• Magazyn
  • Wesele
  • Jak wybrać salę weselną? 5 wskazówek na co zwrócić uwagę!

Jak wybrać salę weselną? 5 wskazówek na co zwrócić uwagę!

Wybór sali gdzie odbędzie się przyjęcie to niełatwa decyzja, od której zależy dobre samopoczucie Młodej Pary i gości. Warto tej decyzji poświęcić nieco czasu, bo dobrze wybrane miejsc zagwarantuje wymarzoną atmosferę i świetną zabawę do białego rana.

  • Wesele
  • Polecane
  • Klasyczny

Jak wybrać lokal weselny?

Publikacja

Dobór odpowiedniego lokalu weselnego jest jedną z najważniejszych czynności, jaką musicie wykonać przygotowując się do wesela. Biorąc po uwagę ogrom atrakcji, jakie oferuje (miejsce do tańca, bufet, drinki…), jest to też również jedna z najdroższych inwestycji, które musicie wziąć pod uwagę. Lokal weselny powinien zostać zarezerwowany tak szybko, jak tylko zostanie ustalona data wesela, ze względu na wąską dostępność wolnych terminów. Cała organizacja prezentuje się dość ciężko, dlatego chcielibyśmy ułatwić Wam to zadanie, prezentując 5 kroków, jakie powinniście wykonać, aby szybko i sprawnie znaleźć salę swoich marzeń.

Krok 1. Lokalizacja

Położenie lokalu oraz dostępność

Większość Par decyduje się na zawarcie małżeństwa w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. Jednakże, istnieją nowożeńcy, którzy preferują dalsze regiony Polski, bądź też zagranicę. W tym przypadku, nie możecie zapomnieć o przyjezdnych, którzy powinni dostać się bezproblemowo na wybrane miejsce. Przedyskutujcie razem pomysły dotyczące przejazdu zaproszonych gości do lokalu weselnego, biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje transportu; także wynajem autobusów.

Dystans od miejsca zawarcia małżeństwa

Postarajcie się, aby Kościół (lub inne miejsce, gdzie odbędzie się ślub) był zlokalizowany niedaleko lokalu weselnego. Możecie również rozważyć wynajem sali, która posiada własną kapliczkę, co napewno ułatwiłoby Wam kwestię transportu. Natomiast, jeśli zdecydowaliście się na klasyczne rozwiązanie, rozdajcie swoim gościom mapki dojazdu do lokalu weselnego, tak aby unikąć zbędnego zamieszania.

Dystans do najbliższych noclegowni

Zawsze znajdą się goście, którzy potrzebują miejsca do spania, ze względu na dystans dzielący ich od swoich domów. Zadbajcie o przyjezdnych poprzez wyszukanie hoteli o atrakcyjnych cenach w pobliżu lokalu weselnego, lub zapoznajcie się z ofertą sali (często oferuję one pokoje dla Pary Młodej i jej gości).

zapiszAutorstwa IVASHstudio
Autorstwa IVASHstudio

Krok 2. Infrastruktura 

Przestrzeń

Jaki jest lokal weselny? Z ilu metrów kwadratowych się składa? Jaka jest jego przestrzeń? Czy znajduje się w nim ogród? Znajdźcie odpowiedzi na wszystkie wymienione wyżej pytania zanim podejmiecie finalną decyzję, ponieważ wpłyną one na całokształt wesela. Nie zapomnijcie wypytać się właścicieli o szczegóły umowy, tak aby uniknąć dodatkowych kosztów, jakie mogą wiązać się z wynajem miejsca.

Jednym z miejsc ze wspaniałaś przestrzenią jest Samo Centrum Wszechświata ,czyli idealna przestrzeń eventowa. Zobaczcie sami!

zapiszSamo Centrum Wszechświata fot. Luke Sezeck Photographer
Samo Centrum Wszechświata fot. Luke Sezeck Photographer
zapiszSamo Centrum Wszechświata fot. Luke Sezeck Photographer
Samo Centrum Wszechświata fot. Luke Sezeck Photographer
zapiszSamo Centrum Wszechświata fot. Luke Sezeck Photographer
Samo Centrum Wszechświata fot. Luke Sezeck Photographer

Sala weselna oraz ogród

Każda przestrzeń może służyć innym celom w trakcie przyjęcia weselnego; w jednej strefie mogą zostać serwowane koktaile, w innej znajdować się może szwecki stół, parkiet taneczny itd. Bądźcie kreatywni i w pełni wykorzystajcie potencjał wybranego lokalu weselnego.

Zewnętrzna część lokalu, czyli ogród pełni ważną rolę, szczególnie podczas wesel organizowanych wiosną oraz latem. Niemniej jednak, bez względu na panującą porą roku, zapoznajcie się z tym, co oferuje Wam otwarta przestrzeń, a może znajdziecie ciekawe inspiracje.

Udogodnienia

Niewszyscy goście mogą być w pełni sił zdrowotnych (osoby starsze, niepełnosprawne, niemowlęta), przez co potrzebują pewnych udogodnień, aby posiadać możliwość zręcznego przemieszczania się. Ta kwestia dotczy także zdrowych gości, którym, tak jak Wam zależy na jak najsprawniejszym ruchu pomiędzy różnymi atrakcjami weselnymi.

Miejsce ceremonii ślubnej

Ślub Kościelny może odbyć się również w plenerze, a mała kapliczka z pewnością nada tej oryginalnej ceremonii religijny charakter. Jeśli myślicie o ślubie cywilnym, dobrym rozwiązaniem byłby ogród, pięknie ustrojona sala, itd. Zapoznajcie się z ofertami lokali weselnych w celu upewnienia się, czy jedno z nich nie oferuje także wynajęcia miejsca w celach zaślubin.

Alternatywy dla złej pogody

Pogoda może zrujnować Wasze wesele, jeśli nie byliście dostatecznie przezorni podczas wybierania lokalu. Nie ufajcie całkowicie prognozom i szukajcie miejsca oferującego zabezpieczenia w przypadku złej pogody, dzięki czemu unikniecie zbędnego stresu, jaki może wywołać lekki deszcz.

zapiszVilla Vinci
Villa Vinci

Krok 3. Wyłączność

Wiele przyjęć, jedno miejsce

Upewnijcie się, czy w trakcie Waszego wesela nie zostały zaplanowane również inne uroczystości. Jest to bardzo ważna informacja, jeśli nie chcelibyście dzielić się wspólnym ogrodem, czy też budynkiem z inną parą.

Prywatność

Jeżeli postanowiliście dzielić budynek z inną Parą, upewnijcie się, do jakiego stopnia prywatność będzie Wam zagwarantowana. Weźcie ten aspekt pod szczególną uwagę, ponieważ wesele powinno być intymną uroczystością, spędzoną z osobami bliskimi Waszym sercom.

Liczba godzin

Każdy lokal posiada dyspozycyjność czasową, zarezerwowaną dla indywidualnej Pary organizującej wesele. Zapoznajcie się ze szczegółami ofert różnych miejsc, aby Wasze wesele mogło trwać tyle, ile planowaliście i nie zostało zakłócone przed czasem.

zapiszPlannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak

Krok 4. Liczba gości

Minimalna dopuszczalna liczba

Istnieją lokale, które akceptują wszystkie rodzaje przyjęć weselnych; od niewielkich, kameralnych po ekstrawaganckie, wielkie uroczystości. Niestety, często zdarza się, że dany lokal wymaga minimalnej liczy gości, niezbędnej do wynajem sali. Upewnijcie się wcześniej, jakie są preferencje miejsca, w którym chcielibyście zorganizować swoje wesele.

Jak wielka jest przestrzeń lokalu

Wywiedzcie się przed dokonaniem ostatecznego wyboru jaka jest pojemność danego miejsca, tak aby możliwe było pomieszczenie zaproszonych gości i zaoferowanie im godnych standardów. Zaadaptujcie lokal do potrzeb swojego przyjęcia i sprawdźcie, czy wszyscy będą posiadali wystarczająco miejsca do tańca, rozmów bez zakłócania indywidualnej strefy komfortu, jak również podstawowej swobody ruchu.

Co zrobić, gdy nie wszyscy goście zjawią się na weselu?

Upewnijcie się, czy wybrany lokal weselny oferuję opcję rabatowe, w przypadku niezjawienia się jednego z gości, tak abyście nie byli zobowiązani do zapłaty całkowitej sumy za osobę, która niepojawiła się na przyjęciu. Wiele lokali nie posiada rygorystycznych zasad prowadzenia wesel, więc warto byłoby wynegocjować korzystne warunki zarówno dla Was, jak i przedsiębiorstwa.

Jaki jest termin potwierdzenia uczestnictwa przed gości?

Dana informacja pozwoli Wam skomponować listę gości, którą dostarczycie wybranemu lokalowi. Jeśli przeraża Was wizja kwestii organizacyjnych, możecie zatrudnić wyspecjalizowany serwis (np. Wedding Planner’ów), którzy pomogą Wam w wyborze gości, odpowiednim usytuowaniu ich przy stole, czy też innych zajęciach związanych z koordynacją wesela.

zapiszPlannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak

Krok 5. Dodatki

Alkohol wliczony w cenę

Czasem, usługi barowe zostają wliczone w finalne koszta wynajmu lokalu, niemniej jednak warto upewnić się dokładnie, co oferuje dane miejsce i na jakich zasadach. Warto zainteresować się serwisem oferowanym przez lokal weselny, ponieważ może wiązać się on z zaoszczędzeniem pieniędzy i czasu, jaki musielibyście poświęcić na samodzielne załatwianie usług.

Dekoracje, oświetlenie…

Niezwykle ważne! Upewnijcie się, czy lokal zatrudnia profesjonalnych dekoratorów. W przeciwnym razie, musicie zająć się znalezieniem dostawcy osobiście lub samodzielnie zająć się dekoracją, co zdecydowanie konsumuje Wasz czas. Jeśli zdecydowaliście się na współpracę z Wedding Plannerem, zapytajcie się właścicieli lokalu, czy nie będzie to kolidowało z waszą umową. W przypadku, gdy dane miejsce świadczy również usługi dekoratorskie, dopytajcie się, czy możecie ingerować w ich projekt, tak aby styl miejsca odpowiadał Waszym gustom i charakterom.

zapiszPlannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak

Usługi montażowe

Dowiedzcie się, czy posiadacie możliwość ingerencji w układ stołów oraz innych przedmiotów, czy też mebli znajdujących się w sali weselnej. Pozwoli Wam to lepiej rozplanować miejsca dla przybyłych gości, a czasem nawet optycznie powiększyć rozmiar lokalu.

Bezpieczeństwo i parking

Zapewne chcielibyście uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z nieproszonymi gośćmi, czy nawet kradzieżą. Upewnijcie się zatem, czy wybrany lokal posiada wyspecjalizowanych ochroniarzy, którzy mogliby zapobiec tym niechcianym sytuacjom. Sprawdźcie również, jaki jest dystans do ośrodków pomocy, takich jak szpitale, policja, czy też remiza strazacka w razie wystąpienia jakiejkolwiek tragedii. Pamiętajcie, że lepiej dmuchać na zimne.

Szanujący się lokal powinien oferować swoim klientom i ich współbiesiadnikom odpowiednio duży parking, który pomieści samochody, czy też autobusy zaproszonych gości. Stwórzcie plan B, w przypadku sytuacji, gdy przyjezdni nie znajdą miejsca do zaparkowania podczas dnia wesela.

zapiszPlannerka24 Agnieszka Nowak
Plannerka24 Agnieszka Nowak
zapiszAmber Room
Amber Room

Możliwość anulowania

Proaktywność jest jedną z najważniejszych cech, jakie trzeba rozwinąć w sobie podczas planowania wesela, ze względu na wysokie koszta, jakie ponosi się podczas całego procesu organizacji. Mimo że, większość czynności zazwyczaj przebiega zgodnie z planem, musicie być przygotowani na możliwość pojawienia się nieprzewidzianych sytuacji, takich jak anulowanie rezerwacji lokalu weselnego. Sprawdźcie, czy wybrane miejsce oferuje możliwość odwołania się od rezerwacji, czy też częściowego odzyskanie kosztów wniesionych w wynajem. Pamiętajcie, że wiele lokali nie posiada sztywnych reguł związanych z kosztami organizacji wesela.

Najlepszych sal weselnych szukaj w Katalogu Zankyou!

zapiszZacisze Anny Korcz- Pomiechówe/ fot. Vasco Images
Zacisze Anny Korcz- Pomiechówe/ fot. Vasco Images

Zdaniem naszej ekspertki z Plannerka Agnieszka Nowak:Sala weselna musi spełniać określone warunki jak miejsce dla zespołu lub dj, nastrojowe oświetlenie,duże okna (chodzi o światło dzienne i dodatkową przestrzeń optyczną)szerokie wejście oraz wyjście awaryjne (względy bezpieczeństwa), najlepiej kiedy sala nie ma filarów a jej wystrój nie ma zdecydowanych kolorów (wówczas można dodatkami w kolorze wesela dostroić ), jeśli chodzi o namiot to ważna jest bliskość zaplecza kuchennego oraz bieżącej wody i toalet. Często przy wyborze Sali decyduje ogród, plener oraz zaplecze hotelowe. W mojej ocenie istotny jest dobrze przeszkolony personel oraz ilość kelnerów podczas całego przyjęcia. Coraz większe znaczenie ma podanie menu degustacyjnego Parze Młodej oraz duża elastyczność zmian w menu. Kolejną ważną rzeczą jest kompetentny, pomocny i elastyczny menager eventów weddingowych, to dzięki Niemu „kupujemy” miejsce, uzgadniamy szczegóły, negocjujemy”.

zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin

Warto poza zdjęciami wybrać lokal szukając opinii w internecie, sprawdzić stronę, media spełecznościowe, a najlepiej odwiedzić miejsce. Wiele par organizuje przyjęcie w innym kraju, a co za tym idzie szukanie sali pozostaje w internecie. Idealną pomocą są tego typu video:

To jest autorstwa Zebra Studio Multimedialne, którzy potrafią odtworzyć klimat miejsca oraz uroczystości. Są wspaniałymi filmowcami!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Zebra Studio Multimedialne Fotograf ślubny
Luke Sezeck Photographer Fotograf ślubny
Amber Room Sale weselne
Plannerka Agnieszka Nowak Konsultanci ślubni
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (15)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!