• Magazyn
  • Urlop okolicznościowy na ślub - wniosek i komu przysługuje?

Urlop okolicznościowy na ślub - wniosek i komu przysługuje?

W trakcie organizacji w naszej głowie bardzo często pojawia się myśl “urlop okolicznościowy ślub”. I dziś skupimy się właśnie na tej ważnej kwestii.

Urlop okolicznościowy na ślub - wniosek i komu przysługuje?
Młyn nad Starą Rygą
  • Ceremonia
  • Rada
  • Polska

Ślub i wesele to bardzo ważny dzień przede wszystkim w życiu Pary Młodej, ale i jej rodziców czy dziadków. To czas wielkich przygotowań i istotnych kwestii, o których musimy pamiętać. W trakcie organizacji w naszej głowie bardzo często pojawia się myśl “urlop okolicznościowy ślub”. I dziś skupimy się właśnie na tej ważnej kwestii. Jeśli zatem szukacie informacji, ile trwa urlop okolicznościowy na ślub kościelny lub czym jest wniosek o urlop okolicznościowy na ślub to dobrze trafiliście!

 

zapisz
Pałac Romantyczny

 

Komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub?

Publikacja

Na początek zacznijmy od najważniejszej i najistotniejszej kwestii – komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub? Urlop na ślub przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. To właśnie wspomniane osoby podlegają pod Kodeks Pracy i formalnie są pracownikami. Urlop okolicznościowy na ślub możecie wykorzystać w dwóch przypadkach – jeśli jest to Wasz ślub lub jeśli jest to ślub Waszego dziecka. Nie ma znaczenia, czy będzie to pierwszy, drugi, czy trzeci ślub. Za każdym razem istotne jest, czy pracujecie na umowę o pracę oraz czy ślub posiada moc prawną. Jeśli decydujecie się na ślub cywilny lub konkordatowy, wówczas urlop okolicznościowy przysługuje Wam bez większego problemu. Jeśli jednak podjęliście decyzję o zawarciu ślubu humanistycznego, wówczas urlop okolicznościowy nie przysługuje. 

Ile trwa urlop okolicznościowy na ślub?

Wiedząc już komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub – przyszedł czas na odpowiedź na pytanie, co do ilości dni takiego urlopu. Jeśli zatem w Waszej głowie pojawia się myśl “urlop okolicznościowy ślub ile dni” – ta część artykułu jest dla Was!

Ilość dni, jakie przysługują Wam z powodu ślubu jest różna i zależy przede wszystkim od tego, czy to Wy bierzecie ślub, czy Wasze dziecko. Jeśli to Wy jesteście Parą Młodą w tym najpiękniejszym i wyjątkowym dniu – wówczas przysługują Wam z tej okazji dwa dni urlopu okolicznościowego. Jeśli natomiast to Wasze dziecko się żeni lub wychodzi za mąż, wówczas przysługuje Wam jeden dzień urlopu okolicznościowego. Jeśli zatem zastanawialiście się nad kwestią “urlop okolicznościowy ślub dziecka” teraz już dokładnie wiecie, że przysługuje Wam jeden dzień wolnego. 

Z poprzedniej części artykułu wiecie także, że aby otrzymać urlop okolicznościowy na ślub musicie być zatrudnieni na umowę o pracę. Jak wygląda jednak kwestia w przypadku pracy na niepełny etat? Okazuje się, że w tym przypadku nie ma to najmniejszego znaczenia. Niezależnie, czy pracujecie na pełen etat, czy na pół etatu – przysługuje Wam urlop okolicznościowy. Podsumowując, nawet jeśli pracujecie na pół etatu i tak należą Wam się dwa dni wolne, jeśli oczywiście jesteście Parą Młodą. 

 

zapisz
Cukrownia Żnin

 

Urlop okolicznościowy ślub wniosek

Przejdźmy teraz do kwestii związane już z samym wnioskiem o urlop okolicznościowy. Na początek warto zaznaczyć, że urlop okolicznościowy na ślub nie jest przyznawany automatycznie. Oznacza to, że jeśli o niego nie zawnioskujesz, to go nie otrzymasz. Jeśli jednak złożysz wniosek o urlop okolicznościowy i spełnisz warunek ślubu cywilnego lub konkordatowego, wówczas otrzymasz go bez żadnego problemu. Jak wygląda kwestia składania takiego wniosku?

Wniosek o urlop okolicznościowy z okazji ślubu nie różni się zbytnio od standardowego wniosku o urlop wypoczynkowy. Różnica polega jedynie w fakcie, że składając wniosek o urlop okolicznościowy musicie podać jego przyczynę. 

