• Magazyn
  • Butonierka - czym jest i do czego służy?

Butonierka - czym jest i do czego służy?

Butonierka, poszetka, brustasza - te trzy terminy powinien znać i odróżniać od siebie każdy przyszły Pan Młody. Poznając znaczenie oraz funkcję każdego z nich - z pewnością uniknie on modowego faux pas, a jego weselny look będzie wręcz perfekcyjny!

Butonierka - czym jest i do czego służy?
  • Dekoracje
  • Rada
  • Akcesoria dla mezczyzn
  • Pan Młody
  • Polska

W tym artykule chcemy odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – czym jest butonierka ślubna, bo choć większość z Was zna pewnie jej potoczne znaczenie jako mały kwietny atrybut Młodego, to prawda jest zupełnie inna i warto ją przyswoić, aby żaden element męskiej stylizacji nie były już dla Ciebie tajemnicą. Dowiesz się również kto powinien nosić kwiat w butonierce, a także – jeśli zdecydujemy się na niewielki bukiecik w marynarce – to połączenie jakich kwiatów będzie wyglądało po prostu bajecznie!

Zaczynamy!

Butonierka co to jest?

Publikacja

Jak wspominaliśmy – butonierki ślubne są najczęściej kojarzone z niewielkimi wiązankami, które pełnią rolę subtelnej kwietnej ozdoby Młodego. Warto jednak wiedzieć, że jej prawdziwe znaczenie jest zupełnie inne. Owa butonierka jest tak naprawdę otworem w lewej klapie marynarki, która znajduje się na wysokości obojczyka i to właśnie w niej umieszczany jest pojedynczy kwiatek bądź miniaturowy bukiecik. Najczęściej butonierki w marynarkach są otoczone ozdobnym szwem, choć sam otwór bywa zaszyty z racji ich rzadkiego użycia. W tym wypadku, aby rozcięcie wyglądało estetycznie, polecamy wizytę u krawcowej, która z pewnością zajmie się tym problemem zachowując pełen profesjonalizm i estetyczny wygląd rozcięcia.

Ten otwór – niegdyś zwany butonierą – służył  do zapinania pod samą szyję klap marynarki. To w jaki sposób jest ona obecnie wykorzystywana również nie jest dziełem przypadku, tylko historii. W końcu, na przełomie XIX i XX wieku, każdy elegancki mężczyzna, który znał tamtejsze zasady etykiety i dobrych manier, wiedział, że w czasie ważnych wydarzeń czy spotkań o formalnym charakterze powinien posiadać w butonierce dekorację w formie świeżego kwiatu. Uroczysty moment zaślubin i wesela to idealny czas na kultywowanie tej pięknej tradycji, a butonierka w klapie marynarki Pana Młodego była przyozdobiona tak jak za dawnych lat. 

zapiszButonierka ślubna Pana Młodego
Butonierka ślubna Pana Młodego
zapiszButonierka
Butonierka

Butonierka ślubna – dla Pana Młodego i Świadka 

Najczęściej to właśnie marynarki tych dwóch mężczyzn zdobi gustowna butonierka. Choć oczywiście to Pan Młody pełni najważniejszą męską rolę na tym wydarzeniu, to jednak warto również zaznaczyć jak istotna jest obecność Świadka w czasie ślubu i wesela. Z pewnością, butonierka Pana Młodego powinna być o wiele bardziej okazała, aby każdy z zaproszonych Gości nie miał wątpliwości kto powinien być w centrum uwagi tego wieczoru. Pamiętaj, aby zarówno miniaturowa kompozycja kwiatowa Młodego jak i butonierka dla Świadka były wykonane z żywych kwiatów oraz miały formę subtelnej kwietnej dekoracji nawiązującej wyglądem do ogólnej weselnej kompozycji. Warto również pamiętać, że nadmierna ekspozycja butonierki poprzez wykorzystanie, np. za dużych kwiatów czy zbyt obfitej dekoracji może uczynić z niej tandetną ozdobę, a nie małe kwietne dzieło sztuki. 

zapiszButonierka w klapie marynarki
Butonierka w klapie marynarki
zapiszKwiat w butonierce
Kwiat w butonierce

Butonierka do garnituru – kto jeszcze powinien ją nosić?

Choć w ślubnej tradycji ciężko doszukać się jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, to jednak najczęściej mały bukiecik w butonierce zdobi marynarkę Pana Młodego i jego Świadka. Pamiętajmy, jednak, że na naszym ślubie to my ustalamy panujące na nim zasady. W końcu, to jeden z najważniejszych dni w naszym życiu więc róbmy to, co podpowiada nam serce! Tymi miniaturowymi wiązankami można obdarować zarówno wszystkich najważniejszych męskich przedstawicieli rodziny czy przyjaciół jak i rozdać je każdemu kogo obecność w tym dniu jest dla nas bezcenna, np. rodzicom, dziadkom czy najbliższym przyjaciołom. Ten gest z pewnością wzbudzi w nich uczucie prawdziwego wzruszenia, że zostali uhonorowani przez nas w tak piękny, nieszablonowy sposób. 

zapiszButonierka w stylu rustykalnym
Butonierka w stylu rustykalnym
zapiszElegancka butonierka Młodego
Elegancka butonierka Młodego
zapiszButonierka Pana Młodego
Butonierka Pana Młodego

Jakie wybrać kwiaty do butonierki?

Kiedyś był to bezsprzecznie pojedynczy biały goździk, jednak z biegiem lat i zmieniających się ślubnych trendów, ta reguła odeszła w niepamięć. Obecnie Młodzi coraz częściej decydują się na wybór takich kwiatów do butonierki, za pomocą których stworzą zachwycający niedużej wielkości bukiecik. Pamiętajmy jednak, aby były to rośliny, które będą współgrać z weselnym motywem przewodnim i co najważniejsze – z bukietem trzymanym w rękach Panny Młodej. Warto więc zastosować ten sam gatunek kwiatów zarówno w wiązance ślubnej jak i butonierce. Istotnym jest, aby zrezygnować z tych, które swoją wielkością mogłyby przyćmić weselną kreację Pana Młodego. Najlepiej sprawdzą się kwiaty na tyle wytrzymałe, że będą wyglądać świeżo nawet bez parogodzinnego dostępu do wody. Róża, eustoma, gardenia czy wspomniany wcześniej goździk będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

zapiszButonierka dla Świadka
Butonierka dla Świadka
zapiszButonierka do garnituru
Butonierka do garnituru

Mamy nadzieję, że ten artykuł oraz zamieszczone w nim inspiracje upewniły Was w przekonaniu, że kwiaty do butonierki mogą stanowić nie tylko subtelną dekorację dla Pana Młodego, ale również gustowny podarunek symbolizujący nasz szacunek, miłość i oddanie najbliższym nam osobom bez obecności których dzień ślubu i wesela nie byłby tak wspaniały.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!