Poprawiny: czy je organizować? Kilka wskazówek i rad dotyczących porawin.

Dużo Par decyduje się na to, żeby zorganizować poprawiny. Nawiązuje to do polskiej tradycji- przed laty wesela trwały nawet kilka dni. Jeżeli Wy też chcecie dotrzymać tej tradycji, to mamy dla Was garść rad i wskazówek w jaki sposób te poprawiny zorganizować.

Poprawiny: czy je organizować? Kilka wskazówek i rad dotyczących porawin.
Siedlisko Stary Tartak
  • Wesele
  • Rada
  • Polska

Dużo Par decyduje się na to, żeby zorganizować poprawiny. Nawiązuje to do polskiej tradycji- przed laty wesela trwały nawet kilka dni. Jeżeli Wy też chcecie dotrzymać tej tradycji, to mamy dla Was garść rad i wskazówek w jaki sposób te poprawiny zorganizować.

 

zapisz
Weranda Home

 

Kiedy zorganizować poprawiny?

Pamiętajcie, że organizacja poprawin nie jest czymś obowiązkowym, ale są sytuacje, kiedy warto zorganizować nawet skromne wesele, ale dwudniowe. Warto zdecydować się na poprawiny,  kiedy Goście weselni przyjechali z daleka. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji powinnaś zapewnić im nocleg i minimum śniadanie dnia następnego. To wysiłek, który opłaci się wielką wdzięcznością Twoich Bliskich. Na poprawiny warto się zdecydować również wtedy, kiedy ślub i wesele odbyło się poza miejscem zamieszkania Nowożeńców. W takim przypadku większość Weselników nocuje poza domem, dlatego nie wolno ich pozostawić samych sobie. W niektórych rejonach obowiązują też różne tradycje związane z organizacją wesela- spędzanie drugiego dnia tylko w gronie rodzinnym, bądź z Przyjaciółmi i Sąsiadami, którzy nie zostali zaproszeni na uroczystości weselne.

Gdzie można świętować poprawiny?

Możliwości jest naprawdę wiele. Poprawiny można zorganizować w sali, w której odbywało się wesele – koszt zabawy poprawinowej. Bardzo dobrze sprawdzi się też ogród czy działka- szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Jeżeli jednak pogoda nie dopisuje, to to spotkanie możecie zorganizować w domu- Waszym lub Teściów. Zawsze możecie też zdecydować się na namiot weselny w plenerze.

O której godzinie?

Ze względu na charakter dnia poprzedniego warto zdecydować się na to, żeby poprawiny odbywały się około godziny 14-15. W końcu wszyscy muszą się wyspać po szampańskiej zabawie weselnej. Ważne! Poinformujcie Gości o godzinie rozpoczęcia się poprawin wpisując ją na zaproszeniu.

 

zapisz
Przyborowo 11

 

Co powinno znaleźć się na stole?

Obiad serwowany podczas poprawin nie musi być tak wystawny jak ten, który był serwowany podczas wesela. Na pierwsze danie świetnie sprawdzi się jakaś smaczna zupa – aromatyczny rosół, aksamitna zupa-krem, a fani tradycyjnej kuchni ucieszą się z żurku z jajkami i kiełbasą. Na drugie danie sprawdzi się mięso z surówką i ziemniakami (lub frytkami). W formie deseru świetne będzie ciasto weselne. Jeżeli organizujesz poprawiny w ogrodzie lub na działce, to możesz zrobić grilla. Przecież wszyscy go lubimy! Pamiętaj o podaniu warzyw i ryb – w końcu nie każdy jada mięso.

Muzyka

Planując drugi dzień wesela warto zadbać o oprawę muzyczną. Musicie sobie zadać podstawowe pytanie: czy zamierzacie się tego dnia bawić? Warto tę decyzję skonsultować z Gośćmi. Jeżeli chcecie ten dzień spędzić po prostu na spokojnych rozmowach, to zadbajcie o delikatne tło muzyczne – żebyście mogli spokojnie się ze sobą komunikować. Jeżeli jednak nie dość Wam tańców, to porozmawiajcie z DJ (bądź z zespołem) i ustalcie repertuar.

Ubiór na poprawiny

Poprawiny to mniej wytworna impreza niż wesele- tutaj możecie sobie pozwolić na bardziej swobodne stroje. Panna Młoda powinna się zastanowić jaką wybrać długość. Dopuszczalne są kreacje nawet przed kolano, ale jeżeli podczas poprawin zamierzacie też tańczyć, to warto pamiętać, że zbyt krótka kreacja może utrudnić ruchy. Jeżeli chodzi o kolor, to raczej nie decyduj się na czarną suknię. Czerń to w końcu żałobny kolor. Lepiej sprawdzą się różne odcienie beżu, ale jeżeli chcesz, to możesz zdecydować się na sukienkę w wyrazistym kolorze. Pan Młody również może wybrać bardziej swobodny strój. Powinien jednak pamiętać o dwóch sprawach – nie powinien to być zbyt jaskrawy zestaw, a poza tym powinien dobrze współgrać ze strojem Małżonki. Razem na pewno będziecie prezentowali się świetnie.

 

Pamiętajcie, że poprawiny to po prostu kolejna okazja, żeby spędzić z Rodziną miło czas. Wy, jako Para Młoda na pewno podczas poprawin będziecie zmęczeni, ale na pewno już mniej zestresowani niż w dniu wesela. Czerpcie radość z tego cudownego dnia.

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!