• Magazyn
  • Wesele
  • Jak wybrać wódkę na wesele? Kilka słów o ilości i serwowaniu alkoholu.

Jak wybrać wódkę na wesele? Kilka słów o ilości i serwowaniu alkoholu.

Wódka na weselu, to zazwyczaj jedna z podstawowych rzeczy. Z Zankyou juz teraz dowiecie się wszystkiego na temat jej zakupu i serwowania.

  • Wesele
  • Polecane
  • Katering
  • Napoje

Dobra zabawa do białego rana – to, większości z nas, przychodzi do głowy na myśl o weselu. A wiadomo, że jak zabawa, to muzyka, fajne towarzystwo, świetne jedzenie, no i przede wszystkim alkohol. To wszystko, to nieodzowne elementy wesela.  Dzięki prężnej współpracy wielu osób stoły na weselach uginają się pod ciężarem zachęcających do jedzenia potraw. Oczywiście obok półmisków, pater, talerzy stoją również kieliszki do wódki i do wina. Alkohol bowiem, to jedna z podstawowych rzeczy, jakie na stołach weselnych znaleźć się muszą.  Coraz częściej Młodej Pary decydują się na serwowanie gościom różnego rodzaju trunków, jednak od dawien dawna największym powodzenie cieszy się wódka. To ona, wśród weselnych alkoholi, nieustannie plasuje się na pierwszym miejscu.

zapiszAga Bondyra
Aga Bondyra

Jak wybrać wódkę na wesele?

Publikacja

Wbrew pozorom wybór wódki na wesele nie jest prosty. W tej chwili mamy na rynku dostępnych tak wiele rodzajów i marek wódek, że trudno jest się połapać, która z nich będzie smakować naszym gościom (o ile oczywiście, wódka może komuś smakować). Tak czy inaczej, każdej przyszłej Młodej Parze zależy, by serwowana na ich weselu wódka przypadła gościom do gustu.  Najbardziej racjonalnym wyjściem byłoby tutaj przeprowadzenie mini ankietki wśród zaproszonych osób, z pytaniem, którą wódkę lubią najbardziej. Później oczywiście, zgodnie z zasadą demokracji wybrać taką, która była podawana najczęściej. Jednak niewiele osób ma czas, możliwości lub po prostu chęci, by coś takiego organizować.

Kolejnym sposobem na wybór wódki jest przeszukanie for internetowych. Pewnie jest bowiem to, że nie jedna para miała taki problem i wiele osób podzieliło się swoimi spostrzeżeniami w tej kwestii na stronach internetowych. Jeszcze innym sposobem jest zapytanie sprzedawcy w hurtowni, lub w innym miejscu, w którym zaopatrujemy się w wódkę, która z marek jest najczęściej kupowana na wesela? Z pewnością usłyszymy też jakąś podpowiedź. Możemy również kierować się naszym własnym gustem i zaserwować gościom weselnym taki trunek, który wg nas jest najlepszy.

zapiszFabryka Fotografii - Brańka & Kowaleczko
Fabryka Fotografii – Brańka & Kowaleczko

Cena wódki na wesele

Oczywiście przy wyborze wódki na wesele bardzo ważna jest również jej cena. Zazwyczaj, w zależności od rodzaju wódki, w hurtowaniach oscyluje ona w okolicach 20 – 30 zł za butelkę o pojemności 0,7l. Oczywiście nikt nie chce, by zakup wódki zrujnował jego portfel, dlatego najlepiej jest kupować ten alkohol w butelkach o pojemności 0,7l lub nawet 1l. Postępując w ten sposób oszczędzamy trochę pieniędzy w stosunku do sytuacji, gdy mielibyśmy kupować wódkę w butelkach o pojemności 0,5l. No i jeszcze jedna korzyść z zakupu większych butelek –  wyglądają one okazalej niż mała butelka, która bardzo często po prostu „ginie” postawiona na suto zastawionym stole weselnym. Pamiętajmy również, by zakupu wódki na wesele nie zostawiać na ostatnią chwilę! Po pierwsze kupujemy jej zazwyczaj dużo, a nawet bardzo dużo i kupując ją tuż u schyłku przygotowań ryzykujemy, że w jednym miejscu nie dostaniemy zaplanowanej ilości i trzeba będzie szukać w innym, gdzie np. ceny nie będą już takie jak byśmy chcieli.

zapiszKacper Białobłocki Fotografia Ślubna
Kacper Białobłocki Fotografia Ślubna

Ile wódki na wesele kupić?

Zazwyczaj przy planowaniu zakupu wódki na wesele określa się jej ilości jako 0,5l na osobę. Zdarza się jednak, że kupuję się 0,5l na parę. Pamiętajmy jednak, że lepiej jest zakupić jej większą ilość niż znaleźć się w niezręcznej dla nas, jako gospodarzy, sytuacji, gdy wódki zabraknie.

Koniecznością jest również zaplanowanie zakupienie dodatkowej jej ilości przeznaczonej na „opłatę” za przejazd przez tworzone na ulicach, zgodnie z polską tradycją, pomysłowe bramy. Jeżeli wiemy, że bramy w naszej okolicy są zawsze i to nie jedna, wówczas zakup min, 20 dodatkowych butelek z całą pewnością nie będzie przesadą.

zapiszArek Zaremba
Arek Zaremba

Jeżeli planujemy zabawy i konkursy z nagrodami, to najczęściej oczekiwane są przez gości butelki wódki w ramach tychże nagród. I w takiej sytuacji musimy doliczyć kolejne butelki tego trunku do naszej listy zakupów.

No i oczywiście, jeżeli chcemy naszym gościom podziękować za ich obecność, dając im na zakończenie (najczęściej po poprawinach) butelkę wódki, wówczas również kupujemy dodatkowe sztuki. Tu zazwyczaj 0,5l na parę.

zapiszCuda Niewidy
Cuda Niewidy

Jak podawać wódkę na weselu?

No przede wszystkim wódkę podaje się w kieliszkach. Jeżeli nie mamy zaplanowane gdzie usiądzie każdy z gości, wówczas kieliszki stawiamy po prawej stronie każdego talerzyka. Obok niego najczęściej stawiany jest kieliszek do wina. Natomiast, jeżeli miejsca dla gości są przypisane konkretnym osobom, wówczas w żadnym wypadku nie należy stawiać kieliszków do alkoholu przy miejscach przeznaczonych dla dzieci. Jeżeli chodzi o rozmiar kieliszka, to najlepiej stosować kieliszki o pojemności 25ml – dzięki temu, wódki wystarczy na więcej toastów.

Wódkę stawia się na stole wówczas gdy goście do niego zasiądą i każdą butelkę wymieniamy wówczas, gdy stanie się ona pusta. Z racji tego, że najlepiej smakuje zimna, warto jest podawać ją dobrze schłodzoną. Aby uzyskać długo trwalszy efekt można butelki z wódką umieszczać w ustawionych na stołach wiaderkach z lodem. Pozostałe butelki trzymamy na zapleczu w miejscu niedostępnym dla dzieci (najlepiej zamykanym na klucz). Do wymiany butelek warto jest wyznaczyć konkretne osoby (np. świadków lub ojca czy wujka). Te osoby podczas całej imprezy będą odpowiedzialne za to, by wódka cały czas była na stołach.

zapiszFotografia Ślubna Sonia Świeżawska
Fotografia Ślubna Sonia Świeżawska

Co zrobić z wódką, która została po weselu?

Jeżeli po weselu zostanie dużo wódki możemy ją rozdać znajomym lub przechować na kolejne okazje. Jeżeli jednak przy jej zakupie dogadaliśmy się ze sprzedawcą, że każdą nienaruszona butelkę będzie można zwrócić w zamian za zwrot pieniędzy możemy skorzystać i z tego rozwiązania.

Zamierzacie podawać na swoim weselu również i wino? Już teraz zobaczcie wino na wesele: jakie wybrać do weselnych potraw?  Czas zamówić wyjątkowe wino na wesele? Koniecznie sprawdź ofertę Winezja.plProponujemy Ci obszerną listę win z całego świata, dostarczonych wprost pod Twoje drzwi. Postaramy się zrobić wszystko, aby Twoje zakupy były w stu procentach udane i wygodne.  Oferta weselna to specjalne rabaty dla Młodej Pary, lista win – sprawdzone i niezawodne pozycje na weselu, gotowe zestawy weselne oraz wiele, wiele więcej.”

Planujesz swój ślub w tym roku? Świetnie! Jeśli planujesz swój ślub i wesele, to nie możesz zapomnieć także o:

Najlepsze lokale weselne w Warszawie

Najlepszy fotograf ślubny w Warszawie

Zamówieniu najlepszych zaproszeń ślubnych online

Poznaj innych fotografów ślubnych z:

Najlepszy fortograf ślubny w Krakowie

Najlepszy fotograf ślubny w Katowicach

Najlepszy fotograf ślubny we Wrocławiu

Najlepszy fotograf ślubny w Poznaniu

Najlepszy fotograf ślubny w Szczecinie

Nie masz pomysł na ciekawy wyjazd czy weekend w Polsce? Poznaj 8 najromantyczniejszych miejsc w Polsce na Waszą podróż poślubną!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Rollin'Spirtis Barman i napoje
Aga Bondyra Fotografia Fotograf ślubny
Cuda Niewidy Fotograf ślubny
Glamour Event Konsultanci ślubni
Winezja.pl Barman i napoje
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (10)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!