Rocznice Ślubu - Nazwy i symbole rocznic małżeństw

Ceremonia zaślubin stanowi bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. To dzień, w którym możemy doświadczyć całego spektrum różnych emocji od bezgranicznego szczęścia do prawdziwych łez wzruszenia. Warto więc zachować w pamięci te wyjątkowe chwilę i celebrować w należyty sposób każdy rok spędzony we dwoje - w końcu, ten fakt powinien być dla Małżonków prawdziwym powodem do dumy i zadowolenia!

Rocznice Ślubu - Nazwy i symbole rocznic małżeństw
  • Zwyczaje
  • Polska

Pamiętajmy, że rocznice ślubu w Polsce posiadają pewne nazwy, a każda z nich ma swoje znaczenie. Dlaczego tak istotnym jest, aby znać nazwy rocznic ślubu, które przyszło nam świętować oraz jaka jest ich symbolika? Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów dotyczących znaczenia małżeńskich rocznic.

Rocznice ślubu – nazwy mają znaczenie!

Publikacja

Dlaczego są one tak istotne? Z pewnością, konkretne nazwy i symbole rocznic ślubu mogą być niezwykle pomocną wskazówką w czasie wyboru idealnego rocznicowego upominku. Wspólnie przeżyte lata określane są mianem różnych materiałów i kruszców, które z biegiem czasu, nabierają coraz to bardziej szlachetnego charakteru – tak jak ma to miejsce w sferze ludzkich uczuć. Dlatego też, pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową – zważywszy na jej świeżość i lekkość, a następnie – przeżywając kolejne rocznice – nietrwałe materiały zastępują dostojne rubiny, a nawet – eleganckie złoto!

zapiszSzczęśliwa para
Szczęśliwa para

Rocznice ślubu – ich nazwy i znaczenia

1. rocznica ślubu 

Według ślubnych tradycji – nosi ona miano papierowej rocznicy. Papier kojarzy się z cierpliwością i długowiecznością, ale także z ogromną wrażliwością na czynniki zewnętrzne. To odpowiednie stwierdzenie dla małżeństw z krótkim stażem, bowiem to nadal czas, kiedy świeżo upieczeni małżonkowie uczą się wspólnego życia we dwoje. Papier symbolizuje świeżość związku, a także “czystą kartę”, którą dopiero sukcesywnie zaczynamy zapełniać niesamowitymi chwilami przeżytymi jako Małżonkowie.

2. rocznica ślubu

Druga rocznica ślubu to rocznica bawełniana. Jest to materiał przywołujący na myśl coś miękkiego, przytulnego i z pewnością o wiele trwalszego niż papier. W końcu, nasza miłość po dwóch latach związku małżeńskiego jest coraz silniejsza! To dopiero początek Waszej wspólnej małżeńskiej drogi…

zapiszBukiet z gałązkami bawełny
Bukiet z gałązkami bawełny

3. rocznica ślubu

To skórzana rocznica ślubu. Skóra w tym wypadku to nie tylko materiał używany do wyrobu skórzanej galanterii, ale także największy narząd organizmu człowieka pełniący funkcję ochronną.  Po trzech latach wspólnego małżeństwa znany nam jest dotyk, bliskość i zapach skóry ukochanej osoby. To czas w którym czujemy pełną swobodę w towarzystwie Małżonka i chcemy czuć jego bliskość jak nigdy dotąd!

4. rocznica ślubu 

Czwarta rocznica ślubu to rocznica kwiatowa. Kwiaty to oczywiście piękny symbol wzrostu oraz rozkwitu. Po paru latach małżeństwa również Wasz związek nadal odznacza się świeżością, ale także ciągłym czerpaniem radości z każdego wspólnie przeżytego dnia. Ten niesamowity rozkwit uczuć zawdzięczacie tylko i wyłącznie Waszej wspólnej pracy.

5. rocznica ślubu

Jest pierwszą, okrągłą rocznicą w Waszym małżeńskim stażu, więc nie bez powodu – chcemy, aby była ona niezapomniana i jedyna w swoim rodzaju. Małżeństwo z pięcioletnim stażem obchodzi drewnianą rocznicę ślubu. Drewno czyli drzewo powszechnie uznawane jest za symbol mądrości i odrodzenia. Tak jak łączące Was miłość, która staje się tak intensywna jak podczas pierwszych, wspólnych randek. Przypomnijcie sobie uczucia, które Wam wtedy towarzyszyły i pozwólcie im narodzić się na nowo! 

zapiszPara siedząca w otoczeniu latających balonów
Para siedząca w otoczeniu latających balonów

6. rocznica ślubu

Cukrowa rocznica to prawdziwy rarytas dla miłośników słodkości. Do szóstej rocznicy ślubu należy podejść na wesoło i na słodko! W końcu, za Wami już sześć słodkich lat razem! Warto uczcić w odpowiedni sposób tę liczbę – zabierz bliską Ci osobę do cukierni na słodki poczęstunek.

7. rocznica ślubu

Kto nie marzy o tym, aby okryć się wełnianym kocem w mroźny, zimowy wieczór? Siódma rocznica ślubu nosi miano właśnie tej wełnianej. To materiał o niezwykłej wytrzymałości, zapewniający ciepło i uczucie komfortu – podobnie jak Wasze małżeństwo! Wasz związek po siedmiu latach jest niezwykle silny i masz pewność, że w każdej sytuacji możesz liczyć na swojego Współmałżonka – to wspaniałe uczucie mieć taką osobę blisko siebie!

8. rocznica ślubu

Brąz jest uznawany za metal niezwykle twardy i trwały. Wasz związek małżeński po ośmiu latach nabiera cech brązu stąd też brązowa nazwa rocznicy. To moment, w którym po wielu wzlotach i upadkach wiecie o tym, że zawsze możecie na siebie liczyć, a Wasza relacja jest w stanie przetrwać wszystko! Aby uczcić fakt, iż tworzycie razem jedną drużynę nie do pokonania, niech w Waszym domu zagości rzeźba wykonana z brązu przedstawiająca kobietę i mężczyznę – gwarantujemy, że stanie się ona symbolem Waszej małżeńskiej siły!

zapiszRomantyczna randka w domowym zaciszu
Romantyczna randka w domowym zaciszu

9. rocznica ślubu 

Jeden rok dzieli Was od dekady bycia razem! Ten moment warto odpowiednio uczcić! Dziewiąta rocznica nazywana jest glinianą. Glina stanowi niezwykle plastyczny materiał z którego możemy stworzyć zachwycające dzieło sztuki. Oczywiście – tak jak w małżeństwie – jest to żmudny proces wymagający chęci i pełnego zaangażowania obu stron. A może to odpowiedni czas, żeby odkryć w sobie nową pasję? – wspólny kurs tworzenia ceramiki będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

10. rocznica ślubu

To jubileusz małżeństwa nazywany cynowym lub aluminiowym. Te dwa metale cechuje jedna bardzo istotna właściwość – odporność na korozję. Tak jak Wasze małżeństwo – mimo próby czasu oraz ciężkich doświadczeń – jest wręcz niezniszczalne! Niezależnie od tego, jak postanowicie świętować dekadę bycia razem – z okazji cynowej rocznicy – podarujcie sobie wspólnie spędzony czas, który jest bezcenną wartością. 

11. rocznica ślubu

Po przekroczeniu magicznej dekady, nadeszła pora na stalową rocznicę ślubu. Stal odznacza się takimi właściwościami jak twardość oraz plastyczność. Tak jak w związku dwojga ludzi – musimy czasami ustąpić, aby było ono zgodne i trwałe. W końcu, jak mówią – małżeństwo to sztuka kompromisów.

zapiszCzarno-białe zdjęcie szczęśliwej pary
Czarno-białe zdjęcie szczęśliwej pary

12. rocznica ślubu

Dwanaście wspólny lat przeżytych w związku małżeńskim nazywamy jedwabną rocznicą. Dlaczego jedwab? To materiał niezwykle piękny i szlachetny, a co najważniejsze – niezwykle mocny. Choć na pozór delikatny i cienki, jego ciasno utkane nici są wręcz niemożliwe do zerwania! To tak jak w miłości – znalezienie tej prawdziwej to życiowy luksus i niezwykle cenna wartość, której niestety nie każdy z nas ma szansę doświadczyć. Dlatego w tym dniu, szczególnie doceńmy ten piękny prezent od losu.

13. rocznica ślubu

Małżeństwo z 13-letnim stażem obchodzi rocznicę koronkową. Jak powszechnie wiadomo, ręczne tworzenie koronki jest czymś niezwykle czasochłonnym jednak  efekt w postaci zachwycającego ażuru jest wart każdej minuty! Związek dwojga ludzi to równie misterna praca – w końcu nie zawsze życie małżeńskie bywa usłane różami i nieraz musimy stawić czoła przeciwnością losu. Koronka to również symbol zmysłowości – 13. rocznica to idealny moment, aby wręczyć Ukochanej bieliznę wykonaną z tej eleganckiej tkaniny.

14. rocznica ślubu

To rocznica kości słoniowej. Ten surowiec nie wzbudza obecnie najlepszych skojarzeń, ponieważ związany jest ściśle z okrucieństwem kłusownictwa. Zwróćmy jednak uwagę na jego symboliczne znaczenie. Kość słoniowa jest niezwykle cenna i trudna do zdobycia. To prawie tak trudne jak znalezienie osoby, z którą chcemy kroczyć przez życie. Celebrujcie to szczęście, które Was spotkało i miłość, która z biegiem lat staje się coraz silniejsza!

zapiszPara w romantycznym uścisku
Para w romantycznym uścisku

15. rocznica ślubu

Kryształ to odmiana szkła, której elegancka forma rozkochała w sobie niejedną osobę. To właśnie ten szlachetny materiał stanowi symbol piętnastu lat pożycia małżeńskiego. Dlaczego to kryształowa rocznica? Odpowiedź jest dziecinnie prosta! Jego nieskazitelną czystość oraz przejrzystość można porównać do małżeństwa z tak długim stażem. Wasza miłość jest trwała i widzialna dla wszystkich wokół – niektórzy z pewnością spoglądają z zachwytem na to jak piękną relację potraficie tworzyć po tylu wspólnie przeżytych latach.

20. rocznica ślubu

Potocznie nazywana porcelanową rocznicą ślubu. Porcelana to niezwykle piękny, ale i delikatny materiał odznaczający się niebywałą kruchością. Tę subtelną ceramikę możemy porównać do związku, w którym dwoje zakochanych w sobie osób – niezależnie od małżeńskiego stażu – muszą włożyć ogrom pracy, aby nie zniszczyć łączącego ich uczucia. 

25. rocznica ślubu

To już nie lada powód do świętowania – w końcu, doczekaliście się Srebrnych Godów! Według niektórych wierzeń, srebro posiada silne właściwości ochronne i jest symbolem rycerskości. W tym wypadku, w rolę rycerza wciela się Małżonek, który od 25 lat stoi w obronie kobiety swego serca. Czyż to nie piękne metafora miłości?

zapiszPara z wieloletnim stażem
Para z wieloletnim stażem

30. rocznica ślubu

Perła – budzi skojarzenia z czymś szlachetnym i wyjątkowym – tak jak Wasze małżeństwo z trzydziestoletnim stażem. Niezwykle trudno znaleźć perły w ich naturalnym środowisku, tak jak w obecnych czasach rzadko spotyka się pary, które mogą pochwalić się świętowaniem 30 lecia ślubu. Niech ten dzień będzie magiczny i wyjątkowy!

35. rocznica ślubu

Koralową rocznicę ślubu przeżywa para z 35-letnim stażem. To bez wątpienia powód do dumy! Kolor koralowy jest niezwykle soczysty. Tym właśnie słowem nadal możecie określić łączące Was uczucie – nawet po tylu latach! Jak tego dokonać? Czasem wystarczą małe gesty, aby znów poczuć szybsze bicie serca. Ubierz ukochaną koralową sukienkę i porwij mężczyznę swojego życia, na romantyczną randkę w blasku świec. Z pewnością, powrócą do Was wspomnienia szczenięcych lat pełnych miłosnych uniesień.

40. rocznica ślubu

Rubinowa rocznica ślubu ma swój niepowtarzalny, szlachetny charakter. Rubin jest jednym z najrzadszych klejnotów na świecie, a jego czerwień stała się powszechnym symbolem miłości. Jego niepowtarzalna, intensywna barwa może przypomnieć parze o tak długim stażu, że uczucie, które połączyło ich przed laty jest czymś najcenniejszym w życiu. 

zapiszStarsze małżeństwo
Starsze małżeństwo

45. rocznica ślubu

Szafir to kolor symbolizujący wierność, czystość i skromność. Nie dziwi  więc fakt, że stał się on również znakiem rozpoznawczym par z 45-letnim stażem. Wasza niegasnąca miłość oraz szacunek do siebie nawzajem – jest jak ten intensywnie głęboki niebieski kolor. Ta barwa, często budzi skojarzenia z bezkresem spokojnych morskich wód – może to dobry moment, aby w dzień szafirowej rocznicy ślubu zaprosić swoją drugą połówkę na romantyczny spacer brzegiem morza? 

50. rocznica ślubu

Ten niezwykle uroczysty dzień, nazywany jest potocznie Złotymi Godami. Złoto jest symbolem wieczności i bogactwa. Bez wątpienia, wasz związek po tylu wspólnych latach może nosić miano nieśmiertelnego. W końcu, te dobre i złe życiowe momenty scementowały Wasz związek jeszcze silniej i uczyniły Was najbogatszymi z ludzi. Pamiętajmy, że posiadanie u swego boku ukochanej osoby to szczęście, którego nie kupisz za żadne pieniądze!

55. rocznica ślubu

Rzadko która para może pochwalić się małżeństwem z tak długim stażem! Dlatego też, szmaragdowa rocznica powinna być jedyna w swoim rodzaju. Szmaragd jest jednym z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej pożądanych klejnotów na świecie. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie on stanowi symbol 55-ciu wspólnie spędzonych lat. Ten niesamowity kamień o zielonej barwie jest również oznaką wiosny i początku nowego życia. Niech więc Wasza miłość narodzi się na nowo jak zielona świeża wiosenna trawa!

60. rocznica ślubu 

Diament – bo cóż innego mogłoby określać niesamowite sześćdziesiąt lat przeżytych jako małżeństwo! Mądrość, trwałość, a także miłość i pożądanie to nie tylko symbolika przypisywana diamentowi, ale również elementy tworzące długoletni, szczęśliwy związek. Te niezwykle istotne składniki doprowadziły Was do miejsca w którym jesteście obecnie – na końcu Waszej miłosnej drogi. Diamentowa rocznica ślubu powinna być czasem życiowych podsumowań podczas których na pewno nie obejdzie się bez łez wzruszenia. W końcu, to niezwykłe szczęście przeżyć tyle lat u boku osoby, którą darzymy bezwarunkową miłością!

zapiszPara w starszym wieku
Para w starszym wieku

Niezależnie od tego, czy jesteście młodym małżeństwem czy parą mogącą pochwalić się długoletnim stażem – warto znać nazwę oraz symbol przeżywanej przez nas rocznicy ślubu. Ich konkretne nazwy nawiązujące do materiałów oraz kamieni szlachetnych mogą być dla nas przydatną wskazówką dotyczącą wyboru rocznicowego upominku, ale nie tylko…Dzięki  nim możemy dostrzec jak z biegiem lat nasza miłość staje się coraz bardziej czysta, trwała, unikatowa i szlachetna niczym dostojny klejnot. 

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!