• Magazyn
  • Wesele
  • Opłaty za muzykę na weselu - ZAiKS, STOART, kto powinien je opłacić?

Opłaty za muzykę na weselu - ZAiKS, STOART, kto powinien je opłacić?

Jednym z najważniejszych elementów podczas wesela jest muzyka. To przy niej goście weselni bawią się w najlepsze do białego rana. Pamiętajmy jednak, że z muzyką na weselu wiążą się pewne opłaty. Czym one są? Kto powinien zapłacić ZAiKS na Weselu?

Opłaty za muzykę na weselu - ZAiKS, STOART, kto powinien je opłacić?
  • Wesele
  • Rada
  • Polska

Organizacja wesela wiążę się z wieloma przyjemnościami, ale także obowiązkami. Ilość spraw do załatwienia najlepiej spisać na kartkę. Mamy wówczas pewność, że nic nie umknie naszej uwadze. Jednym z najważniejszych elementów podczas wesela jest muzyka. To przy niej goście weselni bawią się w najlepsze do białego rana. Pamiętajmy jednak, że z muzyką na weselu wiążą się pewne opłaty. Czym one są? Kto powinien zapłacić ZAiKS na Weselu?

Czy zawsze należy opłacić ZAiKS na Weselu?

Publikacja

Jeśli planujecie skromne przyjęcie weselne, w którym uczestniczyć będzie tylko rodzina i znajomi, to za puszczenie muzyki z odtwarzacza CD, komputera, czy telefonu nie musicie płacić. Obowiązek zapłaty pojawia się w momencie, gdy ktoś czerpie korzyści zarobkowe z puszczania muzyki.

Co to są tantiemy?

Tantiemy to najprościej mówiąc wynagrodzenie autorskie. Jeśli zespół, DJ, czy konferansjer odtwarza utwory, które objęte są prawami autorskimi, musi za to zapłacić. Oczywiście niemożliwym jest opłacenie każdego wykonawcy osobno, dlatego właśnie powstały organizacje.

Co to jest ZAiKS?

ZAiKS to jedna z organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Łącznie w Polsce mamy cztery tego typu organizacje i każda działa dla innego rodzaju twórców. Opłaty są konieczne zarówno, gdy muzyką na weselu zajmuje się zespół, ale i DJ.

ZAiKS (Związek Autorów Kompozycji Scenicznych) – opłaty dla autorów tekstów i kompozytorów za odtwarzanie i wykonywanie
ZPAV
(Związek Producentów Audio-Video) – opłaty dla producentów za odtwarzanie
STOART (Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców) – opłaty dla wykonawców za odtwarzanie
SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych) – opłaty dla reprezentowanych przez siebie wykonawców (innych niż STOART) za odtwarzanie.

zapisz
fot. Fotografia z Miłości

Kto ponosi koszty ZAiKS na Weselu?

Zgodnie z obowiązują Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych za opłaty na rzecz Organizacji Zbiorowego Zarządzania odpowiada organizator imprezy. Często zdarza się tak, że to sala weselna zajmuje się zatrudnianiem muzyków, dekoracjami i całością przygotowań. W takim przypadku to właśnie właściciel lokalu, jako organizator, ma obowiązek uiszczenia obowiązkowych opłat. Jednak znacznie częściej to Para Młoda jest głównym organizatorem i wówczas to na ich barkach spoczywa obowiązek opłacenie odtwarzania i wykonywania muzyki.

Czy istnieje ułatwienie dla Pary Młodej?

Coraz częściej zdarza się, że to zespół lub DJ zobowiązują się do zgłoszenia waszego wesela do odpowiednich organizacji. Zwykle, jako osoby, które zajmują się tym zawodowo, mają wykupione licencje np. na pół roku. Dla Was to ogromne ułatwienie, gdyż nie musicie zajmować się tym samodzielnie. Ważne: informacja o tym, kto jest odpowiedzialny za zgłoszenie wesela do organizacji musi być zawarta w umowie pomiędzy wami, a zespołem/DJ. Jeśli tego nie zrobicie, to w przypadku kontroli, która wykaże, że muzycy zapomnieli o ustaleniach, odpowiedzialność i karę ponosicie wy. Przeczytajcie uważnie umowę przed podpisaniem. Bardzo często zespoły muzyczne w swoich szablonach umów mają już ten punkt wpisany.

zapisz
fot. Fotografia z Miłości

Której organizacji muszę zapłacić i jak?

Jeśli jednak okażę, się, że opłacenie licencji pozostaje po waszej stronie musicie wiedzieć, jak to zrobić. Wybór organizacji, której należy zapłacić jest zależny od tego, czy muzyka na weselu będzie wykonywana na żywo, czy też puszczana z głośników. Jeśli decydujecie się na zespół grający na żywo – zgłoście to tylko do ZAiKS. Jeśli wybieracie DJ’a, który odtwarza muzykę – to trzeba zgłosić ten fakt do wszystkich czterech organizacji. Opłacając tantiemy dla ZAiKS-u należy wejść na E-licencje i wypełnić formularz podając swoje dane. Następnie należy złożyć wniosek, podając dane, takie jak: miejsce imprezy, rodzaj lokalu, liczba osób, itp. Po wygenerowaniu umowy będzie trzeba zrealizować płatność przelewem, po dokonaniu której mailem otrzymuje się potwierdzenie zawarcia umowy w postaci pliku PDF, które trzeba wydrukować i koniecznie wziąć ze sobą na wesele.

Przy szerokiej ofercie dostępnych na rynku zespołów muzycznych warto postawić na takie osoby, które załatwią to za nas. Ilość obowiązków przedślubnych jest wystarczająco duża i jeśli tylko możemy zrezygnować z jednego – nie ma się co zastanawiać.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!