Dzieci na ślubie i weselu - jak zadbać o najmłodszych gości

Rodzina i znajomi na ślubie to oczywistość. A dzieci? Te z rodziny lub dzieci znajomych? No to już nie taka oczywistość. Każdy z własnego doświadczenia wie, że z ich obecnością na ślubie i weselu bywa różnie. Jednocześnie nikt nie zmusi Młodej Party do tego by zapraszała gości wraz z dziećmi. Ludzie jednak najczęściej uważają, że takie postępowanie jest nietaktowne, a Młodzi mogą obawiać się tego, że część gości, nie chcąc zostawiać dzieci w domu, po prostu nie zjawi się na uroczystości. Ale, jak każdy wie, nie taki diabeł straszny jak go malują, a dzieci na ślubie i weselu, gdy dobrze zorganizujemy im czas, to nie powód takiego zamieszania, jak mogłoby się wydawać!

Maluszki w garniturkach, ślicznych sukienkach i kokardkach, anielskich loczkach, niby przestraszone, a jednak oczarowane magią sytuacji – czy to nie uroczy widok i ozdoba uroczystości ślubnej?

Fot. Kamil Borkiewicz

A co zrobić z niesfornymi maluchami, które podczas ceremonii ślubnej zaczną dokazywać w najlepsze? Jak temu zapobiec? No sprawa może nie być łatwa. Chyba każdy z nas będąc dzieckiem nudził się podczas długich uroczystości, na których nie było, zdaniem dzieci nic godnego dłuższej uwagi, bo w końcu to nie był ślub Pszczółki Mai i Gucia, na którym rozweselał ich Miś Kłapouszek. I tak jest do dzisiaj. Dlatego warto jest zastanowić się nad takim umiejscowieniem rodziców z dziećmi, by maluchy nie zakłóciły tej ważnej ceremonii. Można więc przydzielić im miejsce niedaleko wyjścia, by, w razie potrzeby, rodzice mogli wyjść z nimi na zewnątrz. Można również, przed wejściem, dać im jakiś mały upominek, dzięki któremu znajdą one sobie jakieś zajęcie. Pamiętajmy jednak, żeby upominek nie wydawał żadnych odgłosów!

Źródło: Manufaktura Fotografii

Części dzieci można wyznaczyć pewne zadania. Na ślubach wielu par dziecko niesie poduszkę z obrączkami. Widok takiego przekazania obrączek jest niesamowity i wzruszający, a dziecko, które to robi jest tak przejęte swoją rolą, że to dodaje mu jeszcze większego uroku. Również świetnym pomysłem jest wyznaczenie dzieciom zadania w postaci wręczania przybywającym na uroczystość gościom drobnych upominków, np. okolicznościowych czekoladek.

Fot. Margo Tlałka

Nie zapominajmy również o tym, że dzieci uwielbiają wszystko to co kolorowe i co da się rozsypać, podrzucić. Tak więc, dziewczynki zawsze chętnie będą sypały przed Młodą Para kwiat! A wszystkim dzieciom frajdę przyniesie rozsypywanie, na wychodzących z uroczystości Nowożeńców, kolorowego konfetti czy ryżu. I pamiętajmy – im więcej dzieci to robi, tym bardziej oszałamiająco to wygląda! A dzieci mają prawdziwą uciechę, no i mogą poczuć, że one też są ważne!

Fot. Wojciech Marzec

Przy organizacji wesela należy pamiętać o tym, że dzieci bawią i zachwycają inne rzeczy niż dorosłych. Warto więc nie wyznaczać im miejsca do siedzenia przy stołach z dorosłymi, a zorganizować specjalny stół dla dzieci. Ważne jest także, żeby jedzenie, które na nim zagości było odpowiednie dla maluchów. Pamiętajmy bowiem, że wykwintne dania, to raczej nie ich preferencje. Zwykłe udka z kurczaka, spaghetti, czy hamburgery, to w przypadku dzieciaków, strzał w dziesiątkę! Oczywiście na maluchy trzeba mieć oko, więc dobrze będzie jeżeli gdzieś w pobliżu takiego stołu posadzimy odpowiedzialne osoby (nie koniecznie dorosłych, ale np. starsze rodzeństwo). Na stole, albo gdzieś w jego pobliżu można zostawić im przybory do malowania i oczywiście papier, lub np. jakieś gry planszowe – z pewnością ich to ucieszy.

Fot. Rafał Podstawny

Oczywiście nikt nie chce, by w ręce maluchów dostał się alkohol, którego na weselach nie brakuje! Dlatego pod tym względem dorośli muszą być czujni. A jeżeli chodzi o pierwszy toast, to dzieci mogą brać w nim udział, tylko oczywiście w ich kieliszkach powinien znajdować się napój bezalkoholowy, np. bezalkoholowy szampan dla dzieci.

Fot. Łukasz Majer

Dzieci, to czysta, chodząca energia! Nawet te z pozoru nieśmiałe w końcu się rozkręcą, szczególnie gdy są w towarzystwie rówieśników. Tańce, hulance, swawola – uwielbiają to! Żeby jednak nie stała im się przy tym krzywda, muszą być pod kontrolą starszych. Warto tutaj zastanowić się nad wynajęciem opiekunki lub animatora, który zorganizuje dzieciom świetnie czas i sprawi, że nie będą się nudzić. A przy okazji rodzice nie będą musieli ciągle oglądać się na swoje pociechy. Profesjonalnych animatorów dla dzieci na wesele znajdziemy na stronach: DzieciNaWeselu, Hoopek, Mapet4u.

Fot. Kamil Borkiewicz

Jeżeli mamy taką możliwość to warto jest również wyznaczyć salę lub pokój, który zostanie przeznaczony na sypialnie dla najmłodszych. Bo przecież jak wiadomo, 99% dzieciaków, nie jest w stanie bawić się do rana. A jak już się zmęczą i sił im zabraknie, to szukają miejsca by zapaść w błogi sen. Taka sala powoduje, że nie muszą szarpać mamy za spódnice i rozpaczliwie wołać, że chcą iść do domu. A rodzice nie muszą kończyć zabawy jeszcze przed oczepinami!

Teraz już wiecie, jak łatwo zorganizować niezapomniany dzień i niesamowitą zabawę również dla najmłodszych gości! I z pewnością zauważyliście, że to nie takie trudne!

Więcej informacji o

Komentarze (5)

Skomentuj artykuł

Polish and cookies
Najlepsze prezenty dla gości weselnych
Bardzo miłą formą podziękowania dla gości weselnych, jest wręczenie im drobnego podarunku. Nie musi to być kosztowny prezent ważne, aby pochodził prosto z serca.
Jak wybrać salę weselną? 5 wskazówek na co zwrócić uwagę!
Jak wybrać salę weselną? 5 wskazówek na co zwrócić uwagę!
Wybór sali gdzie odbędzie się przyjęcie to niełatwa decyzja, od której zależy dobre samopoczucie Młodej Pary i gości. Warto tej decyzji poświęcić nieco czasu, bo dobrze wybrane miejsc zagwarantuje wymarzoną atmosferę i świetną zabawę do białego rana.
Jak zorganizować kameralny ślub i wesele? Mamy wspaniałe rekomendacje!
Jak zorganizować kameralny ślub i wesele? Mamy wspaniałe rekomendacje!
Dziś kilka słów o tym, jak zorganizować kameralny ślub i wesele...

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji