skoro nie przepadasz za tańczeniem, możesz całą imprezę przesiedzieć za stołem. A jeżeli czujesz, że tego dnia powinnaś powstrzymać się przed piciem alkoholu, równie dobrze będziesz bawić ze szklanką virgin mary w dłoni.

Gdy występujesz w roli gościa, twoim najważniejszym zadaniem jest dobra zabawa, bez względu na to, jaką przyjmie formę. Znajdź też czas na skierowanie kilku komplementów pod adresem Młodej Pary (mogą dotyczyć ich strojów, granej muzyki, dekoracji sali weselnej, a nawet uroczystej atmosfery w kościele), a masz dużą szansę wygrać w konkursie na weselnika roku.

zapiszPiotr JakubowiczDowiedz się więcej “Piotr Jakubowicz”
Piotr Jakubowicz

Savoir-vivre w każdej sytuacji sprowadza się do wrażenia, jakie chcesz zrobić na innych. Wesela nie są żadnym wyjątkiem od tej reguły. Nieważne, czy jesteś gościem, czy – obie te role możesz grać na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, czy chcesz być wyniosłą Panną Młodą, za wszelką cenę próbującą zrobić wrażenie na swojej rodzinie, czy serdeczną organizatorką niezapomnianej imprezy, którą każdy będzie wspominał z uśmiechem na ustach. Jako gość możesz nałożyć maskę biesiadnika znudzonego i niezadowolonego lub wręcz przeciwnie – cieszącego się szczęściem Młodej Pary i świetnie bawiącego w każdych warunkach. Zawczasu zastanów się, jaka rola będzie ci bardziej pasować podczas kolejnego przyjęcia. Bo savoir-vivre polega w gruncie rzeczy na tym, aby inni w twoim towarzystwie dobrze się czuli. Jeśli to zapamiętasz, będziesz potrafiła odnaleźć się w każdej sytuacji.

zapiszPaweł Sarota Photographer
Paweł Sarota Photographer

Justyna Kościelska – jest autorką poradnika dla Panien Młodych „Zaplanj wymarzone wesele” oraz cenioną konsultantką ślubną.Prowadzi blog www.weselneprzypadki.pl, a poza kompleksową organizacją przyjęć oferuje spotkania indywidualne i nowoczesny model konsultacji internetowych. Magazyn Wesele 4/48/2017

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Paweł Sarota Photographer Fotograf ślubny
NOWAKOWSCY fotografia Fotograf ślubny
WhiteBunny.pl Fotograf ślubny
Piotr Jakubowicz Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!