Minimalistyczne przyjęcie weselne w 5 krokach!

Minimalizm to nurt w sztuce, który pokazuje nam jak pełne uroku może być życie, gdy wyzbędziemy się wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Ten nurt znany doskonale z architektury i sztuki ma świetne przełożenie również na stylizacje ślubne, które choć z założenia powinny rzucać wszystkich na kolana, nie muszą być inspirowane barokiem w swym przepychu.

Minimalistyczne przyjęcie weselne w 5 krokach!
  • Style dekoracji
  • Rada
  • Dekoracja ceremonii
  • Polska

Staraj się żyć wyłącznie z tym, co niezbędne, a radość czerp z działania, spędzania czasu z ludźmi, tworzenia, a nie posiadania i kupowania dóbr materialnych. LEO BABAUTA, Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowiek. Minimalizm to nurt w sztuce, który pokazuje nam jak pełne uroku może być życie, gdy wyzbędziemy się wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Ten nurt znany doskonale z architektury i sztuki ma świetne przełożenie również na stylizacje ślubne, które choć z założenia powinny rzucać wszystkich na kolana, nie muszą być inspirowane barokiem w swym przepychu.

zapiszJoanna Jaskólska fotografia
Joanna Jaskólska fotografia
Publikacja

Piękno to nie ilości, a poczucie estetyki – czystość formy, prostota, harmonia barw to tylko niektóre elementy, które mogą być dobrą wskazówką do nurtu przyjęcia weselnego. – Dekoracja mininalizmu wydaje się być wzorcowym oksymoronem. Ograniczenie funkcjonalności i estetyki do niezbędnego minimum nie idzie w parze z elementami dekoracyjnymi, jednakże minimalizm jest w tym przypadku inspiracją, a nie stylem życia i przestrzenią domu, w którym żyjemy, więc nie musimy być tak surowi. Powinniśmy skupić się na jakości wybranych materiałów, ich fakturze, miękkości i szorstkości, zapachu- cechach, które wzbogacą przestrzeń pięknymi detalami, a wypełniający ją “oddech” doda lekkości i wolności. – mówi Michał Sokołowski, architekt.

Styl minimalistyczny z pewnością nie jest odpowiedni dla wszystkich Par Młodych, ale będzie świetną opcją dla tych, którzy uwielbiają współczesny design z ukoronowaniem dla personalizowanych zdobień, mających jednocześnie często praktyczne zastosowanie.

Przedstawiamy Wam 5 cennych wskazówek do stworzenia minimalistycznego przyjęcia, które zapadnie w pamięć waszych gości na wiele, wiele lat!

zapiszPolna Zdrój
Polna Zdrój

1. Minimalistyczne przestrzenie

Choć założenie minimalizmu to eliminacja rzeczy zbędnych, nie dajmy się zwariować. Kwiaty może do życia potrzebne nie są, ale są jednocześnie nieodzownym elementem każdego przyjęcia weselnego. Ciężko też sobie wyobrazić, by przyjęcie weselne obyło się bez jakichkolwiek zdobień. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniej przestrzeni weselnej. Minimalizm z pewnością ciężko uzyskać w bogato zdobionych przestrzeniach. Warto sięgnąć po przestrzenie nieco bardziej loftowe jak Artbistro Stalowa 52 lub neutralne przestrzenie, świetnie odnajdujące się w wielu stylizacjach, np. CK Antares. Tu warto zwrócić jednak uwagę na odpowiednią wielkość sali. Z jednej strony minimalistyczne dekoracje dadzą poczucie przestrzeni w mniejszych salach. Uważać należy natomiast przy kameralnych przyjęciach w bardziej przestronnych obiektach – z minimalistycznymi dekoracjami, dużą przestrzenią i niewielką liczbą gości, przyjęcia może okazać się mało intymne, a wnętrze surowe.

zapiszSamo Centrum Wszechświata
Samo Centrum Wszechświata
zapiszArtbistro Stalowa 52
Artbistro Stalowa 52

Nie oznacza to jednak, że minimalizm jest stylem samym w sobie, bo doskonale łączy się z innymi tak nowoczesnymi jak i rustykalnymi aranżacjami, jednocześnie pamiętając o umiarze. Warto pomyśleć o niezbędnych elementach, a jednocześnie umieć wykorzystać je jako całość. Harmonia ważna jest w każdym stylu, a w minimalizmie odgrywa niebagatelną, wręcz kluczową rolę. Dekoracja najczęściej jest bardzo surowa, co nie oznacza, że nie możecie w niej wykorzystać obrusów, obrazów czy kwiatów. Ważne jednak, by znać odpowiedź na pytania: jak, gdzie i ile.

zapiszArtbistro Stalowa 52
Artbistro Stalowa 52

W tym miejscu warto przypomnieć sobie ciekawe materiały, które często zapominane są w dekoracjach ślubnych. Do takich z pewnością należy len, stal, cement i beton, które ku zaskoczeniu wielbicieli stylu glamour równie świetnie nadają się do dekoracji wyjątkowego dnia ślubu. Drewno, szkło, bawełna, a także kolorystyka bieli i czerni jest tu jak najbardziej na miejscu, choć nie warto wystrzegać się równych ich odcieni, sięgając także po szarości, a także inne elementy kolorystyczne (detale!) mające lekko ożywić surowy klimat.

zapiszJAMSTUDIO Photography
JAMSTUDIO Photography

2. Waga detalu!

Gdy już podjęliście decyzję o miejscu przyjęcia, ważne, by zdać sobie sprawę z tego, że w dekoracjach minimalistycznych, detal odgrywa ogromną rolę, mówi Milena Myszak, event stylist, fineart florist i właścicielka Laa Loba. – Często Młode Pary nie biorą pod uwagę holistycznego podejścia  do organizacji i dekoracji przyjęcia weselnego, a na cały obraz wydarzenia składają się wszelkie elementy, zaczynając od wizerunku Pary Młodej, przez całą oprawę, zaproszenia, winietki, po to co znajduje się na stole: sztućce, serwety, zastawa. To wszystko ma znaczenia i nie zawsze udaje się przenieść inspiracje Istagramowo/Pinterestowe w realia. 

zapiszLaa Loba
Laa Loba

Zabawa prostą lub przeciwnie – geometryczną formą wazonów i świeczników. Unikanie kryształów i zdobionej porcelany to już połowa sukcesu. Im mniej wzornictwa, tym lepszy efekt możecie uzyskać. A jeśli ciągle nie wiecie, jak to uzyskać, możecie posilić się wiedzą od najlepszych dekoratorów w branży ślubnej, np. Rock&Flowers

zapiszLaa Loba
Laa Loba

3. Prosta papeteria

Przy wyborze papeterii ślubnej nie daj się ponieść emocjom i milionom zdobień, ale kieruj się konsekwencjom wyborów. Minimalistyczna papeteria to przede wszystkim dominacja prostoty i schludności. Złota zasada mniej znaczy więcej nabiera tu realnego znaczenia. Wszystkie informacje z eliminacją zbędnej treści, jak wierszyki czy cytaty, a także brak zdobień. Zdobny może być tu jednak font i jego kolor, jednak im bardziej monochromatyczna papeteria, tym bardziej w stylu. Wykorzystanie zdjęć to również ciekawy motyw wpisujący się w minimalizm, a jednocześnie podkreślający personalizację wzoru.

zapiszPapierove
Papierove

4. Fotografia żądna emocji

Z pewnością zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że fotografia również może być minimalistyczna. Nie oznacza to, że trzeba ograniczać się do kolorystyki bieli i czerni, ale w portfolio fotografa warto szukać czystej formy i przekazu – wyrazistości kolorów, linii, ostrości. Estetyka jak najbardziej filmowa ze skupieniem na detalu, a przede wszystkim na emocjach. Bo czystość formy wzmacnia ich wyraz.

zapiszBest Movie film
Best Movie film
zapiszrituals fotografia
rituals fotografia

5. Stylizacja – tło dla urody

Znalezienie idealnej sukni ślubnej w stylu minimalistycznym dla wielu może być nie lada wyzwaniem. To prosta linia, brak wymyślnych zdobień. Właściwie im mniej jakichkolwiek aplikacji, tym lepiej dla zachowania spójności stylizacji. To nie miejsce na strojne welony, dżety i cekiny. Minimalistyczna suknia ślubna to piękno kroju, geometryczne cięcia i lekkość tkanin.  Takie znajdziecie u projektantek Moons, które w Polsce osiągnęły prawdziwe mistrzostwo łączenia minimalizmu z romantyzmem. Prostym elementem dekoracyjnym wzbogacającym stylizację będzie tu również rózga weselna, która dzięki powracającym trendom stała się doskonałym dodatkiem do minimalistycznych stylizacji Panien Młodych.

zapiszMOONS
MOONS

Jeśli jednak mowa o dopełnieniu całej stylizacji, warto pomyśleć o stonowanym makijażu. Minimalizm zakłada jak najbardziej naturalny makijaż Panny Młodej, która jedynie muśnięta jest pędzlem wizażystki. To oda do urody Panny Młodej. Dokładnie tak samo jest z fryzurą ślubną. Warto pominąć kunszt sztucznych loków i idealnie ułożonych fal, a także sztywnych koków. Tu rządzi natura i luźne sploty.

zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA

Podsumowanie

Jeśli więc decydujecie się na styl minimalistyczny warto pomyśleć o wielu aspektach, które się nań składają. Każdy element, który pojawia się na przyjęciu, dzięki minimalizmowi pozostałych, staje się tym bardziej wyraźny. Podobnie ważny jest też wybór menu. To tu geometria serwowanych potraw jest szalenie widoczna, bo nie sposób w trakcie przyjęcia nie zwrócić uwagi na doskonałe menu.

I choć wydawać by się mogło, że w minimalizmie pracy jest co niemiara, warto poświęcić się do realizacji tego wyzwania. Powód jest właściwie banalnie prosty. Gdy brak rozpraszających elementów w całej aranżacji, na pierwszy plan wysuwają się uczucia. Często przy bogatych zdobieniach, milionie atrakcji i wszechogarniającym pięknie, sedno wydarzenia jakim jest ślub zostaje przysłonięty blaskiem pozostałych elementów. W minimalizmie jest odwrotnie. To właśnie emocje są tym, co niezbędne i to do nich ostrożnie dobierane są jedynie dodatki.

Inne inspiracje na stylizację przyjęcia weselnego znajdziecie tu:

Dekoracje ślubne na wesele w stylu industrialnym. TOP tego sezonu ślubnego!

Jesienne wesele inspirowane podróżą – pomysł na motyw przewodni ślubu

Jak udekorować swoje wesele? Nasze cenne dekoratorskie rady od ekspertów!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Best Movie Film Kamerzysta na wesele
Rock&Flowers Usługi dekoratorskie
JAMSTUDIO Photography Fotograf ślubny
MOONS Salony sukien ślubnych
Joanna Jaskólska fotografia Fotograf ślubny
Rituals fotografia Fotograf ślubny
Artbistro Stalowa 52 Sale weselne
Laa Loba Usługi dekoratorskie
Perfect View Photo&MUA Fotograf ślubny
CK Antares Sale weselne
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!