• Magazyn
  • Jak stworzyć listę gości weselnych?

Jak stworzyć listę gości weselnych?

Stworzenie listy gości, którzy pojawią się na naszym weselu, jest bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów organizacyjnej układanki. Dlaczego powinna być ona tak istotna w procesie przedślubnych przygotowań? Z pewnością lista gości weselnych pomoże nam zgromadzić wokół siebie te najbliższe nam osoby, bez obecności których, nie wyobrażamy sobie tego jednego z ważniejszych wydarzeń w naszym życiu.

Jak stworzyć listę gości weselnych?
  • Organizacja
  • Rada
  • Goście
  • Polska

W tym artykule zawarliśmy odpowiedzi na te pytanie, które najczęściej spędzają sen z powiek przyszłych Nowożeńców czyli to jakie czynniki brać pod uwagę podczas układania listy gości oraz kto powinien się w niej znaleźć. Doradzimy także w tych sprawach, które z pewnością mogą stanowić niemały problem dla niejednej Młodej Pary – to decyzja związana z ograniczeniem liczby weselników, a także temat, który nadal budzi sporo kontrowersji czyli obecność dzieci na weselu.

Publikacja

Jeśli jesteś na etapie tworzenia listy gości weselnych, to z pewnością treść tego artykułu będzie dla Ciebie niezwykle pomocna – wykorzystaj nasze wskazówki i stwórz ją razem z Zankyou! 

Lista gości weselnych – czym warto się kierować?

Tworząc spis uczestników wesela, z którymi chcielibyśmy dzielić nasze szczęście w tym wyjątkowym dla nas dniu – dobrze, aby imiona i nazwiska osób, które się w nim pojawią nie były przypadkowe. Warto więc mieć na uwadze parę czynników, które mogą mieć spory wpływ na jego ostateczną wersję. 

Wielkość wesela

Obecnie wiele Młodych Par rezygnuje z organizacji tradycyjnych hucznych wesel na rzecz kameralnych spotkań w rodzinnym gronie. Skąd wynika ich decyzja o zerwaniu ze ślubną etykietą? Z pewnością za zmianą jego formy przemawiają preferencje Młodych i chęć spędzenia tego dnia na swój własny sposób. Jeśli nasze weselne przyjęcie będzie bardziej przypominać obiad wśród najbliższych krewnych i przyjaciół niż wystawną imprezę dla setki weselników – postaw na te osoby, które zajmują szczególne miejsce w Waszym sercu. Mogą być to zarówno te osoby, z którymi wiążą Was nierozerwalne więzy krwi jak rodzice czy rodzeństwo jak i te, w żaden sposób z nami niespokrewnione, jednak czasem będące dla nas większym wsparciem niż niejeden członek rodziny. Organizując duże wesele jedyne co może Was ograniczać to ślubny budżet oraz powierzchnia sali weselnej.

Budżet ślubny i weselni “sponsorzy”

Nie bez powodu, kwestia pieniędzy jest tą, którą musicie wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Podliczając wszystkie konieczne wydatki związane z organizacją Waszej uroczystości, możecie oszacować jaką sumę jesteście w stanie przeznaczyć na przysłowiowy “talerzyk”. To właśnie ograniczenia związane z budżetem ślubnym mogą przemawiać za redukcją lub zwiększeniem liczby gości czy wyborem innej weselnej lokalizacji. 

Istotnym jest również to, kto ponosi koszty związane z organizacją weselnej imprezy. Jeśli wszystkie zobowiązania finansowe spoczywają na barkach jedynie Młodej Pary – mają oni prawo do sporządzenia własnej listy gości nie zważając na opinie osób trzecich. Pamiętajmy jednak, że w wielu rodzinach, nadal panuje niepisana zasada, iż Młodzi mogą w tym wypadku liczyć na pomoc finansową ze strony swoich rodziców, którzy stają się sponsorami weselnego wydarzenia w pełni bądź częściowo. W tej sytuacji, powinniśmy również liczyć się z ich zdaniem, co do wyboru osób, które staną się uczestnikami weselnego przyjęcia. Bez wątpienia, dzień ślubu ich ukochanej pociechy jest dla nich niezwykłym szczęściem i prawdziwym powodem do dumy – dajmy im więc szansę na dołożenie choć małej cegiełki w kwestii wyboru osób, które pojawią się na naszym weselu. 

Pojemność sali weselnej

Ta kwestia jest szczególnie istotna organizując huczne wesele na które zaprosimy nie tylko członków najbliższej rodziny, ale także przyjaciół i znajomych. Uwzględniając gości zarówno ze strony Panny Młodej jak i Pana Młodego może zebrać się naprawdę spora liczba weselników. W tym wypadku, ograniczona powierzchnia naszej wymarzonej sali weselnej może stanowić problem, a okrojenie liczby gości może okazać się koniecznością. 

zapiszPara Młoda w uczestnikami wesela
Para Młoda w uczestnikami wesela

Lista gości weselnych – od kogo zacząć?

Rozpocznijcie tworzenie listy gości od rodziny, która jest Wam najbliższa – dla większości przyszłych Nowożeńców są to ich rodzice i rodzeństwo. Następnie, wypiszcie imiona i nazwiska rodziców chrzestnych, a także dziadków, którzy z pewnością będą chcieli towarzyszyć Wam w tym wyjątkowym dniu. Nie zapomnijcie również o dalszej rodzinie – wujkach, ciociach oraz kuzynostwie – szczególnie jeśli utrzymujecie z nimi kontakt. Warto wspomnieć, że fakt pokrewieństwa nie powinien obligować Was do zapraszania tych osób, których obecności sobie nie życzycie – w końcu, dzień ślubu i wesela powinniście przeżywać w otoczeniu tych, których darzycie szczególną sympatią. Obecność dawno niewidzianych członków rodziny czy współpracowników, których wypadało zaprosić z racji zażyłości zawodowych nie jest najlepszym pomysłem – zwłaszcza jeśli znaleźli się na liście gości wbrew Waszej woli. 

Jeśli Wasz spis weselników zapełnił się już wszystkimi członkami rodziny – czas na podjęcie decyzji kto z Waszych przyjaciół i bliższych znajomych powinien pojawić się na weselu. Pamiętajmy, że czasami to właśnie oni są nam bliżsi niż niejeden członek rodziny. W przypadku, jeśli Wasi rodzice choć w pewnym stopniu finansują Waszą weselną uroczystość musicie się liczyć z tym, iż wśród weselników pojawią się także ich znajomi, których również powinniście uwzględnić w spisie gości. 

zapiszPara Młoda z ich rodzicami
Para Młoda z ich rodzicami

Lista gości weselnych – kto musi się w niej znaleźć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W końcu, to Para Młoda podejmuje ostateczną decyzję w tej kwestii. Na etapie sporządzania listy, warto wyszczególnić te osoby, które są nam na tyle bliskie, że ciężko byłoby nam sobie wyobrazić przeżywanie tych wszystkich magicznych momentów bez posiadania ich u swego boku. Ten dylemat będzie szczególnie dotyczył tych Młodych, którzy zdecydowali się na organizację wesela w kameralnym gronie. W tym wypadku, najlepiej sprawdzi się towarzystwo świadków, rodziców, rodzeństwa, dziadków, chrzestnych oraz najbliższych przyjaciół. Z racji tak ograniczonej liczby gości – możecie sporządzić  listę rezerwową, którą wykorzystacie w przypadku, kiedy ktoś z przyczyn od siebie niezależnych nie będzie mógł uczestniczyć w Waszym przyjęciu weselnym. Planując huczną imprezę z większą ilością gości – z pewnością sporządzenie ostatecznej listy uczestników wesela będzie nieco łatwiejsze, a ich redukcja może nie być koniecznością.

Nie warto kierować się opiniami osób trzecich – nie jesteście zobowiązani do zapraszania dalekiej rodziny, dawno niewidzianych znajomych czy sąsiadów. Jeśli czujecie potrzebę poinformowania ich o tym ważnych dla Was wydarzeniu – wystarczy tylko powiadomić ich o dacie i godzinie ślubu w formie listownej bądź ustnej. 

zapiszPara Młoda w otoczeniu uczestników z ich listy gości weselnej
Para Młoda w otoczeniu uczestników z ich listy gości weselnej

Jak ograniczyć listę gości?

Zawężenie listy gości weselnych może mieć różne przyczyny. Zaczynając od ograniczeń finansowych poprzez niewystarczającą powierzchnię wybranej przez nas lokalizacji aż do decyzji o urządzeniu kameralnej uroczystości w mocno okrojonym składzie. Chcąc ograniczyć liczbę weselników, warto ustalić pewne sztywne reguły wedle których, będziecie sporządzać Waszą listę gości. Może być to wspólna decyzja o rezygnacji z wręczenia zaproszeń, np. członkom dalszej rodziny, z którymi od lat nie utrzymujecie kontaktu bądź znajomym z pracy. Tym sposobem z pewnością wyeliminujecie te imiona i nazwiska osób, które może wcale nie powinny się na niej znaleźć. 

zapiszDamska część weselnych gości
Damska część weselnych gości

Zaproszenia z osobami towarzyszącymi?

Przyjęło się, że pojedyncze zaproszenia ślubne powinny być wręczane jedynie osobom niepełnoletnim, choć nie tylko. Jeśli zależy nam na ograniczeniu liczby gości, to w niektórych przypadkach zaproszenie tylko jednej osoby nie będzie odebrane jako towarzyskie faux pas. Mogą być to, np. goście, którzy wedle naszej wiedzy nie posiadają stałego partnera bądź partnerki, a także znajomi z pracy. Są jednak przypadki w których koniecznym jest zaproszenie dedykowane dwóm osobom – małżeństwa, świadkowie, bliscy przyjaciele, osoby będące w stałych lecz nieformalnych związkach, a także ci goście, którzy nie znają innych uczestników wesela – to właśnie oni muszą otrzymać zaproszenie z osobą towarzyszącą.  

zapiszGoście w kościele
Goście w kościele

Czy zapraszać dzieci?

Wesele w swoim założeniu ma być wydarzeniem pełnym beztroski i szalonej zabawy do białego rana, a jak wiemy – w obecności dzieci nie zawsze będzie to możliwe. Dlatego też coraz więcej Młodych Par decyduje się na organizację swojej uroczystości bez uwzględnienia obecności najmłodszych uczestników. Choć jest to zjawisko coraz bardziej popularne to jednak pytanie o milusińskich budzi nadal sporo kontrowersji, a odpowiedź nie musi być jednoznaczna – jest ona uzależniona od osobistych przekonań i poglądów Młodych. Pamiętajmy, że nawet jeśli uwielbiamy dzieci i ich towarzystwo, nie oznacza to, że chcemy, aby były one uczestnikami naszego wesela. Jeśli postawicie na wesele “bez dzieci” – zrezygnujcie z przekazania owej informacji w treści zaproszenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wspomnienie o tym szczególe podczas osobistego wręczenia gościom zaproszeń ślubnych. Warto wytłumaczyć im skąd wynika owa decyzja – mogą być to zarówno ograniczenia związane z miejscem na sali weselnej jak i brakiem możliwości zapewnienia maluchom należytej opieki. 

W przypadku kiedy, na naszym weselu pojawią się jednak rodziny z dziećmi – postawmy na obecność opiekunki, która zajmie się najmniejszymi brzdącami, a dla tych nieco starszych  warto zorganizować moc różnorodnych atrakcji, aby ich rodzice mogli bawić się bez żadnych przeszkód i niepotrzebnych zmartwień. 

zapiszDzieci jako goście weselni
Dzieci jako goście weselni

Mamy nadzieję, że dzięki Zankyou już wiesz jak stworzyć listę gości weselnych. Trzymamy kciuki, aby na Waszej liście znalazły się tylko te osoby, które darzycie szczerym, ciepłym uczuciem – powodzenia!

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!