Dzieci na ślubie i weselu - jak zadbać o najmłodszych gości

Rodzina i znajomi na ślubie to oczywistość. A dzieci? Te z rodziny lub dzieci znajomych? No to już nie taka oczywistość. Każdy z własnego doświadczenia wie, że z ich obecnością na ślubie i weselu bywa różnie. Jednocześnie nikt nie zmusi Młodej Party do tego by zapraszała gości wraz z dziećmi. Ludzie jednak najczęściej uważają, że takie postępowanie jest nietaktowne, a Młodzi mogą obawiać się tego, że część gości, nie chcąc zostawiać dzieci w domu, po prostu nie zjawi się na uroczystości. Ale, jak każdy wie, nie taki diabeł straszny jak go malują, a dzieci na ślubie i weselu, gdy dobrze zorganizujemy im czas, to nie powód takiego zamieszania, jak mogłoby się wydawać!

Maluszki w garniturkach, ślicznych sukienkach i kokardkach, anielskich loczkach, niby przestraszone, a jednak oczarowane magią sytuacji – czy to nie uroczy widok i ozdoba uroczystości ślubnej?

Fot. Kamil Borkiewicz

A co zrobić z niesfornymi maluchami, które podczas ceremonii ślubnej zaczną dokazywać w najlepsze? Jak temu zapobiec? No sprawa może nie być łatwa. Chyba każdy z nas będąc dzieckiem nudził się podczas długich uroczystości, na których nie było, zdaniem dzieci nic godnego dłuższej uwagi, bo w końcu to nie był ślub Pszczółki Mai i Gucia, na którym rozweselał ich Miś Kłapouszek. I tak jest do dzisiaj. Dlatego warto jest zastanowić się nad takim umiejscowieniem rodziców z dziećmi, by maluchy nie zakłóciły tej ważnej ceremonii. Można więc przydzielić im miejsce niedaleko wyjścia, by, w razie potrzeby, rodzice mogli wyjść z nimi na zewnątrz. Można również, przed wejściem, dać im jakiś mały upominek, dzięki któremu znajdą one sobie jakieś zajęcie. Pamiętajmy jednak, żeby upominek nie wydawał żadnych odgłosów!

Źródło: Manufaktura Fotografii

Części dzieci można wyznaczyć pewne zadania. Na ślubach wielu par dziecko niesie poduszkę z obrączkami. Widok takiego przekazania obrączek jest niesamowity i wzruszający, a dziecko, które to robi jest tak przejęte swoją rolą, że to dodaje mu jeszcze większego uroku. Również świetnym pomysłem jest wyznaczenie dzieciom zadania w postaci wręczania przybywającym na uroczystość gościom drobnych upominków, np. okolicznościowych czekoladek.

Fot. Margo Tlałka

Nie zapominajmy również o tym, że dzieci uwielbiają wszystko to co kolorowe i co da się rozsypać, podrzucić. Tak więc, dziewczynki zawsze chętnie będą sypały przed Młodą Para kwiat! A wszystkim dzieciom frajdę przyniesie rozsypywanie, na wychodzących z uroczystości Nowożeńców, kolorowego konfetti czy ryżu. I pamiętajmy – im więcej dzieci to robi, tym bardziej oszałamiająco to wygląda! A dzieci mają prawdziwą uciechę, no i mogą poczuć, że one też są ważne!

Fot. Wojciech Marzec

Przy organizacji wesela należy pamiętać o tym, że dzieci bawią i zachwycają inne rzeczy niż dorosłych. Warto więc nie wyznaczać im miejsca do siedzenia przy stołach z dorosłymi, a zorganizować specjalny stół dla dzieci. Ważne jest także, żeby jedzenie, które na nim zagości było odpowiednie dla maluchów. Pamiętajmy bowiem, że wykwintne dania, to raczej nie ich preferencje. Zwykłe udka z kurczaka, spaghetti, czy hamburgery, to w przypadku dzieciaków, strzał w dziesiątkę! Oczywiście na maluchy trzeba mieć oko, więc dobrze będzie jeżeli gdzieś w pobliżu takiego stołu posadzimy odpowiedzialne osoby (nie koniecznie dorosłych, ale np. starsze rodzeństwo). Na stole, albo gdzieś w jego pobliżu można zostawić im przybory do malowania i oczywiście papier, lub np. jakieś gry planszowe – z pewnością ich to ucieszy.

Fot. Rafał Podstawny

Oczywiście nikt nie chce, by w ręce maluchów dostał się alkohol, którego na weselach nie brakuje! Dlatego pod tym względem dorośli muszą być czujni. A jeżeli chodzi o pierwszy toast, to dzieci mogą brać w nim udział, tylko oczywiście w ich kieliszkach powinien znajdować się napój bezalkoholowy, np. bezalkoholowy szampan dla dzieci.

Fot. Łukasz Majer

Dzieci, to czysta, chodząca energia! Nawet te z pozoru nieśmiałe w końcu się rozkręcą, szczególnie gdy są w towarzystwie rówieśników. Tańce, hulance, swawola – uwielbiają to! Żeby jednak nie stała im się przy tym krzywda, muszą być pod kontrolą starszych. Warto tutaj zastanowić się nad wynajęciem opiekunki lub animatora, który zorganizuje dzieciom świetnie czas i sprawi, że nie będą się nudzić. A przy okazji rodzice nie będą musieli ciągle oglądać się na swoje pociechy. Profesjonalnych animatorów dla dzieci na wesele znajdziemy na stronach: DzieciNaWeselu, Hoopek, Mapet4u.

Fot. Kamil Borkiewicz

Jeżeli mamy taką możliwość to warto jest również wyznaczyć salę lub pokój, który zostanie przeznaczony na sypialnie dla najmłodszych. Bo przecież jak wiadomo, 99% dzieciaków, nie jest w stanie bawić się do rana. A jak już się zmęczą i sił im zabraknie, to szukają miejsca by zapaść w błogi sen. Taka sala powoduje, że nie muszą szarpać mamy za spódnice i rozpaczliwie wołać, że chcą iść do domu. A rodzice nie muszą kończyć zabawy jeszcze przed oczepinami!

Teraz już wiecie, jak łatwo zorganizować niezapomniany dzień i niesamowitą zabawę również dla najmłodszych gości! I z pewnością zauważyliście, że to nie takie trudne!

Więcej informacji o

Komentarze (5)

Skomentuj artykuł

Świadkowie na ślubie – zaszczyty i obowiązki, czyli o czym należy pamiętać!
Świadkowie na ślubie – zaszczyty i obowiązki, czyli o czym należy pamiętać!
Masz zostać świadkiem, świadkową, druhną lub drużbą? Stres odłóż na bok. Już teraz Zankyou podpowie Ci w czym możesz przysłużyć się przyszłej Młodej Parze!
Suknie dla gości weselnych polskich projektantów: poznaj najpiękniejsze kreacje na wiosna/lato 2015!
Suknie dla gości weselnych polskich projektantów: poznaj najpiękniejsze kreacje na wiosna/lato 2015!
Najpiękniejsze suknie dla gości weselnych polskich projektantów! Poznaj kreacje na wiosna/lato 2015!
Druhny na ślubie - ubiór i obowiązki
Druhny na ślubie - ubiór i obowiązki
Kogo wybrać na druhnę, jak powinny wyglądać druhny oraz co należy do ich obowiązków, dowiesz się z niniejszego artykułu na Zankyou!

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji