• Magazyn
  • Organizacja
  • Przykładowy budżet ślubny, czyli jak obliczyć koszty wesela? Kalkulator wydatków.

Przykładowy budżet ślubny, czyli jak obliczyć koszty wesela? Kalkulator wydatków.

My Ci w tym pomożemy, ponieważ zaplanowanie ślubnego budżetu może okazać się trudnym zadaniem dla Par Młodych. Wynika to z tego, że aby zrobić to dobrze, należy po prostu wiedzieć, co ile kosztuje. Często spotykam się ze zdziwieniem Par Młodych na temat kosztów związanych z uroczystością ślubną.

  • Formalności
  • Rada

Po przekazaniu najbliższym wiadomości o ślubie zaczyna się wielkie odliczanie. To właśnie wtedy należy sporządzić budżet . W końcu ślub to najważniejsze przedsięwzięcie w naszym życiu. Zależy nam aby jak najlepiej zaprezentować się przed rodziną i przyjaciółmi a przede wszystkim mieć piękne wspomnienia. Budżet sezonie 2021 i 2022 będzie wynosił średnio około 35 000 złotych . Planowanie i ustalenie budżetu podziel na pięć etapów.

1. Określ liczbę gości

Publikacja

To kluczowe w tym dniu. Od tego zależy wybór sali, katering , alkochol. Wiadomo chcemy spełnić oczekiwania naszych gości. W Zankyou dużo o tym rozmawialiśmy. Średnia ilość gości na weselu to 150 osób.

Jak wspomina Lily- Wedding PlannerWłaśnie tak! Przygotowując się do organizacji waszego ślubu i wesela podstawową rzeczą, którą musicie określić to ilość gości i ilość pieniędzy, które chcecie na ten cel przeznaczyć, dopiero w dalszej kolejności idą: wybór miejsca, menu czy atrakcji weselnych. Jeśli macie Wedding Plannera, z pewnością zajmie się on tym żmudnym zadaniem. Jeśli podołać musicie mu sami- pomożemy! Budżet najlepiej zbuduj w excelu– my dzielimy go na większe działy: sala weselna (z menu), podwykonawcy (foto, film, mua, DJ itd.), dekoracje i inne. Każdy sektor ma swoje podsumowanie, dzięki temu wiemy ile przeznaczamy na dany element.

zapiszAutorstwa IVASHstudio
Autorstwa IVASHstudio

Podobnej opinii jest ekspertka z Event By Ev – kompleksowa organizacja uroczystości : “Krąży taka opinia, że gdy para młoda powierza organizację swojego wesela agencji  zewnętrznej to są to najczęściej osoby które mają nieograniczony budżet! Nic bardziej mylnego, 90 % naszych projektów realizujemy z określonym budżetem i w zasadzie od tego rozpoczynamy całe przedsięwzięcie! W pierwszej kolejności należy określić ogólną sumę jaką chcemy przeznaczyć na cel organizacji wesela, następnie sporządzić listę wszystkich rzeczy które będziemy musieli finansować np. menu, fotograf, stroje ślubne, opłaty urzędowe itd. Całą sumę musimy podzielić na poszczególne wypisane elementy. Wówczas będziemy mogli zobaczyć i ocenić gdzie powinniśmy zmniejszyć jednostkowy koszt wydatku, gdzie poszukać innego rozwiązania lub może z czego zrezygnować.”

Wesele

To połowa budżetu wesela. Średni koszt na jednego gościa od 150-300 złotych. Każda para indywidualnie decyduje czy zostać przy tej cenie czy ją zwiększyć bądź zmniejszyć. Od liczby gości zależy również jaki transport należy zapewnić.

zapiszFoto: www.luckyinlove.pl , organizacja: Say Yes! Wedding Company
Foto: www.luckyinlove.pl , organizacja: Say Yes! Wedding Company

Tak Say Yes! Wedding Company komentuje pierwszy etap organizacji budżetu: “Czeka Was trudna i zobowiązująca decyzja. Musicie ustalić kwotę, jaką możecie (lub chcecie) przeznaczyć na organizację Waszego ślubu i wesela. Nie ustalajcie sumy, której do dnia ślubu nie będziecie w stanie zorganizować. Porozmawiajcie również z rodzicami, którzy często chcą sfinansować choćby część przyjęcia. Trzymajcie się ustalonej kwoty a przed ślubem unikniecie stresu związanego z opłaceniem wszystkich usług.”

zapiszEvent By Ev - kompleksowa organizacja uroczystości
Event By Ev – kompleksowa organizacja uroczystości

2. Stroje

To w czym wystąpimy w dniu swojego ślubu jest bardzo ważne. Ceny sukien ślubnych i garnituru Pana Młodego są zróżnicowane. Ceny sukien wahają się w kwocie od 1500 do 5000 złotych

zapiszAutorstwa Olena Andreychuk
Autorstwa Olena Andreychuk
zapiszŚlubna Pracownia - konsultanci ślubni
Ślubna Pracownia – konsultanci ślubni

Za garnitur należy zapłacić od 800 do 5000 złotych. Wybór sukni jest najbardziej pracochłonny. Trzeba wybrać tkaninę i dodatki. Salony sukien ślubnych są zróżnicowane i starają mieć szeroką ofertę dla swoich klientek. W przypadku garnituru Pana Młodego wybór nie jest taki trudny. Wielu mężczyzn decyduje się na wypożyczenie.

zapiszAutorstwa Filipe Frazao
Autorstwa Filipe Frazao

3. Pomyśl o kluczowych dostawcach

W tak wyjątkowym dniu możemy liczyć na pomoc profesjonalistów. Oczywiste jest zatrudnienie fotografa i kamerzysty w końcu chcemy mieć pamiątkę z dniu swojego ślubu. Ci profesjonaliści wychwycą wszystkie ważne momenty. 10 procent budżetu powinno trafić do nich. Coraz więcej par decyduje się na zatrudnienie wedding planera. Dzięki niemu z barków przyszłych małżonków spada wiele obowiązków. Dobór dekoracji, pomoc w wyborze sali, przystrój, usadzenie gości przy stole tym wszystkim może się zająć wedding planer.

zapiszAutorstwa Maria Sapozhnikova
Autorstwa Maria Sapozhnikova

Wedding planerka Lily- Wedding Planner przypomina:  “Nie zapomnij o takich kosztach jak opłaty w USC, opłata dla księdza, opłaty za transport (np.Tortu, Dj, foto), przypinek dla druhen czy tub strzelających. Założę się, że myślisz sobie teraz: ”A to drobiazg już.”. Uwierz nam, że zwielokrotnione drobiazgi powalają swoim podsumowaniem.“.

Także Say Yes! Wedding Company wspomina o najważniejszych punktach:“Bardzo skrupulatnie wypiszcie wszystkie usługi i rzeczy, bez których nie wyobrażacie sobie tego dnia. Pamiętajcie o opłatach, które będzie trzeba uiścić w USC oraz w kancelarii parafialnej. Planując budżet dla strojów ślubnych, nie zapomnijcie o dodatkach takich jak buty, biżuteria. Oglądając sale weselne koniecznie zapytajcie o dodatkowe opłaty: korkową, opłatę za tort, opłatę za parking, opłatę związaną z przedłużeniem trwania przyjęcia – i uwzględnijcie je w swoim budżecie. Na bieżąco wpisujcie kwoty, które już wpłaciliście i kontrolujcie terminy kolejnych wpłat. Stwórzcie też rubrykę uwzględniającą kwotę do rozliczenia z podwykonawcami, którą musicie wpłacić w dniu wesela. Jeśli zadbacie o to wcześniej, nie będziecie musieli się tym zajmować przed ślubem.”

zapiszEvent By Ev - kompleksowa organizacja uroczystości
Event By Ev – kompleksowa organizacja uroczystości

4. Zostaw pieniądze na niespodziewane wydatki

Wiadomo w tak wyjątkowym dniu mogą wyskoczyć nieplanowane wydatki. Ceny zamówionych od dostawców rzeczy mogą ulec zmianie. To nie zależy od nas, ale powinniśmy być przygotowani na taki wypadek. DJ lub zespół, który będzie nam przygrywał na weselu też kosztuje. Niektóre pary decydują się na dodatkowe atrakcje takie jak fajerwerki czy animator dla dzieci . Ciekawym trendem, który pojawił się w ostatnich latach jest foto budka. Wiadomo chcemy by nasi gości bawili się wspaniale, ale warto pamiętać, że wszystkie dodatkowe atrakcje uderzą w nasz budżet. Są rzeczy, na których warto zaoszczędzić, ale są także takie, na które warto przeznaczyć większą kwotę. Na co?

“No dobrze, na czym zatem możesz zaoszczędzić? Pierwsza i najłatwiejsza sprawa- ilość gości. Przeanalizujcie czy aby na pewno wszyscy, którzy są na liście muszą dostać zaproszenie na wesele. Może wystarczy zaprosić ich tylko na ślub? Poprawiny to druga rzecz, z której możecie zrezygnować. Zazwyczaj kosztują około 65-90 zł/osobę. Odjęte od weselnego budżetu dadzą odetchnąć finansom. O dziwo, zaoszczędzić możecie na obrączkach! Możecie przetopić złoto, które każda z naszych mam i babć ma u siebie w domu w postaci zerwanych łańcuszków czy pojedynczych kolczyków. Za zebraną kolekcję niedobitków dobry złotnik będzie mógł wykonać dowolnie wybrany przez nas wzór dostępny w sklepach znanych marek. Czyż nie będzie miło wiedzieć, że masz na palcu element babcinej biżuterii? Zatem za co warto zapłacić więcej? Zawsze odpowiadamy tak samo- za dobrego fotografa! Tym bardziej, jeśli zrezygnowaliście z filmu! Będzie to Wasza jedyna pamiątka z tego dnia, najczęściej oglądana. Niech wywołują łzy, ale łzy szczęścia i wzruszenia, a nie rozczarowania i złości. Niedoświadczony DJ lub źle brzmiący zespół potrafią zepsuć humor nie tylko Parze Młodej. To kolejny element, na którym nie warto oszczędzać. Rozsądnym jest założenie 10% budżetu wesela na nieprzewidziane wydatki. Końcowa kwota tabeli może przerazić, jednak pamiętajcie, że są to koszty rozłożone na kilkanaście miesięcy, a część wydanych przez Was pieniędzy się zwróci.”– pisze Lily- Wedding Planner.

Ważne kwestie dotyczące budżetu podkreśla także Magdalena Krystek ze Ślubnej Pracownii: “Przy planowaniu budżetu ślubnego należy pamiętać o podstawowej zasadzie – musi być on realny. Jeśli Wasze możliwości finansowe są ograniczone zaplanujcie wesele poza sezonem ślubnym (listopad – kwiecień) i na przykład w piątek. Ceny w lokalach często są niższe nawet o 1/3 , ale także jest szansa, że uzyskacie rabat od fotografa , zespołu oraz innych wykonawców. Negocjujcie stawki – nic nie ryzykujecie, a możecie tylko zyskać. Jeśli jednak ślub poza sezonem nie wpisuje się w Waszą wizję tego dnia, nic na siłę – nie warto rezygnować z marzeń by zastąpić je negatywnymi wspomnieniami z dnia, który pozostanie w Waszej pamięci na zawsze.”

zapiszŚwiatłokolorowiDowiedz się więcej “Światłokolorowi”
Światłokolorowi

Bardzo często niewiedza tkwi w innej kwestii, o której wspomina Wedding Avenue : “Zaplanowanie ślubnego budżetu może okazać się trudnym zadaniem dla Par Młodych. Wynika to z tego, że aby zrobić to dobrze, należy po prostu wiedzieć, co ile kosztuje. Często spotykam się ze zdziwieniem Par Młodych na temat kosztów związanych z uroczystością ślubną, a dopiero po wspólnej analizie i opisaniu, na co składa się poszczególna usługa, Para uświadamia sobie, że rzeczywiście koszty są zasadne. Dlatego warto już na początku zasięgnąć języka i orientacyjnie zobaczyć, co i za ile dostępne jest na rynku – szczególnie jeśli chodzi o elementy dla Pary najważniejsze, gdzie późniejsze kompromisy finansowe mogą sprawić rozczarowanie.”

5. Podróż poślubna

Miesiąc miodowy powinien również zostać uwzględniony w budżecie ogólnym wesela. Oczywiście cena różni się w zależności od wybranego miejsca docelowego, ale jako punkt odniesienia podróż dla dwóch osób na Karaiby kosztuje około 3000 euro. Ceny zależą również  od sezonu w, którym się wybieramy. Wiadomo w okresie wakacyjnym mogą wzrosnąć. Biura podróży specjalizują się w podróżach poślubnych. Na nowożeńców na miejscu czekają niespodzianki. Warto skorzystać z ich pomocy w organizowaniu tej wyjątkowej podróży.

zapiszAutorstwa iMoStudio
Autorstwa iMoStudio

Specjaliści ślubni z agencji TieVeil – Agencja Ślubna radzą: “Moim Klientom zalecam zawsze, by przy ustalaniu budżetu ślubnego, w pierwszej kolejności wzięli pod uwagę najważniejsze elementy organizacyjne, takie jak: sala weselna, ceremonia zaślubin, muzyka, foto/video oraz ubrania Państwa Młodych. Ponadto, powinni zaznaczyć, na czym najbardziej im zależy – jeśli priorytet dostanie fotograf, wtedy wiemy, że to na niego jesteśmy w stanie przeznaczyć więcej pieniędzy, kosztem innych usług. Dodatkowo, bardzo ważne jest też przeznaczenie określonych zasobów na wydatki niespodziewane oraz dodatkowe atrakcje, które Państwu Młodym mogą przyjść do głowy w trakcie przygotowań do ślubu. Na koniec, korzystając z usług Konsultanta Ślubnego, można liczyć jeszcze na atrakcyjne rabaty u większości usługodawców, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na przykład na podróż poślubną.”

zapiszAutorstwa Hrecheniuk Oleksii
Autorstwa Hrecheniuk Oleksii

Umiejętność prowadzenia negocjacji przyda się wam nie tylko podczas planowania najważniejszego dnia w waszym życiu, ale również w innych sytuacjach, które w jego trakcie was spotkają. Jeśli negocjacje przebiegną pomyślnie, z pewnością będzie to bardzo dobra wiadomość dla waszego ślubnego budżetu. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak tylko życzyć samych pomyślnych negocjacji i udanej współpracy z usługodawcami.

Czytaj także: “Czy potrzebna mi konsultantka ślubna?”

 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Światłokolorowi Fotograf ślubny
Say Yes! Wedding Company Konsultanci ślubni
Wedding Avenue Konsultanci ślubni
La Vinci Wedding Planner Konsultanci ślubni
TieVeil - Agencja Ślubna Konsultanci ślubni
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!