Jak wybrać fotografa na ślub? A może kamerzysta? Zapytaliśmy fotografa!

fotografia ślubna
Fot. Manu Jimez

Wielu narzeczonych zastanawia się, czy lepiej wynająć fotografa czy kamerzystę na ślub i przyjęcie weselne. Wiele par decyduje się na obu specjalistów, inni proszą członków rodziny o wykonanie pamiątkowego filmu i kilku zdjęć. Na co się zdecydować, aby najlepiej zachować wspomnienia i nawet po wielu latach móc przywołać najpiękniejsze chwile? Rozmawiamy z Bartłomiejem Marchlewskim, zawodowym fotografem.

Zankyou: Czym dla Ciebie jest fotografia ślubna?

B.M.: Ślub i wesele, dla każdego z nas to ważne wydarzenie, wywołujące wiele różnych emocji: od szczęścia, przez wzruszenie aż do niepewności. I nie dotyczy to tylko Państwa Młodych, ale także uczestniczących w ceremonii gości. Pamięć ludzka jest ulotna, więc czujemy potrzebę odświeżania w pamięci ważnych dla nas momentów. I tak właśnie widzę rolę fotografii ślubnej. Dzięki zdjęciom ze ślubu i wesela, możemy do końca życia przypominać sobie ten ważny dzień, najistotniejsze momenty i towarzyszące temu emocje. Obraz widniejący na papierze umożliwia nam powrót do tego momentu.

Zankyou: Widzę, że doceniasz rolę fotografii ślubnej. Zatem, zanim przejdziemy do pytań o wybór fotografa, chciałabym poznać Twoje zdanie na temat kamerzysty ślubnego. Czy kamera na ślubie może zastąpić fotografię?

B.M.: To jest bardzo dobre pytanie i z własnego doświadczenia wiem, że Pary Młode często przekładają rolę kamerzysty nad fotografa, często zupełnie nieświadomie. Zadam kilka pytań czytelnikom, na które odpowiedzi powinny rozwiązać spór między filmem a fotografią ślubną.

Drogi czytelniku,
1.    Pomyśl o swoim ulubionym filmie;

2.    Przypomnij sobie, ile razy go oglądałeś;

3.   Wyobraź sobie, że oglądasz go kilka razy w miesiącu. Czy po roku, nadal będzie to Twój ulubiony film?

Zazwyczaj wygląda to tak: młode małżeństwo dostaje eleganckie pudełko z płytą, na którego okładce wypisano imiona i wspólne nazwisko małżonków. Nie tylko świeżo upieczone małżeństwo czeka na ten film. Cała rodzina i znajomi chcą zobaczyć Was (a także siebie) oglądając film ze ślubu i wesela. I pół biedy, kiedy oglądają całość u siebie w domu, bo kiedy w ciągu pierwszego miesiąca odwiedzi Was 15 osób i każdy poprosi o wspólne obejrzenie filmu… W krótkim czasie straci on swój urok. Wszystkie ulotne chwile będą sztywno zapisane na kilkugodzinnym filmie. Poza tym, oglądając film z wesela, tak naprawdę większość czasu spędzamy w ciszy, przerywanej jedynie napadami śmiechu bo np. wujek Zdzisiek śpi przy stole z głową w talerzu, lub cioci Wandzi podwinęła się sukienka i w tańcu było jej widać bieliznę. Film nie przywołuje wspomnień, nie zachęca do rozmowy i wzajemnego przypominania sobie sytuacji, które niektórym umknęły w pamięci.. Wszystko widzimy na ekranie telewizora i tak naprawdę z czaru tej pięknej nocy zostają tylko momenty śmiechu i kilka westchnięć.

fotografia ślubna
Fot. Limeira Laylaeloa

Zankyou: A jak to wygląda w przypadku fotografii?

B.M.: Z fotografią jest inaczej. Mam na myśli dobrą fotografię ślubną, bo o takiej właśnie rozmawiamy. Oglądając piękny album, składający się z 30-40 imponujących zdjęć, wróci do nas wspomnienie tych niezapomnianych chwil spędzonych z najbliższymi. Nawet po latach takie zdjęcia przywołają niepowtarzalne emocje. Każdy z nas inaczej będzie pamiętał niektóre sytuacje, dlatego nawet długo po weselu, z gośćmi będziemy mogli wspominać, opowiadać sobie zapamiętane historie… Będzie przy tym więcej emocji i śmiechu niż podczas bezmyślnego oglądania filmu. Uczestnicy wesela lepiej zapamiętają emocje towarzyszące ceremonii, niż zapis na płycie DVD. Pamiętajmy też, że film jest nakręcany przez osobę z zewnątrz, która zazwyczaj nas nie zna. Film jest kręcony nieprzerwanie przez 4 czy 5 godzin, aby w efekcie otrzymać 60-cio czy 90-cio minutowy film, który niekoniecznie zawiera to, co jest ważne dla Państwa Młodych. Ze zdjęciami jest trochę inaczej. Dobry fotograf potrafi być neutralny, wyłapując najważniejsze chwile i transformując je na kawałek materiału światłoczułego.

Zankyou: Czyli kilka zdjęć może lepiej przywołać wspomnienia niż ponad godzinny film?

B.M.: Jeśli spojrzymy na fotografię oczami matematyka, to zakładając, że prędkość filmu to zazwyczaj około 30 klatek na sekundę, to w czasie pięciu godzin, fotograf ma miliony okazji by nacisnąć spust migawki. Jest to mała szansa by uchwycić to co najważniejsze, ale jednocześnie jeśli nasz fotograf wie co robi, to ma opanowaną zdolność selekcji i dokładnie wie kiedy nacisnąć spust. Przez takie przemyślane działanie, kilkanaście lat później ktoś zapyta np. ‘mamo dlaczego na tym zdjęciu masz łzy w oczach’.

zdjęcie na ślubie
Fot. Eric Velado

Zankyou: Często, czynnikiem determinującym wybór fotografa jest cena. Ile zatem powinniśmy zapłacić za usługę dobrego fotografa ślubnego?

B.M.: Pytanie nie jest łatwe, a odpowiedź należy do narzeczonych, ile oni są w stanie przeznaczyć na fotografa ślubnego. Po raz kolejny, postaram się podpowiedzieć pytaniem: Ile osób, za 10 lat pamiętać będzie przepiękne bukiety kwiatów, którymi ozdobiony był kościół podczas ceremonii czy przepiękną suknię Panny Młodej, jeżeli nie zostanie ona uwieczniona we właściwy sposób?

Na pewno pierwszym i zasadniczym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać przed podjęciem decyzji o wyborze fotografa jest: jak ważne jest dla nas uwiecznienie ślubu w wyjątkowy i profesjonalny sposób? Następnie trzeba zadecydować, ile możemy przeznaczyć na ten cel. Warto wyznaczyć maksymalną cenę jaką jesteśmy w stanie zapłacić jeszcze zanim zaczniemy poszukiwania. Gdy już te zostaną rozpoczęte, najlepiej rozważać kogoś, kto oferuje swoje usługi 10% tańsze niż nasza maksymalna cena, ponieważ w ten sposób pozostawiamy sobie możliwość manewru, w przypadku gdy na horyzoncie pojawi się ktoś, kto za nieco wyższą cenę spełni nasze oczekiwania.

Zankyou: Jeżeli nie mamy żadnego poleconego fotografa, szukamy w Internecie. Jak w chaosie ofert wybrać tę właściwą osobę?

B.M.: Przede wszystkim, należy wyeliminować osoby, które same siebie nazywają profesjonalistami, a wcale nimi nie są; ci z pewnością nie spełnią naszych oczekiwań. Mój filtr jest bardzo prosty: jeżeli w nagłówku strony internetowej, którą reklamuje się fotograf widnieje napis „fotografia artystyczna”, a w portfolio nie widnieje żadne zdjęcie, które wzbudziłoby mój podziw – opuszczam taką stronę i szukam dalej. Sztuki oczywiście nie da się łatwo zdefiniować i w dzisiejszych czasach wszystko może być sztuką. Ale to narzeczeni, jako potencjalni klienci powinni widzieć w dziełach fotografa sztukę. Na co jeszcze radziłbym zwrócić uwagę? Jeżeli chcecie, aby Wasze zdjęcia były wyjątkowe, zobaczcie też inne prace Waszego fotografa, które nie są związane z fotografią ślubną czy rodzinną. To w nich można ujrzeć dobre oko i umiejętności fotografa, które wykorzysta on podczas naszej sesji ślubnej.

Jakość zdjęć wykonywanych przez fotografa można ocenić przeglądając jego portfolio. Portfolio powinno składać się z ok. 10-30 stron, które prezentują różnorodność wykonywanych zdjęć. Dobry fotograf ma swój niepowtarzalny styl, ponieważ zdjęcia przez niego wykonywane są świadomie i zamierzone, ale nie są tylko zbiorem przypadkowych snapów. Dlatego właśnie zdjęcia powinny być różnorodne, posiadając jednocześnie cechę wspólną, która wyraża charakter tych fotografii. Fotograf, który nie posiada własnego stylu, nie ma według mnie wielkiego doświadczenia. Styl jest wyznacznikiem dojrzałości w dziedzinie fotografii i przychodzi z czasem. Oczywiście, możemy mieć życzenie by nasze wesele było uwiecznione przez amatora, co również ma swoje plusy. Wiąże się jednak z większą przypadkowością i ryzykiem uzyskania nieoczekiwanych, czasem niepożądanych rezultatów.

Zankyou: I na tym chyba możemy zakończyć ten temat. Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie nam wybrać dobrego fotografa ślubnego. Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (4)

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji