• Magazyn
  • Jak usadzić gości na weselu - ogólne zasady

Jak usadzić gości na weselu - ogólne zasady

Fakt, iż w dniu ślubu zarówno Panna Młoda jak i Pan Młody chcą otaczać się bliskimi ich sercu osobami jest kwestią bezdyskusyjną. W końcu, to obecność krewnych i przyjaciół, którzy wraz z nimi przeżywają te niesamowite chwile pełne różnej maści emocji stanowi dla nich bezcenną wartość. Oczywiście, przyszli Nowożeńcy nie wyobrażają sobie sytuacji, aby goście, którzy zostali zaproszeni na ich ślubną uroczystość, nie towarzyszyli im także podczas wesela. I tutaj pojawia się ten element organizacyjnej układanki, który spędza sen z powiek niejednej Młodej Parze - to kwestia związana z usadzeniem gości na weselu.

Jak usadzić gości na weselu - ogólne zasady
  • Organizacja
  • Rada
  • Plan stołów weselnych
  • Przyjcia weselne
  • Goście
  • Polska

Dzięki nam dowiesz się jak poradzić sobie z tym niełatwym zadaniem, aby każdy z weselników był zadowolony z przydzielonego mu miejsca. Poznasz także najważniejsze zasady, którymi warto się kierować przy usadzaniu weselnych gości, tak aby niechcący nie popełnić towarzyskiego faux pas. 

Zasady o których warto pamiętać

Publikacja

Wesele jest bez wątpienia na tyle uroczystym wydarzeniem, iż posługiwanie się pewnymi z góry ustalonymi zasadami savoir vivre nie powinno wzbudzać większych kontrowersji. W końcu, ta wyjątkowa uroczystość, na której pojawia się najbliższe nam towarzystwo jest idealną okazją do wykazania się znajomością dobrych manier i obowiązujących zwyczajów niepisanej ślubnej etykiety – poznaj te, z których warto skorzystać na własnym weselu!

Usadzenie gości według ich rangi

Niezależnie od rozstawienia stołów na sali weselnej Para Młoda powinna być otoczona osobami, które są jej najbliższe. Stosując więc zasadę precedencji – zadbaj o to, aby zasiadły one razem w Wami przy stole prezydialnym lub w pobliżu, aby mieć je w zasięgu wzroku podczas całej weselnej uroczystości. 

Zasada przeplatania 

Według zasad ślubnej etykiety, kobiety i mężczyźni powinni zostać usadzeni na zmianę. Z pewnością, spełnienie tego kryterium nie będzie stanowiło problemu, ponieważ małżeństwa lub narzeczeństwa najczęściej sadzani są obok siebie (ewentualnie naprzeciw siebie). Dlatego też na większości wesel owa zasada zostanie zachowana. 

Stosuj kryteria i podziały 

Warto jest stosować pewne kryteria, które z pewnością ułatwią nam usadzenie naszych weselnych gości. Oczywiście, możemy rozpocząć od pierwszego i najważniejszego podziału na te osoby, które zostały zaproszone przez Pannę Młodą jak i te z otoczenia Pana Młodego. Przyjęło się, że przyszli Małżonkowie niezbyt często decydują się na mieszanie ze sobą członków obu rodzin – ich wybór podyktowany jest faktem iż nie mają pewności czy ich integracja przebiegnie pomyślnie. Schematy, które pomogą nam w przydzielaniu miejsc dla uczestników wesela mogą zostać utworzone na podstawie zbieżności ich wieku, zainteresowań, wzajemnych sympatii i antypatii, poglądów, a także w przypadku wesel międzynarodowych – ich miejsca pochodzenia bądź języka ojczystego. 

zapiszUsadzenie gości przy stołach weselnych
Usadzenie gości przy stołach weselnych

Rozstawienie stołów

Choć oczywiście to jakie rozstawienie stołów pojawi się na naszym weselnym przyjęciu może zależeć od wielu czynników takich jak naszych własnych preferencji, dostępnych na sali mebli czy wielkości weselnej lokalizacji – to warto zaznaczyć iż stół prezydialny przy którym zasiada Młoda Para powinien zawsze znajdować się w centralnym punkcie sali, aby każdy z weselników mógł bez problemu podziwiać świeżo upieczonych Małżonków.

Najczęściej sale weselne przystosowane są do rozstawienia stołów w kształcie litery “U” lub “E” – w obydwóch przypadkach, stół Pary Młodej powinien znajdować się w centrum, jednak rozmieszczenie gości nieco się od siebie różni. W kształcie “U” po jednej stronie zasiadają goście Panny Młodej, a po drugiej – ze strony Pana Młodego. Z kolei, litera “E” składa się ze stołu prezydialnego oraz ułożonych na przeciwko trzech stołów przygotowanych na przybycie weselników. W tej sytuacji na środku znajdzie się najbliższa rodzina Młodych, a przy dwóch pozostałych stołach dalsi krewni, przyjaciele i znajomi. 

Niektóre lokalizacje weselne mają do dyspozycji jedynie stoły okrągłe. Jak usadzić gości w tej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie rozdzielenie naszych weselników według konkretnych kategorii, np. kuzynostwo, osoby starsze czy znajomi z pracy. Dzięki temu z pewnością będą zadowoleni z przydzielonego im miejsca, a także Młoda Para będzie miała mniejszy dylemat podczas planowania lokalizacji weselnych winietek. W tym wypadku, nie musimy się również martwić o właściwie wyeksponowanie stołu prezydialnego – jego odmienny kształt – najczęściej prostokątny – zrobi to za nas! 

zapiszRozmieszczenie gości przy stołach na weselu (Fot: Kinga Rybarczyk)
Rozmieszczenie gości przy stołach na weselu (Fot: Zaiskrzyło – Patrycja Skwarczyńska)

Stół prezydialny

Stół przy którym zasiądzie Młoda Para podczas własnego wesela jest tym, który powinien skupiać wzrok wszystkich weselnych gości. Najczęściej jest on wyróżniony w szczególny sposób. Jego kształt, obfitość dekoracji czy ozdobna ścianka znajdująca się za Nowożeńcami – to tylko parę przykładów tego, w jaki sposób można zaznaczyć jego wysoką weselną pozycję.

Znaczenie stołu prezydialnego jest tak istotne nie tylko ze względu na fakt, iż zasiada przy nim Młoda Para, ale także wszyscy uczestnicy weselnej uroczystości, którzy są dla nich szczególnie ważni. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto powinien pojawić się u boku Młodych – ta decyzja należy tylko do nich. Jednak z reguły – powołując się na zasadę precedencji, która mówi iż goście powinni być rozmieszczeni wedle ich rangi – najczęściej są to rodzice Pana Młodego oraz Panny Młodej, a także Świadkowie obu ze stron. Czasem zdarzają się jednak pewne odstępstwa od reguły. Zgodnie z życzeniem Młodej Pary, mogą dołączyć do nich osoby towarzyszące Świadkom, a także rodzeństwo, dziadkowie czy inne osoby bliskie ich sercu. 

zapiszStół prezydialny
Stół prezydialny

Usadzenie najbliższej rodziny

Zarówno Pan Młody jak i Panna Młoda chcą świętować ten szczególny dla nich dzień w otoczeniu najbliższych. Dlatego też tym członkom rodziny, których darzymy szczególnym uczuciem znajdźmy miejsce przy stole prezydialnym. Warto pamiętać, że siedziska koło Panny Młodej zarezerwowane są dla jej obecnych już teściów, a Pan Młody może się cieszyć towarzystwem mamy i taty swojej Małżonki. Jeśli jednak w swoim otoczeniu mamy więcej osób, które mają dla nas szczególne znaczenie, a nie możemy pomieścić ich wszystkich przy stole głównym – zadbajmy o to, aby znalazły się jak najbliżej nas, niezależnie od rozłożenia stołów. Najczęściej w tej grupie znajdzie się rodzeństwo, chrzestni oraz dziadkowie – choć nie tylko. Czasem zażyłości w rodzinie nie są tak silne, a nasi przyjaciele są nam bliżsi niż te osoby, z którymi wiążą nas więzy krwi – w tym wypadku blisko Młodych mogą się też znaleźć przyjaciele na których możemy liczyć w każdej sytuacji.

zapiszRodzice Panny Młodej przy stole prezydialnym
Rodzice Panny Młodej przy stole prezydialnym

Usadzenie pozostałej części rodziny

Jeżeli decyzję dotyczącą usadzenia najbliżej rodziny macie już za sobą – przyszedł czas na resztę gości. Choć oczywiście, w tym wypadku również można zastosować zasadę precedencji to jednak najbardziej istotnym jest, czy Para Młoda zdecyduje się na pomieszanie gości zasiadających przy weselnych stołach czy zastosowanie klarownego podziału na osoby z otoczenia Panny Młodej oraz te zaproszone przez Pana Młodego. Zmieszanie rodzin z obu stron jest dość ryzykowne, szczególnie kiedy ich członkowie nie mieli uprzedniej możliwości, aby się poznać. Według Zankyou najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest klasyczny podział i w tych dwóch grupach można następnie zaplanować ich rozkład według wybranego schematu o którym wspominaliśmy nieco wyżej. 

zapiszUsadzenie gości przy stołach weselnych
Usadzenie gości przy stołach weselnych

Uwzględnienie sympatii i antypatii rodzinnych

Jak mawiają – z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Niestety, to powiedzenie coraz częściej ma swoje odbicie również w rzeczywistych relacjach w rodzinie. Warto więc mieć na względzie sympatie i antypatie, które występują w Waszych kręgach rodzinnych. Stosując tę zasadę – usadź osoby, które uwielbiają swoje towarzystwo jak najbliżej siebie, a te które nie chcą wdawać się w niepotrzebne kłótnie i prowadzenie krótkich pogadanek z osobami za którymi nie przepadają  – jak najdalej, aby nie było to dla nich smutną koniecznością. 

zapiszCzłonkowie rodziny bawiący się na weselu
Członkowie rodziny bawiący się na weselu

Uwzględnienie dzieci i seniorów

Podczas rozważań na temat rozmieszczenia gości przy stołach weselnych – nie możemy zapomnieć zarówno o najmłodszych jak i najstarszych uczestnikach zabawy. W przypadku małych dzieci postawcie na osobny stół przy którym zasiądą razem z animatorką, która z pewnością przygotuje dla nich interesujące je atrakcje. Jeśli nie planujecie wyodrębnionej lokalizacji dla najmłodszych to milusińscy powinni towarzyszyć rodzicom przy stole weselnym. 

Co uczynić w przypadku seniorów? Jeśli na Waszym weselu mają pojawić się osoby starsze czy niedołężne warto posadzić je przodem do parkietu – i o ile jest to możliwe – w jego bliskiej odległości. Chyba żadna Para Młoda nie chciałaby, aby ich dziadkowie przegapili kulminacyjne momenty wesela czy najzabawniejsze atrakcje tego wieczoru. Pamiętaj jednak, aby zachować odpowiedni dystans dzielący osoby starsze od orkiestry – głośna muzyka może być dla nich sporym utrudnieniem podczas rozmów z innymi gośćmi, a hałas wywołać ich obniżone samopoczucie.

zapiszDzieci i seniorzy jako uczestnicy weselnej zabawy
Dzieci i seniorzy jako uczestnicy weselnej zabawy

Treść tego artykułu miała być dowodem na to, iż usadzenie gości przy stołach weselnych nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać – mamy nadzieję, że właśnie takie odczucia towarzyszą Wam po jego przeczytaniu. Trzymamy kciuki i życzymy, aby każdy z gości był zadowolony odnajdując swoje imię i nazwisko na planie stołów.

Powodzenia!

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!