Jakie wino wybrać na wesele?

Jakie wino wybrać na wesele? Co najlepiej pasuje do weselnych potraw i jaki szampan zaproponować gościom na pierwszy toast?

  • Wesele
  • Rada
  • 2016
  • Polska

Przyjęcie weselne stawia przed nami wiele wyzwań związanych z dokonywaniem wyboru odpowiednich potraw do menu, orkiestry weselnej, fotografa itd. Jednym z takich wyzwań jest dobranie odpowiedniego wina. Zazwyczaj jest to zajęcie całkiem miłe i przyjemne, choć nie zawsze i nie dla wszystkich. Nie każdy z nas musi się znać na winach i w przypadku takich osób wybór może być nie lada problemem. W chwili obecnej na polskim rynku mamy dość szeroki asortyment wina, co powinno cieszyć, bo mamy duże „pole manewru”. Dla wielu osób, którzy nie gustują na co dzień w tym trunku tak duży wybór paradoksalnie może przyprawić o ból głowy.

zapiszJakub Dziedzic FotografiaDowiedz się więcej “Jakub Dziedzic Fotografia”
Jakub Dziedzic Fotografia

Białe, czerwone a może różowe? Wytrawne, półwytrawne a może słodkie? Francuskie, włoskie a może coś z Nowego Świata? Pytania się mnożą a my stajemy się coraz bardziej skołowani. Dla miłośników wina wybór może być prosty ale większość z nas potrzebuje paru wskazówek aby dobrze i świadomie dokonać trafnej decyzji.

Przy wyborze wina musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym nasuwającym się jest menu weselne. Zazwyczaj do potraw dobieramy odpowiednie wino, choć można i na odwrót ale to jest raczej mało spotykane.

zapiszwina na wesele
wina na wesele

Zacznijmy jednak od początku, czyli pierwszy toast, startery, aperitif no i oczywiście wino musujące. Nie bójmy się „szampana” i niech nie znika z kieliszków zaraz na początku przyjęcia. Należy pamiętać o tym, że szampan to jedno z najbardziej uniwersalnych win. Można go podawać do wielu potraw, a także jako wino deserowe i wspomniany wyżej aperitif. Mówiąc “szampan” mam na myśli wina musujące nie koniecznie pochodzące z francuskiej Szampanii. Można śmiało podać bardzo modne ostatnio włoskie Prosecco, czy hiszpańską Cave i zaoszczędzić sporo w budżecie.

Jeśli chodzi o wino na dalszą część wesela to możliwości jest wiele. Znając już menu weselne starajmy się dobierać wino do poszczególnych potraw. Marzeniem każdego konesera byłoby dobranie różnych rodzajów win do danych potraw, jednak przy tego typu imprezach realia są nieco inne. Musimy pójść na kompromis i wybrać przynajmniej dwa rodzaje wina, biorąc pod uwagę potrawy (ich jakiś wspólny mianownik) jak i gości weselnych. Istotną kwestią jest znalezienie takich win, których aromat nie zdominuje smaku potraw – i na odwrót.

zapiszBartosz Jastal Foto GrupaDowiedz się więcej “Bartosz Jastal Foto Grupa”
Bartosz Jastal Foto Grupa

W Polsce najpopularniejsze są wina tzw. lekkie, o małej kwasowości, które charakteryzuje prostota. Weźmy pod uwagę fakt, że na przyjęciach weselnych wino głównie piją kobiety, a znaczna ich większość lubi wina młode, delikatne, o owocowych nutach i łatwe w piciu. Jeśli chodzi o wina białe, to godne polecenia mogą być wina naszych zachodnich sąsiadów. Nadrenia czy Mozela oferuje nam bogaty wybór białych win, które cechuje lekkość, i zbalansowana kwasowość. Możemy oczywiście wybrać eleganckie, francuskie Chablis, ale nie dość że zapłacimy dwukrotnie więcej, to nie przypuszczam by wujkowi Jankowi czy babci Lucynce przypadło do gustu. Musimy zdać sobie sprawę z jednego, że nie zawsze dogodzimy wszystkim, jednak zależy nam przede wszystkim na tym, by znaczna większość gości była zadowolona.

W przypadku win czerwonych również proponuję szukać win młodych i nie za bardzo skomplikowanych. Jako przykład mogę wymienić chociażby włoskie Bardolino, czy francuskie Beaujolais które są łatwo przyswajalne i nadają się do natychmiastowego picia.

Warto przy doborze wina, wybrać się do jakiegoś sklepu specjalistycznego, gdzie sprzedawca będzie umiał doradzić. Dobrze czasem dołożyć kilka złotych więcej i dokonać zakupu wina w takim sklepie niż kierować się tylko ceną i wybrać wina z popularnych „dyskontów” czy  marketów. Można również skorzystać z oferty restauracji lub domu weselnego, w którym organizujemy przyjęcie. Jeśli istnieje taka możliwość, to należy wino degustować przed zakupem, bo często zakupione wino „w ciemno” może nas rozczarować i zepsuć nastrój, a przecież w tak wyjątkowy dzień nie możemy do tego dopuścić.


blog slubny Zankyou

Autor tekstu: Paweł Bożek 

Wine Passion

Ty także chcesz zostać ekspertem Zankyou? Napisz do nas!

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (4)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!