• Magazyn
  • Jak wybrać datę ślubu? 5 praktycznych porad

Jak wybrać datę ślubu? 5 praktycznych porad

Cały czas zastanawiacie się nad datą ślubu? Z chęcią Wam w tym pomożemy! Przygotowaliśmy 5 praktycznych porad na wybranie idealnej daty!

Jak wybrać datę ślubu? 5 praktycznych porad
  • Ceremonia
  • Rada
  • Polska

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić przed zaczęciem planowaniem ślubu to zastanowienie się nad wyborem daty na ten wielki dzień. Zrób to ze spokojem. Wybranie daty ślubu może pozornie wydawać się proste, ale biorąc pod uwagę ile ludzi się zaręcza, znalezienie idealnego miejsca, które będzie dostępne w dniu, który najbardziej Tobie pasuje, może okazać się naprawdę trudne. Jak uniknąć tego problemu? Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 praktycznych rad! 

 

 Spróbuj wybrać szczególną dla Ciebie datę

Publikacja

Celowo użyliśmy słowa „spróbuj” ponieważ nie jest to wcale takie łatwe. Twoje wymarzone miejsce na wesele, może być w tym czasie zajęte. Jeżeli, nie chcesz czekać, zastanów się nad wyborem innego dnia. Dobrym pomysłem jest, żeby data ślubu przypadała w dniu, który miał jakieś szczególne znaczenie w związku: pierwsza randka, pierwszy pocałunek, pierwszy raz kiedy wyznaliście sobie miłość lub inny dzień, który szczególnie zapadł w waszej pamięci. 

Wybierając datę ślubu, możecie także pomyśleć o numerach, które przynoszą szczęście, numerach które są dla was symboliczne i mają jakieś znaczenie. W każdym razie warto wcześnie wybrać datę ślubu i od razu skontaktować się z miejscem gdzie chcemy wyprawić uroczystość, żeby zobaczyć czy jest wolne w tym terminie. Im szybciej to zrobicie, będziecie mieli większą szansę na wyprawienie ślubu w wymarzonym dniu. 

 

Weź pod uwagę pory roku

Chociaż daty, które odegrały szczególne znaczenie w związku są niewątpliwie ważne, para młoda powinna wziąć także pod uwagę porę roku w której chce wyprawić swój ślub. Najczęściej wybierane pory roku to wiosna i lato, nie tylko z powodu dobrej pogody ale także z powodu dużego wyboru miejsc na łonie natury. Nie należy zapominać, że jesień i zima także mają w sobie urok. Można znaleźć wiele przepięknych miejsc, idealnych na wyprawienie wesela w tych porach roku. 

Z uwagi na to, ile ludzi decyduje się na wyprawienie ślubu latem bądź wiosną, żeby mieć zapewnioną dobrą pogodę, trudno jest znaleźć wolny termin w tym właśnie czasie. Dlatego ważne jest, żeby wybrać datę ślubu z dużym wyprzedzeniem. Ślub na łonie natury jest niewątpliwie niesamowity, dlatego też cieszy się dużą popularnością. Zaplanowanie ślubu jesienią, bądź zimą jest o wiele prostsze. W tym czasie bez problemu znajdziecie wolne terminy.

Najlepszym dniem tygodnia na wyprawienie ślubu jest sobota. Wesele może wtedy trwać o wiele dłużej i nikt nie musi martwić się o to, że na drugi dzień trzeba iść do pracy. Ponieważ sobota jest najlepszym dniem na wyprawienie wesela, jest przez to także najbardziej pożądanym dniem. Trudno jest znaleźć wolny termin. Dlatego warto jest pomyśleć o tym wcześniej i zarezerwować miejsce z dużym wyprzedzeniem, zarówno miejsce na wesele jak i kościół, w którym chcecie, żeby odbyła się ceremonia ślubna.

Dużą popularnością cieszy się także piątek. Jest to drugi z kolei, najczęściej wybierany dzień. Pary wolą wyprawiać swoje wesele w piątek niż w niedziele, mimo że to dzień wolny. Niewiele osób musi iść do pracy w sobotę, więc goście mogą się bawić zdecydowanie dłużej. Takie śluby wyprawia się przeważnie w późniejszych godzinach. Zdarza się jednak wyprawiać je po popołudniu. Mimo, że o wiele łatwiej jest znaleźć wolny termin w czasie tygodnia, jest niewiele par, które się na to decyduję. Państwo młodzi boją się, że dużo gości nie będzie mogło przyjść  z powodu tego ,że muszą iść do pracy na drugi dzień ( niewiele jest osób, które decyduję się wzięcie dnia wolnego z powodu czyjegoś ślubu). O ile szczególna dla ciebie data nie przypada na środek tygodnia, odradzamy Ci zdecydowanie się na wyprawienie ślubu w tym czasie. 

Spytajcie się o możliwość wzięcia wakacji

Państwo młodzi, coraz częściej korzystają z możliwości wzięcia urlopu, żeby pojechać na miesiąc miodowy. W ten sposób mogą zaplanować dłuższą podróż i świętować swój ślub. Miesiąc miodowy nie jest jednak jedynym powodem, dla którego państwo młodzi decydują się na wzięcie wolnego. Ten czas można także wykorzystać na przygotowanie wszystkich rzeczy związanych organizacją ślubu. Jest to duże poświęcenie, ale czasami warto podjąć taką decyzję.

Warto jest spytać się o możliwość wzięcia wakacji z dużym wyprzedzeniem, ponieważ niektóre firmy niechętnie dają wolne, bez wcześniejszego uprzedzenia. Dla niektórych pracodawców nie jest to żaden problem jednak inni dają wolne, tylko i wyłącznie w czasie letnim. Wzięcie urlopu w lecie nie powinno być żadnym problemem. Dla par młodych, które chcą wyprawić swój ślub jesienią bądź w zimie, wzięcie wakacji, może okazać się o wiele trudniejsze. Weźcie to pod uwagę przy wyborze daty na ślub! 

Nie zapomnij o kwestii pieniężnej !

Niestety, zawsze należy brać pod uwagę kwestię pieniężne. Z powodu ilości chętnych na wzięcie ślubu latem i wiosną, są to najdroższe terminy. Najdroższy okres zaczyna się w maju i trwa aż do września. Potem ceny trochę spadają. Warto jest o tym pamiętać, decydując się na datę ślubu! Jeżeli planujecie mały ślub warto zdecydować się na wyprawienie go latem bądź wiosną, mimo, że ceny są nieco wyższe. Wielkość ślubu i ilość zaproszonych gości znacznie wpływa na jego koszt. Dlatego też wyprawienie małego ślubu w tym czasie nie powinno was aż tyle kosztować. 

Miesiące od października do kwietnia cieszyły się znacznie mniejszą popularnością. Od niedawna , ten mało oblegany sezon staje się jednak coraz bardziej modny z powodu ilości pojawiających się ofert z przepięknymi miejscami na wyprawienie wesela. 

Cenowo jest to niewątpliwie najlepsza opcja, dlatego warto ją wziąć pod uwagę. Wiele par młodych właśnie z tego powodu decyduję się na wyprawienie wesela w tym czasie. Wybierają tą datę nie tylko z powodów cenowych, ale także ze względu na szczególną jesienną i zimową atmosferę. Wolne terminy to tylko kolejny plus wyprawienia ślubu w tym czasie. 

Zdecydowanie się na wzięcie ślubu w tym czasie to dobry pomysł dla par, które nie dysponują dużym budżetem ale jednocześnie chcą, żeby ich wesele było niesamowite.

Zdarza się, że niektóre lokale, gdzie można wyprawić wesele oferują zniżki, gdy pary zdecydują się na wyprawienie ślubu w tak zwanym  niskim sezonie.

 Pomyśl o organizacji ślubu

Jak już kiedyś wspomnieliśmy, przygotowania do ślubu trwają przeważnie rok. Nie zawsze potrzeba dużo czasu na zorganizowania ślubu ( zdarza się, że pary robią to z zawrotną prędkością), jednak warto jest pamiętać, że takie miejsca jak kościół, salę weselną należy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. 

Z drugiej strony przy organizacji ślubu warto jest pamiętać o tym, na jaką porę roku się zdecydowaliśmy. Warunki klimatyczne niewątpliwie mają duży wpływ na przebieg wesela. Przed podjęciem decyzji o miesiącu w którym chcemy wyprawić swój ślub, warto pomyśleć o sukni ślubnej, dekoracjach itp. Zmieniają się one bowiem w zależności od poru roku. 

Zobacz także:

Jak wybrać suknię ślubną do ślubu cywilnego? 5 porad.

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!