• Magazyn
  • Panna Młoda
  • Funkcjonalność wianka ślubnego- dodatek dla Panny Młodej, element dekoracji oraz rekwizyt podczas sesji

Funkcjonalność wianka ślubnego- dodatek dla Panny Młodej, element dekoracji oraz rekwizyt podczas sesji

Historia wianka jest bardzo długa. Wieńce laurowe zaplatano już w starożytnej Grecji i Rzymie. Wianek to również jedna z najstarszych ozdób do włosów panny młodej. Kiedyś symbolizował niewinność i był zaplatany z kwiatów i ziół uprawianych w wiejskich ogrodach. Wrócił do łask dzięki rozkwitowi stylu rustykalnego, boho oraz zamiłowaniu do romantycznych wesel

  • Dodatki
  • Polecane
  • Ekologiczny

Wianki zdominowały dekorację głów Panien Młodych. I choć zdobienia z żywych kwiatów od zawsze towarzyszyły nam w modzie ślubnej, niewiele osób wie, że trend z wiankiem w roli głównej sięga starożytności. Początkowo wieńce wykonane były z roślin zielnych, takich jak np. mirt, ruta, rozmaryn, a ich zadaniem było chronić zawarty związek oraz przynieść parze pomyślność.Historia wianka jest bardzo długa. Wieńce laurowe zaplatano już w starożytnej Grecji i Rzymie. Wianek to również  jedna z najstarszych ozdób do włosów panny młodej. Kiedyś symbolizował niewinność i był zaplatany z kwiatów i ziół uprawianych w wiejskich ogrodach. Wrócił do łask dzięki rozkwitowi stylu rustykalnego, boho oraz zamiłowaniu do romantycznych wesel – mówi Katarzyna Wietrzyk z Agencji Ślubnej Czary Marry. Setki lat temu nikogo nie zaskakiwał fakt, że wieńcem przyozdobiona była również głowa Pana Młodego. Dziś tradycja ta również jest żywa zwłaszcza na Swaćbach, czyli słowiańskich ceremoniach zaślubin.

zapiszAjem Stories
Ajem Stories
zapiszAjem Stories
Ajem Stories
Publikacja

Czasy się zmieniały, podobnie jak moda ślubna i tak wianki na wiele lat przeistoczyły się w bukiety ślubne i tak na dziesiątki lat wianki zostały zdetronizowane przez welony, diademy i inne biżuteryjne zdobienia głów. Od kilku sezonów widzimy nie tylko powrót, ale wręcz szał na wianki ślubne! To sprawia, że zwiększa się rola wianków jako uniwersalnych, bo pasujących do każdego stylu ślubnej dekoracji Panny Młodej. Jedną z takich wiankowych propozycji możemy zaobserwować w klimatycznej fotografii Jabuszko Katarzyna Jabłońska.

zapiszJabuszko Katarzyna Jabłońska
Jabuszko Katarzyna Jabłońska

Wianek to doskonały rekwizyt w trakcie sesji ślubnej, a jednocześnie element wprowadzający barwną energię. Często monochromatyczne stylizacje Młodej Pary dostają nowego życia w akompaniamencie feerii barw żywych kwiatów. –  To ta część ubioru ślubnego, która ożywia i dodaje wdzięku kobiecie, a w połączeniu z radosnym uśmiechem wynikającym z tak ważnego dnia, jakim jest dzień zaślubin, ożywia wszystkich w około – dodaje Rafał Kusz Fotografia. Bardzo często to właśnie wianek i bukiet ślubny stają się tematem i punktem spójnym dla zdjęć. To również dobór kwiatów wiele mówi o preferencjach, a czasem nawet o charakterze Panny Młodej, bo podobnie jak niegdyś zioła, dziś kwiatom również przypisuje się różne magiczne właściwości i symbolikę. Czym innym jest jednak sama estetyka wianka, który subtelny i skromny często wskazuje na podobne usposobienie Panny Młodej. Kobiety z szerokimi i odważnymi wiankami mają świadomość przyciągania uwagi do swojej osoby.

zapiszRafał Kusz Fotografia
Rafał Kusz Fotografia

Jednak dziś ewolucja wianka to nie tylko nowe propozycje florystyczne dla Panien Młodych, ale również różne inne zastosowania wianków w dniu ślubu. Przede wszystkim sam wianek już nie zawsze wykonany jest z żywych kwiatów. Nie oznacza to jednak, że moda wraca do komunijnych wianków z ewidentnie sztucznych kwiatów, ale… do artystycznych splotów z papieru, w których niezastąpiony jest Folkisz. Tu sztuka miesza się z powszechnością dnia codziennego. Pozorne przedmioty przeobrażają się w małe dzieła sztuki, które doskonale sprawdzają się jako dekoracja głowy Panny Młodej.

zapiszFolkisz
Folkisz

Skoro pojawiają się wianki ręcznie wykonane z materiału i papieru nie może również zabraknąć tych biżuteryjnych. Tu projektanci co roku zaskakują nas coraz bardziej spektakularnymi propozycjami dla wielbicielek styku rusticu z glamour.

zapiszA DREAM TWIG - Wedding Accessories
A DREAM TWIG – Wedding Accessories

Co ciekawe, wianek w dekoracjach ślubnych nie występuje jedynie jako symboliczne zdobienie głowy Panny Młodej. Znaczenie okręgu ma w naszej kulturze szerokie znaczenie, co tylko wzmacnia tę figurę doskonałą w tematyce ślubnej. Najpowszechniejszym przykładem są obrączki, które mają świadczyć o nierozerwalności więzów łączących parę małżonków.

zapiszSAVVY
SAVVY

Paradoksalnie obrączkom do wianków całkiem po drodze, bo podobnie jak wianki, te również były wykonywane w starożytnym Egipcie z roślin swoją symboliką nawiązujących do trwałości złożonego ślubu. A jeśli o roślinności ciągle mowa, to warto przyjrzeć się dekoracjom per se. – Motywy wianka odnajdziemy również w dekoracjach florystycznych takich jak ozdoby stołu, ściany za Parą Młodą, aż po ogromne wieńce zawieszane pod sufitem sal weselnych. Czasami są to kompozycje kwiatowe, innym razem wianki uplecione wyłącznie z zielonych gałęzi, czasami wzbogacone o szyszki, jarzębinę lub owoce leśne – mówi Katarzyna Wietrzyk z Agencji Ślubnej Czary Marry.  Takie rozwiązania świetnie prezentują się w przestrzeniach Ogrodu Babette, gdzie pod strzelistym dachem piękno wiszących zdobień florystycznych podkreśla intymność chwili.

zapiszOgród Babette
Ogród Babette

– Świetnym towarzystwem dla różnego rodzaju wieńców są świece. Motyw ten jest również wykorzystany w papeterii ślubnej, zaproszeniach, zawieszkach na alkohol, table planach – kontynuuje wedding plannerka.

zapiszAgencja Ślubna Czary Marry
Agencja Ślubna Czary Marry

I choć wiele Panien Młodych najczęściej zupełnie nie zdaje sobie sprawy z symboliki wianków jako takich, z roku na rok widać widoczny wzrost zainteresowania taką ozdobą włosów Panny Młodej. Najciekawsze w tej historii jest jednak, że nieważne jak bardzo moda ślubna będzie się zmieniać, zawsze zatacza koło. Tak bardzo zbliżone do symbolicznego ślubnego okręgu, obrączek i wielbionego wianka. Są pewne symbole, bez względu na chęci, po prostu nie da się uciec. Takim z pewnością są okrąg i wianek, który na zawsze zakorzenił się w naszej kulturze i tradycji dawnych Słowian.

 Inne artykuły o dekoracjach Panny Młodej:

Jak wybrać jesienny bukiet ślubny? Galeria wspaniałych bukietów na ten sezon!

Romantyczne bukiety ślubne w kolorze różowym

Ślubne ozdoby na włosy są jeszcze bardziej wyjątkowe. Odkryj je!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

A DREAM TWIG - Wedding Accessories Akcesoria Panny Młodej
Agencja Ślubna Czary Marry Konsultanci ślubni
AJEM stories Kamerzysta na wesele
Folkisz Artykuły dekoracyjne
Ogród Babette Sale weselne
SAVVY Biżuteria ślubna
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!