Jeśli macie przyjemność być rodzicem jednego z Państwa Młodych, wówczas możecie zastanawiać się nad kwestią “urlop okolicznościowy ślub dziecka jakie dokumenty”. Wówczas postępujecie dokładnie tak samo, jak Państwo Młodzi, a mianowicie wnioskujecie do swojego pracodawcy o przyznanie urlopu okolicznościowego składając odpowiedni wniosek. Pracodawca może prosić o przedstawienie dokumentów potwierdzających wystąpienie zdarzenia, jakim w tym przypadku jest zawarcie związku małżeńskiego przez Wasze dziecko. Co trzeba będzie donieść po zakończonej uroczystości i wykorzystanym urlopie? Akt małżeństwa. 

Urlop okolicznościowy ślub brata lub urlop okolicznościowy ślub siostry – co wtedy?

Wiemy już, że rodzicom Państwa Młodych przysługuje jeden dzień urlopu okolicznościowego, jeśli są zatrudnieni na umowę o pracę. Jak to wygląda w sytuacji, gdy nasze rodzeństwo przygotowuje się do tego wyjątkowego dnia? Warto zaznaczyć, że prawo polskie nie przewiduje dni wolnych od pracy z powodu śluby brata lub siostry. 

 

zapisz
Młyn nad Starą Rygą

 

Czy urlop okolicznościowy na ślub jest płatny czy bezpłatny?

Bardzo często zastanawiamy się, czy urlop okolicznościowy na ślub jest płatny. Otóż tak! Wysokość wynagrodzenia zależy jednak od tego, na jaki wymiar etatu pracujecie. Jeśli na pełen etat – wówczas otrzymacie wynagrodzenie za standardowy, ośmiogodzinny dzień pracy. Jeśli jesteście zatrudnieni na ¾ etatu, wówczas będzie to kwota za sześć godzin. Jeśli natomiast pracujecie na pół etatu, analogicznie otrzymacie wynagrodzenie za cztery godziny pracy. 

Kiedy wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub?

Na zakończenie pozostaje kwestia, kiedy wykorzystać przysługujące nam wolne w ramach urlopu okolicznościowego. Urlop okolicznościowy na ślub powinien być wykorzystany właśnie z tej okazji i powinien być z nim bezpośrednio powiązany. Nie ma jednoznacznej informacji, kiedy powinno się go wykorzystać. Najczęściej Pary Młode decydują się na wykorzystanie dwóch przysługujących dni wolnych przed dniem ślubu i w dniu ślubu. Jeśli dzień ślubu wypada w dzień wolny od pracy, wówczas najczęściej wykorzystuje się dzień następny, przykładowo poniedziałek. Jeśli jesteście rodzicem jednego z Państwa Młodych, wówczas najlepiej wykorzystać ten dzień w dniu ślubu i wesela. I choć nie ma jasno określonej zasady, kiedy należy wykorzystać dzień, czy dni na urlop okolicznościowy z okazji ślubu to pewnym jest jednak, że nie można doliczyć urlopu okolicznościowego do urlopu wypoczynkowego, czy wybrać go w dowolnym, późniejszym czasie w ciągu roku. 

 

zapisz
Tiffi Boutique Hotel

 

Podsumowując, ślub i wesele to bardzo ważny dzień zarówno w życiu Państwa Młodych, jak i rodziców, rodziców chrzestnych i dziadków. To wyjątkowe wydarzenie wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego prawo polskie pozwala na skorzystanie z dwóch dni urlopu okolicznościowego, jeśli jesteśmy pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę. Naszym rodzicom natomiast przysługuje z tej okazji jeden dzień urlopu. W świetle polskiego prawa nie ma jednak możliwości wnioskowania o urlop okolicznościowy z okazji ślubu naszej siostry czy brata. Wówczas wykorzystujemy tradycyjny urlop wypoczynkowy, co warto zaplanować i zgłosić z dostatecznym wyprzedzeniem. Wniosek o urlop okolicznościowy nie różni się zbytnio od klasycznego wniosku o urlop wypoczynkowy, jednakże często wiążę się z doniesieniem dokumentów potwierdzających zawarcie związku małżeńskiego, czyli kserokopii aktu małżeństwa. Urlop okolicznościowy na ślub nie jest czymś, co otrzymujemy automatycznie, dlatego trzeba o nim pamiętać i złożyć wniosek. Dopięcie wszelkich formalności z odpowiednim wyprzedzeniem pozwoli Wam w pełni cieszyć się tym wyjątkowym dniem, nie martwiąc się o inne kwestie. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego!

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!