Jak rozstawić winietki dla gości na weselu? Poradnik ślubny.

Winietki są coraz bardziej popularne na weselach w Polsce. Choć znajdą się osoby, dla których są one całkowicie zbędne, my nie pierwszy raz przekonujemy do rozstawienia winietek na stole. Tym bardziej, że nierzadko stanowią one dekorację stołu i pamiątkę dla gości weselnych.

Sebastian MałachowskiDowiedz się więcej “Sebastian Małachowski”
Sebastian Małachowski

Ich zastosowanie odczuwają szczególnie te osoby, które na wesele przychodzą same, bądź nie znają nikogo spośród gości. Zakłopotanie znika, kiedy miejsca na stołach zostały odgórnie rozdzielone.

Pracownia florystyczna Astra
Pracownia florystyczna Astra

Kilka lat temu byłam zaproszona wraz z rodziną na wesele koleżanki z pracy. Niestety nie było winietek. Zajęliśmy miejsca przy pierwszym lepszym stole i………….. nikt nie chciał z nami usiąść, ponieważ nas nie znali.

Pracownia florystyczna Astra
Pracownia florystyczna Astra

Po kilkuminutowym zamieszaniu, posadzono nas na miejscach tych dzieci, które po obiedzie uciekły na kolana rodziców. Czułam się trochę winna tego zamieszania. Wiedziałam, że to przez nas przestawiano krzesła i ściskano się przy stolach, a my siedzieliśmy „w komforcie”,  bo cały stół był nasz. Wtedy też postanowiłam, że będę Parom Młodym proponować winietki.

Bajkowe ŚlubyDowiedz się więcej “Bajkowe Śluby”
Bajkowe Śluby

Ta trudna sztuka rozsadzania gości może być przyjemniejsza, jeżeli będziemy się kierować sześcioma podstawowymi zasadami:

1. Potrzebny nam będzie plan sali i możliwości ustawienia stolików z przewidywana ilością osób przy stole.
2.  Im bliższa rodzina, tym bliżej pary młodej siedzi   .
3.  Musimy być na bieżąco z sympatiami i antypatiami zaproszonych osób. Skłócone ze sobą osoby nie powinny siedzieć przy tym samym stole i jeżeli jest taka możliwość, to należy ich usadzić plecami do siebie. Jeżeli jednak musi to być jeden długi stół, to pamiętajcie – zawsze po dwóch stronach stołu i w jednej linii, nigdy naprzeciw siebie .
4.  Jeżeli wesele jest na dwóch lub więcej salach, to najstarsza część rodziny powinna siedzieć na Sali, gdzie odbywają się tańce.  Często są to osoby, które nie tańczą wcale albo niewiele, ale bardzo lubią patrzeć na zabawę innych.
5. Gdy przy jednym stole musimy posadzić gości z dwóch rodzin, to na „łączników” musimy z tych dwóch rodzin wybrać osoby najbardziej śmiałe i komunikatywne.  Dobrze, aby były w podobnej grupie wiekowej. To bardzo ważne osoby, ponieważ dokonają integracji grupy.
6. Na weselu wśród gości mamy: koleżanki pani młodej, kolegów pana młodego, wspólnych znajomych i znajomych z pracy. Bardzo często te osoby się nie znają, wiec powinniśmy im to umożliwić. Trzeba mieć sporo szczęścia, aby były to osoby o podobnych zainteresowaniach, które zawsze znajda wspólny język, więc zastanówmy się nad usadzeniem ich w kolejności takiej:

Znajomi z pracy pani młodej – koleżanki pani młodej – wspólni znajomi –  koledzy pana młodego – znajomi z pracy pana młodego (oczywiście z osobami towarzyszącymi).

Metier
Metier
Metier
Metier
Metier
Metier

PORADA: Można jeszcze pokusić się o pełny komfort matek z dziećmi oraz osób starszych i starać się nie dawać im miejsc blisko klimatyzacji i głośników, ale to już zaczyna komplikować wcześniejszy schemat

Wszystko zależy od sali, stołów, jakie mamy do dyspozycji i towarzystwa, które musimy rozsadzić, ale przynajmniej będziemy mieć komfort psychiczny, że na samym początku nikt nie będzie wałczył o dwa miejsca obok siebie. Obsługa będzie mogła zająć się podawaniem obiadu, a nie będzie musiała przekładać nakryć czy też w gorszym przypadku – dostawiać stołów. Unikniecie również nieproszonych gości, którzy mogą wejść na sale wraz z orszakiem weselnym. Rodzice, którzy przyszli z dzieckiem, a nie potwierdzili tego faktu, będą wiedzieli, że jednak miejsce obok nich należy do kogoś innego i nie posadzą dziecka na krześle, tylko wezmą na kolana.

Pracownia florystyczna Astra
Pracownia florystyczna Astra

Decyzje o rozsadzaniu i tak musicie podjąć sami, ale my  skłaniamy się do tezy, że winietki to teraz już konieczność. Załóż darmową stronę ślubną Zankyou i zaplanuj usadzenie gości przy stołach dzięki narzędziom on-line do planowania ślubu i wesela.

Specjalista portalu abcslubu.pl – Dorota Piątek,  Hotel Kazimierzflower

Źródło: abcslubu.pl/ www.facebook.com/abcslubu / www.abcslubu.pl

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Winietki ślubne pełne uroku! Usadź swoich gości przy stole weselnym
Winietki ślubne pełne uroku! Usadź swoich gości przy stole weselnym
Estetyczne i eleganckie- najmodniejsze winietki dla gości weselnych. Poznaj piękne wzory!
Mama na ślubie i weselu - co ubrać? Mamy propozycje z polskich sieciówek.
Mama na ślubie i weselu - co ubrać? Mamy propozycje z polskich sieciówek.
Ślub ukochanego dziecka to ważny dzień dla każdej matki. Co więcej ona również będzie przykuwać uwagę gości. Jaka kreacja jest więc odpowiednia na ten dzień? Zankyou przedstawia swoje propozycję sukienek na ślub dla matek Młodej Pary.
Jak wykonać wianek z żywych kwiatów - poradnik DIY
Jak wykonać wianek z żywych kwiatów - poradnik DIY
Kurs DIY jak wykonać piękny wianek z żywych kwiatów - niezastąpiony atrybut romantycznej panny młodej.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji