• Magazyn
  • Welon ślubny – niezbędne informacje, rodzaje, ceny

Welon ślubny – niezbędne informacje, rodzaje, ceny

Tradycja zakładania welonów przez Panny Młode jest długa i bogata. Pierwotnie miały one chronić przed złymi duchami i demonami. Mówi się jednak, że w niejednym małżeństwie aranżowanym przysłonięcie twarzy Panny Młodej było niezbędne, by do ślubu w ogóle doszło. Obecnie welony ślubne wieńczą stylizację, dodając przyszłym żonom wyjątkowej aury i rozświetlając ich twarze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wybrać welon idealny do swojej kreacji. 

Welon ślubny – niezbędne informacje, rodzaje, ceny
Podwiązka
  • Moda weselna
  • Dodatki
  • Editor-choice
  • Polska

Jak wybrać welon ślubny?
Publikacja

Ponieważ welon wieńczy stylizację ślubną, należy go wybrać na końcu, biorąc po uwagę fason, kolor i zdobność sukni. Welon musi bowiem pasować do wybranej kreacji – chociażby odcieniem bieli, inaczej któryś z materiałów może wyglądać np. na wyblakły. Odcień welonu nie może być również ciemniejszy od sukni.

Oprócz fasonu sukni (będziesz na swoim ślubie wyglądała romantycznie, tradycyjnie a może nowocześnie?), weź pod uwagę również to, jakiego typu masz sylwetkę oraz swój wzrost. Dopiero na podstawie tych czynników możesz dobrać kolor, objętość, długość i zdobienia welonu tak, aby pasował idealnie.

Pamiętaj, że posiadanie welonu nie jest koniecznością – są też takie style, jak np. boho, kiedy Panny Młode w ogóle nie decydują się na welony ślubne, a np. na wianki ze świeżych, ciętych, polnych kwiatów. Możesz również wybrać woalkę stanowiącą delikatną ozdobę głowy. 

Jeżeli jednak jesteś przekonana, że chcesz mieć welon „z prawdziwego zdarzenia”, zapoznaj się z naszym poradnikiem, jak dobrać idealny model dla siebie.

zapiszFot. Dream Big Studio
Fot. Dream Big Studio

Jak dobrać długość welonu ślubnego?

Kiedy zdecydujesz się na welon, możesz przebierać w wielu długościach – od kilkudziesięciu centymetrów, do kilku metrów. 

Welon ślubny należy dobrać nie tylko do sukni, ale też do sylwetki. Dobrze dobrany potrafi odwrócić uwagę od ewentualnych mankamentów figury i podkreślić Twoje atuty.

W bardzo dużym uproszczeniu rozróżnia się welony ślubne krótkie i długie. Przyszła Panna Młoda powinna jednak wiedzieć, że w salonach ślubnych długości welonów jest zazwyczaj aż pięć.

W ten sposób wyróżniamy:

  • welony krótkie (długości do ramion),
  • welony średnie (sięgające do talii),
  • welony długie: 
    • tzw. „do walca” (czyli za kolano), 
    • do ziemi (sięgający podłogi),
    • welon katedralny (długi, wlokący się po ziemi, bardzo elegancki).

Krótki welon – dla kogo?

Najkrótsze welony mają ok. 50 cm. Najlepiej sprawdzą się w przypadku pań niewysokich, ale też o filigranowych kształtach. 

Takie nakrycie głowy sięga mniej więcej do linii biustu i pięknie okala twarz Panny Młodej. 

Jest klasyką gatunku, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku prostych sukni, zarówno krótkich, rozkloszowanych, jak i tych za kolano. W przypadku zdobień sukni w okolicy ramion – nie odwróci od nich uwagi ani ich nie zakryje.

Jeśli zdecydujesz się na suknię z głębokim dekoltem na plecach albo sukienkę o ozdobnych ramiączkach – szkoda byłoby przykrywać te atuty welonem. W tym przypadku również sprawdź krótkie modele welonów ślubnych. 

Masz krótsze włosy? W tym przypadku również sprawdzi się najkrótszy typ welonu.

Welon średniej długości 

Taki welon ma ok. 65-70cm i sięga z tyłu do linii talii.

Jest jednym z najczęściej wybieranych modeli – pasuje bowiem do bardzo chętnie wybieranych sukien ślubnych o kroju litery A oraz princesek. 

Z racji że kończy się w miejscu, gdzie zaczyna rozszerzać się sukienka, pięknie okala stylizację, podkreśla talię i nadaje smukłości. Wysoko upięty – sprawi że sylwetka wyda się wyższa. Może również zakryć nieco bardziej masywne ramiona.

Welon średniej długości pasuje do strojnych, bogato zdobionych kreacji, pięknie eksponując ich walory – dlatego jego długość jest bardzo uniwersalna i tak często wybierana. 

Długi welon

W przypadku welonów długich, mają one co najmniej metr długości. 

Wyróżniamy: welony „do walca” – sięgające za kolano, welony do ziemi (a więc nieco dłuższe niż te do walca, dotykające podłogi, ale nie ciągnące się po niej) oraz długie welony katedralne.

Panny Młode chętnie wybierają tego typu okazałe okrycia głowy do sukni prostych, typu rybka, przy princeskach oraz do klasycznych sukienek o kroju litery A (również z trenem). Długie, proste welony, sięgające do linii bioder, nadgarstków lub jeszcze niżej, delikatnie wysmuklają sylwetkę i optycznie ją wydłużają.

Hitem dla odważnych Panien Młodych jest w ostatnich latach welon katedralny. Świetnie pasuje do sukien z długim trenem – ważne, by był dłuższy od trenu. Taki welon ma jednak jedną, podstawową wadę, która przekreśla go w oczach wielu przyszłych żon – tak jak i suknia z trenem, może być niepraktyczny, utrudniać poruszanie się, łatwo go ubrudzić, a dodatkowo może wręcz uniemożliwić tańce. 

zapiszWelon ślubny
Welon ślubny

Dobierz welon idealny

Panny Młode od lat chętnie stawiają na klasykę i wybierają tiulowe, proste fasony tego wspaniałego okrycia głowy. Najczęściej mają one od jednej do kilku warstw materiału, co nadaje im lekkości bądź – w przypadku większej liczby warstw – objętości. Wybór zależy od całości kreacji oraz sylwetki Panny Młodej.

Coraz chętniej jednak wyborem przyszłych żon pada bardziej zdobny welon z koronką, współgrający z koronkowym wykończeniem sukienki oraz nieco bardziej ekstrawagancki welon ślubny z kryształkami lub perełkami. W przypadku ślubnej stylizacji często mniej znaczy więcej, dlatego bardziej strojne welony świetnie uzupełnią skromniejsze i prostsze suknie. 

Od rodzaju zdobień, ilości warstw materiału, długości welonu, samego materiału oraz jego barwy zależy ostateczna cena welonu. Najprostsze modele kosztują od około stu złotych. Te najbardziej strojne, z prawdziwymi kryształkami – do kilku tysięcy złotych, choć tu górnej granicy oczywiście nie ma.

Wybierając swój welon idealny pamiętaj również, by dało się go łatwo zdjąć, nie niszcząc fryzury. Warto wcześniej z jego zdejmowania przeszkolić również świadkową. Szkoda by było, gdyby misternie ułożona fryzura zniszczyła się już w okolicy oczepin! 

FAQ:

Co oznacza welon ślubny?

Obecnie welon pełni rolę ozdoby, jest elementem tradycji ślubnej. Historia welonów jest jednak długa i według historyków ma swój początek już w starożytności. 

To delikatne okrycie głowy symbolizowało czystość oraz niewinność, a także miało pełnić funkcję obronną przed złymi demonami niosącymi nieszczęście.

Przez pewien czas welony mogły nosić jedynie kobiety szlachetnie urodzone. Zarzucane na twarz welony zakrywały ich twarze, uniemożliwiając okazanie oblicza komukolwiek, szczególnie osobom z niższej klasy. Bardzo symboliczne było również to, że wybranek mógł unieść welon i zobaczyć w pełnej krasie swoją ukochaną dopiero po zaślubinach. 

Jak upiąć welon ślubny?

Welony posiadają specjalne grzebyki, które umożliwiają ich solidne umocowanie. Podczas próbnej fryzury ślubnej, dobrze sprawdzić, jak komponuje się z fryzurą i suknią, czy wpięcie jest wygodne oraz czy nie ma ryzyka, by welon spadł.  

Welon należy wpiąć pod kątem, grzebykiem w stronę głowy. Sprawi to, że grzebyk oraz wykończenie będzie niewidoczne pod warstwą materiału, a mocowanie solidne. Najlepiej, jeśli zajmie się tym fryzjerka. 

W przypadku ślubnego koka, welon można wpiąć nad nim lub pod. Wybierając upięcie nad kokiem, można optycznie wydłużyć sylwetkę, zazwyczaj w tym przypadku będzie się on również lepiej układał. Niestety – tym sposobem nieco zasłoni fryzurę. 

Z kolei w przypadku welonu wpiętego pod kokiem, fryzura pozostanie wyeksponowana. Trudności może nastręczyć jedynie jego zdjęcie. Dlatego dobrze, by świadkowa podpatrzyła fryzjerkę podczas jego mocowania lub przećwiczyła jego zdejmowanie – tak aby podczas oczepin fryzura Panny Młodej pozostała w nienaruszonym stanie.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Dream Big Studio Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!