Błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców

Ceremonia zaślubin i wesela to z pewnością niepowtarzalny, owiany magiczną aurą moment w życiu przyszłych Małżonków. W tym dniu chcemy w szczególny sposób podążać za ślubną tradycją oraz spełnić wszystkie zasady weselnej etykiety. Oprócz oczepin, przeniesienia przez próg czy powitania chlebem i solą jest jeden niezwykle istotny element na liście starodawnych zwyczajów, bez którego ślub nie może mieć miejsca - jest nim błogosławieństwo Pary Młodej. To symboliczne spotkanie przyszłych Małżonków z rodzicami jest niezwykle wzruszającym momentem dla Obojga. W końcu błogosławieństwo jest swego rodzaju pożegnaniem z obecnym życiem Młodych i rozpoczęciem ich wspólnej, ekscytującej przygody, którą teraz będą już przeżywać nosząc z dumą złote obrączki.

Błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców
  • Zwyczaje
  • Rada
  • Polska

Jeśli chcesz wiedzieć jaka jest historia tego podniosłego wydarzenia, co przygotować na błogosławieństwo przed ślubem oraz jak przebiega i co mówią rodzice Państwa Młodych kierując się polską tradycją – tego wszystkiego oraz wiele więcej dowiesz się właśnie z tego artykułu!

Błogosławieństwo Młodej Pary – parę słów o historii 

Publikacja

Setki lat temu, błogosławieństwo Młodych nazywane było wywodzeniem lub przenoszeniem. Uroczystość odbywała się w domu rodzinnym Panny Młodej i to właśnie ona grała główną rolę podczas tej mistycznej ceremonii. Było to jej osobiste pożegnanie z rodzicami, krewnymi, domem rodzinnym, a także…sprzętami domowymi. Według starodawnej tradycji, Panna Młoda zanosząc się rzewnymi łzami winna także podziękować rodzicom za cały trud włożony w jej wychowanie, a także przeprosić za wszystkie dotychczasowe przewinienia. W końcu, od tego momentu rozpoczyna się jej nowe życie jako świeżo upieczona Żona, a jej stałym lokum stanie się teraz dom Małżonka. Po wzruszającym pożegnaniu następowało błogosławieństwo rodziców, które według staropolskich wierzeń – miało ustrzec Młodych od złego oraz zapewnić im życie w szczęściu i dostatku. Od tego momentu – Panna Młoda przechodziła pod pełną opiekę Męża. 

zapiszObrączki na dłoniach Młodych
Obrączki na dłoniach Młodych

Jak poprosić rodziców o błogosławieństwo?

Podążając za ślubną tradycją, wiele Młodych Par nadal kultywuje zwyczaj, w którym proszą swoich Rodziców o udzielenie błogosławieństwa na nowej drodze życia. Ten piękny, wzruszający gest jest swego rodzaju podziękowaniem za dotychczasową opiekę, a także symbolicznym znakiem ich akceptacji wobec naszej decyzji o wstąpieniu w związek małżeński. Zanim dojdzie do owej prośby i staniemy przed naszymi rodzicielami wyznając uczucia z głębi naszych serc – warto przygotować się na ten moment w odpowiedni sposób. Nieco wcześniej możemy rozważyć w jaki sposób poprosić o błogosławieństwo rodziców przed ślubem, ponieważ bez wątpienia intensywne wzruszenie może skutecznie uniemożliwić wyrażenie naszych prawdziwych emocji. W tym wypadku warto posłużyć się niewielkim podarunkiem w postaci spersonalizowanej drewnianej skrzyneczki, w której znajdzie się nasza prośba o błogosławieństwo oraz jego treść, którym mogą się posłużyć rodzice Państwa Młodych. To gustowne pudełko, to nie tylko spore ułatwienie w czasie prośby o błogosławieństwo, ale również po latach, może stanowić sentymentalną pamiątkę tego wspaniałego wydarzenia. 

zapiszPanna Młoda w objęciach Ojca
Panna Młoda w objęciach Ojca

Błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców – co należy przygotować?

Choć na przestrzeni lat, znacznie zmienił się przebieg błogosławieństwa Pary Młodej to jednak atrybuty, które są wręcz niezbędne do jego wykonania są nadal takie same. W centralnym punkcie pokoju przeznaczonego na katolickie błogosławieństwo Młodych Pary powinien znaleźć się stolik przyozdobiony białym obrusem na którym umieścimy kropidło, wodę święconą oraz pasyjkę. Niekiedy, na stole możemy również spotkać zapalone świece chrzcielne przyszłych Małżonków. 

Warto również zadbać o odpowiednią dekorację domowej przestrzeni, w której ma odbyć się tradycyjne błogosławieństwo. Rozpalone latarenki, naturalne ozdoby w postaci żywych kwiatów lub roślinnych girland, a także woalowe zasłony w oknach podkreślą podniosłą atmosferę owej uroczystości.

zapiszPanna Młoda zakładająca mamie korsarz na rękę
Panna Młoda zakładająca mamie korsarz na rękę

Jak wygląda błogosławieństwo Młodej Pary przez rodziców?

Błogosławieństwo powinno odbyć się tuż przed ceremonią zaślubin w domu rodzinnym Panny Młodej. W przypadku kiedy nie ma takiej możliwości ze względów logistycznych – może być to dom Pana Młodego, pokój hotelowy, a nawet wybrane miejsce w plenerze! W końcu, nowoczesne błogosławieństwo dopuszcza pewne odstępstwa od reguły. 

Uroczystą ceremonię rozpoczyna prośba Pary Młodej o udzielenie błogosławieństwa przez ich rodziców. Często owe życzenie ma charakter krótkiego przemówienia, w którym Para Młoda dziękuje im za miłość, wsparcie, opiekę oraz bezcenną pomoc w trudnych, życiowych chwilach – to niezwykle poruszający moment podczas którego z pewnością nie zabraknie prawdziwych łez wzruszenia. Przyszli Małżonkowie w postawie klęczącej słuchają słów błogosławieństwa wypowiedzianych przez jednego z rodziców. Następnie, jeden z nich podchodzi do Narzeczonych z pasyjką, którą powinni pocałować. Po czym, każdy z rodziców robi znak krzyża na czole Narzeczonych i obdarza ich rodzicielskim pocałunkiem. Ostatnim etapem tej wzruszającej ceremonii powinno być pokropienie Młodych wodą święconą. 

Warto wspomnieć, że nie tylko rodzice muszą być uczestnikami tego niepowtarzalnego wydarzenia. Mogą się na nim pojawić osoby bliskie naszemu sercu, które towarzyszyły nam na każdym etapie życia. Najczęściej są to dziadkowie, rodzice chrzestni, a także ukochane rodzeństwo. Nic dziwnego, że w tak ważnym momencie chcemy mieć ich jak najbliżej!

Błogosławieństwo Pana Młodego w domu

W niektórych regionach Polski, nadal żywa jest tradycja błogosławieństwa Pana Młodego. Uczestniczy w nim oczywiście Mama i Tata przyszłego Małżonka jednak charakter tego wydarzenia jest o wiele mniej uroczysty niż to odbywające się w domu rodzinnym Panny Młodej. Podczas błogosławieństwa rodzice symbolicznie żegnają swego syna wykonując na jego czole znak krzyża. Czasem Mama Pana Młodego przyozdabia jego ślubną butonierkę bukiecikiem żywych kwiatów, pasujący do tego, który będzie trzymać w ręku Panna Młoda. Jakie słowa powinny paść z ust Rodziców w czasie błogosławieństwa Pana Młodego? Tekst nie ma żadnego znaczenia – najpiękniejsze życzenia to te wypływające prosto z serca!  Po uroczystej przemowie, Pan Młody udaje się do domu swojej Wybranki.

zapiszMama z Panną Młodą
Mama z Panną Młodą

Najpiękniejsze teksty błogosławieństwa rodziców

Jaki jest przepis na piękne błogosławieństwo? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mówi się, że najpiękniejsze życzenia to te, które nie podlegają żadnym regułom językowym oraz dalekie są od wyuczonych na pamięć wierszyków. Jednak warto mieć na uwadze, że dla rodziców Panny Młodej jak i Pana Młodego ślub ich dzieci jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Ceremonii zaślubin towarzyszą chwile szczęścia jak również te naznaczone stresem i ogromnym wzruszeniem. Na wypadek łamiącego się głosu, który może uniemożliwi Wam wyrażenie Waszych prawdziwych uczuć – przygotujcie gotowy tekst, w formie krótkiego wiersza lub cytatu. Możecie zmodyfikować jego treść dodając parę słów płynących prosto z serca. Oto nasze przykłady:

“Na nową drogę życia błogosławię was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju.”

Jako Wasi rodzice cieszymy się, że odszukaliście siebie i odkryliście wielki skarb miłości, jaki Pan Bóg wlał w serce każdego z Was. Akceptujemy Waszą wolę i pragniemy Wam, jako narzeczonym udzielić naszego błogosławieństwa.”

“Dzieci, żyjcie zgodnie i bądźcie dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. Może Wam wszystkiego zabraknąć, byle nie wzajemnej dla siebie miłości. A ja Wam z serca błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

“Panie Boże, dobry nasz Ojcze, pobłogosław te nasze Dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje niech im stale towarzyszy i pozostanie z Nimi na zawsze. Amen.”

Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma. Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie.” (Jan Paweł II)

“Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie.” (K. I. Gałczyński)

zapiszPan Młody z rodzicami
Pan Młody z rodzicami

Tradycyjne czy nowoczesne błogosławieństwo?

Tradycyjne błogosławieństwo zawiera w sobie sporo religijnej symboliki. Tę zależność możemy dostrzec w obecności rekwizytów takich jak krzyż czy woda święcona, ale również w gestach i wypowiadanych przez rodziców słowach błogosławieństwa. Wiele Par zadaje sobie pytanie czy decydując się na ślub cywilny lub humanistyczny będą musieli zrezygnować z tego wzruszającego zwyczaju? Absolutnie nie! Poprzez usunięcie atrybutów odnoszących się do wiary i kościoła możemy nadać tej uroczystości świeckiego charakteru. Słowa błogosławieństwa nacechowane odniesieniami do Bożej Opatrzności możemy zastąpić pięknym fragmentem wiersza lub po prostu życzeniami szczęścia i wszelkiej pomyślności od Rodziców dla swoich dzieci. 

Pamiętajcie – nie bójcie się prawdziwych łez wzruszenia i czułych gestów. W końcu, symboliczne pożegnanie z domem rodzinnym to niezwykły moment nie tylko dla Rodziców, ale również dla Młodej Pary. Niezależnie od tego, co mówią rodzice na błogosławieństwie – uczyńmy to wydarzenie wyjątkową okazją do wspomnień!

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!