Jak wybrać fotografa ślubnego? 5 kroków do wyboru idealnego fotografa!

Wybór fotografa ślubnego to jedna z najważniejszych decyzji podczas planowania wesela i uroczystości ślubnej. Znalezienie osoby, która uwieczni na zdjęciach Wasz wyjątkowy dzień nie należy do najłatwiejszych zadań. Czym w takim razie powinniśmy się kierować, aby fotograf ślubny spełnił nasze wszelkie oczekiwania?

Jak wybrać fotografa ślubnego? 5 kroków do wyboru idealnego fotografa!
fot. Kocięda na ślubach
  • Fotograf i kamerzysta

Fotografowie są niezwykle ważni podczas ślubów, ze względu na to, że to oni są odpowiedzialni za uchwycenie tego pięknego dnia i przemienie go w wizualne dzieło sztuki. Dzięki nim wspomnienia pozostaną z Wami oraz Waszymi bliskimi na długie lata. Poniżej znajdziecie 5 wskazówek, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego fotografa ślubnego:

Krok 1 Zdefiniujcie Wasz styl i budżet

– Oceńcie rozmaite style fotografii ślubnej

Publikacja

W pierwszej kolejności, musicie poznać swoje własne preferencje względem estetyki. Jaka stylizacja najbardziej odpowiada Waszym charakterom? Po odpowiedzi na to pytanie, będziecie pewni jakiego fotografa szukać, tak aby spełnił Wasze oczekiwania.

Zdaniem fotografa ślubnego Roberta Kruka“Fotografia ślubna cały czas ewoluuje i dzisiaj jest niezwykle wymagająca. W zalewie milionów zdjęć w sieci, łatwego dostępu do informacji, można odnieść wrażenie że zdjęcia większości fotografów są do siebie podobne. Coraz trudniej dostrzec perełki. Coraz drobniejsze niuanse decydują o wyborze fotografa.”

zapiszRobert KrukDowiedz się więcej “Robert Kruk”
Robert Kruk

– Tradycja, fotoreportaż, naturalność… z czym najbardziej możecie się utożsamić?

Fotoreportaż jest dłuższą formą przekazu, charakteryzującą się narracją, brakiem pozowania, zmianą tła oraz uchwycaniu unikalnych momentów ze ślubu. Jest ona powiązania z fotografią artystyczną, występującą tradycyjnie w reportażach o kontekście politycznym lub wojennym. Przypomina ona reportaż nakręcony przez uczestnika wydarzenia; spontanicznie, aczkolwiek z napiętnowaniem najważniejszych momentów uroczystości. Fotoreportaż ślubny skupia się również na naturalności, podobnie do komercjalnych reportaży, jednak różni się on nasiloną koncentracją na gestach i improwizacji. Z drugiej strony, macie również do wyboru popularną fotografię tradycyjną cechującą się pozowaniem oraz organizacją.

– Jaką część budżetu należy poświęcić na zatrudnienie fotografa?

Bardzo ważne jest to, aby starannie zaplanować wydatki w zależności od kategorii dostawców ślubnych oraz artykułów. Profesjonalny fotograf sprawi, że ślub zyska swoją niepowtarzalną wartość, dlatego warto zainwestować w dobrego specjalistę. W związku z czym, rekomendujemy, aby kosz zatrudnienia fotografa wynosił aż około 10% Waszego budżetu ślubnego.

zapiszANTONI FOTOGRAFDowiedz się więcej “ANTONI FOTOGRAF”
ANTONI FOTOGRAF

Większość fotografów ślubnych preferuje jakiś jeden, konkretny styl, w jakim fotografuje otaczającą go rzeczywistość. Na ten styl składa się przede wszystkim:

  • percepcja kadru i kompozycja (np. zdjęcia zrobione „z bliska” vs. „daleka”, zdjęcia „ucięte”, zdjęcia z dużą ilością planów („akcji”) vs. jednoplanowe);
  • praca ze światłem np. w jakich okolicznościach i jak używa lampy błyskowej lub innego typu sztucznego oświetlenia;
  • treść zdjęcia, czyli to, co przedstawi zdjęcie i wiadomość, jaką ma ono przekazać oraz emocje, jakie wywołuje w odbiorcy np. momenty, które fotograf uznaje za godne sfotografowania, zdjęcia pozowane vs niepozowane (tzw. reporterski styl pracy);
  • sposób obórki graficznej (np. intensywność kolorów, jasność zdjęć etc).

Pamiętajcie, że jeśli zdjęcia jednego fotografa mocno odbiegają od siebie stylem, oznacza to, że tak naprawdę kupujecie kota w worku, bowiem nie wiadomo co sami dostaniecie.

Mając na uwadze powyższe, warto przede wszystkim sprawdzić (przejrzeć zdjęcia, a następie porozmawiać z fotografem):

  • czy fotograf ma jeden konkretny styl, w którym fotografuje, czy zmienia go w zależności od okoliczności np. preferencji klienta?
  • w jakim stylu aktualnie fotografuje fotograf i czy ten styl wam pasuje?
  • czy fotograf planuje zmienić swój styl w jakiś znaczący sposób (przy założeniu, że fotograf się rozwija, naturalne jest, że jego zdjęcia będą się zmieniały)? a jeśli tak, w jakim kierunku będą podążały te zmiany i na ile ten kierunek jest dla was akceptowalny?
  • jak wygląda przykładowy, ostatnio zrealizowany, pełny materiał, jaki trafia do klienta –nie chodzi tu o najlepsze ujęcia z tzw. portfolio fotografa, czy wybrane zdjęcia, jakie są na blogu, ale pełne materiały, jakie dostali klienci. Może się bowiem okazać, że zdjęcia w materiale, które dostaniecie finalnie, zawierają wiele niemal identycznych klatek tzn. pięć zdjęć par butów (stąd często duża ilość zdjęć) lub też zdjęcia bardzo różnią się poziomem (znakomite klatki vs „słabe” ujęcia). W tym miejscu chciałabym was szczególnie uczulić na to, abyście przejrzeli zdjęcia adekwatne do zakresu, na który poszukujecie fotografa – czy ma to być reportaż z dnia ślubu, czy sesja. Bowiem inaczej fotografuje się sytuacje spontaniczne, a inaczej te bardziej ustawione, wymagające kooperacji na linii fotograf-Para. Fotograf, który wykonuje znakomite zdjęcia sesyjne, nie musi (ale może) być świetnym reportażystą i odwrotnie.

Oczywiście w tym miejscu nie ma dobrych i złych odpowiedzi, bo każdy jest inny, ma odmienne preferencje. Grunt, aby informacje, które uzyskujecie, były zgodne z tym, czego oczekujecie. A jeśli nie widzicie wspólnej płaszczyzny, warto rozszerzyć krąg poszukiwań.

 

Krok 2 Poszukiwania

– Czas to pieniądz

Fotografowie oraz sale weselne należy rezerwować z większym wyprzedzeniem czasowym, ze względu na ich wysoki popyt. Po określeniu stylu, jaki będziecie poszukiwać w fotografii ślubnej, pora wziąć się za poszukiwania odpowiedniego profesjonalisty. Jeżeli planujecie swoją ceremonię podczas sezonu ślubnego, polecamy rozpoczęcie poszukiwań fotografa już rok przed terminem wesela, lub przynajmniej 6 miesięcy przed, jeżeli Wasz ślub ma odbyć się poza sezonem.

Zankyou stworzyło obszerny katalog rekomendowanych przez nas firm, tak aby ułatwić Wam zadanie poszukiwania dostawców z branży oraz bezpośredniego kontaktowania się z nimi. Ponadto, Magazyn Zankyou oferuje Wam codzienną porcję inspiracji ślubnych, dzięki którym możecie zapoznać się w różnymi stylami fotografii i wybrać ten jedyny, który najbardziej Wam odpowiada.

Jeśli jesteście fanami “naturalnej, niepozowanej fotografii reporterskiej. Zakochalismy się w poracającej modzie na prostotę, skandynawski minimalizm, styl boho i panny młode wolne od lokówek, lakieru do włosów z kwiatami we włosach zamiast welonów”. Koniecznie sprawdzcie fotografów z Lovelywedding studio!

– Zapoznaj się z portfolio, zapytaj o opinie, rekomendacje

Wizytówki dostawców zarejestrowanych na Zankyou posiadają zdjęcia oraz/lub filmy stworzone przez nich oraz recenzje wystawione przez Pary Młode, które korzystały wcześniej z usług danego fotografa. Dzięki nim jesteście w stanie ocenić styl danego profesjonalisty oraz dokonać wyboru najbardziej pasującego do Waszych preferencji.

Ważne, aby poza dobrymi opiniami widać, że fotograf zwyczajnie, lubi to co robi. Przykładem fotografa- miłośnika robienia zdjęć jest Piotr Braniewski Fotografia, kóry tak pisze o sobie: ” Fotografia sprawia mi wielką radość – to prawda.  Myślę ,że prawdziwe fotografowanie zaczęło się  jednak wcześniej, bez aparatu -własnymi oczami. Z czasem obserwacja otoczenia przerodziła się w  w hobby, a potem pasję która stała się  dla mnie sposobem na życiei daje mi ogromną satysfakcję.

– Stwórz listę fotografów, których portfolio najbardziej przemawia do Was

Rozpisz na kartce nazwy studii fotograficznych, które przyciągneły Waszą uwagę, a następnie wybierz to jedyne, które najbardziej przypadło Wam do gustu. Jeżeli dalej nie potraficie zadecydować, porównajcie portfolio, styl, lokalizację oraz ofertę każdego fotografa.

zapiszDominik Imielski fotograf Dowiedz się więcej “Dominik Imielski fotograf ”
Dominik Imielski fotograf

Krok 3 Spotkanie

– Spotkajcie się z wybranym fotografem

Postarajcie się zapoznać z fotografem, aby nie czuć się niekomfortowo podczas uroczystości weselnej, gdy większość czasu będziecie przebywać w jego towarzystwie. Ponadto, zapoznajcie się ze stylem danego fotografa, jego historią, pomysłami, tak aby uformować owocną współpracę.

– Przygotuj listę pytań oraz sugestii

Wszystkie niedomówienia powinny zostać uprzednio skonsultowane z fotografem, tak aby poinformować go o swoich preferencjach i zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, których przyczyną mógł być niewłaściwy kontakt.

– Czy czujecie się komfortowo podczas rozmowy z wybranym fotografem?

Portfolio nie jest jedyną rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego fotografa. Czy jest on życzliwym człowiekiem? Czy jest skupiony jedynie na własnej wizjii? Czy jest otwarty na Wasze sugestie? Czy posiadacie wspólny język? Weźcie pod uwagę wszystkie pytania wymienione powyżej zanim rozpoczniecie współpracę, ponieważ zignorowanie ich może Was kosztować wiele niepotrzebnych nerwów podczas ceremonii ślubnej. Co więcej, wcześniejsze zapoznanie się skutkuje tym, że fotograf będzie świadomy, na jakich momentach powinien najbardziej skupić swoją pracę.

zapiszmaciek Dworzański fotografDowiedz się więcej “maciek Dworzański fotograf”
maciek Dworzański fotograf

Krok 4 Decyzja

– Czy potrafisz zidentyfikować się ze stylem wybranej fotografii?

Czy tego właśnie szukaliście? Jeżeli tak, macie wciąż jeszcze mnóstwo spraw do omówienia wraz z fotografem. Powinniście wspólnie uzgodnić, czego oczekujecie oraz przedstawić ostateczną wizję, aby fotografie odzwierciedlały Wasze charaktery.

zapiszU Pana FotografaDowiedz się więcej “U Pana Fotografa”
U Pana Fotografa

– Sprawdźcie, jakie doświadczenie posiada wybrany przez Was fotograf

Czy dany dostawca miał już do czynienia z fotografią ślubną? Jeśli tak, jaka była dotychczas liczba jego zleceń? Lata praktyki są bardzo ważne, jeśli chodzi o każdą branżę, również tę ślubną. Aczkolwiek, nie daj się zwieść liczbie (w końcu to tylko numer); wielu młodych fotografów reprezentuje wysoki poziom, są otwarci na współpracę i posiadają ogrom innowacyjnych pomysłów. Wszystko zależy od tego, czego szukacie! Podając wspaniały przykład fotografa U Pana Fotografa, ten specjalista zajmuje się fotografią już od 20 lat.

Jak pisze o wyborze fotografa ślubnego Janet Kaczmarek Photography: Wybierając fotografa ślubnego, warto mieć na uwadze, że będzie on towarzyszył nam w jednym z najważniejszych dni naszego życia, a wspomnienia, które dla nas zatrzyma będą pamiątką na zawsze. Poświęćmy więc swój czas i uwagę, tak aby wybór nie był przypadkowy. Przede wszystkim, znajdźmy fotografa, którego zdjęcia sprawiają, że sami chcemy się na nich znaleźć! Uważnie obejrzyjmy portfolio i zapoznajmy się ze stroną. Jeżeli styl obróbki, sposób patrzenia na świat i podejście do fotografii nam się podobają to już połowa sukcesu.”

zapiszJanet Kaczmarek PhotographyDowiedz się więcej “Janet Kaczmarek Photography”
Janet Kaczmarek Photography

Zanim podpiszemy umowę, warto umówić się na spotkanie i poznać. Pierwsze wrażenie i dopasowanie osobowości mają duże znaczenie. Profesjonalne podejście jest bardzo ważne, ale jeśli ponadto czujecie się przy tej osobie swobodnie i naturalnie – to będzie dobry wybór. Fotograf w dniu ślubu jest przy nas praktycznie cały czas. W trudnych momentach podnosi na duchu, rozluźnia nerwową atmosferę, wspiera dobrą radą lub uspokaja uśmiechem. Wykonuje swoją pracę, ale jest też naszym przyjacielem. Wybierzmy więc kogoś, kto wzbudza nasze zaufanie i przy kim nie boimy się być sobą. ‘

– Zapytajcie się o referencje i recenzje

Jeśli wciąż zastanawiacie się, jakie studio powinniście wybrać, cofnijcie się do poprzedniego punktu i jeszcze raz przejrzyjcie opinie Par Młodych, które współpracowały z wybranymi przez Was fotografami. Sprawdź, czy inni dzielą Wasze przekonania i nie daj się ponieść jedynie własnym przekonaniom.

Zdaniem innego fotografa ślubnego Magdalena Krzak Fotografia : “Wybór fotografa ślubnego nie jest prostą sprawą. Bo jak prosto wybrać kogoś, kto ma zatrzymać w kadrach najważniejszy dzień Waszego życia? Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.  Oczywiście pierwszą, nadrzędną jest portfolio.  Musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zdjęcia danego fotografa chwytają Was za serce, czy – patrząc na zdjęcia innych par – myślicie, że też chcielibyście takie?  Czy kolorystyka zdjęć jest zbieżna z Waszym poczuciem estetyki?.

Ale to nie wszystko. Last but not least ważna jest „chemia”.  Fotograf jest kimś z kim spędzicie wiele godzin w dniu ślubu i później na sesji plenerowej. Dobrze by było, żeby dopełnieniem do portfolio i innych kryteriów wyboru fotografa był to ktoś z kim będziecie się dobrze i swobodnie czuli, kto choćby uśmiechem doda otuchy w stresujących chwilach ślubnego poranka.”

– Jaki sprzęt obsługuje fotograf i czy posiada asystenta?

Warto byłoby dowiedzieć się dokładnych danych na temat aparatu oraz reszty ekwipunku fotografa, którego zamierzacie zatrudnić. Można powiedzieć, że to artysta tworzy sztukę, jednak to, czym posługuje się przy formowaniu jej, nadaje pracy olbrzymią wartość. Jeżeli nie jesteście specjalistami w branży fotograficznej, zapytajcie się o dokładny model aparatu, a następnie wyszukajcie informacji na jego temat w internecie, gdzie powinniście znaleźć najbardziej szczegółowe dane techniczne oraz wyjaśnienia niezbędne dla laików w branży. Postarajcie się także zebrać informacje dotyczące całego ekwipunku fotografa, ponieważ bezpośrednio wpływa on na jakość wykonanej przez fotografii. Ponadto, jeśli zaprosiliście na swój ślub więcej niż 50 osób, warto byłoby zastanowić się nad zatrudnieniem dwóch fotografów. Wzorem tutaj jest m.in Łukasz Leon Łukawski.

zapiszŁukasz Leon Łukawski Dowiedz się więcej “Łukasz Leon Łukawski ”
Łukasz Leon Łukawski

Krok 5 Warunki i umowa

– Ostateczna cena zawiera w sobie czas fotografa poświęcony na robienie zdjęć oraz ich dalsze obrabianie

Postarajcie się zawrzeć umowę na jasnych zasadach, dzięki którym będziecie mieć 100% pewność względem oferty. Wszystkie koszty dotyczące zarówno czasu pracy fotografa, jak i późniejszej post-produkcji muszą zostać przejrzyście opisane.

Opinią fotografa z  Wspólna Droga“Pierwszy krok jest oczywisty. To zapoznanie się z portfolio i wybranie autorów prac, których estetyka i obróbka podobają Wam się najbardziej. Bądźcie surowymi sędziami, wybierzcie tylko kilku. Wśród szczęśliwych laureatów pierwszego etapu przeprowadźcie drugi – rozmowę. Fotograf to też człowiek i każdy, nawet największy profesjonalista, ma swój charakter i temperament. Dlatego zachęcamy narzeczonych do niezobowiązujących spotkań z kandydatami. W dalszej współpracy ważna będzie zrozumiała komunikacja, dobra atmosfera, a może nawet sztuka kompromisów. Po rozmowie będziecie czuli, czy artysta uwieczni najważniejszy dzień Waszego życia tak, jak byście tego oczekiwali. „Tort zjedzą goście, kwiaty zwiędną, suknia powędruje do kufra na strychu, zostaną tylko zdjęcia”. Joe Buissink”

zapiszWspólna Droga Dowiedz się więcej “Wspólna Droga ”
Wspólna Droga

– Ile godzin obejmuje usługa fotograficzna?

Kluczowym elementem jest ustalenie wraz z fotografem wymiaru czasowego, podczas którego będzie on do waszej dyspozycji podczas ślubu, jego stawki godzinnej oraz czasu, jaki zostanie poświęcony późniejszej obróbce zdjęć. Wszystkie podane czynności składają się na finalną cenę.

Opinią ekspercką  Piotr Sobik Fotografia:“Zacząłbym od wizji swojego albumu ślubnego który otworze za 10 lat.I co będę chciał w nim zobaczyć. Pewnie zapomnę sporo  chwil dlatego chciałbym zobaczyć w nim:  jak wygladałem/am co czułem jak przeżywałem swoje wesele. Jak ogólnie wyglądało moje wesele bo przecież zainwestowałem mnóstwo energii w przygotowanie. Dlatego poszukał bym fotografa który potrafi to pokazać długo analizowałbym zdjęcia i porozmawiałbym z wybranymi artystami. Warto zobaczyć kilka pełnych reportaży.Sesja ślubna jest ważna ale mogę ja wykonać w dowolnym czasie u no fotografa mody.Skupiłbym sie na reportażu z dnia slubu. Taki fotograf na pewno nie fotografuje tylko ślubów Na pewno fotografuje sporo własnych projektów. Fotografie trzeba poczuć jako coś większego niż produkt komercyjny,a fotografa trochę wiecej niż biznesmena. Użył bym aplikacji  Instagram wyszukując wedding planer znajdziemy mnóstwo fotografów którzy obserwują te konta”

zapiszPiotr Sobik Fotografi
Piotr Sobik Fotografi

– Jak wygląda fotografia ślubna?

Kluczowe jest wcześniejsze zapoznanie się, jak będzie wyglądała praca fotografa podczas wesela; począwszy już od montażu. Powinniście przedyskutować kwestię, czy zależy Wam na tradycyjnej, pozowanej fotografii, czy też jesteście zwolennikami naturalnych zdjęć, dzięki czemu oboje będziecie mogli dostosować swoje zachowanie do typu fotografii, jaki wybraliście.

Zdaniem fotografa Marcin Kruk twórca Subtle Studio:  “Nie ulega wątlpliwości, że dobrą fotografia, ponieważ to ona zostanie z nami na całe życie i dlatego warto w nią zainwestować. Celowo użyłem słowa fotografia. Uważam, że istnieje ogromna różnica między fotografią, a zdjęciami. Zdjęcia każdy może zrobić, każdy ma np. telefon z aparatem, “pstryk i jest zdjęcie”, fotografię natomiast, nie każdy i tu leży ta “drobna” rożnica. W moim subiektywnym odczuciu dobra fotografia ślubna to przede wszystkim klasyczny wielowątkowy reportaż wypełniony emocjami i momentami. Ale nie tylko. To także piękne portrety, zrobione właśnie w tym dniu. Dobry fotograf jest przede wszystkim twórcą, a nie odtwórcą i na takie osoby powinniśmy postawić w pierwszej kolejności. To jego fotografie są nagradzane i wyróżniane przez międzynarodowe stowarzyszenia, takie jak FEARLESS PHOTOGRAPHERS, ISPWP (International Society of Wedding Photographers), JUNEBUG WEDDINGS i jest to, także pewien wyznacznik umięjętności. Jeżeli, jest to osoba z polecenia, warto także podpytać, jak pracuje. Dobra współpraca oraz komunikacja na linii fotograf – klient, wpływa pozytywnie na jakość zdjęć. Warto także poprosić fotografa aby pokazał, także zdjęcia, których nie ma stronie. Chciałbym także wspomnieć, o tym, że nie do końca powinniśmy ulegać modzie, ponieważ mody i trendy przemijają. Warto poszukać własnego stylu, choć jedno jest pewne, dobry reportaż i piękny portret zawsze będą ponadczasowe, a o to właśnie chodzi w fotografii ślubnej.”

zapiszSubtle Studio
Subtle Studio

– Odebranie zdjęć: format, układ, liczba, ostateczny termin wysłania

Czas dostawy jest funadmentalnym elementem, który powinien zostać uzgodniony. Niemniej jednak, w większości przypadków fotografowie nie są w stanie podać dokładnej daty ukończenia obróbki zdjęć, co często skutkuje dodatkowym czekaniem w zależności od formatu, układu oraz liczby kopii. Upewnijcie się wcześniej w jakim obrębie czasowym możecie spodziewać się wysłania zdjęć.

– Wszystkie szczegóły muszą zostać uwzględnione w kontrakcie

Całość umowy sporządzonej między Wami oraz fotografem musi zostać rozpisana w formie kontraktu i podpisana przez obie strony. Od tej pory, Wasza współpraca jest praworządna i zarówno Wy, jak i zatrudniony fotograf macie możliwość zainterweniowania prawnego, jeśli wymagania nie zostaną spełnione.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

W branży ślubnej, tak jak każdej branży zdarzają się oszustwa. Zanim podpiszecie umowę (do czego was zachęcam), zweryfikujecie swojego fotografa. Po pierwsze sprawdźcie, czy zdjęcia, jakie zamieszcza na swojej stronie czy w social mediach są faktycznie jego fotografiami lub zdjęciami osób, które będą dla was wykonywały te fotografie. Jeśli fotografowie pracują w duecie, a na waszym ślubie będzie tylko jedna z tych osób, przejrzyjcie materiały wykonane przez tą właśnie osobę. Ponadto weryfikujecie opinie o fotografach. Wielu z nich zamieszcza na swoich stronach lub w social media opinie swoich klientów. Nie bójcie się też pytać znajomych, którzy korzystali z usług danego fotografa, jak oni oceniają współpracę i jej rezultat prosząc jednocześnie o konkrety „dobrze, gdyż…” lub „źle, ponieważ …”. Dużo ważniejsze jest to, co znajduje się po przecinku, niż to, co jest przed nim. Bowiem waszym znajomym mogło się podobać to, że otrzymali zdjęcia, na których byli obecni wszyscy goście kosztem tego, że mało w nich spontaniczności. To, że pasowało to waszym znajomym, nie oznacza, że musi i wam odpowiadać.

Jak patrzę na ilość znaków tego artykułu, mam wrażenie, że strasznie skomplikowałam sprawę. Ale to jest dużo prostsze i w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, czy czujcie chemię do fotografa i jego zdjęć. Nie bójcie się pytać, dajcie się namówić na rozmowę, bez tego nie poznacie odpowiedzi. Powadzenia!

 

Zrób test i zobacz Jaki styl fotografii ślubnej powinniście wybrać?

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Dominik Imielski fotograf Fotograf ślubny
U Pana Fotografa Fotograf ślubny
Robert Kruk Fotograf ślubny
maciek Dworzański fotograf Fotograf ślubny
Antoni Fotograf Fotograf ślubny
Piotr Braniewski Fotografia Kamerzysta na wesele
Łukasz Leon Łukawski Fotograf ślubny
SUBTELOVE Fotograf ślubny
Magdalena Krzak Fotografia Fotograf ślubny
Janet Kaczmarek Fotograf ślubny
Wspólna Droga Fotograf ślubny
Piotr Sobik Fotografia Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (5)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!