• Magazyn
  • Ślub w plenerze – praktyczne porady

Ślub w plenerze – praktyczne porady

Ślub w plenerze jest zawsze wyjątkowy, ponieważ w naszym kraju to wciąż nowa, rzadko spotykana opcja. Dlaczego tak się dzieje? Wymaga on wypełnienia kolejnych, dodatkowych procedur, a przecież i tak organizacja każdego ślubu i wesela wiąże się z wieloma formalnościami. Czy jest to jednak aż tak skomplikowane, że wręcz niemożliwe do zrealizowania? Oczywiście, że nie! Każdy z Was może zorganizować swój wymarzony ślub w plenerze, a my podpowiemy jak to zrobić.

Ślub w plenerze – praktyczne porady
fot. Paulina Pietraszkiewicz
  • Ceremonia
  • Rada
  • Polska

Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu, dlatego każda para chce zadbać o jego wyjątkową oprawę. Nie zawsze jest to jednak możliwe do uzyskania w kościele lub w urzędzie – niektóre budynki utrudniają lub wręcz uniemożliwiają stworzenie odpowiedniej atmosfery. Nic więc dziwnego, że nowożeńcy coraz częściej myślą o tym, żeby zorganizować ślub w plenerze.

Publikacja

Ślub w plenerze jest zawsze wyjątkowy, ponieważ w naszym kraju to wciąż nowa, rzadko spotykana opcja. Dlaczego tak się dzieje? Wymaga on wypełnienia kolejnych, dodatkowych procedur, a przecież i tak organizacja każdego ślubu i wesela wiąże się z wieloma formalnościami. Czy jest to jednak aż tak skomplikowane, że wręcz niemożliwe do zrealizowania? Oczywiście, że nie! Każdy z Was może zorganizować swój wymarzony ślub w plenerze, a my podpowiemy jak to zrobić.

zapiszślub w plenerze
ślub w plenerze

Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze?

Ślub cywilny w plenerze – od czasu zmiany przepisów w 2015 roku, jest w teorii dość łatwy w organizacji. Dodatkowe formalności nie są zbyt duże, ale oczywiście występują. Wystarczy wybrać konkretne miejsce, a potem ustalić datę ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiednim dla danej lokalizacji. Następnie musicie złożyć wniosek o udzielenie ślubu poza urzędem i uiścić obowiązkową opłatę.

 

Teoretycznie sprawa powinna już być załatwiona, ale przepisy dają urzędnikowi możliwość udzielenia odpowiedzi odmownej na Wasz wniosek. Należy wskazać w nim takie miejsce ślubu, które umożliwia zachowanie dostojnej i uroczystej formy ślubu. Oznacza to, że nie będziecie mogli zrealizować każdego pomysłu na swój ślub w plenerze.

 

Ślub plenerowy raczej nie będzie się mógł odbyć na festiwalu muzycznym lub na zlocie motocyklistów, ponieważ nie są to miejsca, w których możliwe jest zachowanie odpowiedniej powagi. Jednak dużo zależy też od samego urzędnika i jego podejścia. Uroczysty charakter danego miejsca jest oceniany właśnie przez niego, co daje mu furtkę do odmowy w każdej sytuacji. Nawet wtedy, gdy chcecie urządzić ślub w ogrodzie, który stanowi zazwyczaj wręcz idealną oprawę. Inny urzędnik może z kolei przystać nawet na szalony pomysł.

 

Kolejnym, koniecznym warunkiem dla organizacji ślubu cywilnego w plenerze, jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom uroczystości. Nie możecie więc wskazać np. miejsca, do którego utrudniony dojazd będą miały służby ratunkowe. Może to być też kolejny powód odmowy udzielenia ślubu w plenerze i nie ma znaczenia, że Wy ocenicie daną lokalizację jako bardzo bezpieczną.

 

Jeśli chcecie zwiększyć swoje szanse na ślub w plenerze, to polecamy Wam przeprowadzenie wcześniejszego wywiadu. Zorientowanie się, czy w danej okolicy urzędy chętnie zgadzają się na zorganizowanie takiej uroczystości. Wiele z nich podchodzi do tego pozytywnie, ponieważ ślub cywilny w plenerze wiąże się dla nich z dodatkowymi finansowymi wpływami.

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Decydując się na cywilny ślub plenerowy, musicie być też przygotowani na dodatkowe koszty. Do opłaty wynoszącej 84 złote – za przygotowanie aktu małżeństwa, należy doliczyć jeszcze 1000 złotych. Jest to więc dość znaczna kwota, ale jednocześnie nie aż taka wielka, gdy w grę wchodzi wymarzona oprawa ślubu. Pamiętajcie też, że do Waszych obowiązków należy zawiezienie i odwiezienie urzędnika, a także przygotowanie dla niego miejsca, by mógł odłożyć swoje rzeczy. Musicie też przygotować stół, na którym odbędzie się podpisanie dokumentów, a także umieścić nad nim polskie godło. To też są kolejne koszty związane tylko i wyłącznie ze ślubem w plenerze.

zapiszślub w plenerze
ślub w plenerze

Czy można urządzić ślub kościelny w plenerze?

Jeśli w planach macie ślub kościelny i widzicie go w innym miejscu, niż kościół, to tutaj szansę na realizację Waszego pomysłu są niestety dużo niższe. Prawo kanoniczne wyraźnie mówi o tym, że ślub może odbyć się w parafii przyszłych małżonków lub w innym kościele – oczywiście za pozwoleniem Waszej parafii. Wprawdzie dopuszczone jest w nim też „inne odpowiednie miejsce”, co daje Wam szansę na to, by jednak „powalczyć” o ślub w plenerze z księdzem.

 

Zgody na taki ślub może udzielić jedynie biskup diecezjalny i do niego musicie skierować wniosek, w którym przedstawicie swoją prośbę i argumenty. Oczywiście należy je odpowiednio sformułować i nadać im odpowiednią wagę. Sama kwestia pięknej okolicy raczej nie sprawi, że przychyli się on do Waszej prośby. Trudno jest jednak podać inne argumenty o odpowiedniej powadze, dlatego organizacja ślubu w plenerze z księdzem rzadko kiedy się udaje.

 

Oczywiście zawsze warto spróbować, tylko pamiętajcie o tym, by złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ na decyzję trzeba czekać nawet rok. W tym przypadku również może  być tak, że niektórzy biskupi przychylniej spoglądają na ślub kościelny w plenerze, więc ponownie – polecamy wcześniejszy wywiad. W naszym kraju są też pięknie zlokalizowane miejsca, na których terenie znajdują się kapliczki. Jest to wtedy ziemia uświęcona, która jak najbardziej spełnia wymogi ślubu kościelnego, a przykładem może być choćby zamek Topacz. Jeśli wybierzecie właśnie taką lokalizację, to zwiększycie swoje szanse na kościelny ślub plenerowy.

zapiszślub w plenerze
ślub w plenerze

Idealne miejsce na ślub w plenerze – jak je wybrać?

Wybór odpowiedniej lokalizacji to najważniejsza decyzja do podjęcia, gdy w grę wchodzi organizacja ślubu w plenerze. Nie tylko dlatego, że to od wskazanego przez Was miejsca zależy wydanie zgody przez urzędnika lub biskupa, ale też dlatego, że musicie zastanowić się, czy rzeczywiście dane miejsce się do tego nadaje.

 

Pięknie otoczenie jest ważne, ale równie ważna jest infrastruktura. Dogodny dojazd i zapewnienie swoim gościom odpowiednich warunków sanitarnych. Zwłaszcza jeśli w tej samej lokalizacji ma też odbyć się kilkugodzinne lub kilkunastogodzinne wesele. Jest to najwygodniejsza opcja, na którą zazwyczaj decydują się pary młode. W pobliżu powinny więc znajdować się budynki z zapleczem sanitarnym i umożliwiającym przygotowanie, a także przechowanie posiłków.

 

Warto wybrać miejsce, do którego należy dość duży teren, np. ogród lub lasek, ale też znajdują się tam budynki. To może być pięknie położony pałacyk, hotel, zajazd, ogród miejski, sala weselna, czy nawet wieża obserwacyjna albo muzeum. Sam budynek nie musi być wystawny, bo przecież to nie w nim będzie odbywać się impreza, ale już ślub w ogrodzie należącym do danego miejsca będzie na pewno wyglądał elegancko i z klasą.

Ślub w plenerze a pogoda – jak być gotowym na każdą ewentualność?

Organizacja ślubu w plenerze wymaga od Was umiejętności przewidywania różnego rodzaju sytuacji, których nie trzeba brać pod uwagę przy tradycyjnym ślubie. Mamy na myśli głównie, mogącą pokrzyżować Wam plany, pogodę. Niestety nie żyjemy w klimacie, w którym przez większość roku jest ciepło i świeci słońce. Nawet latem nie zawsze możemy liczyć na dobrą pogodę. Jest to zapewne jeden z powodów, dla którego wciąż nie organizuje się u nas zbyt wiele ślubów plenerowych.

Na całe szczęście można odpowiednio się przygotować, ale oczywiście jest to związane z wyższymi kosztami. W pierwszej kolejności musicie pomyśleć o porządnych, wodoodpornych namiotach, pod które będzie można przenieść uroczystość, gdy pogoda się zepsuje. Innym dobrym rozwiązaniem, jest wybór sali weselnej z ogrodem, która również będzie awaryjnie przygotowana na taką ewentualność. Możecie też oczywiście zaryzykować i mieć w zanadrzu po prostu parasole, ale one sprawdzą się tylko w przypadku lekkiego, przelotnego deszczu.

Kolejną istotną kwestią jest temperatura. Podczas chłodniejszych pór roku, można ustawić w namiotach grzejniki. Latem warto zapewnić każdemu uczestnikowi ślubu koc, którym będzie mógł się okryć, gdy zmarznie.

Organizacja ślubu w plenerze – co jeszcze warto wiedzieć

Obojętnie czy organizujecie ślub w plenerze nad jeziorem, w lasku, czy w ogrodzie, zawsze mogą pojawić się na nim owady przyciągnięte przez aromaty pysznego jedzenia i trunków. Jedzenie można zabezpieczyć specjalnymi moskitierami, a także poustawiać świeczki i lampy do odstraszania owadów. Będą one od razu elementem oświetlenia, o które również musicie dodatkowo zadbać. Poustawiajcie lampy, lampiony lub właśnie świeczki, by goście czuli się komfortowo, gdy zacznie się ściemniać.

 

Ślub w plenerze, odbywający się na tle pięknego krajobrazu, na pewno jest wyjątkowy, ale wiąże się też z dodatkowymi wyzwaniami. Nie są one nie do pokonania i jeśli odpowiednio się do nich przygotujecie, to na pewno zwiększycie swoje szanse na to, że wszystko pójdzie po Waszej myśli. Pamiętajcie też, że macie różne opcje do wyboru – w grę wchodzi też np. ślub humanistyczny, a jeśli nie uda się zorganizować samej ceremonii zaślubin w plenerze, to zawsze może się tam odbyć Wasze wesele.

zapiszślub w plenerze
ślub w plenerze

FAQ

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Jeśli chodzi o koszty urzędowe, to sprawa jest bardzo jasna:

– Koszt sporządzenia aktu ślubu wynosi 84 złote.

– Opłata za udzielenie ślubu poza urzędem wynosi 1000 złotych.

W urzędzie trzeba więc uiścić opłatę wynoszącą 1084 złote.

Należy jednak jeszcze dodać do tego koszty związane z zawiezieniem urzędnika i przygotowaniem miejsca ślubu od strony formalnej. To ile pieniędzy na to wydacie zależy już od Was. Możecie zamówić dla urzędnika taksówkę albo poprosić, by zawiózł go znajomy. Kupić na tę okazję specjalny stół, albo przywieźć i odpowiednio udekorować stół z domu. Na pewno macie możliwość zminimalizowania tych dodatkowych kosztów, choć oczywiście będziecie musieli je ponieść.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!