Kwiaty na stół weselny - galeria inspiracji

Z pewnością, nie musimy udowadniać jak ważną rolę na weselu odgrywa kwestia jego dekoracji. To właśnie ona ma tę niezwykłą moc działania na ludzkie zmysły i zmianę charakteru wesela wedle naszych oczekiwań i potrzeb. Jednym z jej fundamentalnych elementów, bez której większość Par Młodych nie wyobraża sobie wystroju sali weselnej są kwiaty. Zapewniamy, że nawet te najdroższe pozłacane ozdoby czy kryształowe żyrandole nie mogą się równać z naturalnym pięknem dzikiem przyrody. Warto więc korzystać z jej zachwycających darów - szczególnie rozpoczynając wstępną aranżację stołów weselnych przy których zasiądą zaproszeni przez nas goście.

Kwiaty na stół weselny - galeria inspiracji
  • Kwiaty
  • Rada
  • Dekoracja ceremonii
  • Piekno
  • Polska

Z tego artykułu dowiesz się co ma wpływ na to jakie kwiaty powinny pojawić się na stołach weselnych, a także na jakie wydatki możemy się przygotować chcąc stworzyć niesamowite kwietne dekoracje. Odpowiemy także na pytanie, które stanowi powszechny dylematem wśród Młodych – czyli jaka powinna być wysokość kwiatów goszczących na stołach weselników oraz na jakiego typu weselach lepiej sprawdzą się te niskie – a na których – te umieszczone w wysokich wazonach. 

Publikacja

Jeśli jesteś osobą z artystycznym zacięciem – z pewnością ucieszy Cię jeden z ostatnich rozdziałów artykułu, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informację, które pomogą Ci stworzyć własnoręczne zachwycające kwietne kompozycje!

Zaczynamy!

Kwiaty na stół weselny – czym się kierować przy ich wyborze?

Rozpoczynając ekscytującą przygodę podczas której dokonamy pierwszych wyborów i ostatecznych decyzji, co do kwietnych elementów weselnej dekoracji, wiedzmy o tym, że to właśnie one mogą mieć spory wpływ na wizualny efekt końcowy wystroju sali weselnej. Dlatego też dobrze znać czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę dobierając kwiaty na stół weselny – poznaj je razem z Zankyou!

Osobiste upodobania

Nasze gusta oraz wrażliwość estetyczna są swego rodzaju wyznacznikiem tego jak ostatecznie będzie prezentować się nasza sala weselna. Jak mawiają – ile ludzi, tyle opinii. Dlatego też w tym wyjątkowym dniu zadbajmy o to, aby wszystko wyglądało tak jak to sobie wymarzyliśmy. Jeśli zależy nam na podkreśleniu eleganckiego charakteru panującego na weselu – postaw na orchidee, hortensje, róże bądź lilie, które utrzymane będą w bieli lub pastelowych odcieniach. Z kolei, jeśli Twoim największym pragnieniem jest weselna uroczystość inspirowana naturą – zaznacz jej swobodny, wiejski charakter za pomocą roślinnych dodatków w stylu greenery, bujnych zielonych girland oraz tych rodzajów kwiatów, które można spotkać wśród zbóż i traw podczas upalnego, letniego spaceru. Pamiętaj, że ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia! 

Budżet ślubny

To z pewnością ten aspekt, którego nie można przeoczyć. Rzecz jasna, jeśli nasz budżet ślubny nie zna ograniczeń możemy pozwolić sobie na kwiaty z “wyższej półki”, nie zważając na ich dostępność oraz pochodzenie. Jeśli jednak nie należymy do tego grona szczęśliwców – jest parę sposobów, aby skutecznie ograniczyć wydatki i utrzymać w ryzach nasz budżet ślubny. Istotnym jest, aby wybierać te kwiaty, których okres kwitnienia przypada na czas w którym odbędzie się nasz ślub. Pamiętajmy, że poza sezonem, np. w miesiącach zimowych – możemy się liczyć z o wiele wyższymi cenami tych gatunków kwiatów, które są szczególnie popularne w dekoracjach ślubnych. Organizując ślub w sezonie wiosennym bądź letnim możemy skorzystać z roślin ogrodowych lub polnych – zapewniamy, że dzięki nim stworzycie piękne kolorowe wiązanki na stoły weselne nie martwiąc się o dodatkowe koszty. Jeśli Wasz budżet ślubny jest mocno ograniczony będziecie zmuszeni zrezygnować z pięknych acz drogocennych egzotycznych gatunków. Jeśli możesz się poszczycić posiadaniem ponadprzeciętnych zdolności manualnych – świetnym rozwiązaniem na zaoszczędzenie niemałej sumy pieniędzy będzie własnoręczne wykonanie kompozycji kwiatowych o czym przeczytacie w jednym z poniższych rozdziałów. 

zapiszRóżowe kwiaty na stół weselny
Różowe kwiaty na stół weselny
zapiszDelikatne, jasne kwiaty na wesele
Delikatne, jasne kwiaty na wesele

Weselny motyw przewodni

Nie bez powodu, panuje przekonanie iż weselny motyw przewodni ma znaczący wpływ na kolorystykę oraz rodzaj kwiatów wybranych do dekoracji sali weselnej. W końcu, ciężko wyobrazić sobie uroczystość glamour utrzymaną w eleganckim charakterze gdzie na stołach weselników pojawią się kolorowe polne kwiaty czy dekoracje w formie luźnych bukietów z dodatkiem naturalnej trawy pampasowej. Z kolei, na weselu rustykalnym lepiej zrezygnować z delikatnych orchidei czy subtelnych lilii, które zdecydowanie lepiej będą prezentować się na weselach w stylu klasycznym. Choć oczywiście są rodzaje kwiatów takie jak piwonie, róże, eustomy czy urocza gipsówka , których niebywała uniwersalność sprawia, że mogą być wykorzystane do tworzenia kwietnych dekoracji w wielu różnych stylach weselach.

Pora roku

Kierowanie się porą roku w której odbędzie się Wasza weselna uroczystość nie dotyczy jedynie przewidywania warunków atmosferycznych, ale w przypadku kwiatów – kwestii ich dostępności. Bez wątpienia, sezon letni święci triumfy w tej kategorii – to właśnie wtedy kwitnie najwięcej gatunków roślin wykorzystywanych w kwietnych kompozycjach ślubnych. Gipsówka, piwonie, dalie, hortensje oraz eustomy cieszą się szczególną popularnością na letnich, weselnych uroczystościach. Aby stworzyć niesamowite roślinne wiązanki, które znajdą się na stołach zaproszonych gości, możemy skorzystać również z kolorowych, polnych kwiatów, które będą idealnym dopełnieniem wesela w stylu rustykalnym lub boho. Nie zapominajmy jednak o tych Parach, które zdecydowały się na ślub poza sezonem – dla nich również mamy w zanadrzu parę propozycji! Dla tych organizujących ślub wiosną – najlepiej sprawdzą się tulipany, żonkile, irysy, bzy, konwalie oraz jaskry, jesienią – możecie skorzystać z goździków, astrów, gerberów z dekoracją w postaci jarzębiny. Z kolei, jeśli Wasz ślub ma odbyć się w otoczeniu zimowej aury – postaw na hiacynty, ciemiernik, sukulenty oraz gałązki suszonej bawełny. Pamiętaj, że większa dostępność danego gatunku kwiatów w konkretnym sezonie, wiąże się z jego niższą ceną – to szczególnie ważna informacja dla tych Par Młodych, które posiadają ograniczony budżet ślubny.

zapiszKwiaty na wesele rustykalne
Kwiaty na wesele rustykalne
zapiszKwietna dekoracja na stół weselny
Kwietna dekoracja na stół weselny

Jakie kwiaty na stół weselny?

To jakie kwiaty zagoszczą na stołach weselników jest często uzależnione od zmiennych wymienionych powyżej choć są też te uniwersalne gatunki kwiatów, które niezależnie od wybranego motywu przewodniego czy pory roku – królują na niemal każdej weselnej uroczystości. Z pewnością jest to róża, która nie bez powodu nazywana jest prawdziwą królową kwiatów – ale także tulipany, hortensje, piwonie, dalie, eustomy oraz delikatna gipsówka. Pamiętaj, aby bujne kompozycje kwiatowe – pełniące funkcje naturalnych ozdób na stołach gości – były wykonane z tych gatunków kwiatów, które znajdziemy także w innych miejscach na sali weselnej jak również w bukiecie ślubnym Panny Młodej. Jednym słowem – aby tworzyły jedną spójną całość z ogólną weselną koncepcją.  

zapiszNiskie bukiety na stół weselny
Niskie bukiety na stół weselny
zapiszGipsówka na stołach gości weselnych
Gipsówka na stołach gości weselnych

Ceny kwiatów na stół weselny 

Na pytanie jaką kwotę będziemy musieli przeznaczyć na kwiaty, które pojawią się na stołach weselnych nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Ich cena będzie zależeć od wielu zmiennych, które mogą wpłynąć na jej ostateczny wynik. Warto jednak dowiedzieć się czy sala weselna w której odbędzie się nasza uroczystość posiada w swojej ofercie usługi florystyczne czy będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy innej kwiaciarni. Kluczowym aspektem jest oczywiście to, jaką sumę pieniędzy możemy przeznaczyć na kwiaty na stół weselny, ponieważ ceny potrafią być mocno zróżnicowane – od 1500 do nawet 4 000 zł. Jeśli nasz budżet ślubny jest mocno ograniczony – najlepiej skonsultować się z profesjonalistą w tej właśnie dziedzinie, który z pewnością odpowie na to najważniejsze z pytań – jak wykonać piękny bukiet na stół weselny nie licząc się z dużymi kosztami. Jednak nawet bez konsultacji z doświadczonym florystą, możemy skutecznie obniżyć koszty wiązanek stosując się do paru prostych zasad. Po pierwsze – wybieraj kwiaty sezonowe w zależności od miesiąca ich kwitnienia – ich łatwa dostępność będzie się wiązała z o wiele niższą ceną. Po drugie – zrezygnuj z egzotycznych rodzajów kwiatów jak np. protea czy strelicja królewska – sprowadzanie kwiatów z zagranicy oraz ich późniejsze występowanie w bukietach będzie się wiązać z podwyższonymi kosztami kwietnych dekoracji. Po trzecie – zrezygnuj z drogich kwiatów na rzecz większej ilości zielonych dodatków – gałązki eukaliptusa lub ruskusa, trawa pampasowa i niedźwiedzia oraz liście paproci – to tylko parę propozycji roślinnych wypełniaczy bukietów, które mogą się znaleźć na stołach weselników.  

zapiszNiskie bukiety kwiatów jako dekoracja weselna
Niskie bukiety kwiatów jako dekoracja weselna
zapiszBukiet z kwiatem protei na wesele
Bukiet z kwiatem protei na wesele
zapiszBukiety z polnych kwiatów na weselu boho
Bukiety z polnych kwiatów na weselu boho

Niskie czy wysokie bukiety kwiatów na stół weselny?

To jedno z tych pytań, które będzie musiała sobie zadać każda Młoda Para na etapie przygotowań weselnych dekoracji. Przyjęło się, że bukiety na wyższych wysokościach zarezerwowane są dla wesel w stylu glamour bądź tych klasycznych. Skąd wynika owa zależność? Z pewnością kwietne wiązanki w wysokich, szklanych wazonach czy te spoczywające na ażurowych metalowych stelażach są prawdziwą kwintesencją elegancji i szyku. Najczęściej są ozdobą okrągłych stołów bo właśnie na nich prezentują się najlepiej. Dzięki ich wysokości (na poziomie ok. 75 cm) są tym elementem dekoracji, która wzbudza szczególne zainteresowanie oraz prawdziwy zachwyt gości. Pamiętajmy jednak, że decydując się na wysokie bukiety ich cena będzie z pewnością o wiele wyższa niż ta którą będziemy musieli zapłacić za te skromniejsze, niskie wiązanki. Oprócz kwestii związanej z uszczupleniem budżetu ślubnego – warto wspomnieć iż w razie wyboru wysokich bukietów musimy zadbać o to, aby były one umieszczone w cienkich, przezroczystych wazonach. W końcu, nie mogą one stanowić bariery, która będzie utrudniać weselnikom wzajemną komunikację oraz spożywanie dań z weselnego menu. 

zapiszWysoki bukiet na stole weselnym
Wysoki bukiet na stole weselnym
zapiszElegancki wysoki bukiet na wesele w stylu glamour
Elegancki wysoki bukiet na wesele w stylu glamour

Z kolei, niskie bukiety będą świetnym uzupełnieniem wesela w stylu boho bądź rustykalnym. Ich swobodny, frywolny charakter stojący w kontrze do elegancji i luksusowego przepychu stylu glamour podkreślą malutkie wiązanki z pojedynczych kwiatów z dodanymi gdzieniegdzie roślinnymi elementami lub subtelną gipsówką. Te niewielkich rozmiarów bukieciki będą się świetnie prezentować w sytuacji kiedy wybraliśmy prostokątne stoły weselne. Wysokie bukiety są na tyle widowiskowe, iż nie potrzebują dodatkowych elementów dekoracyjnych. W przypadku niskich kwiatów możemy pokusić się o wykorzystanie różnego rodzaju świeczników, podstawek lub jeśli zależy nam wykorzystaniu naturalnych rozwiązań – roślinne girlandy ułożone wzdłuż stołów będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Dzięki nieregularnej formie bukiecików oraz mniejszej ilości kwiatów potrzebnych do ich stworzenia możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Jeśli chcemy – możemy także zdecydować się na wykonanie ich własnoręcznie! Gwarantujemy, że jest to dziecinnie proste! 

zapiszNiskie bukiety kwiatów na stół weselny
Niskie bukiety kwiatów na stół weselny
zapiszPojedyncze kwiaty jako dekoracja na wesele
Pojedyncze kwiaty jako dekoracja na wesele
zapiszDekoracja na stół weselny z niskich bukietów kwiatów
Dekoracja na stół weselny z niskich bukietów kwiatów

Jak zrobić samodzielnie bukiety na stół weselny?

Samodzielne wykonywanie bukietów to świetne rozwiązanie dla tych Par, które szukają dodatkowych oszczędności i nie chcą nadwyrężać zanadto ślubnego budżetu. Najłatwiej oczywiście wykonać niskie bukiety, które cechuje minimalizm i prostota. Nie musimy także zaprzątać sobie głowy ich formą, która w tym wypadku najczęściej jest nieregularna. Chcąc stworzyć niski bukiet, wystarczy zaopatrzyć się w interesujące nas gatunki kwiatów – a następnie za pomocą ich łączenia z zielonymi wypełniaczami – stworzymy urocze, małe bukiety. Dla miłośników ręcznych robótek o większym zacięciem artystycznym polecamy wykorzystanie gąbki florystycznej, która będzie naszą bazą do stworzenia przeróżnych kompozycji z kwiatów. Jej zapełnianie polega na wbijaniu w jej strukturę łodyg wybranych przez nas roślin. W zależności od potrzeb możemy wybrać pasujący nam kształt – od kuli poprzez cylinder czy klasyczny prostokąt aż do piankowej obręczy. Aby stworzyć samodzielnie bukiety polecamy skorzystać z filmów instruktażowych, które bez problemu znajdziecie w przeglądarce internetowej. 

zapiszKompozycja kwiatowa na stół weselny
Kompozycja kwiatowa na stół weselny
zapiszMałe bukieciki na stół weselników
Małe bukieciki na stół weselników
zapiszBukiet z białej gipsówki i róż na stół weselny
Bukiet z białej gipsówki i róż na stół weselny

Kwiaty na stół weselny – nasze inspiracje

Mamy nadzieję, że dzięki treści tego artykułu już wiesz jak będą wyglądać kwiaty, które znajdą się na stołach weselnych na Twoim przyjęciu. Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanej wizji co do ich gatunku, koloru czy formy – poniżej znajdziesz zdjęcia, które jak mamy nadzieję, zainspirują Cię do stworzenia naturalnych dekoracji w postaci niesamowitych kwietnych kompozycji!

zapiszKompozycja kwiatowa na stole weselnym
Kompozycja kwiatowa na stole weselnym
zapiszBukiet kwiatów jako dekoracja stołu
Bukiet kwiatów jako dekoracja stołu
zapiszKwietna dekoracja na wesele glamour
Kwietna dekoracja na wesele glamour
zapiszRóże w wysokim wazonie na stole weselnym
Róże w wysokim wazonie na stole weselnym
zapiszNiskie bukiety kwiatów na wesele
Niskie bukiety kwiatów na wesele
zapiszBukiet na stół weselny w stylu klasycznym
Bukiet na stół weselny w stylu klasycznym
zapiszProste bukieciki na stoły weselne
Proste bukieciki na stoły weselne
zapiszBukiet w pozłacanym wazonie na stole weselnym
Bukiet w pozłacanym wazonie na stole weselnym

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!