Jak wybrać salę weselną? 3 wskazówki na co zwrócić uwagę!

Sala jest jednym z elemwntów, które należy wybrać z bardzo dużym wyprzedzeniem. Wybór miejsce jest o tyle istotne, że liczy się odległość od Kościoła, domu, estetyka sali, ważne jest manu, jakie serwuje restauracja oraz wiele czynników,dlatego proponujemy Wam, abyście przed podjęciem decyzji o wyborze sali, odpowiedzieli sobie  na klika pytań, mających wpływ na wybór miejsca przyjęcia weselnego:

1. Jaki charakter ma mieć wesele: królewski, staropolski, klasyczny, regionalny, wielokulturowy?
2. Ile osób planujemy zaprosić na swoje przyjęcie weselne?
3. Ile osób będzie potrzebować noclegu?
Autorstwa IVASHstudio
Autorstwa IVASHstudio
Villa Vinci
Villa Vinci

1. Jaki charakter ma mieć wesele: królewski, staropolski, klasyczny, regionalny, wielokulturowy?

Gdy znacie odpowiedzi na powyższe pytania, możecie rozpocząć poszukiwania odpowiedniej sali.  Charakter wesela ma w dużej mierze wpływ na to, gdzie zorganizujecie wesele: w zamkowych lub pałacowych komnatach, w dworku z duszą, w stylowej restauracji, w eleganckiej sali bankietowej lub w karczmie. Pamiętajcie, że miejsce ma Wam się podobać, abyście zarówno Wy, jak i Wasi goście dobrze się w nim czuli.

Plannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak

2. Ile osób planujemy zaprosić na swoje przyjęcie weselne?

Gdy zweryfikujecie już dostępne miejsca weselne i umówicie się na spotkanie, w trakcie wizytacji miejsca i rozmowy należy zwrócić uwagę na kolejne szczegóły:

  • Sprawdźcie czy sala taneczna i jadalna są ze sobą połączone, czy znajdują się w oddzielnych salach. Zależnie od rodzaju przyjęcia weselnego i struktury zaproszonych gości układ taki ma swoje plusy i minusy.
  • Czy wybrane miejsce weselne posiada ogród, park lub dziedziniec. Warto o tym wiedzieć wcześniej, gdyż w przypadku ładnej pogody można wykorzystać to miejsce na ceremonię ślubną- gdy marzycie o ślubie w plenerze, atrakcje, sesję plenerową z gośćmi, palarnię.
  • Kolorystyka sali bankietowej mająca wpływ na wybór całościowej kolorystyki dekoracji.  Upewnijcie się, czy na teren sali może wejść wynajęta przez Was florystyka i dekorator. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku zabytkowych miejsc weselnych, w których obowiązują dekoratorów pewne obostrzenia.
Plannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak

Zdaniem naszej ekspertki z Plannerka Agnieszka Nowak:Sala weselna musi spełniać określone warunki jak miejsce dla zespołu lub dj, nastrojowe oświetlenie,duże okna (chodzi o światło dzienne i dodatkową przestrzeń optyczną)szerokie wejście oraz wyjście awaryjne (względy bezpieczeństwa), najlepiej kiedy sala nie ma filarów a jej wystrój nie ma zdecydowanych kolorów (wówczas można dodatkami w kolorze wesela dostroić ), jeśli chodzi o namiot to ważna jest bliskość zaplecza kuchennego oraz bieżącej wody i toalet. Często przy wyborze Sali decyduje ogród, plener oraz zaplecze hotelowe. W mojej ocenie istotny jest dobrze przeszkolony personel oraz ilość kelnerów podczas całego przyjęcia. Coraz większe znaczenie ma podanie menu degustacyjnego Parze Młodej oraz duża elastyczność zmian w menu. Kolejną ważną rzeczą jest kompetentny, pomocny i elastyczny menager eventów weddingowych, to dzięki Niemu „kupujemy” miejsce, uzgadniamy szczegóły, negocjujemy”.

Plannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak
Amber Room
Amber Room

Najlepszych sal weselnych szukaj w Katalogu Zankyou!

3. Ile osób będzie potrzebować noclegu?

– Miejsce, w którym planujecie zorganizować przyjęcie weselne powinno oferować kilka wariantów menu. To, jakie konkretne potrawy będą serwowane, ustala się odpowiednio wcześnie przed planowaną imprezą, ale warto jest mieć w czym wybierać. Na życzenie klientów powinna być dostępna usługa podania dla wybranych gości potraw wegetariańskich lub dietetycznych.

Zacisze Anny Korcz- Pomiechówe/ fot. Vasco Images
Zacisze Anny Korcz- Pomiechówe/ fot. Vasco Images

Sprawdźcie, co jest wliczone w cenę menu? Ile gorących posiłków, ile zimnych przystawek, zimnych i gorących napoi obejmuje menu. Czy w cenę wliczone są powitanie chlebem i solą, toast szampanem, owoce, ciasta, tort weselny, obsługa, wynajem sali? Jaka jest cena alkoholi kupowanych w lokalu lub czy można wnieść swój alkohol i jakie opłaty są pobierane z tego tytułu, np. korkowe, czy jest lodówka na wnoszony przez nas alkohol? Zapytajcie się o możliwość degustacji posiłków. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas przyjedźcie do wybranego lokalu na obiad i zobaczcie jak wygląda obsługa i sprawdźcie jak smakują potrawy. Przeglądnijcie fora ślubne i sprawdźcie opinie o wybranym lokalu. Sprawdźcie jaka jest cena menu, ile kosztuje menu dla dzieci (do jakiego wieku) oraz dla obsługi (fotograf, zespół, konsultant ślubny, kamerzysta)?

Dolina Cedronu/ bmkesek.com - Fotografia Ślubna
Dolina Cedronu/ bmkesek.com – Fotografia Ślubna

– W czasie spotkania możecie zapytać się o termin najbliższego wesela i umówić się na krótką wizytę, aby zobaczyć jak wygląda ustawienie stołów, dekoracja, ile jest miejsca na parkiecie. Pamiętajcie jednak, że dzień wesela jest bardzo pracowitym dniem dla menedżera sali oraz całej obsługi i Wasza wizyta powinna być w tym dniu krótka.

Pałac Rozalin
Pałac Rozalin

Ceny sal w Polsce są bardzo różne, uzależnione od standardu lokalu, atrakcyjności miejsca i jego otoczenia, województwa, miasta, atrakcji. Warto zsumować wszystkie koszty, przeanalizować dotychczasowe oferty, umowy i wybrać wymarzone miejsce na Wasze wesele.

Wybór sali gdzie odbędzie się przyjęcie to niełatwa decyzja, od której zależy dobre samopoczucie Młodej Pary  i gości. Warto tej decyzji poświęcić nieco czasu, bo dobrze wybrane miejsc zagwarantuje wymarzoną atmosferę i świetną zabawę do białego rana.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Komentarze (9)

Skomentuj artykuł

Jak wybrać buty do ślubu? Oto 6 wskazówek, które pomogą Ci je wybrać!
Jak wybrać buty do ślubu? Oto 6 wskazówek, które pomogą Ci je wybrać!
W tym artykule znajdziesz wszystko, co ważne przy wyborze butów dla panny młodej. Kilka porad, dzięki którym w dniu ślubu będziesz czułą się nie tylko pięknie, ale i komfortowo. Zankyou pomaga wybrać najlepsze buty dla panny młodej!
KONKURS! Co powiesz na przedślubny rejs w Skandynawii? Wygraj rejs dla dwojga!
KONKURS! Co powiesz na przedślubny rejs w Skandynawii? Wygraj rejs dla dwojga!
Okres przedślubny jest niezwykle ważnym czasem dla każdej Pary Narzeczeńskiej. Co powiecie na wspólną podróż?
Bali- rajski kierunek podróży poślubnej. Poznaj go!
Bali- rajski kierunek podróży poślubnej. Poznaj go!
Bali to będzie Twój raj. Odkryj go już dzisiaj- wspomnienia z tej podróży na pewno będą niezapomniane!

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji