• Magazyn
  • Oczepiny weselne - poznaj najlepsze pomysły na zabawy

Oczepiny weselne - poznaj najlepsze pomysły na zabawy

Oczepiny weselne stanowią wyjątkowy moment w trakcie trwania zabawy, który praktykowany jest właściwie na każdym, polskim weselu. W dzisiejszym artykule dowiecie się, czym są oczepiny, o co w nich właściwie chodzi, a także jak wygląda ich przebieg od początku do końca i na jakie zabawy najlepiej się zdecydować. Zaczynamy!

Oczepiny weselne - poznaj najlepsze pomysły na zabawy
Pałac Manowce
  • Wesele
  • Rada
  • Polska

Ślub i wesele to jedno z najpiękniejszych przeżyć w życiu każdej Pary Młodej. Ten szczególny dzień do granic możliwości przepełniony jest chwilami wartymi zapamiętania na zawsze i różnymi emocjonującymi wydarzeniami. Jedną z najważniejszych chwil podczas zabawy na weselu są oczepiny. Oczepiny weselne stanowią wyjątkowy moment w trakcie trwania zabawy, który praktykowany jest właściwie na każdym, polskim weselu. W dzisiejszym artykule dowiecie się, czym są oczepiny, o co w nich właściwie chodzi, a także jak wygląda ich przebieg od początku do końca i na jakie zabawy najlepiej się zdecydować. Zaczynamy!

 

zapisz
Biała Wstążka

 

Co to są oczepiny?

Publikacja

Często podczas organizacji wesela w naszych głowach pojawia się myśl “oczepiny co to?” dlatego już teraz spieszymy do Was z odpowiedzią, czym te całe oczepiny są. 

Oczepiny jest to dawny obrzęd weselny znany u większości ludów słowiańskich, podczas którego Panna Młoda oficjalnie przechodzi ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Nazwa oczepiny natomiast pochodzi od czepca, czyli nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka. 

Tradycja oczepin odbywała się o północy, kiedy to przy akompaniamencie ludowej pieśni “Oj chmielu, chmielu…” Panna Młoda została przeprowadzona do bocznej izby. Tam następowało zdjęcie wianka, obcinanie warkocza lub skracanie włosów i zakładanie czepca. Tradycyjny czepiec weselny wykonany był z misternie haftowanego białego płótna i stanowił podarunek od matki chrzestnej. 

Czy w aktualnych czasach oczepiny choć trochę przypominają te pierwotne?

Dzisiejsze oczepiny oczywiście czerpią nieco z tradycji, jednakże mają zdecydowanie bardziej nowoczesny charakter. Podobnie jak kiedyś, w okolicach północy odbywa się ceremonia zrzucania welonu, który następnie łapany jest przez panny obecne na weselu. Co ciekawe, Pan Młody również pozbywa się swojego atrybutu, rzucając muszką. Całość odbywa się w miłej i przyjaznej atmosferze i uzupełniana jest wieloma zabawami, angażującymi wszystkich gości weselnych. 

 

Jak przeprowadzić oczepiny?

Wiele Par Młodych organizując swoje wesele zastanawia się jak przeprowadzić oczepiny na weselu. Otóż oczepiny rozpoczynają się od wyłonienia pary, w której panna złapała welon, a kawaler muszkę. Wytypowana para tańczy wspólny taniec, a pozostali goście weselni gromadzą się dookoła. Następnie następuje chyba najbardziej popularna zabawa na weselu, a mianowicie test zgodności. Para Młoda sadzana jest na krzesłach tyłem do siebie i za pomocą tabliczek “on” i “ona” lub za pomocą buta Pani i Pana Młodego odpowiada na pytania. Prowadzący zadaje pytania, a Para Młoda podnosi atrybuty na znak odpowiedzi. Zabawa ma za zadanie sprawdzić, jak dobrze Para Młoda się zna. Po teście zgodności następują zwykle inne zabawy angażujący pozostałych gości weselnych, które organizowane są przez zespół muzyczny. To właśnie DJ, zespół muzyczny, czy orkiestra w dużym stopniu organizują przebieg oczepin, podpowiadając zabawy i angażując obecnych gości. 

 

zapisz
Pałac Manowce

 

Pomysły na zabawy na oczepiny

Zabawy na oczepiny to bardzo ważna kwestia podczas tej części wesela, bowiem to właśnie z nich składają się oczepiny. Oczepiny weselne mogą przybierać różne formy i to od Pary Młodej zależy, na jakie zabawy się zdecyduje. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze zabawy na oczepiny:

  • Butelka i długopis

W zabawie uczestniczy Para Młoda. Pan Młody ma zawiązane oczy. Do jego paska doczepia się sznurek na końcu którego przywiązuje się długopis. Zadanie Panny Młodej polega na pokierowaniu mężem tak, aby ten trafił długopisem do postawionej na ziemi butelki. Całość kwituje wodzirej: ‘Tak oto będzie wyglądała noc poślubna’.

  •  Chłopiec czy dziewczynka

Tej zabawy powinniście nie znać! Jednak skoro mówimy tu o planowaniu wesela to macie prawo wiedzieć wszystko. W zabawie bierze udział tylko Para Młoda. Młodzi siadają na 2 krzesłach odwróconych do siebie tyłem. W tym czasie orkiestra przygrywa krótkie melodie. Na znak wodzireja para odwraca się do siebie. Jeżeli para odwróci się w tą samą stronę – będzie chłopczyk. Jeżeli odwrócicie się inaczej – urodzi się wam dziewczynka. Zabawa trwa tak długo, ile dzieci planują Pan Młody i Panna Młoda.

  • Testy sprawnościowe

Test sprawnościowy dla Panny Młodej – Jajko
Pana Młody staje na krześle. Zadaniem Panny Młodej jest przemieszczenie surowego jajka przez nogawki Pana Młodego. Zaczyna od jednej nogawki, przemieszcza je do góry dochodząc aż do krocza Pana Młodego, a potem w dół drugą nogawką. Liczy się czas i styl. Zadanie zostaje wykonane, jeżeli jajko nie pęknie. Warto mieć zapasowy strój!
Test sprawnościowy dla Pana Młodego
Panna Młoda staje na krześle. Pan Młody, z pomocą świadka zdejmuje krawat. Świadkowa zawiązuje go wysoko na udzie Panny Młodej. Następnie Panu Młodemu związuje się z tyłu ręce, a jego zadaniem jest rozwiązanie krawatu z uda żony (oczywiście bez użycia rąk).

 

 

zapisz
Szyb Bończyk

 

Buciki weselne

Zabawa polecana na początek zabawy oczepinowej. Podczas zdejmowania welonu i muszki goście weselni zabierają buty Parze Młodej. Zadaniem męża Panny Młodej jest wykupienie bucików swoich i małżonki. Najczęściej fanty odkupuje się alkoholem. Zespół przygrywa wtedy melodię z tekstem: ‘Panie Młody nie bądź Felek wykup młodej pantofelek, pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki’.

  • Przysięga

Młodzi powinni powtarzać za prowadzącym. Powtarzają jak na ślubie najpierw Pan Młody, a później Pani Młoda. W miejsce kropek oczywiście wstawiamy ich imiona.
Ja…….,biorę sobie ciebie………., od czasu do czasu, na siebie, żeby ci dobrze było, pieniądze żebyś
wszystkie oddawała, dobrze gospodarzyła, dużo dzieci urodziła i szczęśliwa ze mną była.
Ja…….,biorę sobie ciebie……… za męża, żebyś mało spał, rano, w południe i w nocy i po północy,
mnie kochał i na resztę godzin jeszcze siły miał.

 

Oczywiście każda zabawa może jednocześnie stanowić konkursy na oczepiny. Dzięki temu goście weselni będą mieć możliwość wygrania na przykład butelkę wódki weselnej do wypicia za zdrowie Państwa Młodych. Konkursy najczęściej wygrywają osoby najbardziej zaangażowane i najlepiej się bawiące. Warto się zatem postarać i aktywnie uczestniczyć w oczepinach!

 

Zakończenie oczepin

Pięknym zakończeniem oczepin jest zorganizowanie podziękowań dla rodziców. To właśnie w tym momencie Para Młoda wyraża wdzięczność swoim rodzicom za okazaną miłość, troskę i wsparcie. Jest to na pewno bardzo wzruszający moment, który pozostanie w pamięci zarówno Pary Młodej, jak i rodziców na zawsze. Życzymy Wam fantastycznej i niezapomnianej zabawy na weselu!

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!