Jak wybrać tort weselny? 5 rad, które musicie znać podczas wyboru tortu weselnego

Przygotowania ślubne mogą stać się bardzo czasochłonne. Podczas, gdy Wasza uwaga skupiona jest na najważniejszych elementach ślubnych, wiele detali ulega zapomnieniu. Jak głosi przysłowie: „Diabeł tkwi w szczegółach”, w związku z czym małe błędy mogą sprawić wiele problemów.

Prezentacja tortu jest jedną z głównych atrakcji, której nie może zabraknąć podczas uroczystości weselnej. W związku z czym, musi on spełniać przypisane mu wymagania smakowe oraz estetyczne. Zastosuj się do naszych 5 kroków, aby dowiedzieć się podstawowych informacji na temat tortu weselnego.

  1. Weź pod uwagę Wasz budżet
  2. Poznaj alternatywy
  3. Dostosuj tort do menu oraz motywu przewodniego wesela
  4. Znajdź odpowiedniego cukiernika
  5. Ogólne wskazówki

1.Weź pod uwagę Wasz budżet

Jak powrzechnie wiadomo, budżet decyduje w większości o tym, jak będzie wyglądał Wasz ślub. Tort jest dosyć kosztosztowną atrakcją ślubną, ze względu na to, że jego skomponowanie wymaga wyspecjalizowanego cukiernika.

Po pierwsze, dowiedz się, czy wynajęta restauracja lub katering zawiera wykonanie tortu weselnego w swojej ofercie. Możecie również rozpocząć poszukiwania cukiernii odpowiadającej Waszym wymaganiom na własną rękę. Pamiętaj jednak, że niektórzy właściciele sal weselnych zabraniają dostarczania artykułów żywnościowych od innych dostawców. Sytuacja może się pogorszyć, gdy wśród gości weselnych znajdują się osoby uczulone na niektóre sładniki pokarmowe lub zgodnie z własnym przekonaniem, religią nie spożywają pewnych produktów. Reasumując, pamiętajcie, aby dokładnie sprawdzić ofertę miejsca ogranizacji wesela, aby uniknąć nieprzyjemnich sytuacji podczas dalszego planowania.

Doświadczenie oraz jakość idą w parze z wysoką ceną. W związku z czym, usługi wykonane przez wyspecjalizowani mistrzów cukiernictwa mogą być bardzo kosztowne. Najlepszą metodą, która pozwoli Wam oszacować ostateczną cenę przeciętnego tortu weselnego jest pomnożenie 10-25 zł przez całkowitą liczbę gości weselnych. Zatem, cena typowego tortu wyniesie Was około 1000-2500 zł, jeśli planujecie wesele na 100 gości.

Oczywiście, finalna cena zależy także od Waszych wymagań odnośnie smaku oraz dekoracji tortu. Mogą to być kwiaty, skomplikowane motywy, typ ciasta, kremu oraz liczba pięter. Wszystkie detale mogą obniżyć lub zawyżyć przeciętną cenę produktu.

2. Poznaj alternatywy

Wiele par wybiera sprawdzone torty w rodzaju klasycznym, ponieważ jest to najbardziej bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie. Jednakże, coraz więcej małżonków stawia na bardziej awangardowe propozycje w stylu vintage. Wśród najbardziej powrzechnych tortów ślubnych znajdują się:

Klasyczne: zaprojektowane z białej masy Fondat używanej do dekoracji różnych wypieków. Jest to fundamentalny rodzaj tortu, który często pojawia się w filmach lub obrazach, a także stołach weselnych, ze względu na jego tradycyjność i prostotę.

Naked cakes: jedne z najmodniejszych wypieków tego sezonu. Charakteryzują się one nawiązaniem do stylu vintage i oryginalnością, ponieważ w odróżnieniu od większości modeli, nie posiadają one zewnętrzej wartwy kremu. Stąd właśnie wzieła się ich nazwa „Naked Cake” (nagie ciasto). Wyróżniają się one także nieszablonowymi dodatkami, takimi jak kwiaty, owoce…

Akwarelowe: zwolennicy tych tortów weselnych zachwycają się ich niebanalną estetyką i łagodnym wyglądem, który zawdzięczają użyciu stonowanych kolorów oraz mieszaninie barw. Akwarela jest rodzajem farby, która została rozcieńczona w wodzie. Mieszanina świateł sprawia wrażenie abstrakcji, co wpływa na jej fantazyjność.

Ruffle Cakes: rosną na popularności za sprawą swojego wspaniałego wyglądu. Ich oryginalna forma dodaje tortowi elegancji i wyjątkowości. Unikatowe zdobienia wykonane są ręcznie przy pomocy specjalnego urządzenia do nakładania kremu fantazyjnym sposobem.

Fałszywe torty: jest to dosyć innowacyjna opcja, która może zaskoczyć Waszych gości: po przekrojeniu tortu okazuje się, że w środku nic nie ma. Tak jak sugeruje nazwa, jest to nieprawdziwy tort, pełniący funkcję jedynie symboliczną. Pary zgadzają się na to rozwiązanie ze względu na zakup oddzielnych alternatyw, takich jak ciasta, ciasteczka, muffiny, babeczki, macarons, biszkopy, lody oraz wiele innych deserów, które mogą bez problemu zastąpić tradycyjny tort.

3. Dostosuj tort do menu oraz motywu przewodniego wesela

Prawie każda ceremonia weselna opiera się na wytycznym schemacie, mimo że spontaniczność i dobra zabawa to jedne z atrybutów wesel. Wasze charaktery nadadzą uroczystości kształtu, nawet jeśli nie zaplanowaliście skupienia się na wybranym motywie. W związku z czym, postarajcie się, aby wszystkie elementy weselne współgrały ze sobą. W przeciwnym razie ubiór, sala weselna, katering oraz oczywiście tort nie będą harmonijne, a co za tym idzie estetyczne.

W ten sposób tort przemienia się w odzwierciedlenie temperament nowożeńców poprzez użycie ich wyobraźni i pomocy cukiernika. Klasyczne torty znakomicie nadadzą się na tradycyjne, konwencjonalne wesela, natomiast styl boho, vintage, czy też naked cakes polecane są bardziej awangardowym Parom.

Menu weselne również wpływa na charakter uroczystości i powinno iść w parze z upodobaniami Pary Młodej. Jeżeli Wasze menu nawiązuje do jakiegoś tematu, tort jako główna atrakcja kateringowa również powinien wpisywać się w wybrany schemat. Dekoracje, kompozycje kwiatowe, rozmiar tortu oraz ogólny wygląd nie może skrajnie kontrastować z pozostałymi przysmakami.

4. Znajdź odpowiedniego cukiernika

Wybór profesjonalnego cukiernika, który będzie odpowiadał Waszym wymaganiom jest bardzo trudny, szczególnie biorąc pod uwagę rosnącą liczbę nowych firm oferujących tą usługę. Od kiedy gotowanie stało się sztuką, liczba jego miłośników gwałtownie wzrosła, tak jak popyt. Jak zabrać się więc za poszukiwania?

Po pierwsze przedyskutujcie, jakie są Wasze preferencje dotyczące tortu weselnego. Odradzamy branie pod uwagę cukierni oferujących masową produkcję, brak personalizacji oraz standardowy design, który nie podkreśla Waszych charakterów. Ponadto, wybór rozwiązań dostosowanych do Waszych potrzeb nie koniecznie musi kosztować drożej.

Jeśli jesteście perfekcjonistami w kwestii tortów i chcecie, aby został on stworzony zgodnie z Waszym gustem, pamiętajcie, że większość cukierników jest otwarta na współpracę z klientami i z przyjemnością pomogą Wam dobrać idealne dodatki. W ten sposób tort będzie zarówno pyszny, jak i dopadowany do Was! Wyższy poziom personalizacji wymaga dodatkowych kosztów, jednak jeśli jest to ważny dla Was element weselny, zdecydowanie powinniście poświęcić nieco więcej funduszy, aby osiągnąć zapragniony efekt.

5. Ogólne wskazówki

Rozpatrzcie wiele modeli tortów ślubnych, jednak pamiętajcie o tym, że zawartość ma równie ważne znaczenie, jak design. Tak jak menu, tort powinien zostać poddany wcześniejszej degustacji, tak aby sprawdzić, czy smak odpowiada Waszym wymaganiom. W przypadku, gdy jest on zaprojektowany przez firmę kateringową, praktyka degustacji jest bardzo często stosowana.

Pamiętajcie o alergenach! Desery mają skłonność do posiadania składników powodujących uczulenie, na przykład laktoza, gluten, orzechy, czy też niektóre owoce. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie alternatywnych deserów dla gości, którzy zmagają się z alergią pokarmową. Ponadto, wszystkie składniki tortu powinny pojawić się w menu, aby goście mogli się upewnić, czy jego spożycie nie zagraża stanu zdrowia.

Nie zapomnijcie o zorganizowaniu bezpiecznego transportu dla toru weselnego, jeśli planujecie zamówić go bezpośrednio z cukierni. Postarajcie się, aby tort dotarł na miejsce uroczystości kilka godzin przed jej rozpoczęciem, a także dopytajcie się cukiernika, jak należy go przechowywać podczas przewiezienia, jak i po odstawieniu do punktu docelowego. Pamiętajcie o poprzednim upewnieniu się, czy sala weselna akceptuje torty wykonane przez zewnętrzne firmy. Jeśli nie jesteś pewna, jak przetrzymywać tort weselny, zapytaj pracowników obsługujących uroczystość o wskazówki.

LAVANILLE
LAVANILLE

Pracownia Artystyczna Sarzynski 9

Pracownia Artystyczna Sarzynski 9

Pracownia Artystyczna Sarzynski
Pracownia Artystyczna Sarzynski
Pracownia Artystyczna Sarzynski
Pracownia Artystyczna Sarzynski

Sweet Home

Sweet Home

LAVANILLE
LAVANILLE

Gdy już wiemy wszystko o tym jak powinien wyglądać nasz tort i jak duży powinien być wówczas wystarczy udać się do cukierni i złożyć zamówienie. No właśnie, ale do jakiej cukierni? Jak znaleźć najlepszą cukiernię, która spełni nasze wszystkie oczekiwanie? No przede wszystkim warto zasięgnąć rady innych osób. Można np. skorzystać z polecenia znajomych, którzy mieli okazję próbować specjałów danej cukierni. Można także przeglądnąć różnego rodzaju fora internetowe i na podstawie odnalezionych tam opinii innych osób wybrać potencjalne cukiernie.  Pamiętajmy też o tym, że nie musimy polegać tylko i wyłącznie na opinii innych. Możemy również umówić się na spotkanie z cukiernikiem, podczas którego będziemy mogli wziąć udział w degustacji różnych interesujących nas smaków. Dzięki temu sami będziemy w stanie ocenić to, czyodbędzie dany tort będzie nam smakował, czy też może nie koniecznie.

No i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: pamiętajmy by w cukierniach pytać o logistyczne szczegóły. Jeżeli ślub odbędzie się w sobotę musimy brać pod uwagę fakt, że nie wszystkie cukiernie dowożą torty tego dnia. Co za tym idzie musimy albo sami zorganizować transport, albo liczyć się z tym, że tort dotrze do nas dzień wcześniej.

Zobaczcie także propozycję figurek na tort weselny. Najlepszych cukierników szukaj w Katalogu Zankyou.

Planujesz swój ślub w tym roku? Świetnie! Jeśli planujesz swój ślub i wesele, to nie możesz zapomnieć także o:

Najlepsze lokale weselne w Warszawie

Najlepszy fotograf ślubny w Warszawie

Zamówieniu najlepszych zaproszeń ślubnych online

Poznaj innych fotografów ślubnych z:

Najlepszy fortograf ślubny w Krakowie

Najlepszy fotograf ślubny w Katowicach

Najlepszy fotograf ślubny we Wrocławiu

Najlepszy fotograf ślubny w Poznaniu

Najlepszy fotograf ślubny w Szczecinie

Nie masz pomysł na ciekawy wyjazd czy weekend w Polsce? Poznaj 8 najromantyczniejszych miejsc w Polsce na Waszą podróż poślubną!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Skomentuj artykuł

10 najlepszych lokali weselnych w Poznaniu! Sprawdź je!
10 najlepszych lokali weselnych w Poznaniu! Sprawdź je!
My dzisiaj chcemy zaprezentować Wam najlepsze miejsca na wesele właśnie w Poznaniu. Zapraszamy Was na tę niezwykłą przygodę po stolicy Wielkopolski.
Jak wybrać fotografa ślubnego? 5 kroków do wyboru idealnego fotografa!
Jak wybrać fotografa ślubnego? 5 kroków do wyboru idealnego fotografa!
Fotografowie są niezwykle ważni podczas ślubów, ze względu na to, że to oni są odpowiedzialni za uchwycenie tego pięknego dnia i przemienie go w wizualne dzieło sztuki. Dzięki nim wspomnienia pozostaną z Wami oraz Waszymi bliskimi na długie lata.
Pałace, dworki i zamki na wesele w Krakowie!
Pałace, dworki i zamki na wesele w Krakowie!
Poznaj bajecznie pięknie zamki, pałace i dworki w Krakowie i okolicach!

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji