• Magazyn
  • Ceremonia
  • Błogosławieństwo Pary Młodej przed ślubem - co musicie o nim wiedzieć?

Błogosławieństwo Pary Młodej przed ślubem - co musicie o nim wiedzieć?

Błogosławieństwo ślubne jest wzruszającym momentem nie tylko dla Pary Młodej, ale również i dla rodziców. Jest to piękny i bardzo ważny moment w dniu ślubu.

Błogosławieństwo Pary Młodej przed ślubem - co musicie o nim wiedzieć?
  • Zwyczaje
  • Rada
  • Polska

Błogosławieństwo Młodej Parze to tradycja, która swoim początkiem sięga wielu lat wstecz. Po dzisiejsze czasy stanowi ważny i niezwykle wzruszający moment w dniu ślubu. Jaki cel ma pobłogosławienie przyszłym małżonkom? Jak powinno ono wyglądać? Dowiedz się wszystkiego na temat tej wyjątkowej chwili!

Historia błogosławieństwa

Publikacja

Błogosławieństwo to jeden z najstarszych zwyczajów ślubnych. Dawniej znane było także jako przenosiny. Symbolizowało opuszczenie przez Państwa Młodych domów rodzinnych, zwłaszcza tyczyło się to Panny Młodej. Była to forma długiego pożegnania, któremu towarzyszyły łzy, śpiewy i modlitwy. Błogosławiono Nowożeńcom, a także sprzętom i meblom, które zabierali ze sobą. Istniało przeświadczenie, że wszystko co wówczas nie-błogosławione staje się przeklęte. I choć w dzisiejszych czasach obrzęd ten uległ znacznym zmianom, to sam cel błogosławieństwa pozostaje niezmiennie ten sam.

Jak wygląda współczesne błogosławieństwo?

Współczesne błogosławieństwo jest przede wszystkim krótsze. Nie ma długich pożegnań z każdym meblem, sprzętem i miejscem w domu. Skupia się ono tylko na Parze Młodej. I choć coraz częściej towarzyszy tej chwili kamerzysta i fotograf, to samo błogosławieństwo odbywa się w ciszy i uroczystej atmosferze. Jego najważniejszym celem jest pożegnanie, podziękowanie i przeprosiny.

Gdzie i kiedy odbywa się błogosławieństwo?

Zwyczaj ten odbywa się z reguły w rodzinnym domu jednego z przyszłych małżonków – najczęściej u Panny Młodej. Po przyjeździe Pana Młodego następuje zgromadzenie obecnych w jednym pokoju. Panna Młoda po raz pierwszy ukazuje się przyszłemu mężowi w sukni ślubnej. Po krótkim przywitaniu następuje błogosławieństwo. Trwa ono kilka minut i jest wykonywane przed wyjazdem Pary Młodej do kościoła.

zapiszobraz
fot. Fotografia z Miłości

Jak przygotować się do błogosławieństwa?

Przede wszystkim ustalmy, kto ma nam błogosławić. Przyjęło się, że robią to zwłaszcza rodzice Pary Młodej. Oprócz rodziców, w błogosławieństwie mogą brać udział wszystkie inne osoby, które przyczyniły się do wychowania Nowożeńców. Rodzice chrzestni, rodzeństwo, dziadkowie i najbliższe wujostwo. Para Młoda decyduje, kogo błogosławieństwa pragnie w tym szczególnym dniu. Ważne jest również, by miejsce było przygotowane specjalnie na to wydarzenie. Na stole przykrytym białym obrusem należy postawić krzyż, przy nim wodę święconą i kropidło, a także kwiaty.

Przebieg błogosławieństwa

Powinno rozpocząć się od próśb Pary Młodej skierowanych do rodziców. Para Młoda prosi o błogosławienie, jednocześnie przepraszając za sprawianie trosk. Na zakończenie dziękuje za trud włożony w wychowanie i miłość. Po tym fragmencie ceremonii, Para Młoda klęka przed rodzicami. Druga część należy już właśnie do nich. Błogosławieństwo rozpoczyna mama Panny Młodej, następnie mama Pana Młodego, tata Pana Młodego i tata Panny Młodej. Rodzice błogosławią dzieci znakiem krzyża, kropią wodą święconą i dają krzyż do pocałowania. W drugiej kolejności robią to samo rodzice chrzestni, rodzeństwo i inni bliscy. Na zakończenie ceremonii błogosławieństwa wszyscy wspólnie odmawiają wybraną przez siebie modlitwę i udają się do kościoła.

Ponieważ błogosławieństwo jest chwilową niezwykłą i bardzo wzruszającą, warto ograniczyć się do kilku słów. Wesprzyjmy dobrym słowem, dodajmy otuchy zestresowanej Parze Młodej, wspomnijmy o naszej miłości i wsparciu. Błogosławieństwo to chwila, która na zawsze pozostaje w pamięci Pary Młodej.

zapiszbłogosławieństwo pary młodej
fot. Fotografia z Miłości

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!