Wino na wesele - niezbędny poradnik

Tradycyjne polskie wesele to najczęściej huczna zabawa do białego rana, gdzie schłodzona wódka jest jego niezbędnym elementem, który musi pojawić się na każdym weselnym stole. Pamiętajmy jednak, że jako Gospodarze weselnego przyjęcia warto pomyśleć również o tych, którzy gustują w lżejszych i bardziej wysublimowanych napojach alkoholowych. W takim wypadku, wino na wesele będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

Wino na wesele - niezbędny poradnik
  • Wesele
  • Rada
  • Polska

Doradzimy jakie wina na wesele będą najlepsze, aby zachwycić ich niesamowitym bukietem, wszystkich przybyłych gości. Dowiesz się również, jak dobrać odpowiednie wino do menu weselnego oraz ile butelek tego aromatycznego trunku powinno się pojawić na Twojej liście zakupów. Zaczynamy!

Jakie wino na wesele?

Publikacja

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od paru kluczowych elementów weselnej organizacji. Zastanówmy się dla ilu z zaproszonych przez nas gości wino będzie stanowić główny trunek, którym będą się raczyć podczas tego wieczoru. Z zasady – to jednak wódka nadal święci triumfy na tego rodzaju przyjęciach. W tym wypadku, wybierzmy jeden rodzaj wina musującego, który znajdzie się w kieliszkach weselnych gości podczas powitalnego toastu. 

Wtórując słowom tezy – ile ludzi, tyle upodobań. Więc z pewnością, nie dogodzimy wszystkim uczestnikom imprezy, co do smaku wybranego przez nas wina. W Polsce najpopularniejsze są te lekkie, o małej kwasowości, które charakteryzuje prostota. Weźmy pod uwagę fakt, że na przyjęciach weselnych wino głównie piją kobiety, a znaczna ich część lubi ich młode, delikatne odmiany o owocowych nutach. 

Główną zasadą, którą warto się kierować jest oczywiście dobór odpowiedniego wina do weselnego menu. Ten szlachetny trunek ma niesamowitą moc wzbogacenia smaku niejednej potrawy. Możemy także uzależnić podanie wina o konkretnym kolorze i bukiecie, od pory roku, w której odbywa się wesele. W czasie gorących letnich wieczorów wybierzmy schłodzone białe wino, które będzie stanowiło przyjemne ukojeniem dla ciała i umysłu. Z kolei, jesienią i zimą postaw na jego czerwony odpowiednik, który otuli Waszych bliskich jego rozgrzewającą kompozycją aromatów.

zapiszKieliszek wina
Kieliszek wina

Rodzaje wina na wesele

Nie każdy z nas może się pochwalić tytułem Konesera win, dlatego organizując weselne przyjęcie warto zaczerpnąć wiedzy u profesjonalisty w tej właśnie dziedzinie.  Prawdziwi miłośnicy tego trunku, z pewnością wybraliby jego wytrawne odmiany o wysokiej kwasowości. Jednak wcale nie musi to świadczyć o tym, że to właśnie wytrawne wino powinno królować na stołach weselnych gości. 

Wino wytrawne czy słodkie? – z tą niełatwą decyzją będzie musiała się zmierzyć Para Młoda. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest oczywiście wybór półśrodków, co w tym wypadku oznacza trunek półwytrawny oraz półsłodki. Dzięki temu, mamy większą szansę na to, aby zadowolić podniebienia zaproszonych przez nas gości i trafić w ich subiektywne gusta.

Wino półwytrawne i wytrawne

Niezależnie od tego czy sięgniemy po białe czy czerwone – wino półwytrawne będzie odznaczać się większą delikatnością. Jego łagodny charakter z pewnością doceni niejeden gość weselny. 

Z kolei, decyzja o zakupie tylko i wyłącznie wytrawnego trunku – może wiązać się ze swego rodzaju ryzykiem. Nie każdy bowiem gustuje w winach o intensywnej kwasowości, szczególnie w większych ilościach niż przysłowiowy jeden kieliszek. 

zapiszWino czerwone
Wino czerwone

Wino półsłodkie i słodkie

Ich młode odmiany odznaczające się delikatną słodyczą oraz wyczuwalnymi nutami kwiatów i owoców – to krótka charakterystyka wina półsłodkiego, po które o wiele częściej sięgają kobiety niż goście płci męskiej. Jego wielką zaletą jest lekki smak, więc bez obaw możemy pozwolić sobie na więcej niż jedną lampkę tego aromatycznego trunku.

Wino słodkie – nazywane również deserowym – będzie idealnie współgrało z weselnymi słodkościami. Jednak tak jak w przypadku wina wytrawnego – to smak, który można uwielbiać bądź nienawidzić. Jego soczysty owocowy aromat można podkreślić za pomocą mrożonych owoców – to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej na weselu organizowanym w sezonie letnim.

zapiszWino różowe w otoczeniu róż
Wino różowe w otoczeniu róż

Jak dobrać wino do menu weselnego?

W tym wypadku warto trzymać się ponadczasowych zasad oraz utartych rozwiązań. To nie czas na eksperymenty! Szczególnie wtedy, kiedy nie należymy do elitarnego grona znanych Koneserów wina. Najlepiej poprosić o radę profesjonalistę bądź zdać się na pomoc pracowników sal weselnych, którzy z pewnością podzielą się z nami swoją wiedzą w tym temacie. Przecież nie chcemy, aby idealny smak naszego weselnego menu popsuło źle dobrane wino!

Dobór odpowiednich win zacznij od analizy konkretnych potraw, które składają się na całe weselne menu. W końcu – użyte do ich stworzenia składniki będą miały wpływ na to jakie wino najlepiej podkreśli ich smak i aromat. Przyjęło się, że wino czerwone podaje się do dań na bazie czerwonego mięsa jak wołowina, dziczyzna, gęś czy kaczka, ale będzie również wspaniałym dodatkiem do serów oraz grzybów. Z kolei, wino białe możemy serwować w towarzystwie drobiu, ryb, a także owoców morza. Wina deserowe – czyli słodkie i półsłodkie – będą idealnie podkreślać smak weselnych ciast oraz innych słodkości. Pamiętajmy również o prawidłowej kolejności serwowania wina – białe przed czerwonym, wytrawne przed słodkim oraz lekkie przed ciężkim – to 3 zasady, których nie warto łamać!

zapiszStół wypełniony kieliszkami wina
Stół wypełniony kieliszkami wina

Ile kupić wina na wesele?

Oto jest pytanie! A odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Ilość butelek wina, w którą powinniśmy się zaopatrzyć zależy w szczególności od liczby gości oraz tego, czy życzą sobie oni, aby wino było jednym z głównych trunków na weselu czy powinno stanowić tylko dodatek do napojów wysokoprocentowych. Warto mieć na uwadze fakt, że coraz częściej damska część uczestników wesela chętnie sięga po ten aromatyczny trunek, ale i panowie mogą uraczyć się lampką wina podczas uroczystego posiłku. 

Jedna butelka wina starcza na około 5 kieliszków. Jeśli wino będzie głównym alkoholem serwowanym na weselu – warto policzyć 1 butelkę przypadającą na 1 gościa weselnego, aby nie martwić się, że w czasie przyjęcia może zabraknąć alkoholu. Jednak jeśli nie będzie on królował na weselnych stołach jako najczęściej rozlewany do kieliszków trunek – wystarczającym będzie zakup 60 butelek wina na 100 osób – z czego 40 z nich będzie stanowić wino czerwone, pozostałe 20 – wino białe.

zapiszButelki wina
Butelki wina

Na przestrzeni ostatnich lat, możemy zauważyć tendencję, wedle której  Pary Młode w różny sposób próbują walczyć ze ślubną etykietą i z jej odgórnie narzuconymi zasadami. Więc jeśli zastanawiacie się czy nie zrezygnować z tradycyjnej wódki na weselu na rzecz wina – zróbcie to! W końcu, dzień zaślubin i wesela powinien być taki, jaki sobie wymarzyliście. Niezależnie od tego jaki alkohol wybierzecie – ma on przecież jedno kluczowe zadanie – wpłynąć pozytywnie na nastrój weselnych gości oraz pomóc im cieszyć się tym wyjątkowym dniem razem z Parą Młodą!

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (4)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!