Jak wybrać suknię ślubną do ślubu cywilnego? 5 porad.

Suknia ślubna na ślub cywilny już dawno przestała być skromną garsonką. Dziś nie odbiega od kunsztu i piękna sukni na ceremonię kościelną. Jeśli szukacie wskazówek, jak dobrać idealną suknię ślubną na ceremonię cywilną, koniecznie poznajcie 5 prostych rad, które ułatwią Wam poszukiwania.

  • Ślub cywilny
  • Suknie ślubne
  • Klasyczny

Czym różni się suknia na ceremonię cywilną od tej na ślub cywilny? Dziś właściwie niczym, choć ciągle w opinii publicznej króluje przekonanie, że na ślub cywilny Panna Młoda powinna wyjść w nieco skromniejszej sukni ślubnej. Często jest to spowodowane faktem, że ślub cywilny bywa skromniejszy od ślubu kościelnego. Nie tylko jeśli chodzi o oprawę, ale także liczbę zaproszonych gości. Jednak nie od dziś wiadomo, że liczba gości nie wpływa w żadnym stopniu na liczbę falban spódnicy sukni i nie zawsze Panny Młode stające przed ołtarzem decydują się na stylizację księżniczki. Jak więc opinie pokoleń mają się do dzisiejszych trendów i jak właściwie wybrać suknię ślubną na ceremonią cywilną? Oto 5 naszych porad.

zapiszPerfect View Photo & MUA
Perfect View Photo & MUA

Schowaj w szafie mity

Publikacja

Przede wszystkim warto obalić kilka mitów, które do dziś są rozpowszechniane, choć w ostatnich latach nastąpił prawdziwy przełom w ślubach cywilnych. Zaledwie 40 lat temu, 100% ślubów zawieranych było w kościołach. Dopóki nie było możliwości wzięcia ślubu konkordatowego, jasnym było również, że koniecznym jest wzięcie ślubu cywilnego, by związek został zawarty nie tylko w świetle społeczności kościoła, ale również w świetle prawa. Z jednej strony śluby konkordatowe zdecydowanie ułatwiły sprawę, kierując Młode Pary do kościoła, z drugiej zmiana prawa w 2015 roku i możliwość organizacji ślubów cywilnych w innym miejscu niż kościół i urząd stanu cywilnego, sprawiła, że Narzeczeni coraz chętniej poszukują wyjątkowego miejsca na złożenie swojej przysięgi małżeńskiej. Tym samym od 3 sezonów mamy absolutny wysyp wyjątkowych obiektów, zakątków, polan, w których Pary Młode składają swoje przysięgi małżeńskie. Co za tym idzie, wzrasta rola stylizacji ślubnej na ślubie cywilnym, który wyszedł z wątpliwie atrakcyjnych urzędów, często onieśmielają swym designem rodem z PRLu.

zapiszAgata Wojtkiewicz
Agata Wojtkiewicz

Według Agaty Wojtkiewicz, projektantki i właścicielki atelier sukien ślubnych dziś zupełnie zaciera się granica między stylizacją na ślub cywilny i ceremonię religijną.Tak naprawdę nie ma różnicy pomiędzy suknią na ślub cywilny a suknią na ślub kościelny. Wszystko zależy od koncepcji Państwa Młodych, bo tak naprawdę to Ich dzień. Oczywiście nadal obowiązują pewne reguły dotyczące poszanowania miejsca jakim jest świątynia, w której zbyt mocne epatowanie nagością nie jest odpowiednie. Natomiast istnieje mnóstwo sposobów na “ugrzecznienie” seksownej sukni poprzez wykorzystanie, welonu, peleryny, lub innego okrycia. Takich obostrzeń szczęśliwie nie ma przy ślubie cywilnym, jednak ślub jako ceremonia sama w sobie rządzi się pewnymi zasadami i zupełny negliż Panny Młodej nie jest wskazany. Jednak rozluźnienie formy i zmiana trendów pozwala dziś również na dużo większą swobodę w przypadku ślubu kościelnego, dodaje Wojtkiewicz – Zarówno na ślub kościelny, czy cywilny możemy założyć suknię minimalistyczną lub krótką. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, a kierunkują marzenia. 

Dość zabawnym mitem, a jednak mającym spore ziarno prawdy, jest wybór sukni ślubnej odpowiednio dobrany pod kątem liczby gości na ślubie. Nie oznacza to jednak, że jakiekolwiek kroje zarezerwowane są dla Panien Młodych z setką gości, a inne dla tych, które preferują kameralne przyjęcia. To jedynie kwestia wyczucia Panny Młodej, w czym ona sama będzie się czuć najlepiej i jaki strój sprawi, że będzie się czuć wyjątkowo wśród przyjaciół, a jak powinna wyglądać planując huczne wesele. Jeśli ciągle dręczą Cię wątpliwości, sprawdź nasze propozycje.

zapiszKarolina Twardowska
Karolina Twardowska

Mikro wesela (mniej niż 20 gości)

Niewielkie przyjęcie weselne z założenia ma dać Parze Młodej uczucie komfortu i spędzenie czasu w gronie najbliższych. Dzięki temu również strój Panny Młodej może być nieco mniej formalny, uciekając od haute couture. Krótkie suknie w stylu lat 50., niewielki bukiet i niższy obcas to świetne rozwiązanie dla tych Panien Młodych, które planują przyjemne spotkanie w gronie najbliższych. Z pewnością pożądane przy takich stylizacjach są dekoracje z twistem jak choćby ciekawy i fikuśny fascynator, elegancka torebka czy przykuwająca wzrok biżuteria.

zapiszAgata Wojtkiewicz
Agata Wojtkiewicz

Śluby mini (od 40 do 60 gości)

Mniejsze przyjęcia weselne zakładają luźną, swobodną dla wszystkich atmosferę, gdzie nikt nie powinien się czuć skrępowany, na czele z Panną Młodą. Z pewnością warto zrezygnować z katedralnego trenu i długiego welonu na rzecz sukni, która zachowa swobodę ruchu. Przyjęcia do 60 osób często cechują się nieco mniej formalną formą, więc więcej też w nich atrakcji na świeżym powietrzu dla wszystkich zebranych. Kierują się one często w stronę boho i to właśnie w tym kierunku powinna iść Panna Młoda poszukująca idealnej sukni ślubnej na tego typu przyjęcie.

zapiszSulika Puszko
Sulika Puszko

Midi wesela (od 60 do 120 gości)

To chyba najbardziej powszechna wielkość wesel, jakie odbywają się w Polsce. To też bardzo komfortowe przyjęcia, ponieważ taka liczba gości daje właściwie pewność, że choć gości jest dużo, praktycznie wszystkie twarze są dobrze znane Młodej Parze. Wielkość tego przyjęcia pozwala już na lekkie szaleństwo z suknią ślubną, jakie znajdziecie u Anny Kary. Przede wszystkim gości jest na tyle dużo, że należałoby się wśród nich wyróżnić. To doskonały moment, by poszukać sukni o kobiecych kształtach z lekkim trenem i pięknymi dekoracjami.

zapiszŁukasz Leon Łukawski
Łukasz Leon Łukawski

Śluby maxi (od 120 do … )

Duże śluby na ponad setkę gości faktycznie wymagają od Panny Młodej szałowego wyglądu. To czas, kiedy wśród wszystkich zebranych Panna Młoda po prostu musi się wyróżniać. Co za tym idzie niezbędne jest stylizacja rzucająca wszystkich na kolana. Prawdopodobnie goście po ceremonii cywilnej będą się bawić na hucznym przyjęciu, które już w swoim założeniu wymaga nieco bardziej wytwornej stylizacji.

zapiszMagdalena Piechota
Magdalena Piechota

Tu z powodzeniem można pozwolić sobie na suknię o kroju i zdobieniach księżniczki. Obszerna spódnice, tiule, tren katedralny, pięknie zdobiony welon, bogaty bukiet. Cała paleta kolorystyczna i wiele, wiele więcej. Bogate tkaniny świetnie podkreślą wyjątkowość stylizacji Panny Młodej, takie z pewnością znajdziecie w salonach Laurelle. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że im więcej zdobień w  sukni ślubnej, tym bardziej klasyczne powinny być dodatki do stylizacji. Przepych również ma umiar.

zapiszSylwia Kopczyńska
Sylwia Kopczyńska

Rada Zankyou

Bez względu na to, jaką stylizację i wielkość przyjęcia wybierzesz, zasada jest jedna i niezmienna. Panna Młoda w dniu ślubu musi być doskonale ubrana, nie przebrana. To oznacza, że suknia ślubna powinna być dopasowana do sylwetki, ale też charakteru Panny Młodej. Nie ważne, czy ślub jest kościelny, czy cywilny i ile osób na nim będzie. Najważniejsze, by stylizacja była zgodna z upodobaniami Panny Młodej i by ta czuła się w niej po prostu pięknie.

 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Laurelle Salony sukien ślubnych
Agata Wojtkiewicz Atelier Salony sukien ślubnych
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!