• Magazyn
  • Ile kosztuje wesele? - sprawdź listę wydatków

Ile kosztuje wesele? - sprawdź listę wydatków

Organizacja ślubu i wesela jest przedsięwzięciem bardzo kosztownym, a lista usług weselnych zawiera wiele pozycji. Wydatki weselne związane z ceremonią ślubną i samym weselem mogą być bardzo różne, a wpływa na nie liczba gości oraz dodatkowe usługi i atrakcje, które można wybrać, ale nie jest to wcale konieczne. Szacuje się, że średni koszt wesela dla około 70 – 80 osób może wynieść 20 – 30 tysięcy złotych, a dużą jego część będą stanowiły tzw. talerzyki, czyli opłaty za salę i gości. Co za tym idzie, koszt wesela na 50 osób będzie zupełnie inny, niż koszt wesela na 100 osób, ale jakie jeszcze opłaty są z nim związane i jak może wyglądać Twoja lista wydatków weselnych?

Ile kosztuje wesele? - sprawdź listę wydatków
  • Organizacja
  • Rada
  • Polska

Organizacja ślubu i wesela jest przedsięwzięciem bardzo kosztownym, a lista usług weselnych zawiera wiele pozycji. Wydatki weselne związane z ceremonią ślubną i samym weselem mogą być bardzo różne, a wpływa na nie liczba gości oraz dodatkowe usługi i atrakcje, które można wybrać, ale nie jest to wcale konieczne. Szacuje się, że średni koszt wesela dla około 70 – 80 osób może wynieść 20 – 30 tysięcy złotych, a dużą jego część będą stanowiły tzw. talerzyki, czyli opłaty za salę i gości. Co za tym idzie, koszt wesela na 50 osób będzie zupełnie inny, niż koszt wesela na 100 osób, ale jakie jeszcze opłaty są z nim związane i jak może wyglądać Twoja lista wydatków weselnych?

zapiszFot. Kinga Rybarczyk
Fot. Kinga Rybarczyk

Lista wydatków weselnych

Publikacja

Budżet weselny może być tak naprawdę nieograniczony. Usługi ślubne są tak zróżnicowane cenowo i jest ich tak dużo, że prawdopodobnie nie istnieje górna granica środków, które na wesele można wydać. Jednak pewne opłaty są stałe i łatwe do przewidzenia, np. opłaty skarbowe, które musimy uiścić w Urzędzie Stanu Cywilnego wynoszą 84 złote – tyle kosztuje wydanie aktu małżeństwa. Jeśli marzy nam się ślub cywilny w plenerze, to należy doliczyć do tego jeszcze dodatkowe 1000 złotych.

W kościołach bywa różnie – u jednego księdza „co łaska”, to „co łaska”, ale u innego musimy się liczyć z „cennikiem”. Warto zorientować się wcześniej w zwyczajach księży, dotyczących ofiary za posługę, które panują w wybranej parafii. Warto też pamiętać, że kodeks kanoniczny, który obowiązuje księży, nie pozwala na ustalanie cenników za udzielenie sakramentów.

Koszt samej ceremonii zaślubin, obojętnie czy jest to ślub cywilny, czy konkordatowy, to jednak najmniejszy wydatek związany ze ślubem. Koszt wesela stanowi tak naprawdę główne obciążenie dla budżetu Młodej Pary. Sprawdźmy, więc ile kosztuje wesele, które wydatki są najczęstsze i generują najwyższe opłaty.

Koszt fotografa i kamerzysty

Każda para chce oczywiście zapisać dzień ślubu nie tylko w swojej pamięci, ale też w postaci fotografii i nieraz również filmu, do których będzie można potem wracać. Zdjęcia ze ślubu są pamiątką na całe życie, więc warto znaleźć dobrego fotografa. Nie ma co jednak wychodzić z założenia, że im droższy fotograf, tym lepsze zdjęcia. Nie jest to żadna reguła, a drodzy usługodawcy również mogą nas rozczarować.

Obecnie sprzęt fotograficzny jest ogólnodostępny i często można trafić też na „fotografa z przypadku” lub osobę dopiero zaczynającą pracę profesjonalnego fotografa. Takie usługi będą tańsze, a ich koszt może wynieść od kilkuset złotych do około 2500 złotych. Bardziej doświadczeni profesjonaliści kosztują od 2500 do 4000 złotych, a cenniki tych najbardziej uznanych i rozchwytywanych często zaczynają kwoty 5000-6000 złotych.

Zanim jednak wybierzesz fotografa – obojętnie, czy jest on początkujący, czy bardzo znany, najpierw zapoznaj się z jego portfolio. Na stronach internetowych fotografowie zamieszczają zazwyczaj kilka najlepszych zdjęć, dlatego warto poprosić o spotkanie, na którym będzie można zobaczyć więcej efektów jego pracy. Na tej podstawie łatwiej jest stwierdzić, czy odpowiada nam jakość i klimat zdjęć.

Warto też dopytać fotografa, czy posiada zezwolenie z kurii na fotografowanie w kościołach, oraz czy ma na wyposażeniu „na wszelki wypadek” dodatkowe obiektywy, baterię lub sprzęt zastępczy. Wspaniałą jakość za cenę godną doskonałej oprawy fotograficznej oferują m.in. Time To Wedding Photography oraz BOGACZYKI.PL

Coraz mniej par decyduje się na usługi kamerzysty i jest to ten element, dzięki któremu można zmniejszyć koszt wesela. Kilkugodzinny film ze ślubu i wesela zostanie zapewne obejrzany najwyżej kilka razy, czyli – uśredniając – jakieś dwa tysiące złotych, będzie leżało na półce i się kurzyło. Można zdecydować się na sam teledysk, jednak wynajęcie kamerzysty tylko w tym celu będzie równie kosztowne. Można za to poprosić bliską osobę, która posiada kamerę cyfrową, by sfilmowała najważniejsze momenty ślubu i wesela. W Internecie jest wiele darmowych programów do obróbki wideo, z którymi poradzi sobie każdy. W ten oto sposób, właściwie za darmo, możesz mieć film ze swojego ślubu i wesela, a Twoje wydatki weselne nie wzrosną.

zapiszFot. Kinga Rybarczyk
Fot. Kinga Rybarczyk

Koszt DJ lub zespołu

Czas na muzykę na weselu! To kolejny istotny wydatek wpływający na koszt wesela. Możesz wynająć zespół lub DJ-a, który zazwyczaj jest oczywiście dużo tańszy. Zakres cen za usługę DJ-a wynosi od 2500 do 4000 złotych.  Koszty zespołu dopiero zaczynają się od 4000, ale wiele par się na ten wydatek decyduje, ponieważ jest to jednak muzyka na żywo.

Jednak czy wynajęcie kilkuosobowej orkiestry za kilka tysięcy złotych zagwarantuje, że goście będą się dobrze bawić? Nie zawsze. Wybór oprawy muzycznej jest naprawdę bardzo trudny! Na szczęście większość muzyków, orkiestr czy kapeli posiada na swoich stronach internetowych lub wizytówkach reklamowych, dema ze swoich występów. Można spokojnie przejrzeć ich portfolio, a dodatkowo zwrócić się z prośbą o referencje od poprzednich zleceniodawców.

Podpisując umowę z muzykami warto w niej zaznaczyć, jak mają wyglądać przerwy od grania i czy Para akceptuje spożywanie jakiegokolwiek alkoholu przez orkiestrę czy zespół. Czasami dużo łatwiejsze i dające satysfakcję jest wynajęcie DJ-a. Poza puszczaniem muzyki byłoby idealnie, aby poprowadził również imprezę. To bardzo ważna umiejętność – dobry DJ potrafi zachęcić gości do zabawy, a także wyczuje przy jakiej muzyce najlepiej się oni bawią. Przykładem DJ-a i konferansjer do wynajęcia jest Jegomość.

Koszt talerzyka

Wynajęcie sali weselnej, a także opłacenie jedzenia, napojów, tortu i alkoholu, to największy wydatek wpływający na koszt wesela. Jest ona uzależniony od liczby gości, a także wybranego menu. Ceny za jeden talerzyk zaczynają się od około 200 złotych, ale mogą wynieść nawet kilkukrotnie więcej.

Dużo zależy od lokalizacji wesela – wiele sal, w których można zorganizować przyjęcie, znajduje się w restauracjach. Tam z reguły ceny za talerzyk są wyższe niż w typowych domach weselnych. Niektóre sale pozwalają samemu zorganizować alkohol i napoje, ale pobierają wtedy często „korkowe”, które wynosi około 5-10 złotych od osoby. Możesz z kolei mniej zapłacić za dzieci, bo zazwyczaj cena za talerzyk dziecięcy jest o 50% niższa.

Bardzo ważnym, a jednocześnie – nie ukrywajmy – obiektywnie drogim i nieodłącznym elementem każdego wesela jest tort weselny. W zależności od wielkości, użytych składników i ozdób, ceny tortów dochodzą nawet do tysiąca złotych. Nie namawiamy do rezygnacji z tortu – jest to jednak jeden z „gwoździ programu”, poza tym, według przesądów, ma zapewnić nowożeńcom słodkie życie.

zapiszFot. Kinga Rybarczyk
Fot. Kinga Rybarczyk

Koszt dekoracji sali weselnej

Dekorację sali, a także kościoła jeśli bierzecie ślub kościelny, także należy wpisać w budżet weselny. Koszt dekoracji sali weselnej wykonanej przez dekoratora jest uzależniony od materiałów, które zostały do niej użyte. Na im więcej żywych kwiatów się zdecydujesz, tym wyższe ceny, które w znaczny sposób wpłyną na koszt wesela. Taka usługa może nawet kosztować kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Jeśli sala weselna dobrze się prezentuje, to nie ma wcale potrzeby bardzo mocno jej przystrajać. Dużym powodzeniem cieszą się proste dekoracje, których koszt wynosi 500-1500 złotych. Można wykonać je z materiałów i oświetlenia, a jeśli bardzo zależy Ci na świeżych kwiatach, to zawsze możesz wykorzystać te, które dostaniesz od gości. Goście przynoszą zazwyczaj kwiaty (chyba, że zamiast kwiatów poprosimy o coś innego), które można z powodzeniem ustawić w dekoracyjnych wazonach na sali, w której odbędzie się wesele.

Kolejnym fantastycznym rozwiązaniem jest wypożyczenie dekoracji. Efekt będzie doskonały, a po weselu nie będzie trzeba się martwić tym, co zrobić z dekoracją. Taką ofertę posiada np. firma APP Wypożyczalnia Dekoracji.

zapiszFot. Kinga Rybarczyk
Fot. Kinga Rybarczyk

Koszty wesela – Panna Młoda

Pytanie: ile kosztuje wesele, to jedna kwestia, ale zaraz za nim pojawia się kolejne: kto za to wszystko zapłaci? Zgodnie z tradycją – inne wydatki weselne opłaca Panna Młoda z rodzicami, a inne Pan Młody ze swoją rodziną. Panna Młoda, a raczej jej rodzice, powinna przygotować budżet weselny na suknię i dodatki do niej, kamerzystę i fotografa, zaproszenia dla gości, a także opłacenie kosztów talerzyków – bez napoi i alkoholu. Jest to bardzo duża część kosztów wesela, dlatego zobaczmy teraz, na jakie wydatki weselne powinien szykować się Pan Młody?

Koszt wesela – Pan Młody

Według tradycji, Pan Młody wraz z rodzicami, opłaca swój garnitur, podróż poślubną, alkohole i napoje, obrączki i ślubny bukiet, wynajęcie samochodu, a także zespół lub DJ-a. W praktyce jednak coraz rzadziej koszty są w ten sposób dzielone, a wszystkie tak naprawdę zależy od ustaleń między narzeczeństwem. Coraz rzadziej też angażują oni w przygotowania i opłaty związane z weselem, swoich rodziców. W zależności od zarobków, oszczędności oraz ustaleń dotyczących zarządzania swoim codziennym budżetem, Para Młoda może podzielić się równo kosztami wesela albo zdecydować, że każdy płaci za swoich gości, sukienkę/garnitur, a reszta kosztów stałych jest do podziału na pół. Oczywiście może to też wyglądać zupełnie inaczej. Najważniejsze jest to, by obie strony były zadowolone.

zapiszFot. Kinga Rybarczyk
Fot. Kinga Rybarczyk

Co jeszcze może wpłynąć na koszt wesela?

Koszt wesela może podnieść też wiele dodatkowych usług i atrakcji, które mogą, ale wcale nie muszą być przez Parę Młodą wykupione. Sporą sumę można np. zaoszczędzić przy wynajmie samochodu ślubnego. Jeśli Państwo Młodzi nie potrzebują zabytkowego Cadillaca, a wystarczy im luksusowe, ładne auto, to polecamy wypożyczalnie samochodów. W każdym mieście działają takie firmy. W swojej ofercie posiadają różne marki i modele – począwszy od małych, miejskich aut, skończywszy na luksusowych, nowoczesnych samochodach.

Wynajem ekskluzywnego samochodu w wypożyczalni, to koszt ok. 300 zł/dzień. W firmie specjalizującej się w samochodach do ślubu taką kwotę trzeba zapłacić za godzinę. Trzeba jednak pamiętać, że wypożyczalnie żądają wpłaty depozytu. To koszt ok. 1000-2000 zł, za to całkowicie zwrotny. Warto też rozeznać się w ofercie autoryzowanych salonów samochodowych. Niektóre z nich również wypożyczają swoje auta.

Podobnie wygląda kwestia transportu dla gości. Naprawdę nie warto płacić kroci za wycieczkowy autokar z WC i telewizją, jeśli z kościoła do miejsca wesela jest tylko kilka kilometrów. Taki środek transportu sprawdzi się jedynie wtedy, gdy przywozimy gości z bardzo daleka.

Przy niewielkim budżecie weselnym, warto przemyśleć kwestię skorzystania z pomocy konsultanta ślubnego. Błędnie przyjęło się, że usługi wedding plannerów kosztują krocie. Coraz częściej agencje przyjmują zlecenia właśnie od tych Par, które nie dysponują dużymi środkami finansowymi, a chcą, by na ich weselu było wszystko, co potrzeba.

Jak widać, nie potrzeba milionów by stanąć na ślubnym kobiercu, a potem bawić się do rana na weselu. Zasada jest jedna – warto sprawdzić dokładnie każdą ofertę usług ślubnych. I pamiętajmy o zasadzie, która działa w większości przypadków, że „drożej”, nie znaczy „lepiej”.

 

FAQ

Ile kosztuje wesele na 200 osób?

Połowa lub nawet więcej kosztów wesela, związana jest z opłaceniem jedzenia i napoi dla gości. Im więcej osób znajdzie się na naszym weselu, tym większy będzie jego koszt, ale dużo zależy też od tego, jak drogi „talerzyk” wybierzemy. Przyjmijmy jedną z najtańszych opcji, a więc koszt oscylujący w okolicach 200-250 złotych za osobę.

Przy 200 osobach, zapłacimy 40 000 – 50 000 złotych za same talerzyki. Nie jest to ostateczna kwota związana z liczbą gości, ponieważ należy doliczyć też alkohol i napoje, czasami korkowe (1000-2000), a nawet dekoracje – trzeba udekorować większą liczbę stołów. Dodajmy do tego jeszcze wydatki stałe i koszt wesela dla 200 osób, to minimum 80 000 – 100 000 złotych.

Ile kosztuje wesele na 150 osób?

Są takie wydatki weselne, które nie zmieniają się wraz z większą liczbą gości. To koszty związane z  przygotowaniem wizerunku Pary Młodej, wypłaty dla zespołu/DJ-a, koszt fotografa, kamerzysty, wiejskiego stołu, fotobudki, czy innych atrakcji. Obojętnie czy organizujemy wesele na 200, czy na 150 osób, zapłacimy za to wszystko tyle samo. Jednak mniejszy jest koszt związany z talerzykami i wynosi on w tym przypadku 30 000 – 37 500 złotych (przy koszcie talerzyka wynoszącym 200-250 złotych). Cały budżet weselny może się zamknąć w kwocie 60 000 – 75 000 złotych.

Ile kosztuje wesele na 100 osób?

Koszt wesela zmniejsza się proporcjonalnie do mniejszej liczby gości. Dla 100 osób może wynieść około 40 000 – 50 000 złotych, a więc tyle samo, co same „talerzyki” dla 200 osób.

Ile kosztuje wesele na 50 osób?

Koszt talerzyków za 50 osób wynosi zazwyczaj około 10 000 – 12 500 złotych, a więc całe wesele może kosztować 20 000 – 25 000 albo… nawet 15 000 – 20 000 tysięcy więcej, jeśli koszt talerzyka wyniesie 500 złotych za osobę. Taka cena nie jest niczym niespotykanym, a łatwo na jej podstawie pokazać, jak cena talerzyka potrafi wpłynąć na koszt wesela. 35 000 – 45 000 tysięcy złotych może wystarczyć na wesele dla 100 osób, albo tylko 50. Wszystko zależy od tego, jak drogą usługę wybierzemy.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!