Ślub w liczbach: wszystko, co musisz wiedzieć

Organizowanie wesela jest zawsze ograniczone liczbami - jest to czas i pieniądze. Nasi eksperci zdradzili najważniejsze szczegóły dotyczące dopracowania czasu i budżetu, które umożliwią sprawne przygotowania do ślubu.

  • Formalności
  • Rada

Czasem to nie obrazy i roztaczająca wizja piękna, a liczby trafiają do Młodych Par. Organizacja ślubu składa się właściwie głównie z liczb. To czas (minuty godziny, dni i miesiące), a także budżet. Nasi eksperci ślubni uporządkowali wszystkie znane nam liczby, dzięki czemu można łatwo oszacować, ile czasu i pieniędzy warto przewidzieć na organizację wyjątkowego dnia ślubu.

zapiszŁukasz Leon Łukawski
Łukasz Leon Łukawski

Sesja fotograficzna

Czas

Publikacja

Zachowanie odpowiednich wspomnień z dnia ślubu to zdecydowanie rola odpowiedniego fotografa. Czas to nie tylko wybór odpowiedniego fotografa na portalach społecznościowych, ale także spotkania i ustalanie szczegółów usługi. Według Łukasz Leona Łukawskiego, fotografa, czas spędzony na poszukiwaniach jest pierwszą składową sukcesu. – Każdy powinien wybrać po pierwsze fotografa, który robi zdjęcia, jakie się podobają Parze Młodej. A gdy tych fotografów jest dwóch lub trzech, to poznać każdego i wybrać osobę, z którą nadaje się na tej samej fali, bo to jak Pan i Panna Młoda czują się przy fotografie, będzie decydowało jak wyjdą na zdjęciu. Ja lubię pracować z ludźmi, których lubię… i to mi się sprawdza w biznesie od lat. 

Jednak sam wybór, który trwa w granicach tygodnia do dwóch, nie jest jedynym czasem, który fotograf poświęca na reportaż ślubny. W dniu ślubu mówimy nawet o 12 (i więcej!) godzinach, które poświęcane są tylko na realizację reportażu ślubnego. Po tym dniu fotografowie spędzają wiele godzin na samej obróbce i selekcji zdjęć. – W kolejnych dwóch, trzech dniach staram się przesłać Parom Młodym 10-15 zdjęć z ich dnia ślubu, aby już wiedzieli, że pracuję nad ich zdjęciami– mówi Łukasz Leon Łukawski, który podsumował dla nas czas swojej pracy nad obróbką zdjęć. Wynika z niej, że wstępna selekcja trwa ok. 2-3 godziny. Praca nad wybranymi zdjęciami to kolejnych 16 godzin, które ciężko jest wykonać jednego dnia, więc to znowu rozkłada się na kolejne dni pracy.

Jest jeszcze wątek sesji plenerowej. Według Łukasza Leona Łukawskiego plener to 2 – 3 godziny, jeśli realizowana jest na miejscu (ok. 50km od miejsca zamieszkania). Inny przelicznik jest sesji zagranicznej, gdzie do wykonania świetnego i niezapomnianego pleneru ślubnego potrzeba naprawdę kilku dni, a przynajmniej 8-10 godzin. To naprawdę ogrom pracy!

Pieniądze

Wysokiej jakości zdjęcia, ogromny nakład pracy to preludium do wieloletniego zachwytu w małżeństwie. Niestety jakość idzie w parze z ceną, choć nie zawsze. Z naszych ustaleń wynika, że w Polsce ceny za reportaż ślubny mogą rozpoczynać się od 1000zł u początkujących fotografów i nawet do 15 000zł. Jak tłumaczy Łukawski, na cenę wpływa doświadczenie, technika, sprzęt, umiejętności, a także marketing, który odgrywa niebagatelną rolę w branży ślubnej. Czy jednak warto sięgać po reportaż w najwyższej cenie? – Do tej pory po 8 latach na ścianie wisi jedno ze zdjęć z naszego pleneru ślubnego, a nasze dorastające córeczki, rysując mamę i tatę, oglądają zdjęcia sukni ślubnej i próbują ująć to na rysunku – opowiada Łukasz Leon Łukawski. – Ja ze swojego wesela mam 10-15 zdjęć, które uwielbiam. Pozostałe zdjęcia, mimo że wykonane byłe bardzo dobrze, są po prostu zdjęciami ze ślubu, ale te 15 zdjęć to są wspomnienia, które zostają. 

zapiszDominik Imielski
Dominik Imielski

Film ze ślubu

Czas

Każdy filmowiec, podobnie jak fotograf ma swoje upodobania co do pracy i doświadczenia wynikające z konieczności ich trwania. Według Szymona Budzyna z Best Movie Film, standardowym czasem pracy jest etatowe 12 godzin i 3 godziny na plener ślubny. – Wszystko zależy tak naprawdę od scenariusza dnia ślubu. Im więcej punktów i atrakcji w samym programie wesela, tym więcej czasu spędzam na weselu – opowiada filmowiec. – Jeśli scenariusz jest dość typowy, tzn. atrakcje kończą się tuż po skromnych oczepinach, to chętnie wychodzę tuż po nich. Staram się jednak być świadkiem wszystkich ważnych elementów, więc oczywistym jest, że dzień pracy zaczynam od przygotowań.

Jednak podobnie jak w fotografii, również w filmie jest miejsce na plener. – Im dłużej Para Młoda zwleka z plenerem, tym mniej zapału mają do jego realizacji. Ja najbardziej lubię plenery w górach. Sam mieszkam w Krakowie, więc to kwestia godziny dojazdu, często godziny wejścia pod górę i dopiero wtedy można zacząć sesję, który trwa kolejne 3 godziny. Dla mnie to 5 godzin dodatkowej pracy, która jest dopiero wstępem do montażu – liczy filmowiec z Best Movie Film. Sam montaż to kolejne 2 dni po 12 godzin.

Pieniądze

Film ślubny kosztuje często dużo więcej niż sama fotografia. Oczywiście można znaleźć filmowców, którzy ze swoim filmem zmieszczą się w budżecie 3 tysięcy. Jednak przyjęło się, że średnia i rozsądna cena w Polsce za film ślubny to ok. 6 tysięcy złotych.

zapiszVilla Love
Villa Love

Miejsce uroczystości

Czas

W sezonie ślubnym należy zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem, najlepiej na rok przed ślubem lub nawet wcześniej. Niestety trzeba się liczyć z tym, że mając bardzo wysokie wymagania, często oparte na zdjęciach z internetu, wymarzony obiekt weselny może być już zajęty lub po prostu nie istnieje. I choć coraz częściej okazuje się, że można znaleźć świetne miejsce przyjęcia już na 3-4 miesiące przed ślubem, niektórym Parom Młodym właśnie tyle czasu zajmuje podjęcie decyzji o rezerwowaniu terminu. – Każda Para Młoda zupełnie inaczej podchodzi do wyboru swojego miejsca wesela. Większość naszych Par Młodych mieszka za granicą, decyzję podejmują w oparciu o przesłane materiały, dlatego ich wymagania są jasno doprecyzowane. Na szukanie miejsca poświęcają jedne weekend i od razu podejmują decyzję. Pary, które mają nieco więcej wolnego czasu, paradoksalnie podejmują decyzję dłużej. Moim zdaniem oglądają za dużo sal, co znacząco utrudnia decyzję. Stąd też zdarzają się Narzeczeni, którzy miejsce przyjęcia wybierają przez miesiąc a nawet dłużej – mówi Anna Grzegóska z Beautifuday Weddings in Poland.

Pieniądze

Co ciekawe, im więcej miejsce weselnych, tym większa jest rozbieżność cenowa. Cena za osobę różni się od rozpoznawalności, popularności obiektu, jakości kuchni, ale również regionu. I tak do tej pory nie jest zaskoczeniem spotkać miejsca weselne, których ceny rozpoczynają się od 160zł.

Nie można jednak powiedzieć, by były to miejsca w najlepszych destynacjach ślubnych i jednocześnie rozpoznawalne pod kątem jakości swoich usług.  Bezpiecznie  zakładam stawkę minimum 300zł za osobę . Właściwie ciężko jest spotkać obiekty, które oferują klientom wysoką jakość usług poniżej tej kwotyinformuje Anna Grzegórska z Beautifulday Weddings i Poland. – Warto jednak zwrócić uwagę na to, że negocjacje mają tu ogromne znaczenie i czasem w ich trakcie okazuje się, że w ofercie pojawiają się dodatkowe koszty, których na pierwszy rzut oka nie zauważamy. Zawsze swoim Parom przygotowuję zestawienie kosztów z informacją, co zawiera oferta, a co będzie stanowić dodatkową opłatę, jak np. wynajem, tort, alkohol czy napoje.

zapiszPerfect Moment Exclusive Deco
Perfect Moment Exclusive Deco

Wystrój

Czas

Optymalne jest rozpoczęcie przygotowania dekoracji do wesela na 6 miesięcy przed świętowaniem, ostatni komfortowy okres 1,5 miesiąca. Czas montażu – od 3 godzin do 2 dni, ale najczęściej klasyczny wygląd (stół nowożeńców, 5-8 stołów gościnnych, strefa zdjęć) to 6 godzin pracy kilku specjalistów. Warto również zwrócić uwagę na to, że np. hotele mają swoją specyfikę i system pracy – śniadanie rano, a wieczorem – kolacja. Dodatkowo dla komfortu gości przebywających w hotelu często nie można hałasować. Konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego harmonogramu.

Pieniądze

To dość bardzo problematyczna kwestia i właściwie najbardziej sporna w całej branży ślubnej. Są Pary Młode i pracownie florystyczne, które dekorację sali mogą zrealizować nawet do 2 tysięcy złotych, za kolejne 1,5 tysiąca – kościół lub ślub plenerowy. Jednak dekoracja, do których przyzwyczajają nas portale społecznościowe (głównie Pinterest) to rząd kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te najdroższe przekraczają nawet 100 tysięcy złotych.

zapiszSmooth Light Studio
Smooth Light Studio

Rozrywka

Czas

Wesele to nie tyko jedzenie, ale również, a może nawet przede wszystkim rozrywka. Nikogo nie dziwi więc fakt, że ta powinna towarzyszyć w całym dniu ślubu. Czym innym jest oprawa uroczystości, która zajmuje właściwie ok. godziny. Oprawa muzyczna przyjęcia weselnego to nawet 10 godzin. Do tego warto również doliczyć czas na montaż i demontaż sprzętu tak zespołu jak i Dja, bez względu na to, którą opcję wybiera Młoda Para. Chcąc wpleść w oprawę Dja muzykę na żywo, warto wziąć pod uwagę godzinę na recital lub mini koncert.

Pieniądze

Mówi się, że koszt angażu Dja jest niższy niż koszt występu całego zespołu. Z pewnością jest w tym ziarnko prawdy. Dja na wesela można zaangażować już za 2 tysiące złotych do 4,5 tysiąca. Jednak jest wiele elementów, które mogą stanowić o wzroście tych cen i usług. To proponowane dodatkowo oświetlenie, a w kwestii dodatkowych walorów muzycznych i rozrywkowych, warto pomyśleć o zatrudnieniu wodzireja / konferansjera ( ok. 1000zł) , a także muzyków na żywo. Ich cena jest często uzależniona głównie od liczby muzyków w zespole.

zapiszA nuż nie róż
A nuż nie róż

Look panny młodej

Czas

Na ten moment organizacji dnia ślubu wiele Panien Młodych czeka z wypiekami na twarzy. To stosy przeglądanych katalogów i przemarsz przez wiele salonów. – Wybór sukni ślubnej często jest jednym z najważniejszych elementów dla Panien Młodych i aby znaleźć tą jedyną potrafią poświęcić naprawdę bardzo dużo czasu. Poszukiwania sukni ślubnej warto więc zacząć z większym wyprzedzeniem. Najlepiej umówić się w kilku salonach i zacząć od przymierzenia różnych modeli, aby na spokojnie przekonać się w jakim fasonie jest nam najlepiej. Mając tą wiedzę, łatwiej będzie nam przeglądać nowe kolekcje lub wyprzedaże i polować na tą jedyną wymarzoną suknię. – mówi Anna Kempa z agencji A nuż nie róż. – Ostateczną decyzję najlepiej podjąć około 5 – 6 miesięcy przed ślubem. To wystarczająca ilość czasu na ewentualne poprawki oraz, co również bardzo ważne, na dobór wszystkich pozostałych dodatków jak np. biżuterii, ozdób do włosów, nakrycia.

Pieniądze

Panny Młode najczęściej decydują się na zakup sukni ślubnej w przedziale od 2000 do 5000 PLN, chociaż zdarza się, że te kwoty są również wyższe. Czy to szaleństwo? – zastanawia się Anna Kempa z A nuż nie róż. Oczywiście wszystko zależy od preferencji i budżetu ślubnego.

Przy wyborze sukni ślubnej wiele Panien Młodych zastanawia się, czy warto jest wydawać fortunę na suknię, która dedykowana jest jednej okazji. – Jeżeli Pannie Młodej zależy, aby w tym dniu poczuć się i wyglądać wyjątkowo, myślę, że przy organizacji ślubu i przyjęcia weselnego nie warto oszczędzać akurat na strojach. Pomimo tego, że suknie ślubną kupujemy tak naprawdę tylko na jeden raz, warto pamiętać, że jest to wyjątkowy dzień w naszym życiu i niepowtarzalna okazja do wyglądania olśniewająco. Panna Młoda w dniu ślubu może wyglądać dokładnie tak, jak to sobie wymarzyła i warto z tej okazji skorzystać. Po ceremonii ślubnej suknie ślubną możemy sprzedać lub wstawić do wypożyczalni, aby zminimalizować koszty jej zakupu – kontynuuje ekspertka.

zapiszBorkovitz
Borkovitz

Przygotowania do ślubu to bardzo często dość radykalne zderzenie marzeń z rzeczywistością jaką jest budżet weselny. Przemyślane tworzenie budżetu weselnego to połowa sukcesu do zadowolenia z tego ważnego dnia ślubu. Nawet Pary Młode z potencjalnie nieograniczonym budżetem dokładnie przyglądają się swoim ślubnym wydatkom. Mamy nadzieję, że podpowiedzi naszych ekspertów będą przydatne w trzymaniu się w finansowych i czasowych ryzach. W końcu ani czas, ani budżet weselny nie jest z gumy i ma swoją wytrzymałość. Warto wypracować odpowiedni harmonogram prac organizacyjnych.

Inne informacje na temat organizacji dnia ślubu znajdziecie tu:

Wesele góralskie na Podhalu- z perspektywy fotografa i kamerzysty.

“A kto zostanie moim świadkiem?”- jak poradzić sobie z wyborem świadków.

Kalendarz ślubny, czyli mini-przewodnik jak przygotować miesiąc po miesiącu swój ślub

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Best Movie Film Kamerzysta na wesele
Dominik Imielski fotograf Fotograf ślubny
A nuż nie róż Łódź Konsultanci ślubni
Borkovitz Fotograf ślubny
Perfect Moment Exclusive Deco Usługi dekoratorskie
Łukasz Leon Łukawski Fotograf ślubny
Smooth Light Studio Fotograf ślubny
Villa Love Sale weselne
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!