Bon ton, czyli wszystko o etykiecie ślubnej, część 1

Bon ton, czyli wszystko o etykiecie ślubnej, część 1

Hasło „weselny savoir-vivre” sprawia, że wszyscy na gwałt próbują sobie przypomnieć, co dokładnie robili na ostatnim przyjęciu, gdy szaleli całą noc.

  • Zwyczaje
  • Rada
  • 2018

Hasło „weselny savoir-vivre” sprawia, że wszyscy na gwałt próbują sobie przypomnieć, co dokładnie robili na ostatnim przyjęciu, gdy szaleli całą noc. A przecież właściwego zachowania w równym stopniu oczekuje się od zaproszonych gości, co od Pary Młodej.

zapiszKEJRAA PHOTOGRAPHY
KEJRAA PHOTOGRAPHY

Rzadko komu zdarza się, aby nigdy – naprawdę nigdy! – nie wziął udziału w żadnym weselu. I nieważne, czy to urządzane przez rozwiedzioną ciocię kameralne przyjęcie, które pamiętasz z dzieciństwa, czy niedawna całonocna szalona impreza koleżanki z liceum.

Wesele weselu nierówne, ale wszystkie łączy jedno – cel spotkania. Obserwowanie, jak bliskie ci osoby na całe życie łączą się więzami małżeństwa. Czy w tak doborowym towarzystwie, jak najukochańsza rodzina i najserdeczniejsi przyjaciele, jest miejsce na zasady savoir-vivre’u?

zapiszUNSPLASH
UNSPLASH

Czym jest savoir-vivre?

Znaczenie tego określenia to dosłownie „wiedzieć żyć”. W wolnym tłumaczeniu – wiedzieć, jak się zachować. Formułka ta zwykle kojarzy się ze sztywnym zestawem zasad, które teoretycznie wszyscy powinni znać na pamięć i odruchowo ich przestrzegać przy każdej okazji. W praktyce – cóż, różnie to bywa. Jeśli na samą myśl o tym, że na żadne z dotychczasowych wesel nie szłaś uzbrojona w podobną wiedzę, robi ci się słabo, postaraj się nie panikować. To prawda, że na weselach obowiązują zasady savoir-vivre’u – nie stanowią one jednak sztywnych wytycznych, których złamanie grozi wykluczeniem z towarzystwa. Chodzi raczej o taki sposób zachowania, dzięki któremu wszyscy spędzą wieczór w dobrych humorach i serdecznej atmosferze.

zapiszCzyni CudaDowiedz się więcej “Czyni Cuda”
Czyni Cuda

Trudna sztuka?

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Wbrew pozorom w tej materii to na Parze Młodej ciąży większa odpowiedzialność niż na szalejących na parkiecie gościach. Nowożeńcy są gospodarzami i organizatorami przyjęcia, to oni powinni zadbać o dobre samopoczucie gości i przygotować się na dosłownie każdą ewentualność. Wiadomo, że nie ma dwóch identycznych wesel, jednak każdej Parze Młodej zależy w gruncie rzeczy na tym samym: szampańskiej zabawie weselników, dobrych humorach krewnych i przyjemnym nastroju, który utrzyma się przez całą noc. Jeśli na następne wesele wybierasz się już nie jako osoba zaproszona, ale w roli Panny Młodej, czas spojrzeć na nadchodzącą imprezę pod kątem dobrej zabawy swoich weselników. Jak piszą eksperci z Agencji Ślubnej Czary Marry: “Obecność na weselu to nie obowiązek. Na szczęście nigdy nie spotkałam się z tym osobiście, ale na forach, blogach, portalach społecznościowych kipi od komentarzy w stylu: Nie lubię pluskwy, to przyjdę na jej wesele w białej sukni, niech ma! Zresztą co bym nie założyła, będę wyglądać o niebo lepiej! Pewnie i tak po roku się rozwiodą. Prezentu ode mnie na pewno nie dostaną. Dajmy sobie spokój z manipulacjami, chytrym planem. Gwarantuję Wam, że na takim weselu i z takim nastawieniem nie będziecie dobrze się bawić. Jeśli nie przepadamy za Młodą Parą, to po prostu złóżmy życzenia i grzecznie odmówmy przyjścia na uroczystość.

zapiszFot. Materiały prasowe HEFRA
Fot. Materiały prasowe HEFRA

Od czego zacząć?

Utarte zasady zachowania przy stole czy przygotowanie weselnej biesiady to tylko część sztuki, którą powinnaś opanować przed dniem zaślubin. Będziesz musiała usadzić gości weselnych w sposób, który pozwoli na prowadzenie przy jedzeniu swobodnych rozmów, bez pogrążania się w krępującej ciszy. Dobrać posiłki tak, aby były urozmaicone i każdy mógł otrzymać danie, które uwielbia. Przygotować repertuar zachęcający do tanecznej zabawy krewnych w różnym wieku i o bardzo odmiennych gustach muzycznych. A w trakcie wieczoru znaleźć czas, by zamienić kilka słów z każdym z zaproszonych gości, podziękować za przybycie i wznieść symboliczny toast.

zapiszŚwietliste.pl oraz Szymon Skowroński Fotografia
Świetliste.pl oraz Szymon Skowroński Fotografia

Jednak największą odpowiedzialnością, jaką bierze na siebie Para Młoda, jest połączenie tych wszystkich różnorodnych elementów tak, by każdy na weselu po prostu dobrze się czuł. To krótki wstęp, który da wam pewną wizję tego, czym jest weselny savoir-vivre i zachęci do pewnych przemyśleń na temat jego zasad i idei. A jak zadbać o swoich gości i samemu – w roli zaproszonej osoby, zachować się właściwie? Tego dowiecie się już niebawem!

zapiszThing called loveDowiedz się więcej “Thing called love”
Thing called love

Justyna Kościelska – jest autorką poradnika dla Panien Młodych „Zaplanj wymarzone wesele” oraz cenioną konsultantką ślubną.Prowadzi blog www.weselneprzypadki.pl, a poza kompleksową organizacją przyjęć oferuje spotkania indywidualne i nowoczesny model konsultacji internetowych.
Magazyn Wesele 4/48/2017

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Szymon Skowroński Fotografia Fotograf i kamerzysta
Czyni Cuda Konsultanci ślubni
KEJRAA PHOTOGRAPHY Fotograf i kamerzysta
Świetliste.pl Fotograf i kamerzysta
Agencja Ślubna Czary Marry Konsultanci ślubni
Michalina Brach Fotografia Fotograf i kamerzysta