Jeszcze niedawno wydawać by się mogło, że tradycja polska, polski folklor odchodzi na zawsze. Mieliśmy wrażenie, że wszyscy starają się go unikać, szczególnie dotyczyło to młodego pokolenia. Na szczęście od pewnego czasu obserwujemy swego rodzaju powrót do kolebki polskiej kultury. Kultury, która jest zróżnicowana i w każdym regionie naszego kraju inna. Jednak są pewne elementy, które są wspólne dla każdej z regionalnych tradycji. To przede wszystkim moc kolorów i pięknych wzorów, a także słynna na całym świecie polska gościnność i radosne, huczne świętowanie, którego echo niesie się po okolicy.
Gościnność i radosne, huczne świętowanie, to te elementy, które towarzyszą także każdemu polskiemu weselu. Co więcej coraz częściej młodzi ludzie dążą do tego by być oryginalnym, wyróżniać się. Nietuzinkowości szukają również przy organizacji ślubu i wesela. Chcą, żeby było ono niepowtarzalne, inne. I ta inność i oryginalność coraz częściej wyrażana jest w organizacji ślubu w stylu folkowym. Tak więc coś tradycyjnego staje się współcześnie również czymś oryginalnym.
A co jest charakterystyczne dla ślubu folkowego niezależnie od tego do jakiej tradycji on nawiązuje?
Moc kolorów
Tak się składa, że niezależnie jaki zakątek Polski wybierzemy, folklor każdego z nich charakteryzuje się żywymi, nasyconymi kolorami. A dozwolone jest wszystko. Zielenie i fiolety, błękity i czerwienie, oranże i róże, a wszystko to w różnych odcieniach i połączeniach. Także folkowe wesele, to przede wszystkim wesele kolorowe.
Ludowe motywy
One również zależą od danego regionu Polski. Najczęściej kojarzą się z kolorowym haftem przedstawiającym motywy roślinne lub zwierzęce. I jako, że kojarzą się z haftem, organizując ślub i wesele w stylu folkowym warto zadbać o to, by takie hafty i wzory znalazł się na strojach Państwa Młodych.
Warto zadbać również o to, by za pomocą ludowych motywów do stylu wesela folkowego nawiązywały już zaproszenia ślubne.
Tradycyjne stroje ludowe
Oczywiście takie stroje to sztandarowy element każdego folkloru. W strojach takich może występować Młoda Para, choć zdarza się to nieczęsto (większość par organizując ślub folkowy nie chce rezygnować z eleganckich strojów ślubnych – szczególnie dotyczy to pań). Zobacz także artykuł: ślub góralski. W strojach takich mogą występować np. druhny i drużbowie.
Ludowa muzyka
Bez muzyki nie ma zabawy! Czyli nie ma też wesela! Jeżeli chodzi o ślub i wesele folkowe to folkowa muzyka jest również warunkiem koniecznym. Oczywiście powinno być ona wykonywana na żywo przez regionalny zespół grający ludowa muzykę. No i nikt nie mówi o tym, by folkowe rytmy brzmiały przez całe wesele. Warto jednak postarać się o to, by taka muzyka rozpoczęła wesele.
Dekoracja stołów
Oczywiście dekoracja stołów zawsze powinna pasować do stylu ślubu i wesela. Także stoły na weselu folkowym powinny być kolorowe i pełne ludowych motywów. Zarówno haftowane serwetki, serwetki robione na szydełku, ceramika, dekoracje florystyczne, winietki i wszelkie inne elementy dekoracji stołów powinny jednoznacznie określać folkowy styl wesela. Dekorację stołów bardzo często stanową również same potrawy. Jak widać niektóre z nich również mogą nawiązywać swoim wyglądem do ludowego folkloru.
Kolorowi goście
Pozwólmy gościom w 100% poczuć klimat ślubu i wesela folkowego. To nie takie trudne. Wystarczy, żeby uprzedzić ich, a zarazem poprosić o to, by w dniu ślubu mieli na sobie nawet niewielki element stroju, który będzie nawiązywał do ludowych motywów. W przypadku Pań mogą to być kreacje z takim motywem (na rynku można dostać ich coraz więcej) albo jakiś element biżuterii. W przypadku panów wystarczy koszula czy pasek do spodni. I gotowe!
Sesja fotograficzna
Sesja ślubna w stylu folkowym, to świetne uwieńczenie ślubu. Pamiątka niesamowita, a wszystko związane ze ślubem zachowane w tym samym klimacie. Już po samym artykule widać, że folkowy ślub, to kolorowy ślub! Wyjątkowych fotografów wybieraj z Katalogu Ślubnego Zankyou.
Podobają Ci się zdjęcia użyte w artykule? Skontaktuj się z autorami, niech sfotografują także Twój piękny ślub! Magda i Łukasz Brodowscy, Aga Cudak, Adam Witek, Michał Jasiocha
Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.
Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?
Zapisz się do naszego newslettera
Komentarze (1)
Skomentuj artykuł