Ślubne negocjacje, czyli sposób na obniżenie cen usług ślubnych

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ślub to duży wydatek. Oczywiście uzależniony jest on od rozmachu przyjęcia, ale nawet skromne śluby wymagają określonego budżetu. Powszechnym jest również fakt, że wszelkie ślubne oferty zazwyczaj są droższe od tych regularnych. Ślubny samochód, ślubny bukiet, ślubny fotograf – słowo ślub w magiczny sposób winduje cenę wszystkich tych usług. Chciałabym więc udzielić wam kilku rad, jak wyjść obronną ręką z takich sytuacji i powalczyć o ceny, które nie przekroczą waszego ślubnego budżetu. Możecie to osiągnąć dzięki negocjacjom.

Wybierając usługodawców zazwyczaj kierujemy się dwoma kryteriami: ceną i jakością. Jeśli znaleźliście wymarzonego fotografa, a cena jego usługi jest dla was za wysoka, wcale nie oznacza to, że nie dojdzie do wspólnej współpracy. Spróbujcie z nim ponegocjować. Przed spotkaniem z danym usługodawcą musicie się do niego dobrze przygotować. Wspólnie przedyskutujcie, jaki macie budżet na daną usługę, co jest dla was ważne oraz jaki jest wasz cel, co chcecie osiągnąć podczas negocjacji. Druga strona, podczas rozmowy z wami, powinna wiedzieć, że zdecydowanie wiecie, czego chcecie.

Podczas pierwszego spotkania bardzo ważne jest zbudowanie pozytywnej relacji. Czasami pary twierdzą, że jeżeli to one kogoś zatrudniają, mają nad nim swego rodzaju przewagę. Taka postawa jest wyczuwalna przez drugą stronę i sprawia, że możliwości uzyskania jakiegokolwiek kompromisu mogą spełznąć na niczym. Dlatego tak ważna jest postawa partnerska podczas rozmów z usługodawcą.

Ślubne negocjacje – jak obniżyć ceny usług ślubnych? Źródło: Revo

Jeśli dana oferta okaże się dla was zbyt wysoka, zapytajcie o możliwość jej obniżenia. To naturalne prawo kupującego/zamawiającego i z pewnością większość dostawców jest nastawionych na takie negocjacje. Pamiętajcie jednak o tym, że w tym przypadku forma poprowadzenia rozmowy jest niezwykle istotna. Jeśli wasze pytanie będzie brzmiało: „Rozumiemy, że cena jest stała i nie podlega negocjacji?” , wówczas w większości przypadków usłyszycie odpowiedź, która tylko potwierdzi wasze obawy. Używając zwrotu: “Czy możemy liczyć na pomoc z Państwa strony tak, aby dostosować ofertę do naszego budżetu?”, wasze szanse na możliwość negocjacji znacznie wzrastają.

W przypadku negocjacji należy także uważać, aby za mocno nie pokazywać po sobie, że bardzo zależy wam zarówno na danej usłudze, jak i na czasie. Jeśli druga strona będzie znała wasz słaby punkt, będzie go mogła wykorzystać podczas procesu sprzedaży na waszą niekorzyść.

Katarzyna Wójcik, konsultantka ślubna. Fot. Łukasz Tomaszewski, źródło: Revo

Czytaj także: “Czy potrzebna mi konsultantka ślubna?”

Czasami może zdarzyć się tak, że cena, na jakiej wam zależy, nie będzie osiągalna. Nie zawsze usługodawca może ją obniżyć, ale wówczas pojawia się kolejna szansa na możliwość zawarcia transakcji. Jeśli cena nie może ulec zmianie wówczas zapytajcie o dodatkowe usługi, które mogłyby zostać do niej dodane. Dodatkowe zdjęcia, dekoracje lub czerwony dywan – często są to rzeczy, które wykonawca może wam podczas negocjacji dodać w zamian za wybór jego ofert. Jeśli wasze negocjacje nie idą w dobrym kierunku i wykonawca nie chce słyszeć o jakichkolwiek zmianach w ofercie nie przedłużajcie ich. Żyjemy w czasach, gdy ofert i wykonawców w branży ślubnej mamy wiele, tak więc jeśli czujecie, że z daną firmą nie uda się wam wynegocjować satysfakcjonujących was warunków, odejdźcie w odpowiednim momencie.

Umiejętność prowadzenia negocjacji przyda się wam nie tylko podczas planowania najważniejszego dnia w waszym życiu, ale również w innych sytuacjach, które w jego trakcie was spotkają. Jeśli negocjacje przebiegną pomyślnie, z pewnością będzie to bardzo dobra wiadomość dla waszego ślubnego budżetu. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak tylko życzyć samych pomyślnych negocjacji i udanej współpracy z usługodawcami.


blog slubny Zankyou

Konsultant ślubny, właściciel firmy Revo Events. Zawsze oddana swojej pracy, która jest jej prawdziwą pasją, otwarta na nowych ludzi i nowe wyzwania. Szczęśliwa osoba, która chce spełniać marzenia innych.

Katarzyna Wójcik

Ty także chcesz zostać ekspertem Zankyou? Napisz do nas!

Skontaktuj się z firmami ślubnymi powiązanymi z artykułem:

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji