Poprawiny - jak wyglądają i ile trwają?

Tradycja organizowania poprawin, które następują dzień po szalonej weselnej zabawie, wywodzi się z zamierzchłych staropolskich zwyczajów. Obecnie, wiele Par Młodych mierzy się z dylematem, czy warto jest podążać za ślubną etykietą organizując poprawiny dla zaproszonych przez nich gości weselnych - szczególnie w tych czasach, kiedy coraz więcej przyszłych Nowożeńców rezygnuje z tego rodzaju przyjęć. Jak więc podjąć ostateczną decyzję, czy w naszym wypadku poprawiny wesela są koniecznością czy możemy sobie pozwolić na zerwanie z tradycją i ograniczenie się tylko do jednej uroczystości? Zapewniamy, że treść tego artykułu rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!

Poprawiny - jak wyglądają i ile trwają?
  • Wesele
  • Rada
  • Przyjecie
  • Poprawiny
  • Dopiero poślubieni
  • Polska

Zaczerpniesz również istotnych informacji, które z pewnością będą niezwykle pomocne podczas ślubnych przygotowań. Dowiesz się m.in. ile trwają poprawiny oraz jak zorganizować  je krok po kroku. 

Zaczynamy!

Poprawiny co to?

Publikacja

Jeśli w Waszych ślubnych planach nie może zabraknąć przyjęcia odbywającego się dzień po weselu – warto wiedzieć czym odznacza się tego typu wydarzenie. Jak już wspominaliśmy, poprawiny są wręcz wpisane w polską tradycję. Miały być one symbolem gościnności gospodarzy, która przecież nie mogła zakończyć się jedynie na urządzeniu hucznej biesiady dla zaproszonych gości. Dlatego też w dawnych czasach, ceremonia zaślubin mogła przedłużyć się nawet o kilka dni! Aktualnie, poprawiny trwają nieco krócej niż kiedyś (ograniczają się najczęściej do kilkugodzinnego spotkania), a także zmienił się ich charakter i przeznaczenie. Oczywiście, świeżo upieczeni Małżonkowie nie muszą od razu rezygnować z obecności muzyki czy tańca na poprawinach jednak dobrze, aby mieli na uwadze iż klimat owego przyjęcia jest zdecydowanie bardziej swobodny niż weselnej uroczystości, a ich celem jest zapewnienie zmęczonym weselnikom odpoczynku i upragnionego relaksu po całonocnej zabawie na parkiecie. Dlatego najczęściej poprawiny przybierają formę luźnego obiadu czy grilla na łonie natury. 

Ile trwają poprawiny?

Nie możemy podać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie do której trwają poprawiny. W końcu, wiele czynników może wpłynąć na ostateczny czas rozpoczęcia oraz zakończenia imprezy. Warto jednak pamiętać, że najczęściej poprawiny przypadają w niedzielę czyli ostatni wolny dzień tygodnia. Ten fakt, może mieć szczególny wpływ na skrócony okres biesiadowania z weselnikami, którzy od poniedziałku rozpoczynają nowy tydzień zawodowych wyzwań. Oczywiście, jedną z głównych ról podczas poprawin gra także zmęczenie wynikające z hucznego świętowania do białego rana. Dlatego też – ze względu na charakter dnia poprzedniego – warto zaplanować rozpoczęcie poprawin na godz. 14 – 15. W końcu, nasi goście muszą mieć czas na regenerację sił po weselu. Dzięki organizacji poprawin w godzinach popołudniowych – nasi bliscy będą cieszyć się dobrym humorem i co najważniejsze – wybornym samopoczuciem podczas wspólnego obiadu bądź grilla w ogrodzie.

zapiszStół dla gości na poprawinach
Stół dla gości na poprawinach

Kiedy zorganizować poprawiny?

Choć decyzja dotycząca organizacji dwudniowego wesela należy do przyszłych Małżonków to są jednak sytuacje, kiedy może stać się to koniecznością. Jedną z okoliczności, która przemawia za urządzeniem poprawin jest kwestia związana z zaproszeniem gości, którzy mieszkają daleko od naszej weselnej lokalizacji i pokonali wiele kilometrów, aby towarzyszyć nam w tym wyjątkowym dla nas wydarzeniu. W tym wypadku, obowiązkiem Młodej Pary powinno być zapewnienie im stosownego noclegu oraz poczęstunku w kolejnym dniu. Warto również rozważyć organizację poprawin jeśli nasze wesele odbywa się poza miejscem zamieszkania Młodych. W tym wypadku, większość gości może zakładać, iż oprócz noclegu zapewnimy im również wspólny obiad po weselnych atrakcjach dnia poprzedniego. 

Nie zawsze jednak decyzja o organizacji poprawin podyktowana jest jedynie “dobrym wychowaniem” czy smutną koniecznością. Wiele Młodych Par traktuje poprawiny jako okazję do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, kiedy stres związany ze powodzeniem ślubu oraz wesela powoli odchodzi w niepamięć.  To również idealna okazja ku temu, aby świeżo upieczeni Małżonkowie mogli porozmawiać z gośćmi o ich uczuciach i emocjach związanych z dniem ślubu. Z pewnością docenią również fakt, że mają wokół siebie bliskie ich sercu osoby – szczególnie wtedy, kiedy na co dzień nie ma ku temu możliwości.

zapiszPoprawiny wesela
Poprawiny wesela

Jak zorganizować poprawiny krok po kroku?

Podobnie jak w przypadku organizacji ślubu i wesela, warto przygotować wcześniej odpowiedni plan działania!  Obmyślając szczegółowy scenariusz poprawin oraz wypełniając kolejne zadania z listy “to do” czy “must have” – poczujesz niebywały spokój oraz pewność, iż ten dzień będzie przebiegał tak jak to sobie wymarzyłaś!

Jak krok po kroku zorganizować dwudniowe wesele?  Spieszymy z odpowiedzią!

Lokalizacja 

Możliwości jest naprawdę wiele! Może być to zarówno ogródek czy działka rekreacyjna, namiot w plenerze, jak również dom – Wasz lub rodziców jednej ze stron. Pamiętajcie jednak – aby w przypadku jeśli zdecydujecie się na przyjęcie “u siebie” – skorzystać z pomocy cateringu. Chyba żaden z gości weselnych nie chciałby, aby w dniu poprawin świeżo upieczeni Małżonkowie spędzili większość popołudnia przygotowując potrawy w kuchni. Z obawy o tego rodzaju scenariusz, Młodzi często decydują się na zorganizowanie przyjęcia w sali, w której dzień wcześniej odbywało się ich wesele – to również jedna z tych opcji, która pozwoli nam na zachowanie większej sumy pieniędzy w budżecie ślubnym z racji zniżki oferowanej przez usługodawcę. 

Menu

Komponując menu, które pojawi się na poprawinach z pewnością nie musi być ono tak wyszukane jak to, którym goście raczyli się dzień wcześniej. Wybór poszczególnych potraw powinien ograniczać się do minimum, podobnie jak ich ilości – które jak wiadomo – podczas wesel są wręcz “nie do przejedzenia”.  Na stole może zagościć pożywna zupa tak jak tradycyjny rosół, aromatyczny krem z warzyw czy staropolski żurek. Z kolei, świetnym pomysłem na drugie danie będzie kotlet z kurczaka czy soczysty schabowy podany z ziemniakami i surówką. Młodzi mogą także rozważyć podanie słodkiego poczęstunku w postaci ciasta w towarzystwie aromatycznej kawy lub herbaty. Jeśli Wasze poprawiny odbędą się w otoczeniu natury – postaw na pyszności z grilla. Nie zapomnijmy również o tych, którzy nie spożywają mięsa – w tym wypadku przygotuj specjały rybne oraz warzywa. 

zapiszTańce podczas poprawin
Tańce podczas poprawin

Muzyka

To jeden z elementów poprawinowej układanki o którym z pewnością nie możemy zapomnieć. Wybór muzyki powinien być dostosowany do potrzeb i upodobań Młodych, ale nie tylko – warto wziąć pod uwagę również opinie gości. Jeśli Wasze poprawiny będą przepełnione zabawą i tańcami na parkiecie – obecność DJ’a lub orkiestry może być niezastąpiona. W przypadku kiedy, przyjęcie ma na celu długie rozmowy o emocjach i wydarzeniach ostatniej nocy – postawcie na własną składankę ze spokojną, relaksacyjną muzyką – będzie ona stanowić świetne tło do wymiany weselnych spostrzeżeń z najbliższymi. 

Ubiór

Swoboda i luz – to hasła przewodnie poprawinowego przyjęcia. Oczywiście, Małżonkowie nadal powinniśmy zadbać o to, aby ich stylizacje wyglądały nienagannie i stosownie do okazji jednak mogą mieć one zdecydowanie mniej formalny charakter niż w przypadku perfekcyjnego weselnego looku. Panna Młoda powinna wybrać sukienkę o długości i kroju, w której poczuje się komfortowo, a zarazem nie będzie krępować jej ruchów. Jej kolorystyka nadal może być utrzymana w jasnych odcieniach takich jak biel, kość słoniowa, beż czy pudrowy róż. Jeśli jednak świeżo upieczona Żona chciałaby nieco zaszaleć – droga wolna! Stylizacja o nieco bardziej wyrazistej kolorystyce uzupełniona – choć niewielkim symbolicznym atrybut Panny Młodej – będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Niech wszyscy goście wiedzą, kto jest prawdziwą gwiazdą na tym przyjęciu! 

Nie zapominajmy również o stylizacji Pana Młodego. Ważnym jest, aby jego ubiór był spójny z wyglądem Panny Młodej – postawcie na wykorzystanie podobnej kolorystyki czy identycznego printu zdobiącego jeden z elementów poprawinowego outfitu. Tak jak w przypadku Panny Młodej, świeżo upieczony Mąż również może postawić na nieco więcej swobody. Bez obaw może on zrezygnować z jednolitego garnituru czy krawata i nieco zaszaleć z kraciastym wzorem lub ciekawą fakturą czy materiałem. Świetnym pomysłem na podkreślenie luźnej, męskiej stylizacji będzie wykorzystanie przewiewnego lnu – szczególnie kiedy poprawiny przybierają formę grilla w ogrodzie. W tego typu stylizacjach, razem będziecie prezentowali się po prostu zjawiskowo!

zapiszPrzyjęcie dzień po weselu
Przyjęcie dzień po weselu

Nie zapominajmy, co tak naprawdę powinno przemawiać za organizacją dwudniowego wesela. Potraktujmy poprawiny jako szansę do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi bez obecności których, nie wyobrażamy sobie naszego codziennego życia. Cieszmy się ich towarzystwem i czerpmy radość z tego cudownego dnia!

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!