Zwyczaje weselne w innych krajach, które zawsze chciałaś znać!

Bez wątpienia ceremonia ślubna to jeden z najważniejszych dni w życiu Państwa Młodych. Na długo pozostaje w pamięci zakochanych. Dla każdej z Par Młodych ślub to coś wyjątkowego. Każde wesele jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Mimo to, pozostaje wiele elementów wspólnych. Oczepiny, tłuczenie kieliszków, obsypywanie Państwa Młodych ryżem lub monetami to polskie zwyczaje ślubne. Zwyczaje panujące w danym kraju mocno związane są z wyznawaną przez nowożeńców religią. W chrześcijańskich krajach różnice nie są duże. Wynikają przede wszystkim z tradycji i dawnych, lokalnych wierzeń. Każdy z pewnością miał zaszczyt być gościem na niejednym weselu. Jakie zwyczaje panują natomiast w innych krajach? Co powinny robić Pary Młode, aby zapewnić sobie miłość i szczęście aż po wsze czasy? O wielu z tradycji nie słyszałaś i z pewnością Cię zaskoczą.

Ślub w innych krajach, Foto: shutterstock
Tradycje i zwyczaje weselne, Foto: shutterstock

By podczas ceremonii ślubnej nie wydarzyło się żadne nieszczęście należy przestrzegać wszystkich, kultywowanych przez pokolenia reguł. Wśród ortodoksyjnych Żydów panuje zwyczaj, by narzeczeni nie widywali się przez cały tydzień poprzedzający dzień ślubu. W tym czasie, obowiązkiem dziewczyny jest dokonanie rytualnego oczyszczenia, czyli tradycyjnej kąpieli w łaźni zwanej mykwą. Dopiero po niej narzeczeni gotowi są wejść w związek małżeński.

Chińska ceremonia ślubna, Foto: shutterstock

Chińska Panna Młoda z kolei przez tydzień płacze. Po kilku dniach dołącza do niej matka i przyjaciółki. Wylane morze łez ma sprawić, że zabraknie ich u boku męża. Symbolizuje to szczęśliwe i pozbawione wszelkich sporów małżeństwo. Czesi również dbają o pomyślność Panny Młodej. Tradycja nakazuje, aby przyjaciele i rodzina kobiety posadziła drzewo, a następnie ozdobiła je wstążkami i kolorowymi jajkami. Przesąd mówi, że przyszła żona będzie szczęśliwa dopóty, dopóki posadzone drzewko będzie się zielenić.  Serce przyszłej Panny Młodej wie jak zdobyć rodowity Irlandczyk. Przesąd nakazuje chłopakowi założyć na rękę wybranki bransoletkę uplecioną z włosów. Wkrótce powinni stanąć przed ołtarzem.

Nie mniej ważne są rytuały towarzyszące samej ceremonii ślubnej. Ważną rolę odgrywają tutaj owoce. W Jemenie ojciec dziewczyny rzuca na dywan garść rodzynek. Każda z rodzynek oznacza chwile szczęścia w małżeństwie. Finowie z kolei liczą ziarna ryżu. Liczba ziaren znaleziona we włosach Panny Młodej symbolizuje liczbę dzieci, jaką los obdarzy parę. W Grecji również rzuca się owocami, by wywróżyć ilość potomstwa. Greczynka ciska w drzwi domu, w którym ma zamieszkać. Jeżeli zostanie na nich wiele pestek owocu wróży to, iż Para Młoda będzie mieć liczne potomstwo.

Greckie wesele, Foto: shutterstock

Z kolei we Włoszech używa się lukrowanych migdałów zwanych confetti. Szwedzka Panna Młoda, by ustrzec się niepomyślności, całe wesele powinna przetańczyć ze złotymi i srebrnymi monetami włożonymi do butów. Jej sąsiadka z Finlandii podczas ceremonii ślubnej powinna mieć przy sobie zapałkę. Jest to symbol podtrzymywania miłości. W Irlandii niezwykle ważna jest symbolika kolorów. Podczas zaślubin nikt z zaproszonych gości nie powinien mieć przy sobie nic zielonego. Może to bowiem przynieść nieszczęście na wszystkich weselników. W Hiszpanii natomiast kolor ślubu to pomarańczowy. Włoska Panna Młoda w dniu ślubu nie powinna mieć na sobie nic złotego oraz powinna pamiętać o czymś niebieskim. Następnie małżonkowie roztrzaskują włoską wazę. Ilość roztłuczonych kawałków wróży szczęśliwe lata małżeńskie. Na brytyjskich wyspach panuje przesąd, że Państwo Młodzi zapewnią sobie lata pewne szczęścia i miłości jeżeli w dniu ślubu włożą: coś nowego, coś starego, coś niebieskiego i coś pożyczonego. Interesujący jest również zwyczaj dający paniom możliwość oświadczenia się swoim wybrankom. Raz na cztery lata mogą prosić o rękę ukochanego. W przypadku odmowy powinny podarować mężczyźnie parę rękawiczek. Ma to ustrzec je przed kolejną odmową.

Zwyczaje weselne: Szkocja, Foto: shutterstok

Charakterystyczna dla Francji ‘zabawa podwiązką’ cieszy się głównie zainteresowaniem u męskiej publiczności. Zabawa polega na tym, że podczas ceremonii ślubnej rozpoczyna się licytacja podwiązki, którą nosi Panna Młoda. Kobieta staje na podwyższeniu i powoli podnosi suknie. Rozpoczyna się licytacja. Mężczyzna, który wygra otrzymuje w prezencie podwiązkę z prawem zdjęcia jej z nogi Panny Młodej. Francuzi restrykcyjnie przestrzegają należnych sobie miejsc. Pan Młody powinien zawsze siedzieć lub stać po lewej stronie Panny Młodej.

Zwyczaje weselne: Francja, Foto: shutterstuck

W przeddzień niemieckiego ślubu Panna Młoda tłucze naczynia. Ma to uchronić ją przed złymi duchami. Podczas ceremonii ślubnej. Para Młoda razem tnie drewno. Zwyczaj ten symbolizuje dzielenie domowych obowiązków oraz wspólne zaangażowanie w pracę dla dobra rodziny.

Zwyczaje weselne: Niemcy, Foto: shutterstock

Na duńskim weselu Pan Młody zdejmuje skarpetę ze swojej nogi. Następnie jego wybranka wycina w niej dziurę, a mężczyzna z powrotem zakłada skarpetę na stopę. Zwyczaj ten ma zniechęcić inne kobiety do mężczyzn, który właśnie się ożenił. Myślicie, że to pomaga?

Od dużych miast po malutkie wioski, weselnicy kontynuują wiekowe tradycje przekazywane im z pokolenia na pokolenie i wprowadzają nowożeńców na nową  drogę życia. Mimo upływu czasu nie potrafimy zrezygnować z weselnych przesądów. Dla niektórych to zabawa, dla innych gest przyjaźni wykonany w stronę najbliższych. Przed ceremonią ślubną w innych krajach warto jednak zapoznać się z panującymi tam zwyczajami weselnymi, aby nie popełnić faux-pas.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda najbardziej tradycyjne wesele w Polsce, kliknij tutaj.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Ślub humanistyczny: czym jest, na czym polega i jak wygląda ceremonia humanistyczna w Polsce? Sprawdź!
Ślub humanistyczny: czym jest, na czym polega i jak wygląda ceremonia humanistyczna w Polsce? Sprawdź!
Ta energia, to coś, co nie sposób jest opisać. Te Panny Młode mają w sobie to coś. Każda Panna Młoda ma w sobie to coś, co nie sposób jest opisać słowami. Mają w sobie piękno, subtelność i niezwykły blask. To coś, czego nie sposób jest się nauczyć. To się ma, lub tego się nie ma. I kiedy patrzymy na zdjęcia z tej jakże duchowej ceremonii, to widzimy właśnie taki blask- przepełniony subtelnością i delikatnością.
Świadkowie na ślubie – zaszczyty i obowiązki, czyli o czym należy pamiętać!
Świadkowie na ślubie – zaszczyty i obowiązki, czyli o czym należy pamiętać!
Masz zostać świadkiem, świadkową, druhną lub drużbą? Stres odłóż na bok. Już teraz Zankyou podpowie Ci w czym możesz przysłużyć się przyszłej Młodej Parze!
Jak wziąć ślub i nie zwariować? 5 kroków bezstresowych przygotowań ślubnych!
Jak wziąć ślub i nie zwariować? 5 kroków bezstresowych przygotowań ślubnych!
Jeden z najromantyczniejszych dni w życiu nie powinien jednak kojarzyć się z wielomiesięcznymi i stresującymi przygotowaniami. Jaki jest sekret wesela, które na zawsze pozostanie w pamięci i będzie budzić jedynie miłe wspomnienia?

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji