Organizacja wesela krok po kroku - od czego zacząć?

Rozpoczynając przygotowania do ślubu musimy pamiętać, że będzie to długofalowy proces, który najlepiej oprzeć na doświadczeniu Par, które swój ślub mają już za sobą. Zorganizowanie wymarzonego ślubu nie jest łatwe, gdyż poza uszanowaniem gustów 2 osób, należy uwzględnić odmienne tradycje i zwyczaje 2 rodzin. Wszystkie te plany i marzenia muszą się jeszcze zmieścić w wyznaczonym budżecie. Powstaje zatem pytanie, jak zorganizować wymarzony ślub?

5czwartych
5czwartych

Zgodnie z powiedzeniem: „Jaki ślub – takie całe życie”, warto się odpowiednio przygotować do tego ważnego dnia1

Od czego należy zacząć? Najlepiej od wyznaczenia daty ślubu, zastanowienia się czy ma być to ślub konkordatowy czy tylko cywilny, ilu gości chcemy zaprosić, czy chcemy wesele tradycyjne czy nowoczesne.

AnnArt Studio
AnnArt Studio

Następnym krokiem powinno być spotkanie z rodzicami w celu omówienia najważniejszych kwestii organizacyjnych, aby w przyszłości nie było żadnych nieporozumień, kto za co płaci i czym się zajmuje, a także opracowanie wstępnego budżetu przewidywanych wydatków. Ważne jest przy tym sporządzenie listy gości co ułatwi nam wszelkie rachunki, a także harmonogramu przygotowań, aby wiedzieć co i kiedy mamy zamiar załatwić.

Kolejny krok to znalezienie miejsca na wesele, które będzie odpowiadało naszym oczekiwaniom i szybkie zarezerwowanie lokalu. W miesiącach bądź miejscach cieszących się wyjątkową popularnością terminy mogą być wcześniej zarezerwowane i aby tego uniknąć, miejsce przyjęcia weselnego należy wybrać na rok lub półtora roku przed wyznaczonym dniem ślubu. Warto przy tym od razu zarezerwować termin w kościele lub urzędzie, aby nikt nas nie wyprzedził i nie pozbawił „wolnej godziny” w dniu, w którym wymarzyliśmy sobie naszą ceremonię.

Aga Bondyra
Aga Bondyra

Jeśli termin i salę już mamy, zabierzmy się za poszukiwania usługodawców ślubnych: dobrego zespołu lub dj-a, fotografa i kamerzysty, jeśli w ogóle chcemy mieć video pamiątkę z wesela. Ci podwykonawcy również są bardzo ważni na naszym przyjęciu i najlepiej w ich przypadku skorzystać z doświadczenia znajomych, zamężnych już par, aby nie okazało się, że na weselu ich praca pozostawia dużo do życzenia. Bez dobrej muzyki i profesjonalnego prowadzenia wesele nie będzie udane, a bez świetnego reportażu zdjęciowego, trudno będzie idealnie zapamiętać wszystkie najważniejsze dla nas chwile. Zróbmy to również z rozsądnym wyprzedzeniem, aby uniknąć konieczności „brania, co popadnie”.

Ważnym elementem organizacyjnym jest również wybór sukni ślubnej i garnituru dla Pana Młodego. Pamiętajmy, że od sukni wszystko się zaczyna i do niej właśnie dekoratorka dobiera bukiet, butonierkę czy całą dekorację. Bo przecież Panna Młoda to ta najpiękniejsza i najważniejsza tego dnia! Kolejnym wyborem, jakiego musimy dokonać, powinna być dekoracja sali weselnej i dekoracja kościoła lub USC. 

W następnym kroku zaprojektujmy wymarzoną papeterię, ale nie zapomnijmy przy tym, iż wszystko musi idealnie ze sobą współgrać. Na tym etapie potrzebne nam będą tylko zaproszenia ślubne, ale po potwierdzeniu ostatecznej ilości gości, przydadzą się również winietki na wesele, karty menu i tablica z usadzaniem gości. Jeśli natomiast zapraszamy gości z zagranicy, pamiętajmy również o zawiadomieniach (save the date), które wysyła się jeszcze przed zaproszeniami, aby goście mogli dokonać wcześniejszych rezerwacji lotu. No i najważniejsze, jeśli jeszcze do tego momentu nie wybraliśmy świadków, którzy będą nam asystować podczas ceremonii, zróbmy to właśnie teraz, aby powiadomić ich o tym zaszczycie podczas wręczania zaproszenia.

Cuda Niewidy
Cuda Niewidy

Istotną kwestia jest również wybór muzyków na ślub, bo nic gorszego nie może nas spotkać niż zawodzący głos organisty i zatykane uszy naszych gości.

Zaplanujmy również wybór transportu: dla gości i Pary Młodej, jeśli odległości od kościoła/usc są duże, a także rezerwację noclegów, jeśli mamy gości przyjezdnych. Wybierzmy również ewentualne atrakcje na ślub i wesele, które mogłyby urozmaicić nasze wesele i stanowić atrakcyjną pamiątkę na zdjęciach. A jeśli takowych nie planujemy, zapewnijmy chociaż gościom mały dowód wdzięczności za ich przybycie – souvenir w środku z małą niespodzianką, np. czekoladową czy migdałową.

Zbliżając się nieubłaganie do daty ślubu nie zapomnijmy o obrączkach, torcie i rezerwacji podróży poślubnej, jeśli taka jest planowana. Tort to ważny symbol każdego wesela i istotne jest przede wszystkim, aby był smaczny i wyglądał gustownie. Dlaczego więc nie dopasować jego dekoracji do całości? Można zamówić gładki, bez ozdób i poprosić swoją dekoratorkę o jego upiększenie np. z kwiatków, które pozostaną po zrobionej dekoracji na stołach…

A na koniec, aby dopełnić całość organizacji i odetchnąć nieco od trudnych decyzji i wyborów, umówmy się na próbną fryzurę, makijaż, manicure i spróbujmy się choć trochę zrelaksować…

Oczywiście wszystkie podane powyżej kroki zależą w dużej mierze od tego, ile mamy czasu i jakim dysponujemy budżetem na całą organizację. Pamiętajmy również, że jeśli nie radzimy sobie ze wszystkimi etapami organizacyjnymi, zawsze możemy poprosić o pomoc najbliższych lub po prostu wybierzmy profesjonalną agencję ślubną, która z racji swojego doświadczenia zorganizuje nam ślub marzeń i zdejmie z naszych barków cały trud i stres, jaki powoduje organizacja ślubu i wesela.

Autor: Ekspert portalu abcslubu.pl – Marzena Ramotowska, Ślubna Pracownia Olsztyn
Fot. BW Photography

Źródło: abcslubu.pl  /www.abcslubu.pl /www.facebook.com/abcslubu

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Komentarze (1)

Skomentuj artykuł

Aby szczęście w małżeństwie nigdy nie ustało – przesądy ślubne od pierścionka zaręczynowego po strój Młodej Pary
Aby szczęście w małżeństwie nigdy nie ustało – przesądy ślubne od pierścionka zaręczynowego po strój Młodej Pary
Młoda Para powinna o szczeście w małżeństwie dbać od samego początku! Niektóre przesądy ślubne mają jej w tym pomóc. Z nami dowiedz się jakie!
Jak wybrać dodatki dla Pana Młodego? Rady specjalistów!
Jak wybrać dodatki dla Pana Młodego? Rady specjalistów!
Krawat jest bardzo ważnym elementem w ubiorze pana młodego. Zobacz kilka prostych zasad!
Już w następny weekend Cracow Bridal Weekend! Ślubny weekend przed nami!
Już w następny weekend Cracow Bridal Weekend! Ślubny weekend przed nami!
Mamy zaszczyt poinformować, że w dniach 21 – 22 października w przestrzeniach Tytano przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie oraz w siedzibach Partnerów odbędzie się I edycja krakowskiego weekendu ślubnego: Cracow Bridal Weekend.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji