Góralskie wesele – jak wygląda najbardziej tradycyjne wesele w Polsce?

Górale to jedna z bardziej charakterystycznych grup, zarówno w Polsce jak i za granicą. Wszyscy wiedzą, że są to ludzie z charakterem, niezwykle barwni i szanujący tradycję. Takie też jest góralskie wesele: huczne, kolorowe i obfite. Choć pojawiają się głosy, że prawdziwego folkloru już nie ma, wśród podhalańskich górali zamieszkujących najbliższe tereny Tatr, przekazywana z dziada pradziada tradycja weselna jest wciąż żywa.

Góralskie wesele Fot. Aga Cudak

Cała weselna historia zaczyna się od „zazierunków”. Kawaler upatrzywszy sobie pannę wysyła do domu wybranki na zwiady zaufaną osobę. Jeśli te wypadną pomyślnie następują „nomówiny”, podczas których ustalona zostaje data ślubu i posag, jaki otrzyma przyszła panna młoda.

Góralskie wesele Fot. Aga Cudak

Przy przygotowaniach nie sposób nie wspomnieć o drużbach, czyli w wersji góralskiej „pytaców” na koniach. To oni ubrani w odświętne stroje odwiedzają krewnych i sąsiadów zapraszając gości na wesele. Do ich zadań należy również dostarczenie pana młodego do domu wybranki w dniu zaślubin, by tam młodzi, klękając na białym obrusie otrzymali od rodziców błogosławieństwo. Według tradycji przyszli państwo młodzi przed opuszczeniem rodzinnego domu pani młodej powinni odtańczyć ostatni góralski taniec.

Góralskie wesele Fot. Aga Cudak

Wesele to dla górali niezwykle ważne wydarzenie rodzinne. Uroczysty charakter przyjęcia podkreśla góralski strój. Kolorowa spódnica, ręcznie wyszywany gorset, haftowana biała koszula, na stopach kierpce. To podstawowe elementy stroju Panny Młodej. Do tego czerwone korale i wianek. Podczas „cepin” na znak zmiany stanu cywilnego miejsce wianka zajmuje uroczyście nałożona na głowę chusta tzw. kaźmierkula. Pan Młody ubrany w jasne „portki”, płócienną białą koszulę, pas i kierpce na znak dokonującej się w jego życiu zmiany, pozbawiony zostaje piórka u zdobionego muszelkami kapelusza.

Góralskie wesele Fot. Aga Cudak

Góralskie wesele to zabawa do białego rana. Do tańca przygrywa kapela. Wyrazista, energiczna i pełna głośnych okrzyków muzyka góralska porywa do tańca. A ten według tradycji pokazać ma siłę mężczyzny, szczególnie zbójnicki, to forma rozmowy, podczas której mężczyzna ma za zadanie zwrócić uwagę partnerki i olśnić ją.

Więcej zdjęć z tej sesji znajdziesz w galerii ślubnej Zankyou.

Góralskie wesele Fot. Aga Cudak

Głęboko zakorzeniona tradycja sprawia, że Podhale do dziś stanowi miejsce magicznych obrzędów i rytuałów, które czynią ten najważniejszy dzień w życiu wyjątkowo barwnym i pięknym.
Tekst: Anna Bodziony / abcslubu.pl /www.abcslubu.pl /www.facebook.com/abcslubu 

Zobacz najlepszych dostawców ślubnych w okolicach Zakopanego i Krakowa

Fot. Aga Cudak
Suknie ślubne: Folk Design Aneta Larysa Knap; Pronuptia Paris

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Komentarze (2)

ewwelinakowalska
18/12/2013

Byłam kiedyś na góralskim weselu w Nosalowym Dworze i rzeczywiście, górale bardzo mocno trzymają się swoich tradycji, które swoją drogą są bardzo ciekawe i inne, na pewno dla niezaznajomionych z tematem jest to jakaś nowość.

Komentuj
Maria
24/10/2016

Nasze dzieci zorganizowały wesele w Hotelu Bawaria w Wiśle. To było dopiero góralskie wesele.
Jak najbardziej jestem za!

Komentuj

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji